Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

Morien

(1001) POTENCIÁLNÍ SPOILERY. Ach jo, teď se mi hlavou honí tak protichůdné myšlenky, že ani nevím, kde mám začít. Tak předně jsem se na film chtěla podívat, protože ho stvořil Alfonso Cuarón, kterého mám ráda, ale když jsem potom viděla ten PŘÍŠERNÝ hype, který se kolem filmu zvedl (od bombastických inťoušských recenzí přes běžné diváky přidávající se do fanklubu až po oscarové sklizně), tak jsem si vytvořila averzi a žila spokojeně dál. Jenomže uběhl rok a páni editoři (dle očekávání) přidali film na seznam 1001 filmů. "Zatnula" jsem tedy zuby a zjistila, že není potřeba se přemáhat, protože na film se mi dívalo dobře a docela jsem se pobavila. Nedokážu ovšem pochopit, proč se udělalo takové haló kolem prostého příběhu, že když má člověk správné odhodlání, dokáže cokoliv, ale trauma z minulosti se mu bude vždycky vracet. Připadá mi to jako prezentace mocné síly reklamy, tak dlouho se o nějakém filmu říká, že je cool, až se cool prostě stane. Showbyznys je strašný. A teď by se ráda věnovala dvěma postřehům svých známých. Jedna přirovnává Gravitaci k Počátku a já musím vehementně nesouhlasit. Moje nechuť k Počátku souvisí s tím, že jsem přestala respektovat Nolana jako režiséra. Trajektorie jeho kariéry je zřejmá - začal zajímavými, do sebe zahleděnými filmy, a když si získal respekt (a podporu producentů), tak pokračuje bombastickými, do sebe zahleděnými filmy, které jsou navzdory zvyšujícímu se množství objektů před kamerou čím dál více prázdné. A právě kvůli tomu podle mě vůbec nejde Počátek přirovnávat ke Gravitaci, protože Gravitace je lineární, čistá, bez jinotajů, strohá, a to vše myslím v pozitivním smyslu. Taky mám docela chuť zvolat respekt a dát Cuarónovi fistbump za to, že vůbec nic nevysvětluje, skočí rovnou na to a v závěru nic nedoříkává. Myslím, že většina hollywoodských tvůrců by neodolala pokušení vrazit tam nějaký epilog nebo prolog nebo prostřihy na zarmoucený Huston nebo cokoliv, (z roku 2019 říkám mrk mrk třeba Marťan) a fakt, že se tomu Cuaron vyhnul, mi přijde skvělý. Plus k tomu tedy výrazně spoléhá na vizuální stránku, která ale nevzkypí do žádných megalomanských rozměrů, ale zůstává v mezích služby ilustrace duševního rozpoložení hlavní postavy. Tím se dostávám k malé vnořené poznámce o Sandře - nepatřím k těm lidem, kteří by se vyžívali v tom, že ji kritizují jako herečku (Vzorec pro vraždu s ní mám ráda a u většiny ostatních filmů nepatřím mezi cílovou skupinu, takže je ani neznám), tudíž teď ani nemám důvod vykřikovat, jak mě překvapila svým výkonem a jak si napravila reputaci a jak ukázala, že v ní doopravdy je něco dobrého nebo až skvělého. Pravdou ovšem je, že si myslím, že Sandra svým výkonem přispěla jenom minimálně k výsledné podobě filmu. Když jsem si četla, jaké další herečky byly pro roli zvažovány (Angelina, Scarlett, Natalie Portman, Olivia Wilde, Rebeca Hall a tak všelijak podobně), dovedla jsem si v tom skafandru představit každou z nich a vypadalo by to myslím podobně. Film velmi silně navozuje dojem "ich formy", divák na jejím místě vidí sám sebe a Sandru tím pádem nevnímá ani jako postavu, ani jako herečku. Chvalozpěv na její výkon je v takovém případě podle mě lichý. Dále bych se ještě zmínila o Martinově postřehu o absenci zla v tomto filmu, on to popisuje jako negativní vlastnost a chybu tvůrců. Vyjadřuje se tak, že zlo případně představuje smrt a že vnímat smrt jako zlo je předsudek. To mi přijde hodně zajímavé, ačkoliv sama bych to interpretovala jinak. Hrdinka nebojuje se smrtí jako takovou, nechce být nesmrtelná, ona bojuje s pokušením zvolit si snadnější cestu. Ano, smrt je přirozeným koncem života, ale není potřeba jí nadbíhat. A úplně na závěr bych chtěla říct, že nejvíc mě dojal můj tatínek, který mi pořád vyčítá, že od té doby, co mu dávám přednášky o tom, "jak číst film", si sledování některých filmů nemůže pořádně užít a že ho ruší, jak kvůli mě začíná u filmů přemýšlet. Tento tatínek mi vyprávěl o Gravitaci v době, kdy jsem ji ještě neviděla, a při popisu konce se rozhovořil o metafoře a o symbolu. Možná tento film nenabízí odpověď na základní odpovědi o smyslu vesmíru, života a vůbec, ale v mém tatínkovi vzbudil představu, že věci občas můžou znamenat i něco jiného, než že kočka v nedbalkách leze z vody. A to se mi zdá krásné. () (méně) (více)

