Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Fanucci

Naprosto super! Parádně napsané, zahrané (charismatický Elba si po kultovní postavě v The Wire vlastní seriál zasloužil!)...některé díly byly přímo skvostné! Např. ten s vraždícími dvojčaty. Soundtrack (Massive Attack) taky parádní. Já nemám co vytknout. Snad jen že 10 dílů je fakt málo, snad se BBC rozhoupe a natočí další! ()

Lauri

Dost dlouho jsem úplně nechápala, proč je okolo Idrise Elby takový haló, ale během minuty mě dostal. To asi ten jeho hlas, nebo neuvěřitelné charizma, které z něj čiší, ale díky němu se seriál dostal na úplně jiný level. Navíc má roli tak trochu antihrdiny, kterého si ale hned zamilujete a fandíte mu, což dělá svoje. Do mých absolutních oblíbenců se show pravděpodobně nezařadí - už jen kvůli extrémní brutalitě zločinů (leč skvěle propracovaných), které mi občas nedají spát i 3 měsíce zhlédnutí seriálu, protože co díl, to jeden ultra děsivý psychopat (ahoj Alice! Ale neboj, tebe máme rádi.), ale za pozornost Luther určitě stojí. Je to přesně 4,5*, ale fantastický soundtrack mě nakonec obměkčil a házím plnou palbu. ()

Carlossss

Ani vlastně nevim, kde začít.. tak asi od toho nejpodstatnějšího.. a to je Luther.. vynikající detektiv a nejspíš i lovechild Columba a Sherlocka.. Luther je vynikajícím stylem napsaná postava. Člověk, který miluje svou práci.. i přes nezpochybnitelný fakt, že ho tato práce ničí... takhle nějak si představuju každýho správnýho detektiva.. s třídenním strništěm a hlavou v dlaních. Elba se pro tuhle roli narodil.. každý, kdo Luthera viděl, to ví.. o to víc naštve krapet slabší rozjezd ve kterym se ani zdaleka nedokázalo vytěžit z jeho potenciálu.. tohle nám naštěstí dokonale nahrazuje konec řady.. kdy člověk jenom sedí... a hltá, co že se vlastně bude dít dál.. dávám čtyři hvězdy a doufám ve druhou řadu..UPDATE: Tak jsem se druhý řady dočkal.. a musim po prvních dvou dílech dát za pět... vážně pecka. ()

Pirabin

Po celém seriálu, musím říct že jedna z nejlepších ne-li nejlepší britská detektivka. V mém oko i lepší než Sherlock. ()

Cl3ricK

Říkám si, fakt by něco takového nešlo natočit u nás? Ten recept není zas tak těžký. Výrazného hlavního hrdinu, nejlépe propletený příběh a hlavně zajímavé případy. Jenže pak si řeknu, takový mix neumí namíchat vlastně ani v USA, natož u nás. Už po dvou dílech musím uznat, že je to bomba. Luthera sem si oblíbil a žeru jeho případy. Přitom jsou to každodenní případy, žádné SCIFI. P.S. Elba si to dává a to solidně. ()

kagemush

Konečně si někdo všiml, že každý dobrý skutek, musí být po zásluze potrestán. K tomu bujará studie ultrasociálů a asociálů, pevný kramle v noir a drsné škole, pan charizma v hlavní roli, Londýn kam se podívám a nakonec konec, v který jsou doufal (jen ta zkratkovitost v posledních dvaceti minutách …),- ale i tak … akorát. ()

Maddlis

Proč mi přijde, že se do každého jednoho dílu vejde tolik věcí, jako u některých seriálů za celou sezónu?! ()

Lischai

Není to vůbec špatné, ale nějak mi nesedla linka s hlavní zlounkou. V Sherlockovi je všechno stylizované, takže vám nevadí ani stylizovaní padouši. Luther cílí na realitu, ale občas do ní přimíchá nějaký zločinecký supermozek, což ve výsledku seriál posunuje ke stereotypnímu klišé. Nicméně civilní díly bez Alice Morgan jsou prima. ()

Rocky88

Celkově nic moc strhujícího - je tu patrná snaha o braní si příkladu z Dextera, CSI i Colomba, jenže scénář je v 65% epizod docela nezáživný. Výjimku tvoří poslední dva díly, které jsou naprosto dokonalé. I tak si ale na druhou sérii počkám. Pokud by měla druhá série vypadat tak jako poslední dva díly té první, tak bych asi přehodnotil svůj žebříček top seriálů... ()

joker.george

Luther není v první řadě o detektivních případech, které jsou však zajímavé, tajemné, zvláštní, netypické a tudíž pro diváky atraktivní, ale přes všechnu svou nádheru mají spoustu děr v logice, které nejdou přehlédnout. Takže v čem tkví nejsilnější Lutherův aspekt? Pochopitelně v postavách, se kterýma se dokážete okamžitě sžít, pochopíte jak myslí, uvažují, proč jednají tak, jak jednají, až budete postupně vědět, jak se posléze při určité situaci zachovají. Nádherného a podrobného a nikterak fádního či běžného vykreslení se dostane každému zločinci a jeho pohnutkám a vražedným zálibám, i když vystupuje třeba pouze epizodně. A co teprve zažijete s hlavními představiteli! Ještě zapěji ódu na herectví Idrise Elby a Ruth Wilsonové. ()

Elyssea

Luther stojí za to zejména díky Alice. Jejich podivně balancovaný vztah dělá seriál zábavnějším než ty stereotypní propriety typu rozpadlé manželství. Jenže v okamžiku, kdy začne Alice ubývat a začne se stupňovat brutalita případů, stává se seriál ne úplně koukatelným. Luther se stále dokola snaží vyhrabat z kupy hnoje, do které ho scénáristi kopou stále zpátky. Do toho máte ono morální dilema ohledně policisty a zákona, které se line od první do třetí série, kde to vyvrcholí... předvídatelně. Jediné, co to zachrání, je Alice, která se vrátí za pět minut dvanáct. A o tom, že Lutherovy dedukce jsou vycucané z prstu netřeba diskutovat. ()

Kwaichi

Seriálov podobného tipu mám už celkom dosť. Všetko čerpajú z nešťastia druhých ľudí. Všade je len samá smrť, násilie a neprávosť. Iné seriály to ponímajú aspoň s humorom. Tento však nie a to mi tam hlavne chýba. ()

Lopic

Velkej luxus. Ze svaty trojice kriminalek z Britanie z posledni doby, Wallander, Sherlock a prave Luther, se mi libi nejvic. Idris Elba na hrad! ()

wohna

Idris Elba aka John Luther. Ruth Wilson aka Alice Morgan. Co víc dodat? Dokonalé herecké výkony. Vynikající seriál z produkce BBC. Trošku něco jiného, než na co bylo divácké osazení zvyklé. Já jsem za to rád. 10 dílů málo. Chceme víc! ()

Dannysek4U

Sice ne stoprocentni, ale rozhodne serial jako remen s gradaci a drsnosti padajici gilotiny. Velkej kloboucek, tohle se hodne povedlo!!! I ja bych si moc pral pokracovani, popravde si ho ale nedokazu predstavit. Na co Americani potrebujou dve sezony o ctyriceti dilech, zde probehlo v peti epizodach!!! ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (1) - 69. ročník (za rok) 2011 - *Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Idris Elba + nominace (1) - 68. ročník 2010 - Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Idris Elba ()

Pajky3

1. série Sakra to bylo něco. Tak jako první série tady, mě naposledy zaujal snad Sherlock. DCI John Luther je opravdu velice zajímá postava, která píše neméně stejně zajímavý příběh. Idris Elba mě zaujal už v The Wire, ale tady vysloveně řádí a jeho postava mě opravdu dostává. Trochu vychýlený morální kompas a Alice Morgan jsou další dva body, které v první řadě vyčnívají. Jednotlivé díly jsou všechny super, nelze říct, že by mě nějaký nebavil. Navíc jsem rád, že jsem se tady v jednom případu (taxikář) dočkal něčeho co se běžně v seriálech neděje až mě to samotného překvapilo. Na konci série se rozehrává nebezpečný boj, který končí neskutečně zajímavě. Jsem rád, že jsem Luthera objevil až nyní a nemusím tedy prožívat tu dlouhou pauzu před spuštěním dalšího dílu. *** 2. série Pokračování jak má být. Další díly a další případy se mi opět velice líbily, možná snad ještě víc než ty předchozí. Jediná škoda je, že nebylo tolik Alice Morgan a místo toho tam přišel jiný osobní problém, který mě tolik nezaujal. Vážně jsem zvědavej na poslední sérii, doufám, že se opět dočkám víc Alice. Její rozhovory s Lutherem mi vážně bavily. DCI John Luther se boří stále hlouběji a hlouběji do svých problémů a jsem zvědav jaká/jestli vůbec bude cesta ven. Tak a vzhůru na závěrečnou sérii. *** 3. série Závěr jak má být, vrátí se Alice, přijde velká oběť, takže z tohoto hlediska jsem spokojený. Zakončení mi taky přišlo dostatečný, ale rozhodně bych se nezlobil, kdyby ještě bylo nějaké pokračování, třeba ve formě filmu. Není nic překvapivého, že případy jsou zajímavé, i když je faktem, že poslední záporák mě naštval. Nejen tím, že nás připravil o jednu z postav, ale hlavně tím, že vlastně zničil svoje ideály. 4. a 5. série Zatímco čtvrtá série přinesla hlavně návrat Johna Luthera z ústraní zpět do ulic Londýna, tak pátá zašla ještě mnohem dál a přivedla zpět i Alice. A možná právě Alice byla to, co minulému návratu chybělo. I proto se mi mnohem více zamlouvala pátá řada, která skončila tak, že prostě musíme dostat ještě další pokračování. John Luther se neomrzí a obzvláště pokud mu dáte zajímavý případ k vyšetřování a zároveň mu zavaříte v osobním životě. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)