Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

Spooner

Po technické stránce naprosto perfektní zážitek, kvůli kterému se stavěl Imax a 3D kina. Po režijní stránce je to také vypiplaná prácička, která ve vás vyvolá jeden z nejintenzivnějších zážitků posledních let. Jenže člověk se nemůže zbavit dojmu, že v normálním kině či v teple obýváku bude tento zážitek sotva poloviční. Vyjde zde totiž najevo, že příběhově jde o zcela jednoduchý survival bez jakéhokoliv vztahu či strachu o hlavní postavu. Navíc Cuarón i přes důraz na fyzikální zákony překvapí několika do očima bijícími nesmyslnosti. Většinu filmu jsem si tak říkal, že sleduju jen další Imax film typu Cesta na měsíc apod., který je sice asi 5x dražší a hrají v něm hvězdy největší svítivosti, ale i přes onu intenzivnost a dynamiku ze mě vyprchá stejně tak rychle. ()

Artran

Kdyby mi to tak nekazily ty popcornové postavy, pak bych byl s ohledem na úsporně zobrazenou metaforu naznačenou názvem náchylný i k vyššímu hodnocení. Škoda. ()

lenuse

Nějak nemám nervy na film, kde se jen pořád něco rozbíjí, chvíli výdech a zase výbuchy, nárazy, požáry. Že je to krásně nasnímáno, nestačí. ()

Wacoslav1

No tak pro mě jedno z dalších překvapeních tohoto roku. Neměl jsem v plánu vyrazit na tento film do kina, ale když jsem četl všechny ty nadšený ohlasy nejen od mých oblíbených uživatelů, tak jsem se rozhodl, že na to přeci jenom zajdu. Jako zapřísáhlý nepřítel 3D který se po CSFD projekci filmu Pacific rim zařekl, že ho už na žádný 3D projekci nikdy nikdo neuvidí jsem ignoroval zdejší doporučení a vyrazil na klasický 2D a musím konstatovat, že jsem si to užil i tak i když uznávám že v tomto případě by to 3déčko nebylo vůbec na škodu, protože film je krásně přehledně nasnímaný žádná vyklepaná kamera nebo šílenej střih, takže by možná i zážitek byl o to intezivnější. Na druhou stranu na takovejhle hardcore by to chtělo fakt pořádný 3D kino když už, takže nějakej ten IMAX nebo něco takovýho, ale to už by se zase kurevsky prodražilo a je fakt, že u filmu kterej je svou krátkou délkou (bez závěrečných titulků asi zhruba 80 minut) spíš takovou výživnou jednohubkou, by to byl celkem luxus. Jinak co vám budu povídat představy a očekávání se naplnili a já zhruba těch 80 minut nadšeně sledoval totální artovou onanii a vizuální dokonalost. O nějakým příběhu se tu opravdu moc mluvit nedá, ale v tomto případě bych řekl, že platí, že z minima se dá někdy opravdu vytěžit maximum a v jednoduchosti je krása. No a navrch vám holky a kluci povídám, že ono to vypadá opravdu bohovsky fakt jsem z některých záběrů ucákával, no a jak vám povídám příběh sice triviální, ale funkční navíc k dobru určitě přičítám, že film se nesnaží to nějak maskovat a předstírat, že má geniální poselství, tak jako to některé vizuálně dobře vypadající snímky s nulovým obsahem zkouší. Tady je navíc vše využito do mrtě emoce jsou realné hudba dynamická postavy uvěřitelné a díky té svižné délce vám to uteče tak rychle, že se ani nestačíte nadechnout a je konec. Takže suma sumárum i když patřím mezi lidi kteří zatvrzele tvrdí, že ke skvělému filmu je potřeba něco více než jen úchvatný vizuál, tak v tomto případě udělám vyjímku. I když zase všechna ta tvrzení o filmu roku mi příjdou trochu přehnaná a pro mě to každopádně nejúchvatnější film všech dob nebude, ale užil jsem si to. To bych zase lhal, že ne a rozhodně této neplánované návštěvy kina nelituju. Celkově vzato to vidím asi tak, že se z toho dalo vymáčknout něco navíc, lidi hledající v tom poselství budou asi zklamáni a já taky nejsem takový sci-fi fanatik abych šel na plný počet, ale souhlasím, že něco tak luxusně vypadajícího se strhujícím tempem jsem už dlouho neviděl. Je to holt vizuální nálož jako svině a nic víc v tom není třeba hledat. Moje hodnocení proto bude pěkných 80% ()