Segrestor

Člověk ze zoufalství snadno pomate se. Znáte to. Vstoupíte do sálu, nasajete ten vydýchaný odér, jakýsi zápach celuloidu ztracen mezi proseděnými sedačkami, nasoukáte svou obstarožní zadnici mezi dvě lakovaná opěradla, která pamatují ještě Husáka na náměstí. V mžiku se vám vybaví matné vzpomínky na dobu, kdy jste z toho stejného sedadla čekali, až se na plátně rozsvítí nápis Constantin film bringt a zpoza rohu vyběhne Vinnetů s Oldou. Sedíte tedy a tak nějak tušíte, že letos to bude fakt pecka, že jdete na něco výjimečného. Něco jste se už doslechli, víte, že to je tak trochu jiný film. Prásk. Odezní čtyři kreténské trailery na filmy pro úplně jinou diváckou skupinu a najednou tma; začal film Gravitace. Pak trvá asi devadesát minut, než se nadechnete. Cestou domů, navzdory dírám v chodníku, poskakujete nadšením, koluje ve vás dlouho zapomenutý pocit, který není ničím jiným, než radostí, že láska k filmu ve vás ještě neumřela, že ještě tam pod tou ztvrdlou krustou naváleného marastu negace, nudy a neuspokojenosti, to tepe. Že ještě se dá najít film, u kterého se cukáte, nedýcháte, nepolykáte, nevnímáte. Jste v transu, jste ve vesmíru a jste tam sami. Pak jdete po tom chodníku a zažíváte pocit, jako kdyby jste se z toho kosmu vrátili. Jdete z kina. ()

Dudek

Alfonso Cuarón prezentuje vesmírné dobrodružství v tak komorní a beznadějné formě, v jaké jsme jej snad ještě neměli možnost vidět. Zatímco po většině podobně orientovaných snímků dostává divák chuť do zkoumání vesmíru, možná dokonce i na prožití takového dobrodružství, Gravitace nabízí pocity naprosto opačné. Zápas, překvapivě brilantní a herecky přesné, Sandry Bullock o přežití je podán přesvědčivě, a Cuarónovi se daří převést veškeré pocity marnosti a zoufalosti tohoto boje i na publikum, a to v poměrně silné formě. A ani zvlášt nevadí, že je tak činěno zejména díky kladení důrazu na ostré střídání naděje a beznaděje, kde každý kousek štěstí spouští řetězec smůly. Zejména v první třetině to má svou sílu, zvláště, nemáte-li tušení o tom, co se má odehrávat. Skvěle se tu pracuje s kontrastem, který vesmír nabízí, s jeho neprobádaností, velikostí, ale zároveň vizuální nádherou a fascinací z neznáma. Jenže tím vším dobrým stále prostupuje „mainstreamovost" se všemi svými neduhy. Ať je to trapná závěrečná berlička s navrátivším se Clooneym, burácivý hudební doprovod, rozhovor s Číňanem a jeho psy, schématičnost nebo objev mrtvol v kabině Exploreru. A to za klad pokládám i závěr, který ačkoli je ve své podstatě happy endem, nenabízí příliš velké divácké uspokojení. ()

