Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

MyrnaAlec

John Luther coby charakterní nervoň je naprosto věrohodný. Násilí a "jednoduché" anglické ztvárnění /na rozdíl od efektních amerických vyleštěných kousků/ prostě musí zafungovat. ()

GoustDog

No, dost to balancuje mezi 4 a 5*, ale proč nepřimhouřit oko, když se jedná o tak kvalitní filmařinu a brilantního představitele rozpolceného detektiva, že? Trošku Dexter, jen více při zemi a méně komerční; někdy chytré, jindy zbytečně prostoduché, leč překvapivé a s pořádným tahem na bránu. Má to gule. ()

vlKousek

Nevím ani proč se mi tenhle seriál vryl pod kůži, hmm...asi tím, že se Linie každého dílu se pěkně věnuje jak jednotlivým zajímavým případům, tak soukromí hlavního hrdiny, paradně charismatického dobráka, kterému ovšem jeho povaha přináší akorát trable....je to fakt parádní záležitost. ()

Queendom

Po pravdě bych nerada, aby se chorej a přitom (nebo právě proto) geniální mozek, kterej tenhle skvost vymyslel a sepsal, dal například na psaní pohádek pro děti. Zcela určitě by stoupla statistika jejich sebevražd. Takhle nezbejvá než pořídit vteřiňák a mít ho po ruce, až budete s každym dílem znova lepit spadlou sanici. A možná 4.sérii přejmenovat na Luther and Alice. Teda kéž by. ()

Hawaj

Takovej nepovedenej Šimansky. Sice slušně natočeno, ale nijak mě to nevtáhlo do děje. Alice Morgan vypadá jak svědomitá gymnazistka ve školní hře, která to bere vážně. Nevěřil jsem jí ani jeden zrzavej vlas. Možná by pomohlo kdyby jí prohodili párkrát výlohou. A Luter je bohužel jen maník, který si myslí že všechno vyřeší jen svejma kecama a holejma rukama. Dost trapná vedlejší osobní dějová linka. ()

Syna.1990

Idris Elba je borec!! Idris Elba jako John Luther je megaborec!!! Všechny díly byly naprosto špičkové a úvodní song?? Massive Attack - Paradise Circus .. Po zhlédnutí tohoto seriálu mi naběhne vždycky husí kůže, když ho slyším. No a NESMÍM opomenout Alice!! Bez té by Luther nebyl Luther. ()

1V4N

Perfektný krimi seriál s vynikajúcimi zápletkami, ktoré dopĺňajú skvelí herci. Na čele stojí bezpochýb Idris Elba ako John Luther. Briti vedia robiť kriminálne seriály. Presvedčil ma o tom aj Sherlock. ()

Viper86-V1

Dokoukane vsechny tri serie, vyborna kriminalka, urcite doporucuju. I kdyz to ma v atmosfere urcity britsky nadech, ktery nemam rad, tim spis pak britskou anglictinu, nastesti (jak pro koho samozrejme), zde jen v mensinovem zastoupeni. ()

mirkath1

Kvůli 11dílu mám chuť dát ještě méně- spoiler-ženě zabijou manžela a má dost času utéct ven,ale to ne-schová se kráva do skříně-proboha kdo napsal ten scénář ()

subic

DCI John Luther se mě líbí, je to slušné, zvláštně potemnělé, skoro celý příběh se odehrává v noci nebo někde ve stínu. Luther jezdí pořád ve starém Volvu 240. Kdybych to měl srovnat s něčím nesrovnatelným, tak by to byl třeba americký Bosch, každý je úplně jiný, ale tyhle 2 seriály se mi líbí tak nějak stejně. První 3 řady jsem skvělé, 4. průměr a 5. zase skvělá. V 5. řadě se tu zase objeví Lutherova bývalá holka Alice Morgan, která to zase začne celé komplikovat. ()

jjimmy

prvá sezóna je epická, druhá sezóna momentálne dokázala nemožné a laťku zdvihla ešte vyššie, vrie to vo mne nedočkavosťou na finálnu, štvrtú epizódu! už nech je tu season 3 s viac ako 4 časťami :P ()

reypal

Drsná, emocemi nabitá, nápaditá a lehce nepředvídatelná krimi série s moc zajímavými postavami. Ať už je to charismatiský, možná až na hraně šílenství působící Chief Inspector John Luther nebo zcela jistě šílená, geniální psychopatka Alice Morgan. 1. řada se povedla na 100%, ať už jde o jednotlivé případy nebo hlavní zápletku, takhle vygradovaný závěr jsem už dlouho neviděl. 2. řada podle mě utrpěla upozaděním Alice a táhnou to už jen šokující jednotlivé případy a charisma Idrise Elby, ale i tak jde pořád o hodně nadprůměrnou podívanou. ()

OzyCox

Detektiv jak má být. Tvrdý chlap, co ho nemůže nic zlomit. Nebo ano? Scénáristé se ho pokusili zlomit a já se při sledování tohohle seriálu stále (minimálně první série) ptal, jak daleko můžou scénáristé s Tímhle sadismem zajít... ()

Bolek82

Dokonalý nápad, koukám s otevřenou...ústy. Bohužel někdy je Luther až moc chytrý ;-) a jeho dedukce je překvapivá. První serie je super (Alice je užasná postava). Vyvrcholení posledních dvou dílů první série je nářez. Druhá serie je ze začátku slabší (jako Lutherův protipól Alice docela chybí). Poslední dva díly opět vrchol. Scéna ve stěhováku je ultimativní :-) Ještě musím zmínit kameru, která je obzvláště v druhé sérii geniální. Obě serie 95% Chci další ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)