Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Grran

Je to jen můj názor, ale todle nikdy, NIKDY nemělo být natočeno. Herecké výkony jsou asi tak přesvědčivé jak fauly ve fotbale. Dokonce i Ford mě zklamal :( Tento film je krásným důkazem toho, do jakých sraček se tadle civilizace žene, zvlášť pokud má takovéto hodnocení. Opravdu jsem jako fanoušek Star Wars těžce zklamán o to víc, že je to připravený na další část. Bohužel vše dobré jednou zkončí... ()

Shaqualyck

Neživotný skanzen, v jehož vymazlených kulisách se každý pamětník rád nechá opít rohlíkem. A vezme s sebou děti. A koupí jim popcorn v kelímku s obtiskem Hvězdy smrti. A za rok znovu. A znovu. A tak pořád dokola. Platit, dojímat se, nepřemýšlet. Jééé hele, nabouranej star destroyer! A kokpit tie fightera! A ležící AT-AT! Kdo by odolal, že? Co do vizuálu absolutní luxus, akci má Abrams taky v malíčku, jen duši tomu předraženému muzeu voskových figurín jaksi pozapomněl vdechnout. Škoda. ()

ScarPoul

Pre mňa je to ďalší dôkaz toho, ako film dokáže preniesť do nového sveta a dať divákovi potrebný adrenalín a podnet, aby mu na chvíľu jeho všedný svet pripadal znesiteľný. Nové Star Wars sú hravé, plné skvelo nasnímaných scén a výbornej Williamsovej hudby( konečne - už som si myslel, že ten človek nič zaujímavé neprinesie). Zrod nového hrdinu je omnoho komplexnejší a lepšie motivovaný než tomu bolo u predchádzajúcich dieloch a akonáhle sa zjavia starý známy hrdinovia tak mi telom prebehli zimomriavky. Veľmi sa teším na smer akým sa to bude uberať a zároveň nechcem opakovať čo už dobre vystihli všetci predo mnou. Užil som si to. Obľubujem celú ságu bez rozdielu kedy vznikla, pretože sa mi páči ihrisko v ktorom sa príbehy odohrávajú. A J.J. Abrams je človek ktorý rozumie novej generácií a vie čím ich nalákať. U mňa tak spravil u Star Treku a pri Star Wars natočil jeden z najpodnetnejších dielov celej ságy. A Daisy Ridley je absolútne fenomenálna. ()

RelaxMan

Star Wars je moje největší srdcovka. Je to prostě něco víc než všechno ostatní. Stačí vidět jen úvodní titulky, slyšet hudbu od Johna Wiliamse a spatřit někoho ze starých postav a mé fanouškovské srdce buší jako nikdy. Víc není třeba dodávat. ()

