poster

Malý Cézar

 • USA

  Little Caesar

 • Slovensko

  Malý Cézar

Krimi / Drama / Film-Noir

USA, 1931, 79 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Cimr
  ***

  V době, kdy se na plátně nesměl objevit polibek, dámský kotník ani vyslovit slova jako touha nebo Bůh, bylo možná vzrušující mít za hlavního hrdinu drsného gangstera. Ale po všech těch Kmotrech a Zjizvených tvářích je těžké se spokojit s dějem podle šablony ,,vzestup -> pád". Dost konvenční a zastaralá gangsterka. Po hodině od zhlédnutí si těžko vybavíte byť jedinou scénu.(4.8.2013)

 • hans500
  *****

  Příběh filmu je sice jen obyčejný (vzestup a pád gangstera), ale má slušný scénář, dobrou režii, a rychlé tempo. Ve filmu je dobře ukázaná situace v podsvětí, a vzájemné neshody členů gangu. Někteří herci chvílemi viditelně přehrávají, ale většinou se to dá snést a zachraňuje to Edward G. Robinson, který hraje velmi přesvědčivě. Douglas Fairbanks Jr. hraje rozporuplně, chvíli docela dobře, a chvíli přehrává. Jediný výraznější zápor je absence hudby, ale to se dá vydržet. Klasická gangsterka, jedna z prvních zvukových - 4,5*. Komentář psán 18.11.2008 v 11:20 (2008).(24.10.2007)

 • Micro41CZ
  ****

  Little Caesar buduje realitu organizovaného zločinu na základě náznaků a zestručněných útržků (či elipsy) reálné kariéry gangstera. Ústřední postava (Rico – Malý César) má typické rysy skutečných gangsterů té doby – nelítostný, ambiciózní, násilnický a arogantní. Přesto (právě proto) je velmi schopný. Celá jeho kariéra je ale ztvárněna značně jednoduše a jednoznačně: vzhledem k výbojnosti zločineckého hrdiny je cesta odspodu na vrchol snadná a rychlá. Stejně jako další žánrově podobné snímky té doby znázorňuje Little Caesar strmý pád z vrcholu ještě jednodušeji a kvapněji. Dopad je očekávatelný: smrt v podobě policejního kulometu. Účel, s nímž byl snímek natočen – tedy znázornění typicky negativního a zlého gangstera a obraz neúplatné čestné policie, jež ve finále zvítězí –, byl prostřednictvím zmíněné linky bez vybočení plněn. Postavy byly jasné definované a chovaly se v rámci zmíněných mantinelů očekávatelně. Edward G. Robinson ztvárňující Malého Césara otiskl do své role pravého gangsterského ducha a tím umocnil načrtnuté schéma.(16.9.2009)

 • Anderton
  ****

  Z trojice tých najznámejších gangsteriek 30. rokov Zjazvená tvár, Verejný nepriateľ a Malý cézar je ten posledne menovaný rohodne najslabší. Ale je aj najstarší a tým pádom pokladá základy a kreslí pôdorysy príbehom, ktoré pretrvávajú dodnes či už ako overené klasiky, alebo ako novinky v kinách. Edward Robinson je správny sliz, ktorému by ste neverili ani zbraň pod kabátom, ale to je to jediné, čím si môžete byť u neho istí. Lenže stále to nie je Paul Muni, stále sú dialógy slabšie, ako v spomínaných snímkach a stále je oproti nim tempo slabšie. Máme tu však prelínačky pri prepadoch, natočených formou filmových skratiek, čo bola asi v novom žánri žhavá novinka, takže pokiaľ sa budete na Malého Cézara pozerať optikou diváka, tešiaceho sa zo spoznávania dejín kinematografie, môžete byť spokojní.(31.3.2014)

 • kaylin
  ***

  Ve své době to musel být skutečně přelomový film, protože teprve on pořádně začal éru slavných a ještě slavnějších mafiánských filmů, ale v současnosti už je to přece jen trochu vyčpělé, chybí zde napětí a všechno akční se odehrává pouze v dialozích. To je škoda, protože tu jsou místa, která by si trochu více péče zasloužila. Myšlenka vzestupu a pádu je klasická a v každém případě dobrá.(18.7.2014)

 • - Snímek se v roce 2008 podle Amerického filmového institutu umístil v žebříčku nejlepších gangsterských filmů na 9. příčce. (TheDude)

 • - Fráze "Mother of mercy, is this the end of Rico?" se umístila na 73. místě žebříčku citací sestaveného Americkým filmovým institutem. (Monco)

 • - Charakter Cesare Enrico Bandello není, jak se všeobecně předpokládá, založený na životopise Al Capona. Předloha byl gangster Salvatore "Sam" Cardinella, který působil v dobách prohibice (Monco)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace