Jestřábi

Hawks

Komedie / Drama

Velká Británie, 1988, 105 min

Výborná tragikomedie kombinovaná s road movie. Přesto, že podobné téma bylo zfilmováno už vícekrát, patří k těm silně nadprůměrným. Zaujal mne Timothy Dalton, ale především postava Janet McTeer. Výborně se hodící hudba, vyvážený mix situací komických, smutnějších, emočně vypjatých i těch "zdánlivě všedních" i zajímavá pointa. Ne náhodou se mi vybavilo i německé "Klepání na nebeskou bránu". Tohle je spíše po anglicku, ale za "klepáním" ani moc nekulhá. Ale podle mého osobního názoru kulhá docela dost za jiným britským snímkem a mojí velkou srdcovkou "Běsnící měsíc" - i v hereckém obsazení.(27.11.2018)

Timothy Dalton má zajímavou tvář, agent 007 by mu slušel. Filmů na stejné téma bylo natočeno několik, jako první jsem viděla ty mladší. Tady by se slušeno ocenit originalitu tématu, film ztrácí na faktu, že mladší btarříčci jsou hvězdně obsazené a více hrané tudíš známější. Nebylo to špatné, ale jenou stačilo. S označením "kvalitní propadák" souhlasím.(6.11.2018)

Ak dokázala byť akčná alternatíva z nemeckej produckie hodnotená tak vysoko, tak potom nechápem takmer úplnej ignorácii tohto filmu. Možno nie je nabúšený akčnou rovinou, no je príjemnejší, ľudskejší, srdečnejší, reálnejší. S humorom je to asi na rovnako, takže veľmi dobre, veľa originálne vtipných momentov, ktoré stoja za pozornosť. A ak som Daltonovi niekedy vyčítal jeho bezduchý výkon v rolách agenta 007, tak týmto si to u mňa dokonale vyžehlil a najmä vďaka nemu som na konci vyronil aj slzu. 80%.(24.6.2008)

Film jsem viděla úplně náhodou, když byl asi před šesti lety vysílán na Primě. V časopise Premiere byl dokonce před nějakým časem označen jako "kvalitní propadák" v tom smyslu, že umělecká hodnota filmu absolutně neodpovídala divácké návštěvnosti. Mě osobně se film moc líbil pro svojí nepatetičnost, absolutně mě nadchla Janet McTeer v roli poněkud neobratné, ale absolutně dobrosrdečné a bezprostřední Hazel, Timothy Dalton v roli Bancrofta dostal prostor pro vyjádření napovrch ironického, někdy až cynického, avšak z houbi duše citlivého a po "pohlazení" toužícího muže.(26.2.2007)

Veľmi netypický Dalton. Väčšinou si berie vážne role, kde môže ukázať svoje herectvo, aj keď tu z neho ukázal taktiež dosť, ale z úplne inej strany, ako ho poznáme. Film, ktorý mi silno pripomínal nemecké "Klepání na nebeskou bránu" so Schweigerom, jednoznačne stál na Daltonovej šialenosti výkonu. Odpoveď pre každého hejtera, ktorý tvrdil, že Dalton je vo filmoch nevýrazný. Nejedná sa o žiadny blockbuster, ale ako celok je to na pozretie príjemné.(30.7.2013)