Davies182

UPDATE: Druhá blu-ray projekce (dva dny po první). Zkoušim něco vyšoupnout z filmový TOPky, ale nejde to, fňuk. Miluju ten adrenalin, vizuál a hudbu. A padesátiletou Sandru. *** Kdyby mi někdo před půl rokem řekl, že budu z domácí blu-ray projekce unešený stokrát víc než z IMAXu, asi bych se mu vysmál do obličeje. Ale světe, div se. Napětí, strach, dechberoucí vizuál, lepší orientace v obrazu, no a hlavně neskutečně parádní zvuk v ohulených 5.1kách... Jo, těšim se napotřetí. Byla to jízda, tenkrát v kině jsem asi neměl svůj den :-P. Původní komentář následuje. Eh. Cuarón (IMAX) servíruje ucházející 3D plné poletujících šroubků a vybuchujícího digitálního bordelu, což je pochopitelně pastva pro mnohé namlsané bulvy. Prostě takový "hell of a day in space", osazený parádní hudební složkou, čímž však veškerá pozitiva končí. Tohle pouťové scífo, od kterého jsem vlastně nic moc nečekal, a v němž se za 90 minut nahromadí tolik nesmyslných úniků z hrobníkovy lopaty, tak podruhé rozhodně vidět nepotřebuji. Vizuál a schopnost zaujmout vyprávěním za jedna, debilní scénáristická berlička tipu "Sandra ještě nebyla tady a nezažila tohle, takže teď musí přežít" za nedostatečnou. ()

gogo76

Ako tak pátram v spomienkach, tak myslím, že podobný film tu ešte nebol. Myslím film, v ktorom takmer neopustíme vesmír. Je v ňom veľká vizuálna sila, ale možno i práve preto obsahuje pár menších hluchých miest, ktoré našťastie režisér vždy dokázal zavčasu oživiť. Scény ako letiace trosky, požiar, nedostatok kyslíku držia diváka v napätí a ticho v kine si užijete viac ako inokedy. Momenty, v ktorých sa letiaci kozmonauti nutne potrebujú niečoho chytiť má divák tendenciu tlačiť ich na to správne miesto. Hudba je výborná, zvlášť v závere silne zvýrazňuje adrenalínový let atmosférou, ktorý je pre mňa najsilnejšou scénou filmu. S. Bullock určite v ničom lepšom nehrala, takže minimálne pre ňu je film veľkou osobnou výhrou. G. Clooney hraje druhé husle a pri jeho zaklopaní na okienko som skoro odpadol. Ešteže to bol iba sen.. 3D nebola moja voľba, v 2D sa nepremietalo. Mne to 3D už lezie krkom a možno i vďaka nemu som nebol celkom vo svojej koži. Som zvedavý ako na mňa zapôsobí film v 2D na blueray disku. Zatiaľ poctivých 80% s veľkým nábehom na plný počet. ()

pepo

Vynikajúce!.Ale reči o 2001 nového milénia sú samozrejme mimo. Je to skôr štylistické cvičenie typu 127 hodín. ()

Xmilden

Buď jsem se tolik věnoval slečně se kterou jsem na tohle byl v kině nebo jsem ten film zase tolik nepobral. Každopádně v některých scénách se točila hlava poměrně solidně a hlavně úvod naznačuje který snímek letos posbírá nejvíce Oskarů v technických disciplínách. Nelhaly recenze, které ohlašovaly že od Avataru tady nebylo smysluplnější 3D. ()

Tom_Lachtan

Tak už jsem si taky konečně zagravitoval s Clooneym, Bullock(ovou), neznámým Indem a pár hlasy (a že to čekání bylo dlouhý, u filmu kterej se připravoval tak dlouho). Co se stránky technické a řemeslné týče, čekal jsem něco uchvacujícího a ojedinělého. To jsem bezesporu (tedy co se mé osoby týče, jestli se to někomu nelíbí, je mi to zhola jedno a klidně se může dotyčný ve svých antipatiích rochnit do alelujá) dostal a víc bych ani čekat nemohl, ne náhodou uvažoval Cuarón o tom, že Gravitaci do světa vypustí s informací, že je film animovaný... Co se děje týče, čekal jsem něco předvídatelného, čemu by mohlo chybět velké "něco". A ono bohužel chybělo a po dvaceti minutách musí i závodní chrt v invalidním důchodu poznat, jak to celé skončí... Jenže to je vlastně fuk, když příběh funguje, navíc je díky okolnostem i přesto ojedinělý. PS: hned jak internety vypustí koukatelnou verzi, chci si ověřit jednu teorii, která by mohla znamenat důkaz, že konec vlastně vůbec nemusí být v rámci filmu pravdivý. Pro sebemrskačské jedince víc v mém deníčku ()