Lacike

Pozor, komentar sa nevyhyba spojlerom. Ubehlo 25 rokov odkedy som v kine videl prvykrat Epizodu 4. Mal som 9 rokov a bol som tak uchvateny, ze som si zamiloval filmy a tato laska sa ma drzi dodnes. Epizoda 7 vo mne dokazala vyvolat ten pocit nadsenia aky som vtedy zazil ako maly chlapec. Toto sa mi stava, cim dalej tym zriedkavejsie. Ani pri novej trilogii som to nepocitil, pretoze to je sice audiovizualna zranica, ale postavy vo mne nedokazali vyvolat ziadne emocie. S vynimkou Jar Jara, ktoreho dodnes nenavidim. Nejake nedostatky Epizoda 7 ma a videl som ich uz pri prvom zhliadnuti, ale tentoraz mi vôbec nevadili. Jednoducho som si uzival ten fantasticky pocit, ze vidim konecne dalsie nove Star Wars s tou pravou atmosferou aku ma pôvodna trilogia. Takze ziadny sterilny digibordel ako v novej trilogii sa nekona. Hura. Takmer vsetky postavy perfektne funguju a to vratane tych novych. Uplne od zaciatku si ma ziskal novy roztomily droid BB-8. Je vtipny a zaroven dokaze vyvolat emocie. Perfektne sa vydarila nova ustredna dvojica hrdinov: nadherna Ray a zabavny Finn. V traileroch pôsobil Boyega dost nesympaticky. A to z jedineho dôvodu. Ani raz neprehovoril. Ale akonahle vo filme prvykrat otvoril usta, tak sa ukazalo, ze to je neskutocne vtipny clovek. U Ray zo zaciatku pôsobilo divne, ze je schopnejsia ako MacGyver. Vsetko vie opravit alebo pilotovat, ale evidentne ma v sebe nejake velmi silne Jedi geny, tak akonahle zistime, kto su jej rodicia, tak sa to nejak vysveli. Zeby bol jej otcom Luke? Uvidime. Jediny kto my pripadal dost nevyrazny je Poe Dameron, ktoreho mohli nechat kludne zomriet, ale ked uz to prezil, tak snad v dalsich epizodach jeho postava dostane nejaky zmysel. Dalej za zmienku stoji este realisticky vyrenderovana Maz Kanata. Snad sa este objavi. U zaporakov zaujme, ze tu nie je jedno ultimativne zlo, ale ich sila je dost rovnomerne rozlozena medzi viac postav. Tajomny vodca v pozadi Snoke, prefikany general vsetkych tych radovych vojakov Hux, jedna z mnoha kapitaniek Phasma a nakoniec tu je kontroverzny Kylo Ren. To je ta jedina postava, ktora uplne nefunguje. Ja si nemyslim, ze je problem v tom ako je tato postava napisana. Nie je a ani to zatial nemalo byt to ultimativne zlo akym bol Darth Vader v epizodach 4 a 5. Skôr mal mat blizsie k nerozhodnemu Vaderovi z epizody 6, ktory sa stale rozhoduje medzi dobrom a zlom. Bohuzial to tragicke vahanie Adam Driver neuhral. Najväcsi problem vidim v jeho obsadeni. Hned ma napadol herec Paul Dano, ktory by sa typovo do tej ulohy perfektne hodil a zaroven by dokazal zahrat jak polohu vahajuceho syna, tak kruteho zabijaka a to aj bez masky. Nastastie väcsinu filmu ma Adam Driver masku, takze aspon ako nebezpecny zabijak celkom funguje. Ale aj v tomto smere mu scenarista hadze palice pod nohy, kedze mu dokaze zdorovat jak Ray tak aj upratovač Finn. To sa da s prizmurenim oci vysvetlit tym, ze Ren este nemal dokonceny vycvik a bol zraneny. Nakoniec som si nechal navrat starych postav. Ked vstupil Han a Chewie na palubu Falcona, tak som bol dojaty prvykrat. Ked sa stretol Han s Leiov tak ma to dojalo druhykrat. No a finalny nastup Luka som skoro nerozdychal. Keby sa vsetci traja stretli v jednej scene, tak to asi neprezijem. Ani ma prilis nemrzi, ze tuto prilezitost nevyuzili. Prekvapilo ma len to, ze R2D2 a C-3PO tu mali len kratke cameo, ale BB-8 ich perfektne zastupil. Potesil ma aj kratky vystup Admirala Ackbara a este jedneho mimozemstana, ktoreho neviem ako sa vola. A az v dabingu som identifikoval aj kratku vetu Yodu. A nas MA fandov potesil aj kratky vystup Iko Uwaisa s Yayanom Ruhianom. Technicku stranku ani nema zmysel podrobnejsie rozoberat. Je bezchybna. Vsetky tie vesmirne bitky posobia prehladne bez toho aby boli preplacane ako v novej trilogii. Jedina vec, ktora mi chybala boli tie klasicke Star Warsovske prelinacky. Nechapem preco ich nepouzili. Aspon ze JJ obmedzil lens flare a traslavu kameru. Nakoniec som si nechal zapletku. Je to kopirka E4? Je. Vadi mi to? Vôbec. Snad len znova ten scenar. Mohol byt vynaliezavejsi v tom, ze ked uz tu mame dalsi hviezdu smrti, ktora je este väcsia ako minule, tak malo byt tazsie ju znicit. Cela ta linia tu posobi naviac a jej znicenie je prilis jednoduche bez poriadnej taktiky. Nielen Ray ale skoro vsetkym kladnym hrdinom sa tu vsetko az prilis lahko vsetko podari. S vynimkou Hana Sola. Ford sa dockal a konecne ho nechali zomriet. Pôsobilo to divne. Minimalne od polovice k tomu film smeroval, takze to nebol šok, ale prevedenie nebolo 100% vdaka slabemu vykonu Adam Driver. To je jediny skutocny fail, ktory mi na tomto filme vadi. Snad uz bude v dalsich epizodach nosit nonstop masku, ked uz mu tak pekne na konci Ray upravila xicht. Napriek tomu davam po prvom pozreti 10/10. Toto je dôkaz, ze aj po rokoch sa da natocit pokracovanie s rovnakou atmosferou a kvalitami aku ma original a producenti T5 sa môzu za tu sracku hanbit. Po druhom pozreti v dabingu znizujem na 9/10, ale nizsie to uz fakt nepôjde. Adam Driver to fakt dost kazi, ale zvysok stale funguje velmi dobre a tato epizoda ma bavi viac ako epizoda 4, ktora ma strasne nudnych prvych 30-40 minut. Dabing skusenych daberov je skvely (Štěpnička si prvykrat nadaboval Han Sola a dopadlo to super), ale neskuseni daberi, ktori dabuju hlavne postavy maju este dost velke rezervy. P.S: Ked si niekto precita tento komentar cely, tak nech sa mi ozve. Som zvedavy, kolko ludi ho preluskalo. Vynimocne som sa nechal dost uniest, kedze ma film tak dostal. () (méně) (více)