Sarkastic

Míváte někdy problémy s kyslíkem? To Sandra Bullock alias doktorka Ryan Stone ho má vždycky dostatek (i když naoko ne), a to ať už na akrobatické šplhání a skákání ve vesmíru při zásobě 1% nebo skafandrovou svlíkačku pod vodou tady dole na Zemi... Ne, tak jízlivost asi není úplně na místě, chápu, že tenhle Cuarónův sci-fi svět má svoje vlastní pravidla, ale na druhou stranu se dost odkazuje na ten náš (reálný), takže si o tohle škádlivé rýpnutí docela koleduje (a nemyslím si, že bych byl zase takový hnidopich, když jakože pomíjím ten pro pánské publikum nastrčený doktorčin „úbor“ či zajímavost, že Američance dělá problém číst čínské znaky, zatímco azbuku ovládá s přehledem, u takových detailů jsem se jen pousmál). Avšak dost už bylo popichování, Gravitace vznikla kvůli něčemu jinému. Jednak, aby ohromovala publikum svým podmanivým vizuálem a výbornou technickou stránkou (s čímž souvisí i již ten zmíněný režisérův vlastní svět), a druhak proto, že se má divák zcela ztotožnit s hlavní hrdinkou, maximálně jí fandit a alespoň vzdáleně pociťovat to, co ona (tísnivý, opravdu nepříjemný pocit mixu zoufalství, dusna, bezmoci, závratě a strachu). A nutno přiznat, že právě kvůli tomuhle stojí za to na Gravitaci kouknout. Hodnotím slušnými 4*. ()

Gilmour93

Vizuální gravidita vzešlá z lásky taťky Cuaróna a mamky filmové formy.. Potěšilo mě, že se autoři odměnou za náročné natáčení dočkali uznání kritiků, kolegů i veřejnosti a taky že atraktivitou té videoherní arkády s cílem zaplavat si s žábou částečně odpudili divácké myšlenky na plochost, schematičnost, či porušování fyzikálních zákonů. Inu, kdo chce hledat přesah, ať se podívá na Kubrickovu Odyseu, či doma na parapet. A hlavně jsem rád, že v jedné ze scén kosmický kovboj George nevytáhl zpod skafandru šampaňské a jahody - kdyby byla myšlena tak, jak se ze začátku jevila, škrtal bych všechny hvězdy za orbitem.. Poznatky? Přesvědčil jsem se, že tu naši jedinečnou kouli je těžké opustit a ještě těžší je se na ní vrátit. Povzbudilo mě, že lidská bytost je v kontextu nekonečnosti vesmíru nicotná a přitom tak silná. Ostatně i soška Buddhy v čínském modulu si brumlala pod vousy, že: „Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." Překvapilo mě, že Sandra umí hrát, štěkat a nemá celulitidu. Nepřekvapila mě skutečnost, že když v ruské ISS je vodka a v čínské pálky na ping-pong, tak v té americké je Clooney. A rovnátko. To však určitě nebylo jeho.. Kolegu Sonneryho bych doplnil, že to sklo je drátěné, neprůstřelné a potažené kouřovou folií.. ()

