Skutečný příběh Josepha Bonanna, legendárního mafiánského kmotra, který se k věhlasu v Novém světě propracoval díky načerno vyráběnému alkoholu, sicilským tradicím a vražedným kulkám. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Vzhledem k tomu, že existují filmy jako Tenkrát v Americe nebo Kmotr, dost zbytečný film. Kdo se ale nemůže nabažit mafiánských fresek, může mu tahle minisérie udělat radost (viděna verze 4x82). ()

klerik

50% Nechal som sa nalákať tunajším pomerne dobrým hodnotením, ale veľké sklamanie. Hrozne nenápadito natočené a ešte horšie odrozprávané. Voiceover nám povie viac ako sa naozaj udeje vo filme. Olmos je ako vždy sympaťák a aj tu viťažil zo svojej úlohe kmotra maximum, ale v prvej polovici (prvej časti) je minimálne a aj preto takmer zbytočnná (žánrovo otrepané témy: Sicília, príchod do Ameriky). Pri takto rozdaných kartách by zrejme stačil aj hodinový film.. ()

tominger

Super sfilmovany snimok, ako talianska La Cosa Nostra v amerike zacinala. Pasovanie a paliarne alkoholu - prohibicia, Castellmaresezska vojna, Salvatore Luciano a zrod komisie a nasledne aj 5 rodin v New Yorku a samozrejme zivotopisny pribeh Joea Bonanna, byvaleho Dona z Bonanno crime family.. I ked hercov som si tam vedel predstavit v zopar ulohach aj inych, ale nemeni to nic na tom, ze davam filmu taketo hodnotenie. ()

Paldiny

Kvalitná dvojdielna mafiánka, vysielaná ešte na Hallmarku. A síce televízna produkcia nedovolí explicitnejšie zábery, svoje si príbeh Josepha Bonanna zastane. Sledujeme v ňom život Bonannovho otca, detstvo na Sicílii, odchod do Ameriky, ťažké časy, prvú výpaľovňu, vzostup v rebríčku bossov aj samotnú vojnu rodín. Martin Landau vlastní najväčšie miesto na plagáte, rovnako prvú pozíciu medzi hercami, na plátne je vidieť možno 10 minút a častejšie ho počujeme iba ako hlas rozprávača. Mladšia verzia v podaní Bruce Ramsayho bola však dobrá voľba. Charizma ani herecké predpoklady nechýbali, dobový výraz tiež, sem - tam prekvapí snímka napínavou atmosférou, najlepšia scéna jednoznačne posedenie pri stole, kde sa rozhoduje o osude Bonanna za urážku miestneho kápa. Zvyšok priemer až nadpriemer, ktorý ohodnotím vyššie. Gangsterky mám jednoducho rád a aj táto pod TV záštitou dokázala celé tri hodiny udržať pozornosť. Zrovnanie s najväčšími mafiánskymi eposmi nechajme stranou čo je asi najlepšia rada pre sčítaných, ktorí by nebodaj očakávali ďalšieho Kmotra. Tu sa operuje s menšími zbraňami, podstata ale zostáva rovnaká, rodina / tradície / zásady / česť sú na prvom mieste. ()

• Z histórie: Filmový prepis životopisu jedného z vodcov piatich hlavných newyorských mafiánskych rodín Josepha Bonanna. Joseph Bonanno (Joe Bananas) sa narodil 18. januára 1905 ako vačšina veľkých vodcov mafie (Giuseppe Aiello, Carmine Galante, Salvatore Maranzano a Stefano Magaddino) v Castellamare del Golfo na Sicílii. V roku 1906 sa Bonannovci presťahovali do New Yorku, kde si jeho otec Salvatore otvoril malú reštauráciu. V roku 1911 sa rodina vrátila späť na Sicíliu. Otec Joseph zomrel roku 1915 v 1. svetovej vojne. Po nástupe fašistov Benita Mussoliniho k moci sa mladý Bonanno angažoval v protifašistickej skupine študentov. Pred uväznením ušiel do New Yorku, Brooklynu, kde sa ho ujal strýko z matkinej strany Peter Bonventre. Joseph sa skamarátil so svojimi krajanmi, hlavne pochádzajúcimi z Castellamere del Golfo, ktorí patrili do gangu Salvatore Maranzana. Gang sa živil hazardnými hrami, prostitúciou a obchodom s alkoholom. Tu sa Joe vypracoval až na zástupcu Maranzana. Koncom 20. rokov vypukla tzv. Castellamarská vojna, ktorá skončila v roku 1931. Proti sebe stáli dve skupiny. Jednu viedol Salvatore Maranzano a druhú Joe Masseria. V Masseriovej skupine boli Lucky Luciano, Vito Genovese Carlo Gambino a Frank Costello (Francesco Castiglia), v druhej Maranzanovej boli Joseph Profaci, Tommy Gaetano Lucchese a Joseph Bonanno. Luciano sa spojil s Maranzanom proti svojmu šéfovi a zosnoval jeho vraždu. Masseria bol zavraždený 15. apríla 1931. Maranzanu dal zavraždiť 10. septembra 1931. Vrahovia ho navštívili v prestrojení za policajtov. Po tejto vojne došlo k reorganizácii mafie, zrušila sa funkcia "Capo di tutti capi" (šéf všetkých šéfov) a miesto nej sa zriadila Komisia 5 rodín - členmi sa mohli stať nielen Sicílčania, ale aj Írovia a židia (Buggsy Siegel, Meyer Lansky). New York rozdelili medzi 5 rodín:
    Lucky Luciano, neskôr Genovese
    Joe Profaci, neskôr Colombo
    Frank Scalise, neskôr Gambino
    Tom Gagliano, neskôr Lucchese
    Joseph Bonanno - Bonanno

Bonanno prevzal Maranzanovu skupinu a stal sa v 26 rokoch najmladším šéfom mafiánskej rodiny. Jeho najvačším spojencom bol Joe Profaci, s ktorého neterou bol ženatý jeho syn Bill. Keď Profaci roku 1956 zomrel, jeho miesto zaujal Joseph Magliocco, s ktorým Bonanno pripravil plán na likvidáciu niektorých bossov, po ktorých by si rozdelili teritórium (Carlo Gambino, Tommy Lucchese a Frank De Simone). Príkaz dostal Joe Colombo, ale ten plán prezradil. Mafiánska Komisia žiadala vysvetlenie od Bonanna a Magliocca. Bonanno sa odmietol dostaviť a Magliocco sa musel vzdať svojho postu. Na jeho miesto nastúpil Joe Colombo. 20. októbra 1964 bol Bonanno unesený, pravdepodobne únos sám zinscenoval, lebo na druhý deň mal predstúpiť pred Komisiu. Skrýval sa u svojho bratranca Magaddina v Buffale. V jeho neprítomnosti Komisia rozhodla poveriť vedením rodiny Gaspara DiGregoria, ale Bonanno tým poveril svojho syna Billa. Vznikli dva tábory, jeden podporovaný Komisiou za DiGregora, druhý loajálny k Bionannovi. Na Billa bol podniknutý aj neúspešný atentát. Na oboch stranách došlo k stratám, ale boj bol nerozhodný. Tento konflikt bol nazvaný „Banánová vojna“. V roku 1968 Bonanno informoval Komisiu, že sa vzdáva funkcie, odchádza do ústrania, zostáva v Arizone a vedenie rodinného klanu prenechá na rozhodnutí Komisie. Rodinu už vtedy viedol Paul Sciacca. Joseph Bonanno zomrel v kruhu svojich najbližších 11. mája 2002 v Tucsone, v Arizone ako jeden z mála veľkých bossov mafie priridzenou smrťou v úctyhodnom veku 97 rokov. (Cicis)
  • Film je inšpirovaný životným príbehom mafiánskeho bossa Josepha Bonanna, ktorý sa v 26. rokoch stal najmladšou hlavou mafiánskej rodiny v histórii. Je natočený na motívy kníh "A Man of Honor" od samotného Josepha Bonanna a "Bound by Honor" od jeho syna Billa Bonanna. (Sufferer)