Hořící keř (TV film)

• Polsko

Gorejący krzew

Burning Bush

Drama / Životopisný

Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní: 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský, Ivana Uhlířová, Jan Budař, Stanislav Zindulka, Ondřej Malý, Martin Huba, David Novotný, Alois Švehlík, Jiří Bábek, Miroslav Krobot, Emma Smetana, Taťjana Medvecká, Lukáš Weber, Petra Ben Messaoud, Jakub Zindulka, Bohdan Tůma, Marian Roden, Lukáš Příkazký, Hana Marie Maroušková, Zuzana Truplová, Jana Pidrmanová, Filip Čapka, Martin Sitta, Ivan G'Vera, Ivo Kubečka, Hynek Chmelař, Josef Hervert, Karel Gult, Miroslav Sabadin, Luděk Nešleha, Milan Enčev, Vladimír Kulhavý, Jiří Vobecký, Bořík Procházka, Ivan Řezáč, Claudia Vašeková, Alena Dlouhá, Jiří Kohout, Luboš Veselý, Roman Slovák, Ctirad Götz, Marta Vítů, Petr Franěk, Karel Wiencek, Milena Šajdková, Veronika Janků, Petr Vančura, Jan Battěk, Jan Ekl, Matěj Šámal, Jaroslav Achab Haidler, Petr Bucháček, Diana Šoltýsová, Jiří Tichý, Petr Sedláček, Samuel Spišák, Libor Kovář, Marie Nevrlá, Josef Platz, Rostislav Novák ml., Slávek Bílský, Michaela Procházková, Sebastian Jacques, Tomáš Dianiška, Pavlína Balner, Martha Olšrová, Lukáš Černoch, Zdeněk Klika, Pavla Gajdošíková, Václav Marhold, Hana Strnadová, Lukáš Křišťan, Lukáš Kunz, Jan Plouhar, Jiří George Konečný

Komentáře uživatelů k TV filmu (862)

Člověk se na tohle dílo musí dívat objektivně, což znamená se trochu povznést nad subjektivitou toho to díla, která bude nemalá vzhledem k tomu, jaká je struktura a podrobnost vyprávění. Jsem názoru, že do filmového komentáře nepatří vlastní politické názory ani tkzv. osobní pohled jak to tenkrát vlastně bylo a proto hodnotím čistě z filmového hlediska. A v takovém případě musím říct, že Hořící Keř je perfektní filmařina, která není jenom vyjímečná z hlediska počtu hodnocení, která obdržela, ale i z hlediska vývoje českého filmu obecně. Konečně první drama, které má profesionální režii a dostavuje se nějaká pořádná atmosféra, která vás tenhle dlouhý filmy(či spíše mini-sérii) nutí dokoukat do konce. Postavy jsou skvěle prokreslené a ten ancábl českých hereckých špiček je pastva pro oči. Mě osobně se nejvíc zamlouval Ivan Trojan v roli majora Jireše, jenž předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Navíc to má všechno poměrně podmanivou hudbu takže všechny scéna mají správný šmrnc. Tak říkajíc je zde ta správná dávka temnoty abych tak řekl a to je něco co taková dramata potřebujou. Na závěr bych chtěl říct, že tyto události ve filmu zmíněné se rozhodně zapomínat nemají a ja tleskám jak vše dokázali vystihnout a hezky zvizualizovat. Jak to udělali to už je věc názoru, ale Hořící keř je rozhodně obrovským milníkem v naší národní kimenatografii, který ovlivní všechny podobné budoucí počiny.(8.3.2014)

Nejlepší český film za poslední roky, který jsem viděl. Opravdu od uvodních titulek až k závěrečným jsem jen popadal dech. Skvělé herecké výkony Pauhofová, Pokorná, Budař, Trojan se mi líbili nejvíc i Kotek se mi velmi líbil. Cítil jsem, jako bych v té době rázem byl. Agnieszka Holland to zrežírovala dokonale, začít tím jak se upaluje Jan Palach bylo dobré rozhodnutí. Někde jsem četl názory, že někomu ve filmu chybí ta část jak se asi musel Jan Palach cítit, jak se na to připravoval apod. ale na druhou stranu je film založen na skutečné události a NIKDO to ani vědět nemůže ani si představit co Jan Palach prožíval těsně před upálením nebo jeho poslední dny předtím. Jan Palach je pro mne jedna z největších osobností českých dějin a tento film na jeho památku se opravdu povedl.(15.3.2014)