Psema

Znáte ty kecy o tom, že Gravitace doma fungovat nebude? Nevěřte jim. Ne že by se v domácích podmínkách vytratila určitá nabubřelost a přetaženost Cuarónova materiálu, nicméně Blu-ray nabízí ve spojení s kvalitní aparaturou výrazně silnější zážitek než IMAX (kde si pod kvalitní reprodukcí opakovaně představují přepálený zvuk bez diferenciace kanálů), když dovede konečně strhnout, pohltit a ke konci emocionálně ždímat. Pořád si trvám na tom, že konstrukčně nejde o nic víc než repetetivní storku o znovuzrození, které by ještě více slušelo zkrácení na středometráž, avšak Cuarónovo uchopení je natolik kouzelné, že si ho asi vážně nejde nezamilovat, nebo ho alespoň neobdivovat. Blu-ray referenční! ()

robbiee

[imdb: 8.5/10] | me: Áno, film nie je po astro-fyzikálnej stránke dokonalý a nájde sa v ňom aj pár momentov kedy i ja ako "vesmírny" laik som sa s musel pousmiať nad tým čo sa práve udialo. Týchto momentov však bolo podstatne menej než tých, ktoré robia z tohto filmu vynikajúcu drámu. Film je výborne zrežírovaný a ne-hudba funguje taktiež dokonalo. Pánovi Cuarónovi sa podarilo vytvoriť neskutočne silnú a presvedčivú atmosféru opierajúcu sa (odhliadnúc od už spomínaných nedostatkov) o skutočné zákonitosti beztiaže a vzduchoprázdna. Má to tempo, má to grády a aj keď som si istý, že nemohol byť celý film (kvôli dynamike) postavený na úplnej fyzikálnej realite, určite sa dalo pár podstatným "fail-om" vyvarovať. Takto som však z kina odchádzal nielen s pocitom výborného filmového zážitku, ale aj s neustále sa opakujúcou otázkou: Prečo? A to je škoda. Houston, I have a bad feeling about this mission. ()

somnar

Houstone, s timhle filmem teda problem nemam. v imaxu sem si zadriftoval nekde kolem rozmlacenyho hubbleova teleskopu a tak me to rozhodilo, ze budu mit tedka zavrat i z toho, az mi v lekarne nabidnou kosmodisk. neskutecnej bijak. oscara dejte bud sandre, kterou chci odtedka videt v ty reklame na axe "nothing beats an astronaut" nebo tomu uzasnymu hasicimu pristroji, na kterym pak letela. byl sem dojatej, dekuju pekne. 90% ()

Kryšpín

Dechberoucí vesmírná podívaná, která si hraje s tlakem ve vašem srdci a nenechá ho v klidu pumpovat. Nic tak bravurně natočeného jsem snad tento rok ještě neviděl a já se mohl kochat u toho druhu filmů, které stojí za návštěvu kina opakovaně. ()

TheDarKnig

Napoprvé intenzivní adrenalinem šíleně hnaný zážitek, tedy možná něco, pro co se točily filmy ve svých úplných počátcích. Hodně podporovaný úžasným divoce ambientním soundtrackem od Stevena Price, který na mě kupodivu funguje i zvlášť. Respekt z vesmíru film zvyšuje rozhodně, ale už při tom prvním shlédnutí jsem měl problém s tím, že přes to, že to přesto nedokázalo vyvolat žádnou opravdovou závrať nebo husí kůži, i přes 3D ladění. Při dalších shlédnutích už ale chybí ten prvotní údiv a síla prožitku a o to víc vyplyne ta prázdnota filmu jako média v 21. století. Cuarón se plně soustředil na technické provedení a to rozhodně není špatné, ta první 15minutovka je stále infarktově vygradovaná a pak vlastně každá scéna kdy se objeví ten zdejší ohavný padouch - trosky (hudba tvorbě tohoto "zla" dopomáhá úžasně), ale vše ostatní prostě vypustil. Zdejších pár postav se snaží divákovi předat nějaké dojemné pravdy o svém životě nebo dojemné pravdy o univerzu, ale vše působí docela násilně, chemie mezi Ryan a Mattem taky moc nefunguje, resp. ji není dán dostatečný prostor, a hlavně dialogy mezi nimi působí někdy jak by je sepsal prvák (nadsázka, ale jsou v jistých okamžicích hrozně hloupé). Děj to nemá prakticky žádný, aspoň že závěr je teda nejen znovu hodně intenzivní, ale i krásný a v rámci té celé horské dráhy, což je vlastně to, co film je (nic víc), hlubší. Stále ale uznávám, že ten první prožitek se musí počítat, proto jsem tu dlouho měl ty 4 hvězdy, ale teď jsem si uvědomil, že nevím najít jediný důvod, proč bych se chtěl na film jako celek podívat (na některé scény ovšem ano, stejně tak bych si klidně poslechl soundtrack), tak snižuji. ()

sportovec

Už se těším na video, byť bez 3D efektů to nebude ono. Fascinující nahlédnutí do hloubi vesmíru - byť pouze "přízemského" - omračuje každým záběrem. Sandra Bullocková se překonává nejen v kosmických převlecích a scénách, ale její výkon obstojí i psychologicky; opravdu to máme v jejím strhujícím podání co do činění s ženou nevšedních kvalit, která dokáže neuvěřitelným způsobem burcovat svou paměť i dovednost a vůbec nejvíc září v okamžicích svého největšího ohrožení. Cloonyho kreace, v podstatě druhé hlavní a více či méně jediné postavy tohoto díla lidského osamění, svým náruživým vyprávěním i nadhledem je pro ženu v úzkých oporou i vodítkem. GRAVITACI lze z tohoto hlediska považovat za "feministický film v sukních", za hold symbolický dělné spolupráci obou pohlaví. Tolik existenciální úzkosti na tak malé ploše hned tak nezažijete. Nahlédnutí do podmínek života tam "nahoře" je zajímavé samo o sobě; nahlédnutí do lidské duše, která se nevzdává ani za situace, v níž lidský život je skutečným peříčkem nad propastí bez konce a hloubky, je nejen divácky vděčné, ale interpretačně a eticky závažné a zavazující. ()

TeeAge

|| Scenár: Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón | Hudba: Steven Price | Produkcia: Alfonso Cuarón, David Heyman | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Esperanto Filmoj, Heyday Films | Rozpočet: 100 miliónov $ | Tržby: 516,003,879 $ || Väčšinou, keď idem tak silno proti prúdu, je pravdepodobné, že v deň videnia filmu bola pre mňa nepriaznivá konštalácia hviezd z uhlu pohľadu diváckého, takže bude potrebné daný kus vidieť znova. Každopádne, aj napriek tomu, že som nemal svôj filmový deň, viem celkom iste, že toto dielo, ktoré stavia svoje inak nepopierateľné kvality na vizuálnom perfekcionalizme reflektovania vesmírnej reality, podkopáva príliž veľa fyzických zákonov na to, aby neurazil základnú inteligenciu diváka so stredoškolským vzdelaním. Bolo to omnoho bolestivejšie, než fakt, že ten film nemá žiaden príbeh, vývoj postáv a obsahuje najviac samoúčelných, nefunkčných záberov na Bullockovú v gaťkách, než všetky ostatné filmy v jej kariére. Pre mňa zatial sklamanie. Avšak nikdy nezahadzujem, Blu-Ray to možno obháji. Ps: Tržbovo neprávom vysokoúspešný film oproti skromnému, ale širokospektrálne fungujúcemu Rush. 40% | Videno v Cinema City - Slovanský dům, sál 3, 27.10.2013 | ()