GeusX

Přijemná dávka vtipu v moderním kabátku na známé téma. Sice to bylo takové naklonované, již dříve viděné, ale přišlo mi to o kousek koukatelnejsi než předcházející díly. ()

maseer2

ano, je to de facto remake čtvrté Epizody, ale je to tak zatraceně zábavné, s láskou natočené a plné nostalgie, že ani těch pár drobných výtek, které by se daly najít, nemůže zabránit v takřka maximální spokojenosti.. a to, až na Epizodu III, nejsem žádný velký Star Wars fanda... slabších 5* ()

BoPo

Star Wars: Síla se probouzí je neskrývanou kópiou Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje. Jedná sa teda o sázku na istotu. Dať divákom všetko čo ich k SW pritiahlo, vyhnúť sa prúserom z epizód I až III (politické žvásty, nekonečné filozofovanie o sile, stupídne postavy - Jar Jar Binks) a predovšetkým brnkať na nostalgickú strunu. Keďže sériu prevzal Disney, tak je kladený dôraz hlavne na zábavnosť. Sedmička je zábavná, miestami vtipná, má spád, ale je to logicky na úkor šarmu temnej strany sily. Osmička musí teda výrazne pritvrdiť, inak sa z toho stanú Piráti z Karibiku. Už len dodám, že Daisy Ridley na mňa urobila viac než dobrý dojem. ()

Tommassi3

"Hele, není ti zrovna moc dobře rozumět v tý, v tý masce.." ;) V Prvním řádě platí tenhle restart za vůbec nejzábavnější příspěvek celé ságy, jehož největší Síla spočívá právě v té Abramsově odvaze zbavit Star Wars té Lucasovy nálepky rodinné scifi.. Abrams s Kasdanem sice zhusta pomrkávají na fans, ale nechybí jim ani pokora, ale ani sebereflexe.. ()

