Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

AllShallFall

Jakože nejsem fanda Star Treku. Vždycky jsem to považoval za úplnou blbost. Tak tohle je snad nejlepší sci-fi co jsem za poslední roky viděl. Vůbec se nedivím že J.J. Abrams dostal.na starost Star Wars. Tenhle člověk tomu nasadil takové grády. Úplně mě to posadilo na prdel. Dlouhou dobu jsem si říkal, že chci vidět nějaký super film. Tady jsem ho dostal. Geniální! ()

swamp

Dle mého názoru je toto pokračování o něco slabší než první díl rebootu série. Svěží představování jedničky je pryč a my koukáme na vesmírným prachem ošlehanější tváře - přesto na mě působí stále jako takoví malí usmrkanci - a Spock tak trochu jako uvědomělý bonzáček. Film rovněž obsahuje několik WTF momentů, jako třeba do spodního prádla se svlékající Carol Marcus nebo 'sooooo gay' scéna Kirk / antiradiační sklo / Spock. Taky mě trochu zamrzel nevyužitý Simon Pegg či trocha té podivné fyziky (Enterprise padá k Zemi a vypnou se jí všechny systémy včetně umělé gravitace - místo toho, aby se v ní posádka vznášela, chodí různě po stěnách a stropě podle toho, jak je loď natočena vzhledem k přibližující se Zemi). Jenže ony všechny ty výtky jsou docela jedno, protože pokud se snímku poddáte, oceníte vizuální dokonalost (všechny ty efektní odlesky), zvuk, který vám rozvibruje sedačku a líbivé 3D (které neruší) - to vše v parádním dobrodružství jako od Foglara. :P Ale hlavně - hlavně si vychutnáte brilantního záporáka v podání Benedicta Cumberbatche. ()

DwayneJohnson

Připadal jsem si jako prvnička, novic, či zatátečník, který bere do rukou kliku od dveří s nadpisem Star Trek. Na tomhle poli jsem byl naprosto nepolíbený amatér, který vůbec neví, do čeho jde. Otevřel jsem pomaloučku a pak už jsem se kochal. Nadhernými obrazy, technickým zpracováním, jiskřením mezi hlavními hrdiny.... Bylo toho určitě víc, ale to jsou jen první, smysluplné střípky, které ze sebe pomalu soukám, abych tuhle velkolepou podívanou nějak lépe popsal. Teď už konečně vím, proč má tenhle fenomén na svěrě tolik příznivců. Uvidím, možná se k nim časem přidám taky. ()

Geralt z Rivie

Nikdy jsem nebyl fanouškem této série, ale sledování Teorie velkého třesku jsem Star Treku přišel na chuť. A musím uznat, že tahle série v novém kabátu mě hodně baví. --- HODNOCENÍ: 8* --- KINO ()

Slartibarkfast

Docela povedený Star Trek, který rozhodně nedělá ostudu ostatním. Jsou tam emoce, pěkný příběh, spousta efektů, solidní rozuzlení a člověk se u tohohle kousku nestačí nudit. Nicméně je to místy plytké, melancholické, uplakané, přehnaně emotivní, až moc rychlé a zřídka i protivné. Mladému Kirkovi zkrátka chybí ten zkušený xicht a jeho mladická nerozvážnost, patriotismus a čiré hrdinství jsou občas těžko uvěřitelné, ne-li neskloubitelné. V některých bojových scénách je to zas přehnané. Zkrátka a jednoduše mám jisté výhrady a vím, že už to nebude nikdy starý dobrý Star Trek, jaký jsme znali a milovali. Časy se mění a s novými technologiemi do toho budou chtít filmaři narvat spíš efekty a ne solidní herecké výkony. Každopádně i tak je to obstojný počin, který vřele doporučuji nejen fanouškům. 80% ()

nascendi

Nemám záujem rozlišovať a porovnávať staršie a novšie Star Treky. Pre mňa je to stále jedna kategória, jedna masa tej odrody sci-fi, ktorá ma neoslovuje. Z ohľadu na množstvo vyznávačov tohto kultu som dal doteraz videným Star Trekom po tri hviezdičky. Urobím tak aj teraz, ale nejakú ďalšiu časť si už nepozriem, ani keby dostala od ostatných 90 %. ()

nash.

Akce byla velkolepá, příběh byl plný zvratů, intrik a nečekaných odhalení, a posádka Enterprise těžce nestíhala protože Khan se zase hněval a zatápěl jim všem tak, že nechápal ani Spock. Asi proto, že musel současně doma i na palubě řešit milostné neshody a zvolil k tomu poněkud nevhodnou techniku. Totiž logiku. V kině to bylo velkolepě akční i velkolepě zábavné a Benedict Cumberbatch byl jako padouch naprosto dokonalý. Místo humoru přibyly nějaké ty odkazy na startrekovskou klasiku a všechno bylo vystavěné a vypilované do blockusterové formy tak přesně a dokonale, že popcorn pukal sotva film dorazil do města. Přesto všechno jsem měl pocit, že to není tak všestranně dokonalé jako první film. Jakoby to klouzalo víc po povrchu, místo aby to pořádně zatnulo do hloubky. Jakoby některé scény byly zbytečně překombinované, v některých dostávala logika tak těžce zabrat, že to muselo Spockovi vyrážet dech a občas to všechno bylo cítit čímsi, co mi připomínalo ty dávné nezáživné Startreky. Některé pasáže byly navíc zcela zbytečné. Ať už ta úvodní, kde Indiana Kirkovi chyběl už jen klobouk a bič, nebo ta samoúčelná držkovka s Khanem. Podtrženo, sečteno… bavil jsem se, užíval si biják, ale tak spokojen jako minule jsem nebyl. ()

cukorek

Do temnoty so Star Trekom - to určite áno, rád by som sa pridal k posádke kapitána Kirka. Priznám sa Star Treku som nikdy nevenoval pozornosť, pretože jeho seriálové vysielanie z detstva vo mne žiadny záujem nevzbudilo. Tento Star Trek zmenil môj postoj, bol úplne iný, nebolo to len nezáživné prelievanie množstva dialógov medzi jednotlivými členmi posádok, plujúcich hviezdnym vesmírom. Skôr naopak, od samotného úvodu, už všetko valcovala akčná spúšť, ktorá nedovolila spadnúť príbehu do statickej dimenzie. Úvod bol ozaj dobrým štartom, akurát čo mi tam chýbalo bol lepší súboj medzi Kirkom a očividne dravým mimozemským stvorením. Ak si odmyslíte kostýmy a prostredie, tak dej je úplne jednoduchý z našeho pozemského prostredia, ale o to vzácnejší, keďže ide tam o priateľstvo, ktoré v dnešnej dobe začína ľudskej populácií chýbať. Mohlo tam byť ešte viac podobných momentov ako krátke vystrelenie dvoch členov posádky z lode na loď, šokujúci pád hviezdneho plavidla na zem či záverečný boj Spocka a Khana. Celkom slušná dávka akcie, city a spomínané priateľstvo rotovali počas celého blockbustrovského prevedenia tohto vesmírneho výletu s ktorým som bol napočudovanie spokojný. 70% ()

silentname

Ani po druhom Star Treku nemôžem konštatovať nespokojnosť. Možno je pravda, že sa mi páčil prvý film o niečo viac, ale aj to nemení fakt, že "Star Trek: Into Darkness" je stále vynikajúcim filmom, ktorý ma celý čas držal. Dokonca musím priznať, že miestami som vôbec nevedel, čo si mám myslieť o našich postavách a o tom, kam sa príbeh posunie. A to je to najlepšie. Pretože neustále som mohol hádať čo sa bude diať ďalej. Niektoré momenty mohli byť trošku divné a možno aj trošku nasilu, ale rovnako sú podľa mňa minimálne pochopiteľné. Vizuálne film vyzerá vynikajúco a musím povedať rovnako, že Zachary Quinto a Chris Pine sú dokopy skvelou dvojkou. Réžia vynikajúca a aj hudba ma neustále držala. V závere som dokonca mal pár silných momentov, kedy mi vyšli z očí slzy. A to je skutočne niečo. Ja osobne nemám žiadny väčší problém s týmto filmom. Rozmýšľam čo by som vytkol. Úvodná scénka mi prišla trošku nasilu a zdržovala. Pretože aj keď je Kirk z lode odvolaný, tak reálne sa potom nič nezmení a bude čochvíľa opäť kapitánom. A čo sa udialo na tej planéte v úvode filmu sa už viac nedozvieme. Takže možno to by som povedal ako mínus. Ale akonáhle vojdeme do príbehu, tak to má obrovské grády. Takže sa teším na august. Hodnotenie: A- ()

Slarque

J.J. Abrams nám dal do rukou spoustu důvodů, proč srovnávat dvojku jím restartované série se slavným Khanovým hněvem. Jenže z tohoto srovnání nevychází právě jako vítěz. Tenhle film není ani lepší než jeho předchozí díl. Je to mnohem více scenáristická hra s očekáváními fanoušků série, která klidně vyprodukuje semtam nějakou naprosto nesmyslnou scénu, jen aby odkazovala k něčemu ze slavné minulosti. Je to škoda, protože protivník hlavních hrdinů v podání Benedicta Cumberbatche by si zasloužil dotaženější příběh. Ale jako sci-fi podívaná na velkém plátně je to nepochybně pořád velmi působivé. ()

jarous

Velmi zdařilý Abramsův film i když do temnoty Star Trek určitě nemíří, měl švih, spád i napětí a vlastně první větší vysvětlení kdo je vlastně Khan. A vše dobře doplnila hudba. ()

Chrustyn

Když před 4 lety přišel J.J. Abrams s restartem, legendární vesmírné ságy, dokázal tím nejen svůj talent, o kterém nikdo nepochyboval při sledování kultovního seriálu "Lost" ale hlavně dokázal vzbudit zájem o legendu "Star Treku" i u lidí, kteří ve slově "trekkies" vidí sportovní obuv. Pokračování byla jasná volba a je jen dobře, že se režijní židle stále drží Abrams. Tentokrát už není zapotřebí nic vysvětlovat a režisér nás rovnou vrhá do akce a přináší zásadnějšího padoucha (milovníci původní série se budou tetelit blahem až vysloví své jméno). Vše je větší, výbušnější, temnější, rychlejší a občas i lepší. Bohužel však filmu chybí hravost a objevování nového, což nám přinesl první díl. Rozhodně se však nejedná o pokračování, které bych nazval slabším, ale spíše napíši, že se mi první díl líbil více. Možná proto, že sem od něj nic nečekal a díky jeho kvalitám, jsem naopak od dalšího dílu očekával mnoho. Každopádně ... J.J. per to do nás dál. ()

Larrysbride

Čtyři roky je dlouhá doba... V tomto případě hodně dlouhá doba. Tak dlouhá, že jsem si nenechala ujít ani půlnoční premiéru; ale stálo to za to. Into Darkness splnilo všechna má očekávání a ještě dodalo něco navíc. Into Darkness je akčnější, temnější a ještě více sexy než jeho předchůdce. A přestože doufám, že se dočkám i režisérské verze s o něco rozvinutějším příběhem Johna Harrisona, nemohu hodnotit jinak jak 5* (a bludišťáka navíc Michaelu Giacchinovi, který opět vyprodukoval zcela brilantní soundtrack)! (Půlnoční premiéra CineStar Olomouc; Viděno: 2D, RealD 3D) ()