Aluska88

Je zajímavé, jak daleko se Alfonso Cuarón ve svých režisérských výzvách posunul od Mexické jízdy, která patří mezi stěžejní díla jeho začínající kariéry. Mexickou jízdu miluju a patří mezi mé oblíbené filmy. Gravitací se Alfonso vydal zcela jiným směrem, a kdybych nevěděla, že ji natočil on, ani by mě nenapadlo, pod touto sci-fi hledat jeho rukopis. Přišlo mi to asi, jako kdyby James Cameron natočil nezávislou letní road movie s rozpočtem 10 tisíc dolarů:) Gravitace je vizuálně bezpochyby velmi opojná, hned za ní stojí mezi klady podmanivá hudba a nádherný, stejně jako hrozivý prostor nekonečného, temného a tichého "universa." Jinak myslím, že jsem od ní čekala trochu více. Ještě, než jsem film zhlédla, mi do obsazení vůbec neseděla Sranda Buldock, která je možná sympatická a přiměřeně schopná herečka, ale nikdy mě svým výkonem nijak neoslnila a do takového filmu mi nepasovala už vůbec. Z obsazení tedy zůstal už jen George Clooney, který na scéně pobude stejně jen chvíli a pak se na věčnost odporoučí poletovat vesmírem:) Takže zbytek filmu zůstává tedy "one woman show." Ne, že by Sandra byla nějak špatná, ale je jaksi nemastná neslaná, taková nevýrazná, průměrná. Děj je napínavý, hudba úžasná a při závěru, kdy letí v přistávacím modulu napříč rodné Zemi, mně i mrazilo, ale celkově mě to neohromilo tak, jak jsem doufala, že by mohlo. Nejlépe to asi vystihuje Upřímný trailer:) ()

sniper18

Je to perfektný dobrodružný sci-fi thriller. Má výborný príbeh o astronautke, ktorá je na svojej prvej vesmírnej misii, počas ktorej má spolu s ostatnými vykonať niekoľko opráv a vylepšení, lenže práve Rusi zostrelia svoj satelit, čo neočakávane rozpúta rozsiahlu reakciu a množstvo trosiek obiehajúcich po obežnej dráhe zničí všetko, čo im príde do cesty a astronautka sa kvôli tomu veľmi vzdiali. Preto musí s pomocou druhého astronauta urobiť všetko preto, aby sa z tejto náročnej situácie dostala. Spracovanie je vynikajúce, už od prvého momentu je jasné, že toto bude nezabudnuteľný zážitok a presne to sa aj stane. Dej v tomto prípade samozrejme ani nemôže byť výraznejšie prepracovaný alebo originálny, je prakticky rozdelený na niekoľko väčších priamočiarych celkov, pri ktorých sa opakuje podobný typ situácií, ale to v tomto prípade nepredstavuje ani najmenší problém. V celom filme sa prakticky opakujú tri typy situácií a tie sú dovedené snáď až do dokonalosti, tie akčnejšie sú mimoriadne napínavé, hlavne tie snahy niečoho sa zachytiť miestami až berú dych, potom tie oddychovejšie, pri ktorých sa zase dá trochu priblížiť k postavám a pôsobí to tak príjemne dojemne a samozrejme všetky tie atmosférické naplno využívajúce prostredie vesmíru, či už jeho krásu a pokoj, ale aj nekonečnú temnotu a beznádej, kde jedna menšia chyba môže znamenať definitívny koniec a k tomu tá strata komunikácie, čo celkovú atmosféru ešte zosilňuje. K tomu ešte ako doplnok aj pár humornejších scén, ako rozhovor s Číňanom, čo to celé ešte osvieži a pritom celkovú atmosféru rozhodne nenaruší. Celkové realistické pojatie jedine trochu kazí ten typický žánrový štýl, kde je všetko na poslednú chvíľu, ale filmu to neubližuje, hlavne, že to všetko spolu funguje úžasne a prostredie vesmíru je pre potreby filmu využité dokonalo. A veľkú pochvalu si ešte zaslúži aj to minimum strihov, takže film je tvorený viacerými dlhými sekvenciami bez strihu, čo celkový zážitok ešte zosilní. Herecké obsadenie je skvelé, priestor tu majú len dve postavy, Sandra Bullock to zvládla perfektne, do jej situácie sa dá výborne vžiť a úplne som jej fandil a k tomu ešte George Clooney, ktorý je tu ten správny sympaťák, ktorý vie odľahčiť atmosféru dobrými replikami. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, perfektný vizuál, krásne prostredie, skvelo funguje aj napätie a emócie, tu si nemôžem na nič sťažovať, Alfonso Cuarón odviedol prvotriednu prácu a dokonca aj to 3D je až prekvapivo kvalitné. A k tomu ešte tá nádherná hudba, ktorá skvelo dopĺňa tie akčnejšie, ale aj pokojnejšie situácie, tá sa skutočne vydarila. To jediné, čo by som tu ešte zmenil je pridanie aj nejakých umeleckých prvkov, keďže to prostredie a situácie si to miestami priam žiadajú, ale to je len detail, tvorcovia to chceli pojať čo najreálnejšie a to sa im podarilo. S prehľadom najlepší sci-fi film za dlhé roky, ktorý si pozriem ešte viackrát. 88% ()