Ale vida, cesky film ma ocividne stale smysl, ze dokaze vyplodit natolik kvalitni a silny snimek. Skoda jen, ze to musi byt v polske produkci rukou bezchybne reziserky. Vskutku silny snimek, ktery se vraci do beznadeje ceske kadrove historie. Kdyz se clovek zamysli, tak je neuveritelne, ze nejvetsi dobro potazmo zlo dokaze vytvorit zase jen on sam a pravda uz dnes nikoho nezajima, smutna podstata naseho byti..(20.3.2014)

Skvelé, aj v strednej Európe sa dá vyprodukovať po každej stránke vynimočný film.(22.3.2014)

Viděl jsem pouze první část filmu, ale musím říci, že se mi hodně líbila. Bylo tam velmi dobře ukázané jak to tehdy fungovalo a jak policie zamlčovala důkazy. Co mi vadilo, tak samotný způsob upálení. Ten byl velmi velké zklamání.(13.4.2014)

• jopal

Cely prvy diel som sa tesil na dalsie, ze snad potom sa "to" rozbehne. Citajuc recenzie, nemam sa na co, takze mozno neobjektivne, ale nuda.(6.5.2014)

• Facillitant

Jistěže je důležité připomenout důležité události dob minulých, ale promítat toto v kině jako tříhodinový film bez jediné přestávky je celkem otravné a skličující. Pokud mám hodnotit samotný film nechápu, proč jsou všechny scény tak strašně natahované - dramatičnosti to rozhodně nepřidá.(1.6.2014)

K tomuhle snímku se těžko hledají slova. Ale aspoň nám co jsme to nezažili a ani nenaučili se ve škole Agnieszka ukázala jaká ta doba skutečně byla. Všechny tři díly jsem musel vidět hned po sobě bez pauzy,protože mě to totálně vcuclo. A hned na to jsem zkoukl film o filmu.(20.8.2014)

Problém s Hořícím keřem mám ten, že dějová linka je díl od dílu slabší, naprosto předvídatelná, což teda nelze brát striktně jako chybu, ale to, že film (třídílná minisérie) de facto ukazuje v bleděmodrém to stejné, co iks tisícovek filmů před ním, přičemž není příběh prakticky v ničem objevnější, inovační než podobné hovořící o tom, jaké byly komunisty k***dy, naopak je hodně unylý a drží ho nad vodou jen právě zastřešení osudem velkého muže Jana Palacha. Na druhou stranu je první část nebývale silná, události upálení jsou podány brilantně, velmi emočně a opravdu člověkem pohnout, bohužel po špičkové hodině děje, přijdou další tři hodiny, kdy to všechno vyšumí hodně do ztracena. Shrnuto - první díl je suverénních pět, další dva jsou někde mezi třemi až čtyřmi hvězdami, přičemž čtyři hvězdy si snímek zaslouží z jistého vlasteneckého cítění. Jinak bych to řekl tak, že první část by měl vidět každý povinně, další dvě už jsou na pováženou.(7.11.2014)

• TonoM

Neoslovilo přehnaný herci bídní a koukat se na to skorohodiny? to snad ne 35%(16.11.2014)

Pečlivě a hodinářsky natočené drama z dávno zapomenutých dob, kdy se nedalo nikomu věřit a nešlo s tím cokoliv udělat.(13.1.2015)

• MutantMarana

"A komu tím prospějete co?!" Nejakej psychicky narusenej jedinec se podpali a vsem z toho stojej pera. Mne teda ne! Kdo se sam zabije je proste idiot a tak z principu dam odpad. Doufam, ze se smazi v pekle krap jeden hnusnej... Jak jiz rekl nekdo predemnou, neskutecnce vylhana agitka, zkratka nesmysl a je az s podivem, co lidi na to skocilo. Njn narod blbcu a prasat, uraaaa pro kucharku sefkuchare Hrusky, tam ma slespon nejakou hodnotu oproti teto frasce.(17.1.2015)