Avalon820

Sedmá vesmírná road-movie se dočkala velkolepého (a kladného) přijetí. Do jaké míry je to skutečnou kvalitou snímku a do jaké nostalgií, toť záludná otázka. Z mého pohledu průměrného fandy (ano, rád se podívám na maraton ságy, ale ne, pyžamo s obrázkem R2D2 nemám) sedmé pokračování směle překonává epizody I-III, ale jen stěží dýchá na záda epizodám IV-VI. Film po většinu času odsýpá, má jasný cíl a výbornou gradaci, dvě hodiny tak uplynou jako voda. Kvituji s potěšením rovněž přítomnost starých i (většiny) nových tváří. Zásadní problém vidím v ději. Určitou míru předvídatelnosti a vykonstruovanosti lze odpustit, Star Wars nikdy nebyla sága, nad kterou by se mělo dumat, a štěstí zde často hrálo prim. Problém mám se „zvratem“ v závěru filmu, který dokonale pohřbil dvě hodiny budované atmosféry – jestliže hrdinové jdou dvě hodiny za svým cílem, vy jste napjatí, zda jej dosáhnou, a náhle patnáct minut před koncem přijde značně samoúčelný a laciný zvrat, který je tak silný (ať už hloupostí, či podstatou), že úspěšnost v dosažení původního cíle je vám najednou naprosto ukradená, je to zatraceně špatně. A přesně takový jsem měl pocit. Ostatní drobné nešvary, například že všichni záporáci (a hlavní zejména) působí jako babralové a kopie svých předchůdců, jsou už jen třešničkou na dortu. Pokud jste věrní fanoušci, berte mě s rezervou a směle si hvězdu přimyslete – jedná se o skvělý film, který ságu jednoznačně posunul v dobrém směru. Jako víkendový fanda žánru, který neočekával nic menšího než velkolepý velkofilm, však dávám s těžkým srdcem hvězdy tři. Protože nostalgie nemůže zachránit všechno. ()

st.ranger

Abrams měl možnost rozjet novou trilogii a vystavět zcela nový základ pro pokračování, naštěstí s ignorací děje z knih, komixů a her, které v průběhu desetiletí vznikaly, avšak místo toho zahraje na jistotu a valnou část děje postaví na struktuře epizody 4. Ono by to vlastně ani tolik nevadilo, pokud by měl celek spád a nehrál jenom na nostalgickou notu s využitím starých známých, kteří nepatrně předávají otěže novému osazenstvu plochých a nevýrazných charakterů. Pokud by se neustále nepřipomínalo o čem že vlastně celý film má být, zapomínal bych a ztrácel moment očekávání kdy se objeví hledaný Luke Skywalker a vše napraví. ()

Silence

Nemusíme si nic nalhávat, Epizoda 4 nebyla co do příběhu žádný zázrak. Byla to taková jednoduchá pohádka o synovi, otcovi a Síle. Ale fungovalo to, mělo to atmosféru. A stal se z toho fenomén. Není tak fér od nových Star Wars čekat v tomto ohledu zázraky. Ano, hraje se moc na jistotu, spousta motivů se až trochu trapně opakuje, ale když v zaktualizované podobě opět fungují na jedničku, neříkám ani ň. Historie se přeci opakuje a s ní i stejné chyby. Rozhodně si také nemyslím, že bychom pod Disney dostali uhlazenější a sterilnější Hvězdné války, než jaké byly pod Lucasem. Původní trilogie rozhodně nebyla přehlídkou nekorektní zábavy a o (teď již) prostřední trilogii raději vůbec nebudeme mluvit. Přestože Finn a Rey - tedy dvě zásadní postavy - do příběhu spadnou tak nějak náhodou a většinu času se spíše tak nějak vezou, než aby je hnala nějaká skutečná motivace, poslední čtvrtina filmu dokáže, že jejich síla/Síla je skutečná. Je to zábavné, až na pár hluchých míst to šlape a vypadá to parádně. A několik momentů je geniálních! Já jsem spokojený.. nejsem nadšený, ale jelikož je to tak očividně startovací film trilogie, rád si to nechám napřesrok... 8.5/10 ()

bouncer

Sorry, ale tohle je kinder-verze a vykrádačka klasické trilogie. J.J. Abrams dokázal zničit Star Trek a teď se snaží o to samé se Star Wars. A daří se mu to, jéjé-čkovi. Musím říct, že verbal to tenkrát vystihl a jeho komentář sedí jak hrnec na zadel. ()

