Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Roseinka

Zatím hodnotím pouze po dvou dílech první série. Ani jeden z těchto dílů mě nenadchnul, ba naopak mě docela nudili. Vzhledem k tomu, jak mám ráda Sherlocka věřím, že se to po dalších dílech změní, když je to k Sherlockovi přirovnáváno. Musím jen překousnout, že mě to v tuto chvíli nebaví. Poté možná přehodnotím hodnocení. /// Po pátém díle přidávám hvězdičku. Seriál si mě získal až po díle třetím. Stále si ale myslím, že první dva díly byly o ničem, nudné hovadiny. Teď už ale má seriál smysl a fakt se mi líbí. /// Po shlédnutí poslední série musím říct, že si mě seriál naprosto získal. A poslední dva díly byly natolik excelentní, že si prostě zaslouží pět hvězd. Perfektní napětí, velké emoce. 8/10 ()

Dreadd

Amerika opět kouká Britům na záda, neboť po řadě uhlazených a kýčovitých kriminálek, přičemž snad každé větší město muselo mít vlastní, přichází drsné prostředí zločineckého Londýna, které se snaží vyčistit DCI John Luther. Policejní práce je sice chvílemi stejně zázračná jako ve všech CSI a Luther odhalí vraha prakticky okamžitě, dopadnout ho však trvá hodně dlouho. Detektivka je však až na druhém místě, mnohem lepší než odhalování zločinů je sledovat jednání a interakce postav z obou stran zákona a podivné přátelství Luthera s Alice Morgan. ()

evuline

Charisma Idrise Elby není jen tak ledajaké, není potřeba velkých gest, velkých slov a přesto je to tam a není co řešit! 1. série byla dobrá ba i dokonce výborná, ale něco mně tam chybělo, ovšem její závěr a pokračování v 2. sérii, tak tam už nebylo, co řešit a 3. série už pak jen vykopla v mých očích tento seriál do úplného topu mých oblíbených seriálů. Kdy počáteční díl spojil hned několik dějových linek a já při sledování přecházela od jednoho napětí k druhému, kdy vše vyústilo v šokantní závěr a jeden sympatický comeback...jen tak dál ! ()

Pražák

"Give me a lever long enough and a fulcrum on which to place it and... I can move the world." Sestřenice Dextera Alice Morgan a charismaticky oldschoolovej detektiv tvoří dokonalou symbiózu špinavě londýnský detektivky upravenou soudobému vkusu se skvělým vyprávěčskému tempem, velice dobře napsanými charaktery postav všech "badasses" a hlavně hrubou fyzickou formou. Všechny série 5 hvězdiček. ()

Gurtha

Jsem spíš typ člověka, který ocení hlášky typu „One coffee doesn't make us friends“, než vypjatou atmosféru přítomnosti vraha, kdy jen spekuluji, zda a kolik ještě nic netušících lidí zabije (a jak dlouho mu to bude trvat). Luther ale násilný svět potřebuje, to on ho totiž stvořil – hurikán hněvu vznášející se nad vším tím svinstvem, i proto tak úžasně funguje Alice, která je vším čím sám není. První série mě způsobila několikanásobnou zástavu srdce a na závěr dokonalou katarzi, po druhé jsem se začala bát i na veřejných prostranstvích a třetí to celé pěkně bez cirátů uzavřela. PS: Nemůžu si odpustit své nadšení z opětného setkání se známými z Torchwoodu a taky je třeba ocenit postavu Marka, Paula McGanna na svých filmových cestách vždycky ráda potkávám. ()

cpt.Lynch

Pozor trocha SPOILERU. Tak tohle je koktejl... který mě přikoval do křesla. Seriál se odehrává ve 3 hlavních rovinách. 1) Chytání psychopatických vrahounů. 2) Lutherově osobním velice prapodivném životě (exmanželka, Alice, Blondpřítelkyně). 3) V honu na Luthera (Schenk, Mafiánský spratek s expolicejním poskokem, Stark s Černoškou)... Rozložit seriál na atomy tak máme před sebou velký průšvih. Vše je přitažené za vlasy. Tolik psychopatických vrahů na Londýn je trochu moc :). V ději se vyskytují logické chyby. Zapálenost pronásledovatelů Luthera je až extrémně přehnaná. Vývoj postav je jak jízda na splašeném koni, kdy postavy skáčou z jedné strany na druhou a převlékají kabáty rychleji než naše politické zastoupení. Pokud však divák poodstoupí dál od obrazovky a vnímá seriál jako celek tak je odměněn originálním, emočně nabitým, napínavým, drsným a konzistentním zážitkem, který doslova přitahuje pozornost. Luther si získá vaše sympatie a držíte mu palce, jeho nepřátele nenávidíte k smrti a to víc než ty nejzvrácenější vrahy, kteří v seriálu vystupují. Přistoupíte na to, že vám seriál nemaže kolem pusy happyendy, ale podává krvavé maso hlavních postav... 4/5* ()