No, výbuchy nadšení se u mě nekonají.....většina zdejších uživatelů - komunistobijců si jistě přijde na své, ale já musím brát v potaz fakt, že film tohoto typu by měl především bavit a poučovat o historii, a tady se koná jen to druhé, a to ještě v tak depresivním a černobílém pojetí, že je to až moc.....jo, depresivní a černobílé, to jsou slova perfektně vystihující tenhle film, který je jinak natočen řemeslně velice dobře. A to je film vyveden v barvě. Tvůrci by se měli podívat na Zdivočelou zemi, aby viděli, že se námět s názvem "komunisti jsou svině" dá natočit relativně objektivně. Někdy schází napětí a spád. Myslím, že sestříhání o polovinu by tomu hrozně prospělo. Fajn herecké výkony, Táňa ale není stvořena pro role právniček, na to je moc hezká. Chybělo mi trochu víc rozvedení historických faktů, protože až v závěrečných titulkách se dočteme, že pochodní bylo nakonec víc (Plocek a další). Strašně pozitivně ale hodnotím námět, takový film tady prostě scházel, a tak přes výhrady musím dát 4 *.(19.2.2015)

No do prdele... teď abych zjišťoval, do jaké míry se tak opravdu stalo a do jaké je to celé přikreslené, ale tak... asi srát na to, základ je to, že umění opět posloužilo a řeknu, že teda udržet moji pozornost čtyři hodiny, wow, asi to nebylo špatné... No, možná je to tím, že na slečnu Pauhofovou bych se mohl koukat celý den... Takhle, nejzajímavější informace o Palachovi jsem četl asi v Gottlandu a Hořící keř je přeci jen komplexnější, rozšířený o např. Zajíce (málem jsem se zgrcal, když jsem viděl tu HCl, kterou do sebe klopil, ech)... ale jakože, stejně jako Gottland, tak i tohle je dílo Poláka... sakra, proč Poláci nakládají s našimi dějinami zajímavěji, než mnohdy my samotní? Ale paní Holland je historie znalý žena, zpracovala přeci Janošíka, Beethovena a dokonce i mého oblíbeného Rimbauda s Verlainem... ale musím říct, že tohle by mohlo být jejím magnum opus... už je stopáží... inu ale asi to nenabídlo nic nového, klasičtí bezejmenní záporáci (všechny velikosti kravat, jak by řekl Rapotámo... mimochodem, proč se z té postavy Malého nevyloupl padouch? Měl k tomu ideálně naběhnuto) a zároveň rebelující studenti... Asi nejzajímavější charakter byl Trojan, škoda, že v třetí epizodě už vůbec nefiguroval, ale tam by už asi jen překážel... nevím, nejvíce oceňuji všechny ty detaily, drobnosti... soudkyně si zlomí podpatek, cikánská rodina honí kachnu v soudní budově, právnická agentura v rekostrukci... zbytečné drobnosti, ale tento cit pro detail mě vyloženě upoutal, tleskám... no, miliarda charakterů, to je pravda, mám tendenci si spíše pamatovat ty menší, no, třeba Ctirada Götze jako Olbram Zoubek, ti vtipní estébáci před domem Burešů, průvodčí Krobot, slovenský Kotkův kamarád, Palachova "jen kamarádka," ale z menších postav si mě nejvíce získal David Novotný jako právník Nového... nevím proč, ale přijde mi, že si tuhle roli nesmírně užíval a strašně moc mě bavil... nicméně Trojan ho přebil... no, co k tomu více říct, nic, doporučuju... snad jen... zkouknul jsem celé České století a prostě... nevím, asi máme málo herců, ale potkávat pořád ty samé, jen v jiných úlohách je celkem k smíchu... Třeba Novotný, ve Století bych Slánský, tady právník, pořád padouch... Trojan tady fízl, ve Století jako jakýsi vedoucí českých parašutistů za války... Igor Bareš, chudák, kladnou postavu hrál snad naposledy v Horácích, tady jako estébák, ve Století jako zástupce rakouské vlády v českých zemích, který se hádal s Masarykem (nechce se mi hledat jeho jméno), slečna Uhlířová tady jako soudkyně, ve Století jako Masarykova dcera, Budař tady jako doktor Bureš, ve Století jako komuniska Kopecký (mimochodem, brutální role, netším, jak moc reálná, ale dost mě bavil), Martin Huba tady jako Nový, ve Století jako TGM (mimochodem, obě role perfektně zahrány), Švehlík tady jako nějaký policejní pohlavár, ve Století jako starý Alexandr Dubček, Bábek tady jako mnou už celkem zapomenutá postava šachisty v televizi, ale z Českého století si jeho roličku Jana Masaryka moc dobře pamatuju, Marian Roden tady jako..... eh... jo, ten nezajímavý doktor a v České století.... hm... jo, nezajímavý politik... Martin Sitta (kterému po Expozituře neřeknu jinak než Drobeček), ten tady hraje kolegu, ze kterého se vyklube estébák... ne, počkat, to bylo ve Vyprávěj... tak tady je jen řidič sanitky... a ve Století - nějakého agenta... že by taky StB? Nedokážu si vybavit... Luboš Veselý tady jako... ty jo, no, tak to už vůbec nevím... ve Století jako vojenský pohlavár... jo, to je vše... jen jsem si to chtěl vypsat, no... sorry...(8.7.2015)

• Cazzysvjet

Verbale za tvůj koment bys zasloužil Půlcelera! Po přečtení jsem vyběhl z baráku a nadšeně tleskal!(25.9.2015)

Scénář 5 režie 5 herci 4 výprava 3 celkem 17 hodnocení 85 % "Pravdou je to, co je prospěšné pro lid!!!" ústy funkcionáře.(2.1.2016)

Obrovský respekt a díky paní režisérce. Tohle by měli mít základní školy povinné. Nepůjde patrně o 100% přesnost, kdoví kolik pamětníků vůbec je schopno dodat všechna data, ale to že nastala doba kdy už většina musela držet hubu a krok a nemohlo se říkat co chtělo tam je vykreslená přesně. Pak že přišla doba kdy všichni museli držet hubu a krok a že nikdo kromě soudruhů nic nesměl je další věc. Občas kroutím hlavou nad idioty co tvrdí že za socialismu bylo líp! Velmi smutný film o velmi smutné době a totální bezmoci běžných lidí. Plno skvělých herců, ten Igor Bareš ty svině prostě umí :) až mi je ho líto. Velmi zle se na to dívá, zvlášť když jsem se v tu dobu narodil a absolvoval kus života v době kdy část rodiny zažila StB.(28.2.2016)

• pold

Autor zjevně cítil potřebu vytvořit protiváhu k majoru Zemanovi.(8.6.2016)

Kdybych mohl, dám těch hvězdiček deset. Hnusná, odporná doba to byla. Prožil jsem ji na vlastní kůži.(19.10.2016)

Hořící keř je výborná minisérie o době po upálení se Jana Palacha a nastupující normalizaci. Není to žádné pohodové pokoukání, ale silné drama o jednom z nejhnusnějších období naší historie. Z mého pohledu tomu velmi prospěl nadhled zahraniční režisérky v podobě Agnieszky Hollandové. Nedokáži to přesně definovat, ale je to znát a líbilo se mi to. Skvělé je i obsazení a herecké výkony, zejména Táňa Pauhofová a Martin Huba podávají výtečné výkony. K obsahu se dá jen zopakovat, že normalizace byl hnus a zvrácené charaktery některých lidí se pod krytím nedotknutelného komunismu projevily. Co se nám nehodí do krámu, to se nestalo, nebo to bylo úplně jinak (studený oheň apod.). Očividná inspirace Sovětským svazem. No a k hodnocení… dvanáct Českých lvů je bez debat zasloužených a hovoří za vše, za mě k maximálnímu hodnocení scházelo jen málo.(14.8.2019)