genetique

Napriek tomu, že celý film je sústredený do prostredia niekoľko tisíc kilometrov nad našimi hlavami, režisér stojí nohami pevne na Zemi a servíruje nám nezabudnuteľný zážitok. V súčasnej dobe priam dokonale technicky zvládnuté dielo, ktoré sa svojou výnimočnosťou zaraďuje k fenoménom ako Matrix, Avatar, či iné technické míľniky filmového priemyslu, a o ktorom sa v budúcnosti bude písať vo filmových učebniciach. Sandrino herectvo je veľmi citlivé a vnímavé, kto by to povedal, že to bude ona, ktorá bude jedným z nosných pilierov tak významného filmu. Nadpozemský zážitok, ktorý občas klame intenzitou veľkolepých pocitov v kinosále a divák tak stráca príbehovú vnímavosť. Dej je popri tom všetkom druhoradý, je priamočiary, nečakajte nejaké fincherovské zvraty, či emocionálne záchvaty, navyše záver je trošku dochutený hollywoodskym korením, ale to všetko si uvedomíte až doma, keď sa vrátite mysľou späť na povrch zemský. 90%. ()

StarsFan

Pokud jste hltali každou novou fotografii Chrise Hadfielda z ISS, pokud nadšeně sledujete galaxie skrz teleskop a pokud jste si v minulosti u nejrůznějších sci-fi přáli, aby v nich bylo víc závěrů vesmíru, pak podobně jako já budete zbožňovat Gravitaci. Tady nejde o příběh, jde o to, že se hodinu a půl skutečně cítíte, jako byste byli pár stovek tisíc kilometrů nad Zemí. Nejrealističtěji působící hraný film odehrávající se ve vesmíru a první dílko, u kterého jsem si vyloženě užívala 3D. (Viděno v IMAXu. Dvakrát.) ()

zelvopyr

Na druhé podívání nesnesitelně hloupé až k nedodívání - to se mi neděje s filmy typu Interstellar, které dávají smysl, ani s filmy typu Guardians of the Galaxy, které jsou zase vtipné. ()

Ainy

Vrátila jsem se z kina plná myšlenek a emotivních dojmů, uchvácena dokonalými, vesmírnými záběry pohledu na naši planetu Zemi. Zavřela jsem se v pokoji, pustila si do sluchátek geniálně temný soundtrack, u kterého jsem se cítila jakoby mě celou naplňoval ... jakoby měl v sobě celou hloubku vesmíru a v tomto kosmicky vnitřním rozpoložení píšu své myšlenky do komentáře. V průběhu filmu jsem si uvědomila, že podvědomě šetřím s dechem, že nelokám jak by řekl Matt a když jsem se měla zvednout ze sedadla, cítila jsem se hrozně těžce, nechtělo se mi nikam jít, říkala jsem si, že na to musím jít ještě jednou a pohrávala jsem si s myšlenkou, že si koupím ještě jeden lístek na devět. Až neuvěřitelně rychle jsem se vcítila do kůže dr. Stone, prožívala jsem s ní napjatě její tíseň, strach, vzpomínky, odhodlání a bezmoc být sama v pustém vzduchoprázdnu. Dokonalé ... "I had you" ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)