MiiRA

Tak ještě do třetice a co nejdříve by mohl Abrams naservírovat své další dílo. Nikdy jsem nějak nevyhledával Star Trek, ale poslední dva filmy pod vedením J.J Abramse řadím mezi top sci-fi. První Star Trek (2009) byl výborný, ale tento "Into Darkness" to překonal! Záporák Benedict Cumberbatch vynikající! 5* ()

klerik

Príbeh jednoduchý a zrozumiteľný. Na rozdieľ od jednotky však podsatne menej klišovitý. Dobre spravený blokbaster s kopou bitiek a prestreliek. V závere trochu preplácané, ale inak solídna letná zábava... ()

korbitch22

O třídu slabší než-li první díl, pořád ale dostatečně zábavné.Problém nového Star Treku není ani tak příběh, který má sílu, několik zvratů a dokonce dokáže vytlačit i potřebné emoce, i když konec je zoufale předvídatelný.Problém je dynamika vyprávění, střihače bych občas nakopal.Chvilku vás totiž baví neskutečná show a najednou bum, hluché místo jako prase a není jich málo.Vizuál je vynikající, akce akorát i když dalším mínusem je málo vesmírných soubojů.Záporák je ucházející, slizkosti Erica Bany ale nedosahuje ani zdaleka.Abrams od Super osmičky vyměknul a myslim si, že už ho natáčení druhého dílu prostě nebavilo jako prvního a stejný pocit bude mít prostě i drtivá většina diváků.I přes vlnu kritiky kterou ze sebe sypu šlo ale pořád o skvělou popcornovku, která místy dokáže strhnout, hlavně díky skvělým hereckým výkonům a to především Cumberbatchta a Pegga, který se opět postará o většinu neskutečných vtipů a zábavných scén, na můj vkus to ale bylo víc komediální, než vážné a i přesto, že jsem se drtivou většinu stopáže bavil, na konci jsem neměl prostě ten wow pocit, jako u prvního dílu.Děkuji Abramsovi, že ze Star Treku, z té vypatlané sračky pro imbecilní geeky udělal sledovatelnou záležitost, která ve všech ohledech strčí do kapsy všechny díly Star Wars, ale třetí díl bych určitě svěřil už někomu jinému, kdo tuhle sérii oživý ještě před tím, než začne zbytečně skomírat.Ultimátně vizuálně líbivé sci-fi béčko, které mohlo a mělo být víc emocionálně strhující, pořád má ale svojí kvalitu, ovšem taková pecka, jako všichni očekáváli to teda určitě není a chápu rozporuplné kritiky.Bavil jsem, míň než sem si přál, ale bavil.75%. (půlnoční premiéra Cinestar Pardubice) ()

classic

Nie som fanúšikom Star Treku, v skutočnosti mi hnutie trekkies absolútne nič nevraví, nieto aby som sledoval seriál, tak to by som fakt nedokázal, za to prístup vizionára Jacoba Abramsa mi niečo hovorí, jeho štýl mi vonia, viem, že má TALENT na brilantné nakrúcanie sci - fi trhákov, hm... blíži sa čoskoro Star Wars, tu sa niekto pekne nabalí, ale brutálne ... ! Z televízie sa vypracovať do Hollywoodu a nakrúcať za mastné rozpočty, to mu sedí, ja som sa na pokračovanie Reebotu Star Trek pozeral čisto zo zvedavosti, lebo brácho si kúpil BLU - RAY, hm... a to si ja v žiadnom prípade nenechám ujsť príležitosť, vidieť výnimočný obraz a sedem kanálový zvuk, pričom pri pozeraní filmov používam slúchadlá, tak, či tak to potom nerozpoznám, ale stojí to za to aj tak ! Takýto film si môže pozrieť hocikto, aj laik, ktorý sa nechá unášať nekonečným vesmírom a dobrodružstvami, aké ma bavia ! ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle