Malý Cézar

Little Caesar

Malý Cézar

Akční / Drama / Krimi / Romantický

USA, 1931, 79 min

Z trojice tých najznámejších gangsteriek 30. rokov Zjazvená tvár, Verejný nepriateľ a Malý cézar je ten posledne menovaný rohodne najslabší. Ale je aj najstarší a tým pádom pokladá základy a kreslí pôdorysy príbehom, ktoré pretrvávajú dodnes či už ako overené klasiky, alebo ako novinky v kinách. Edward Robinson je správny sliz, ktorému by ste neverili ani zbraň pod kabátom, ale to je to jediné, čím si môžete byť u neho istí. Lenže stále to nie je Paul Muni, stále sú dialógy slabšie, ako v spomínaných snímkach a stále je oproti nim tempo slabšie. Máme tu však prelínačky pri prepadoch, natočených formou filmových skratiek, čo bola asi v novom žánri žhavá novinka, takže pokiaľ sa budete na Malého Cézara pozerať optikou diváka, tešiaceho sa zo spoznávania dejín kinematografie, môžete byť spokojní.(31.3.2014)

[6,5/10] (First National) (Čb. /// Produkce: Hal B. Wallis, Darryl F. Zanuck /// Scénář: Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee podle románu W. R. Burnetta /// Kamera: Tony Gaudio /// Hudba: Erno Rapee /// Nominace na Oscara: Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](2.2.2013)

" - - for all then that take the sword shall perish with the sword." Matthew: 26-52 // Jeden z historicky prvých predstaviteľov gangsterského žánru sleduje vzostup a pád arogantného a ambiciózneho gangstra prezývaného "Malý Cézar". Vcelku jednoduchá, no dobrá a pomerne pútavá gangsterka z tridsiatych rokov. Hviezdičku "prihadzujem" za to, že je bez problémov pozerateľná aj po takmer osemdesiatich rokoch od svojho vzniku a osobitne chválim výborného Edwarda G. Robinsona v hlavnej úlohe. V najbližšej dobe sa chystám na Hawksov Scarface [1932], takže nie je vylúčené, že budem prehodnocovať, zatiaľ ale tejto klasike ponechávam päť hviezdičiek. Milovníkom žánru rozhodne odporúčam...(28.4.2008)

Film z tzv. předkodexového období (množství filmů tak mohlo obsahovat zobrazení násilí, zmínky o drogách či promiskuitě, sexuální narážky apod. Na snímku se mi líbilo dokonale vycizelované retro, které dnes umí napodobit jen filmy s velkými rozpočty. Na tomto filmu je vidět, jak se tvůrci snažili obejít technická zvuková omezení. Jsou zde dialogy ii mimo obraz i akční scény se zvukem auta.(21.12.2017)

Obávaný gangster Rico,ktorého všetci prezývajú Malý Caesar,je chlapík nižšieho vzrastu,ale za to ambície ho utvrdzujú v tom,že aj taký ako je „ON” sa môže vypracovať až na vrchol vrcholov,že zastaviť ho nie je možné? Slizký to človek,odpudivejší k tomu ešte viac a bravúrne ho stelesňuje odborník na zloduchov,Pán Herec Edward G. Robinson,ktorý po celý čas je stredobodom pozornosti,že kolegovia vôkol neho sú prakticky bez šance... Kvalitná gangsterka,ktorá sa nemusí hanbiť,napríklad po vzore Hawksovému Scarface,šlape na plný plyn,nenudí,trvá cca 1 hod.20 min,inteligentná klasická herecky skvostná kriminálka,ktorá aj po takom dlhom čase nestráca nič na kvalite,preto ma fascinujú klasické snímky,ktoré obdivujem pre atmosféru,ktorá nie a nie sa vypariť,a to je na nezaplatenie... Douglas Fairbanks Jr. ako Joe Massara nie je sráč,ktorý sa len tak tak vzoprie Ricovi,a to vďaka frajerke Oľge,ktorá ho správne vyhecuje,aby bol raz a navždy koniec... Určite sú aj lepšie,prepracovanejšie typy takýchto filmov,ale tento je vhodný na začiatok,keď začali„ rásť ako huby po daždi...”(22.4.2014)

• - Charakter Cesare Enrico Bandello není, jak se všeobecně předpokládá, založený na životopise Al Capona. Předloha byl gangster Salvatore "Sam" Cardinella, který působil v dobách prohibice (Monco)

• - Režisér filmu původně do hlavní role nechtěl Edward G. Robinsona, ale Clarka Gabla. (Monco)

• - Přes obrovský úspěch filmu autor knihy, W.R. Burnett zuřil, že nebyli obsazeni žádní skuteční italové. (Monco)