FlyBoy

"It's not rocket science". Survival s filozofickým presahom podľa mustru hollywoodskych blockbusterov. Dokonalá fúzia komornej drámy a vizuálne opulentného sci-fi. Kontemplácia bez meditácie, opojné vertigo a oslobudzujúce zocelenie duše i tela. Silné vďaka významotvornej symbolike, atmosferické skrz vesmír definujúci nekonečno a vlastnú monumentálnosť a nádherné vo svojej prostote. Pohlcujúci a očistný zážitok. ()

-bad-mad-wolf-

Zážitek kosmických rozměrů. Doslova. Zážitkovosti tu podléhá beze zbytku všechno a my, zarytí kosmofilové, zase podléháme jí. Ačkoliv už na internetu kolují nezbytné debaty o realističnosti zde prezentovaného (oblíbená kauza kalhotky ve skafandru), nemyslím si, že by Gravitace toužila hrát na strunu kdovíjaké věrohodnosti (stačí si v závěru celý příběh rychle shrnout). Cuarónův nový film je pravověrný survival, v němž všechny postavy od začátku do konce bojují o přežití, přičemž v jednom kuse něco hoří/poletuje/křičí/mizí/umírá. Vývozním artiklem jsou především veledlouhé záběry, jejichž kompozice je úchvatná a chvíle, kdy kamera od záběru z dálky přechází až do vnitřku helem kosmonautů, aby posléze opět vyplula ven, jednoduše berou dech. Druhou věcí je gradace - už úvodní čtvrthodinový záběr (!!) je famózně stupňovaným zážitkem sám o sobě. Monumentálním vyvrcholením je gradace závěrečná, jíž nepokrytě podléhají triky, střih, míra adrenalinu i monology hlavní hrdinky. Jistě, není to originální, po obsahové stránce je Gravitace koneckonců jen jedním velkým, nepříliš sdílným klišé. Na druhou stranu, Alfonso Cuarón je natolik jistým řemeslným matadorem, že nedal divákovi k pochybnostem prakticky žádnou šanci. Hodina a půl stopáže je přesně akorát, aby zážitek zůstal intenzivní, k absolutnímu hodnocení mi však i přes srdnatý výkon Sandry Bullock schází alespoň trochu větší emocionální dopad. A nechybělo zase tolik... Závěrem musím zmínit úchvatný soundtrack, jenž mi určitě přistane ve sbírce nejoblíbenějších. ()

Phobia

Hovno nepadá vždy jen dolů, pročež Sandra plove vesmírem, co 90 minut bombardována množícím se sajrajtem jak v Arkanoidu, hopsá mezi troskami označenými různými vlaječkami a hledá způsob, jak se vrátit zpět na matičku Zemi. Příběh poměrně jednoduchý, s poselstvím o síle k životu, což ve finále mělo za následek prosrání závěru, který mohl být dokonale uspokojivě nejednoznačný. Také mě zarazily Sandřiny grafologické schopnosti a jak je v té širé prázdnotě všechno blízko sebe, snadno k dosažení - doslova jen co by člověk meteorítkem dohodil. Ovšem jinak smekám beranici, hodinu a půl jsem čuměla konsternovaně jak panic do bordelu, po dlouhé době s lítostí, že nejsem v kině, kde by se zážitek znásobil. Cuarón to snad vážně točil na orbitě a dokonce dbal i na to, aby se vakuem nešířil zvuk. Málo platné, kdyby NASA vypravila lidskou posádku až k Síriu a ta se odtamtud vrátila s důkazem ve formě alieního štěňátka, stejně by všichni věděli, že se jednalo o hollywoodské triky. Nádherná podívaná - i pro ty, kdo nemají rádi Sandru Bullock (většinu času je totiž navlečená ve skafandru). 75% ()

darkrobyk

Neviděl jsem v Imaxu, tudíž bude mé hodnocení o něco nižší, jelikož se jedná o snímek vytvořený pro kina. Popravdě - ohledně vesmíru mám jiné dva favority - 2001: Vesmírná odysea a Vetřelec. Ano, ano, vizuální stránka je vypiplaná (což je ale u dvou jmenovaných také), pár napínavých scén se najde, vesmír vypadá moc hezky. Jenže na rozdíl od Odysey a Vetřelce necítím potřebu zhlédnout film opakovaně. Barbarella se ve vesmíru svlékala, Ripleyová oblékala a Ryan předvedla striptýz hned dvakrát, za což jí hvězda patří. Vadilo mně, že jsem nedokázal s Bullockovou soucítit, že mi bylo jedno, zda přežije, ba co víc, přál jsem si, aby nepřežila... Nebýt hezkých obrázků, zůstane hodně fantastický banální příběh. Vesmír si tedy rozhodně ocenění zaslouží... A gravitace s graviditou mají zřejmě cosi společného, když v se v jedné scéně stočí Bollocková do polohy plodu...že by filosofický přesah? ()

A_FISH

Aichmajerová si uřízla prsy a vyrazila do vesmíru. Ok, tak seriózně. Opravdu špatná herečka v opravdu špatném filmu s opravdu špatným scénářem. Je tam všechno - zlý rusáci odstřelivší družici, specialistka mise Sandra s traumatem mrtvé dcerky na krku, obětující se a posléze ve snu kterak nastartovat raketu radící hodný country strýček George, srdceryvné proslovy vyslovované s precizní mimikou, za kterou by se nemusel stydět ani Nicolas Cage, happy end, co málem nevyšel. Nechtěná groteska a oni si za to vyplácejí peníze, rozdávají oskary, plácají po ramenou.... a co víc, lidi na to chodí do kina! Konec světa se blíží. A že si to několik pomatenců dovolí porovnávat s touhle lahůdkou je vysloveně na žalobu. Zkrátka NEJLEPŠÍ FILM ROKU. 1,5* ()

Ampi

Gravitace je takové zajímavé sci-fi, kde Číňané mají orbitální stanici a Američané létají do vesmíru v raketoplánu. Psáno 18. 10. 2017, kdy astronauti USA létají do vesmíru raketami Sojuz a čínská orbitální stanice Tiangong-1 se pomalu blíží svému konci shořením v atmosféře. Sandra Bullock (v skafandru L. Demidova) i Geoge Glooney zvedají film minimálně o jednu hvězdu. Poutavý film o síle a touze přežít ve vesmíru, který přežití není nakloněn. ()

kinej

Sice mi nezbylo nic jiného než jít na 3D verzi, ale právě Gravitace je příkladem toho, že když se spojí osobitý režijní přístup a geniální práce kameramana, není dalšího rozměru potřeba. Největší hvězdou filmu je podle mého názoru kameraman Emmanuel Lubezki, který si tímto filmem připsal další skvost (po Potomcích lidí a hlavně Stromu Života). Díky jeho práci jsem měl setrvale po celých 90 minut pocit, že sleduji mimořádnou událost, nebo možná i milník filmových dějin. Pravda, příběh byl trochu divočejší než bych čekal a při výběru hlavní role mohl mít režisér šťastnější ruku, ale Gravitace je jednoduše dechberoucí filmový zážitek. Omílaná výtka o banálním lineárním příběhu je, vzhledem k žánru, dle mého názoru úplně zcestná. ()

cheyene

Hodně smíšené pocity mám po zhlédnutí Gravitace. V něčem byl snímek až příliš rozvláčný, avšak svým originálním námětem mě zaujal, ačkoliv jsem se zpočátku poněkud děsil toho, že budu stále jen sledovat dvě postavy letící vesmírem kamsi do nekonečna. Chvílemi mé dojmy byly na 2*, ke konci 3* a na samotný konec už 4*, přičemž chápu i uživatele, jež udělili Gravitaci plné hodnocení. Atmosféra nekonečného vesmíru byla zdařilá, herecké výkony potěšily stejně jako hudba či samotné zpracování filmu. Co však tato sci-fi postrádá, jsou emoce a nějaký opravdový příběh. Nějaká emotivně silnější scéna je až ta závěrečná, která mi také patřičně zvedla dojem z uplynulých 90 minut. ()

LiVentura

Úžasný příběh o nejdelší cestě zachraňujícího se člověka, jakou kdy kdo musel podstoupit. Tak kouzelně přesvědčivě natočené, až z toho místy hlava přechází. Velmi mne to nadchlo. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)