jefff

Jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. Idris Elba je herec první kategorie a co předvádí v seriálu je naprosto strhující. Celková koncepce a nápad seriálu je bravurní a nemá jedinou chybu, je originální, napínavý, zajímavý a inteligentní. I.Série: 1.díl: Dobrý úvod, ale asi nejslabší díl série 75%, 2.díl: Skvělé zpracování, napínavé, originální, realistické 90%, 3.díl: Šílený psychopat, tentokrát skvělé krimi 90%, 4.díl: Jeden z vrcholů, napínavé do poslední vteřiny, ba úpřímo nervydrásající, drsné drama, výborný scénář a ještě lepší režie 100%, 5.díl: Brutální, strhující 100%, 6.díl: Infarktové napětí 90%. II.Série: 1.díl: Trochu slabší, nezajímavá dějová linka s pornoherečkou, mírný pokles napětí, skvělý vrah 70%, 2.díl: Opět napínavé do poslední minuty, opět mírně slabší jak díly z I.Série 80%, 3.díl: Zajímavý případ, hodně originální, napínavé, zajímavější jak první polovina série 85%, 4.díl: Fantastické zakončení, nervydrásající, jak to u Luthera bývá, scénář na Oscara 95%. Celkově však druhá série mírně (opravdu jen mírně) byla slabší jak její předchůdce. Nad originalitou scénářů celého seriálu však zůstáva můj mozek stát. Neuvěřitelné. Herci jsou brilantní, režie lepší jak 90% filmů mířích do kin a zmíněný scénář je takřka to nejlepší co v žánru lze vůbec najít. Kež by seriál pokračoval dále ve stejné a i klidně o trochu slabší kvalitě, jen aby pokračoval. III.Série: 1. a 2.díl: opět velmi brilantní thriller, s opět skvělým Elbou. 85%, 3. a 4. díl: naprostý vrchol série. Záporák tentokrát snad nejlepší z celého seriálu, napětí nervydrásající a vyvrcholení destrukční. Tohle je totální bomba!!! 100% ()

Styxos

1. sérka - od třetího dílu to nabralo obří vítr do plachet a poslední dva díly jsou ukrutně dobrý.. 2. sérka o něco slabší - zvlášť absence některých postav z první sezóny zamrzela (obzvlášť Alice), ale poslední dva díly jsou velmi dobré. Každopádně Elbova životní role a doufám, že BBC se se třetí sérií moc nebude flákat. 3. série - v BBC se opravdu neflákali a rok a pár dnů potom co jsem dokoukal první dvé série Luthera je tu tenhle sympaťák znovu. No, co k tomu dodat. Předně - Elba je naprosto perfektní a tuhle roli mu prostě ušili na míru. Takže po debilní postavě kapitána v Prometheovi si tímhle napravil reputaci. A stejně jako předchozí dvě série to trpí stejným neduhem - první dva díly (tvořící jeden příběh) jsou slabší, vlastně taková rozehřívačka. A teprve díly tři a čtyři (příběh č.2) jsou nehorázně dobrý. Navíc s takovým koncem, který v divákovi vzbudí touhu dostat čtvrtou sérii v blízký budoucnosti. Tak snad nám bude přáno. ()

Wlck

První série byla naprostá pecka. Tolik zvratů v osobním i profesionálním životě Luthera, které se nakonec propojí a přijde velké finále. K tomu všemu mu naprosto zdatně sekunduje Ruth WIlson, protože, co si budeme povídat, my muži milujeme zkažené ženy. Problém u mně přichází ve druhé sérii. Všichni ti parchanti, které Luther honí už se projevují jen jako banda vraždících psychopatů, kteří nemají pořádný plán. Problémy z osobní roviny převezme nutná práce pro vyděrače a celkově se uklidní. Není zdaleka tolik napjatý jako v té první a člověk díky tomu kouká na seriál s klidem. Jediný, kdo Lutherovi ve druhé sérii trochu sekunduje je jeho šéf a Justin, ale ani ti nedostanou zdaleka tolik prostoru, kolik by měli. Ta šílená mrcha Ruth Wilson tam jednoduše chybí. Snad jediný díl, který u mě zvládl přísnější měřítka byl ten poslední, který už v sobě doopravdy skýtal aspon část toho napětí posledních dílů první série. Druhá je sice nadprůměr, ale ta první byla over the top. Stejně chci třetí. Chci silný nosný příběh, chci návrat Ruth Wilson a nebo aspon nějakou šílenou ženskou jako náhradu a chci sofistikované soupeře. ()

manonfire

Zatímco Wallander je i přes svou nedokonalou kriminální linku filmařskou dokonalostí a hlavně nejpůsobivějším časosběrným dokumentem o fiktivním detektivu který kdy vznikl, Sherlock pak zábavnou komediální exhibicí supermozku, který však divákům lačným nějakého toho thrillerového mrazení nemůže nabídnout zhola nic, jen kvízy, Luther je pro mě totálním zklamáním, díky němuž jej utínám po druhém a polovině třetího dílu. Věděl jsem, že budu k souputníku a zde xkrát zminovanému bohatšímu bráškovi Wallandera přísný, ale tohle jsem nečekal. S Idrisem Elbou jsem problém neměl, ovšem zatímco Cumberbath s Branaghem jsou jedni z nejlepších žijících herců, Elba, ač se snaží, nestíhá svým průměrným charizmatem překrýt úděsně trapné momety, kdy se na obrazovce zjevuje Ruth Wilson aby jako Hanibal Lecter děsila svou genialitou a chladným kalkulem všechny kolem. Nic proti té herečce, krom detailu, že se mi vůbec nelíbí, problém je spíš v její roli drsné dement fatale. Tenhle bratříček určitě nebude Sherlockův ani Wallanderův vlastní, spíš v dětství sebraný kdesi z dětského útulku pro uprchlíky. PS: Ano, uvědomuji si, že zhodnocením po třech dílech možná křivdím celkové kvalitě seriálu, na druhou stranu k arzenálu skutečné kvality by měl patřit i silný úvod, a ten bohužel nebyl ani průměrný. 20% ()

Hollohlaway

Opravdu temná až nepříjemná stránka lidství se tu prezentuje v každém díle. A to nejen v postavě vlastními běsy pronásledovaného inspektora Luthera, ale i v řešených zločinech, které jsou většinou opravdu hnusné. Idris Elba hraje chlapáckého, spravedlivého, ale ne až tak skautského detektiva skvěle, bez oné nálepky alkoholika či naivního správňáka a podobně, což je zhusta používaná scénáristická berlička. První serie vynikající. ()

KR4T4S

Povedená netradiční kamera, atmosféra je dost "studená", charisma Idrise Elby dostačující (Stringra Bella prostě překonat už nemůže), famózní "protihráčka" Alice, dost krve. To nejlepší na každém díle je samostatná konfrontace dvou stran, to jak dojde k odhalení a vystopování zločince je trochu diskutabilní a občas hraje hlavní roli "jen" momentální nápad, ale jako první série velmi slušné. Doufám v pokračování. 6 dílů mi nestačí. Druhá série je opět skvělá, všechny 4 díly neskutečně napínavé... ____ 3.série pomalejší rozjezd, sympatická Sienna Guillory a opět prostě nevídaný scénář táhnoucí celou řadu zas do top výšin. Krásný konec 4.epizody by mohl být i koncem seriálu. ()

Soweek

Luther balancuje na rozhraní dobré detektivky a totálního neštěstí, chápané v tom dobrém slova smyslu (pokud to tak chápat jde. Britské seriály jsou typické svými pouhými 6 díly a pokud bych měl vnímat první 4 díly pouze jako uvedení do děje, seznámení diváka s charaktery a nastolenou situací a teprve od pátého dílu bych začal seriál hodnotit, tak věřte, že bych Vám v tomto roce zaručeně nedoporučil jiný seriál, než je právě Luther. Rychlost, dramatičnost a temnost, na které tento seriál nabere se snad nedá s ničím srovnat a Vám nezbývá než jen lapat po dechu a dožadovat se okamžitě dalšího dílu. Jenže to tak bohužel není a hodnotit prostě musím i ty první 4 díly, které jsou nadstandartní, ne však dokonalou krimi lahůdkou. Pokud ale druhá serie nepoleví s tím, s čím začala ta první, tak se pravděpodobně dívám na svého nového televizního temného hrdinu. ()