jh666

Deset let čekání je u konce a já nemůžu být spokojenější. Epizoda VII se podle mě opravdu povedla. Sice to rozhodně není nejlepší díly (Epizody V a III se mi líbily více, sedmička je pro mě na úrovni Návratu Jediho). Nejlepší věcí na filmu jsou asi nové postavy a jejich obsazení. Nejvíce mi sedli Rey a Poe Dameron. U Poa je škoda, že měl tak málo prostoru a u Rey jsem zvědavý, co dokáže s výcvikem. Velmi zajímavou postavou je i Kylo Ren, byť od sundání masky už nepůsobí tak dobře. Finn mi z nových postav přijde nejslabší, ale je celkem fajn. Z návratů nejvíce potěšil Han Solo, který si ukradne každou scénu pro sebe. A nesmím zapomenout na BB-8, který je skutečně asi nejlepším droidem. Rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že je Epizoda VII kopií Nové naděje. Najdeme tu pár podobných věcí (útok na základnu Hvězdovrah a jistou smrt), ale film podle jen kopií není. Závěrečný souboj je dobrý (a hodně jiný než v prequelové trilogii) a vše podtrhuje Williamsova hudba. Já jsem spokojený. 92 % ()

adamo_znk

Za mě naprosto skvělý, bez dalších diskuzí. Abrams to dal na 100% a jediný co je na hovno, že musíme čekat rok a půl na další díl. Do Daisy Ridley se člověk zamiluje asi tak po dvou sekundách. ()

kepiash

Nemohu se zbavit pocitu, že jsem to celé již někdy viděl. Stejná zápletka, stejné rozuzlení... Síla se probouzí zkrátka až příliš nápadně připomíná Novou naději. Vůbec to není špatně natočený film a rozhodně jsem se při sledování nenudil, ale předvídatelnost děje a několik logických mezer v příběhu mi kazí celkový dojem. Chápu, že věrní fanoušci budou z nového filmu nadšení, neboť Hvězdné války se nápadně navrací ke kořenům, mě to přeci jen trochu minulo. ()

Agatha

Povedlo se! Je radostí sledovat tu jízdu vesmírem s našimi starými známými. Starou gardu zakomponovali nad očekávání dobře, jen Luke si bude muset počkat na VIII. epizodu. Jak mnozí píšou, slabinou je dle očekávání scénář, který občas až moc čerpá z původní trilogie, ale možná zaplať pánbůh, mohlo být i hůř. Mně osobně spíš scházela nápaditější hudba a především představitelé temné strany jsou jací tací nevýrazní až nezajímaví. Ale co naplat, nějak se začít muselo a uvidíme jak se to vyvine napřesrok:-) ()

Johny_fork

Když už mělo vzniknout pokračování hvězdných válek, tak jediný režisér, který se toho mohl důstojně ujmout byl J.J. Abrams. Jsem nadšený z toho, jak nenásilně dokázal navázat na atmosféru původní série a vyvarovat se chybám epizod I-III. Režisér si vyhrál s každým detailem a i díky kameře Daniela Mindela jsem měl pocit, že svět, který jsem jako dítě miloval je zpátky. Strašně se mi líbila taková ta "zaprášenost" a utlumenost efektů. Díky tomuto přístupu snímek nevypadá jako počítačová hra. Jedinou slabinou epizody VII je scénář, který je originální asi jako kuřecí prsíčko se sýrem a broskví v poledním menu. Mohli jste stvořit nový příběh, měli jste neomezené možnosti a vy jste zopakovali zápletku předchozích dílů, což s ohledem na to, jak skončila epizoda VI absolutně nedává smysl. ()

PanCitron

Technicky velice pěkně zpracovaný příběh z předaleké galaxie. Především praktické efekty byly proti té počítačové zrůdnosti prequelové trilogie balzám pro oči. Stejně tak člověk ocenil, že si tvůrci vyhráli i s detaily jako byly počítače na Milleniu Falconu či na lodích Prvního řádu. Celkově odkazů tam bylo rozhodně přehršle, což by nebylo tolik na škodu, kdyby to bohužel místy nepůsobilo, že je to spíš nosná kostra příběhu než běžné pomrknutí pro fanoušky. Přesto právě nové postavy byly na tomto restartu celé značky právě to nejzajímavější (hlavně Rey a Finn). Jediným přešlapem z nováčků se zatím zdá Kylo Ren, kterého auru totálně zničila jeho "pravá tvář". Cliffhanger se dal čekat tak nějak od půlky filmu a osobně mi přišel zbytečně natahovaný. Přesto jako start nového série nešlo o špatný film, jen člověk doufá, že to nebyl ten nejlepší. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý