Malý Cézar

Little Caesar

Malý Cézar

Akční / Drama / Krimi / Romantický

USA, 1931, 79 min

[6,5/10] (First National) (Čb. /// Produkce: Hal B. Wallis, Darryl F. Zanuck /// Scénář: Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee podle románu W. R. Burnetta /// Kamera: Tony Gaudio /// Hudba: Erno Rapee /// Nominace na Oscara: Francis Edward Faragoh, Robert N. Lee (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](2.2.2013)

První moderní gangsterka, která založila celý nový žánr - to je Malý Caesar. Film je samozřejmě za ta léta notně olezlý patinou, ale třeba vynikající herecký výkon Edwarda G. Robinsona v hlavní roli stále stojí za pozornost - myslím, že určitě inspiroval aspoň Joa Pesciho v jeho četných mafiánských rolích. Jinak veškeré nápady, v tomto snímku v době jeho vzniku působící novátorsky, už byly pochopitelně tisíckrát použité jinde - bylo by ale nefér nařknout z neoriginality Malého Caesara.(3.11.2005)

Jeden z otcov žánru. Oproti Public enemy nejde o strihaný sled rôznych scénok zo života vagabundov ani o polovične previazané puto s "rodinnou hierarchiou" ale o bezprostrednú a rovnako drsňácku výpoveď. Aj charakterovo uvidíte omnoho viac než by sa zdalo. Celé to ťahá (ako obvykle) strhujúci výkon G. Robinsona, ktorý v mojich očiach býva dominantnejším hercom vo svojich úlohách než Cagney. V období tesne po prohibičných zverstvách a vysoko cenzurovanej filmovej kritiky, Little Caesar má určite čo ponúknuť. A to aj bez väčšieho využitia hudby (ako v ostatných dobových filmoch).(29.1.2014)

Dnes už trochu úsměvné, ale jinak to není špatná gangsterka, i když trochu pohádková. Sice mě ze začátku krapet pobavilo, jak snadné je se dostat mezi mafiány, když to překousnete, dostanete veskrze průměrnou ale nenudící krimi podívanou s nějakou tou přestřelkou, doutníky, touhou po moci a nenažraností, ve které si navíc ambiciózního Rica docela rychle oblíbíte (tedy v mém případě tomu tak bylo). No a konec ve stylu „kam nemůže čert tam nastrčí ženskou“ mě sice nepotěšil, ale tak nějak se dal čekat.(5.8.2013)

Z dnešního pohledu plné klišé (vzestup a pád zakomplexovaného skrčka, střelba před kostelem, nábožensky orientovaná italoamerická matinka...). Při druhém pohledu film, který v mnohém definoval žánr gangsterského filmu a zmíněná klišé se staly spíše stylotvornými symboly, ikonickými obrazy. "Malý Caesar" v mnohém zestárnul, někteří herci jakoby stále viseli v éře němého filmu, ale co. Klasika, která stále funguje a úhelný kámen žánru (společně se Zjizvenou tváří).(23.5.2012)

• - Fráze "Mother of mercy, is this the end of Rico?" se umístila na 73. místě žebříčku citací sestaveného Americkým filmovým institutem. (Monco)

• - Režisér filmu původně do hlavní role nechtěl Edward G. Robinsona, ale Clarka Gabla. (Monco)

• - Snímek se v roce 2008 podle Amerického filmového institutu umístil v žebříčku nejlepších gangsterských filmů na 9. příčce. (TheDude)