pavcas

Další výbornej seriál z líhně BBC hned po The Fall. Idris Elba v roli detektiva Johna Luthera je zatraceně přesvědčivej jako chlap, kterej se musí vypořádat nejen s řáděním vrahů, ale i se zradou svých nejbližších a hrozně mně bavilo sledovat jeho proměny z kliďase v běsnící horu emocí, která jen stěží ovládá své výbuchy vzteku. Z počátku mi dojem kazil pro mně nepochopitelný vztah s vražedkyní, nedávalo to moc smysl, proč by se člověk jako on, místo snahy o vyřešení toho co se stalo, scházel s někým takovým, nechal se jím ovlivňovat nebo mu naslouchal. Vnímala jsem to jako snahu scénáristů naroubovat do příběhu další zajímavý prvek, zloducha pomáhajícího tomu hodnýmu, Hannibala k Willu Grahamovi, ale jak děj gradoval, začalo mi to být jedno, protože to fungovalo. Byl to pro mně sice ten slabší článek, kvůli kterému jsem před koncem 1. serie chtěla hodnotit za 4*,ale vzhledem k tomu, jak dramatickej, svižnej a plnej napětí byl poslední díl 1. serie, nemůžu jinak, než hodnotit známkou nejvyšší. A to i po 2 a 3.serii, i když v poslední jmenované šla kvalita a uvěřitelnost děje trošku do kytek. Asi 3x jsem si během posledních dvou dílů říkala "Proč? To myslíte vážně? Vždyť to nedává smysl..no zasvěcení vědí... Nicméně všechno to stojí a padá především s hlavním hrdinou a jeho faktorem X. Takže i tak klobouk dolů a další 5* seriál do mé sbírky těch NEJ. ()

Arkanoid

Energický a zároveň strhaný výraz Idrisa Elbu v úlohe prácou posadnutého detektíva, ktorý sa do svojich prípadov ponára úplne celý a snaží sa ich vyriešiť za každú cenu. S podozrivými a svedkami dokáže zaobchádzať všelijako. Klame, vydiera, zahráva sa s nimi a neváha použiť ani hrubú silu. Avšak každý prípad ho vnútorne zasiahne a jeho osobný život upadá. Zo všetkých síl sa snaží ľuďom pomôcť akýmikoľvek prostriedkami a verí, že v nich zvíťazí ich kladná stránka. Čím viac sa púšťa do osídel svojho snaženia, tým viac je jeho život rozorvanejší. Okrem neho sú v seriáli aj ďalšie psychologicky prepracované postavy, tie však ale väčšinou slúžia len na to, aby Luther v interakcii s nimi ukázal svoj charakter. Časti na seba nadväzujú priamo aj voľne, ale o napätie je vždy postarané. Spracovanie poteší milovníkov rýchleho tempa, plynulého strihu a dusnej atmosféry. Koho chytí hlavná postava, toho seriál len tak nepustí. ()

Kaceris

Strašne dobrá detektívka z dielne BBC. Presne to sa dá povedať o tomto teoreticky krátkom, ale fyzicky strašne dobrom seriáli. John Luther, detektív ktorý má problém s hnevom a neraz nevie, či nepreskočiť na druhú stranu, ale vždy sa nejako ako tak udrží na uzde. Idris Elba ho stvárnil priam geniálne, hlavne týmto seriálom si ma po The Wire získal. Takže ak sa niekto nudí, a má 16 hodín času(snád v tomto seriáli budú ešte pokračovať, bola by ho škoda), tak nech si tento seriál zapne! ()

Seti

První série byla parádní. Zajímavé případy odhalující pestrobarevnou "špínu Londýna", ve kterých se Neil Cross nebojí ukázat i odvrácenou stránku policejní práce, čímž této kriminálce propůjčuje, na rozdíl od uhlazených amerických bratříčků, značně syrový feeling. Hlavním motorem je však bezesporu vnitřními démony sžíraná postava Johna Luthera a jeho vztah s geniální ale značně vyšinutou Alice. Právě tato dějová linie, táhnoucí se celou první sérií, diváka neustále zajímá, udržuje ho v pozoru a činí z Luthera neobvyklou záležitost. Proto byl pro mě vývoj druhé série dost nepochopitelný. Luther se v ní stává lehce nadprůměrnou kriminálkou, přičemž nově rozvíjená příběhová linie s Jenny je mnohem horší a především naprosto nudná (druhé sérii naopak jednoznačně vévodí řešení neméně zajímavých případů.) Z Luthera jsem byl po první sérii nadšen, ovšem ta druhá mé nadšení značně zchladila. Uvidíme, zda si Idris Elba vyslouží pokračování. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)