E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Marqta

Filmu se nedá upřít jeho atmosféra plná mlhy, kotců pro pacienty a děsivých léčebných praktik (jen před 100 lety!!), ale jinak z něj mám rozporuplné pocity. Působilo to moc vyumělkovaně a nepřirozeně. Až moc to na mě dělalo dojem, že tvůrci chtěli udělat všechno "správně" přímo ukázkově a tak tam s prominutím nacpali kdejaký prvek. Zrovna tady bych řekla že platí že méně je někdy více a v závěru, kdy dochází k jednomu "překvapivému" odhalení a rozuzlení za druhým už jsem si říkala že to je moc. Taky ty "akční scény" byly místy celkem úsměvné (zamyslela-li jsem se nad reálností jejich průběhu a provedení) a možná jich mohlo být méně. Ale herecké výkony byly vydařené. Za mě je hodnocení někde mezi dvěma a třemi hvězdičkami, znovu to vidět rozhodně nemusím, ale mám v plánu si přečíst původní povídku od pana Poa. ()

Nifgai

Velmi jsem se těšila na tento film do kina, podle traileru to vypadalo úžasně. Představovala jsem si lekání a hrůzu jakou jsem našla u American Horror Story: Asylum. A ono nic, ale rozhodně nic. Zmatené, nedá se říct děsivé a předvídatelné. Až na konec ten jsem nečekala, ten to trochu zachránil. ()

Figu

Ukázka mě a mojí ženu doslova nadchla. Blázinec, blázni, bláznivý výraz blázna Bena Kingsleye, no prostě jeden obrovský cvokhaus. Příběh je silně temný s hustou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Film plný zajímavých a jedinečných frází. "Neuzdravím ho, protože je lepší mít zde šťastného koně než nešťastného člověka" - Nádhera! Závěr byl taktéž šokující a překvapivý, jenže jestli že člověk viděl někdy Prokletý ostrov s DiCapriem, nemůžou ho tyhle závěry už opravdu ničím dostat... Ovšem za výkon Kingsleye čtyři hvězdy dám! 70% ()

rakovnik

Povídku od E. A. Poa, jež byla předlohou filmu, jsem kdysi dávno četl. Herecké obsazení i zdejší slušné hodnocení slibovalo zajímavý zážitek. Přestože snímek je téměř dvouhodinový, slušně ubíhá. Naštěstí jsem si nepamatoval závěr, neboť Poeovy povídky se těší zajímavými pointami, které se mi dostalo i zde. ()

Wiikii

"Nevěřte ničemu co slyšíte a jen polovině tomu co vidíte." To je hlavní myšlenka a také motor celého příběhu. Plus k tomu nesmí chybět láska, pár zvratů a vznikne Podivný experiment. .... HODNOCENÍ: 80% (4*) ()

kaposlav

Priznám sa, že som vážne uvažoval asi do 30 minúty o vypnutí filmu. Potom začala tá pointa filmu, keď Edward zistí, že skutočný personál je zavretý a tí čo sa zaň vydávajú sú blázni. To ma vážne zaujalo. Záver to ešte všetko dobre dokorenil. Zaslúžené 4*. ()

Streeper

Moc se mi líbila atmosféra filmu, ta je na filmu bez pochyb to nejlepší. Nebylo to vůbec strašidelné, spíše to působilo na psychiku, ale jinak se mi snímek opravdu velice líbil. ()

Attta

Vděčné téma, které díváka dokáže zaručeně udržet v sedadle po celou dobu. Film mě potěšil už tím že má především evropské herce (Británie, Irsko) a zvláště pak Jim Sturgess, kterého mám v poslední době v oblibě mě opět utvrdil v tom že je výborný herec. Pokud se vám líbilo téma Shutter Island, tak vás pravděpodobně bude bavit i tohle. Jediné co mě tu trochu vadilo byl pocit že se divám na film, který nebyl dotažen úplně do konce a například překvapivý konec u mě působil nuceně nebo spíš ve mě vyvoval několik nejasností. Tak jak tak výborný film, který stojí za zhlédnutí. ()

bourec

Brad Anderson jede v kolejích ,jaký si vyjel Mechanikem a Expressem ze Sibiře.Tady se znovu nepovedlo ty obrázky víc rozhejbat,navodit pekelnou atmošku,a to měl k dispozici skvělej hereckej komparz.Jenže podle mě mu všechny ty filmy drhnou.Proč nad tim některý tak slintaj,fakt nevim.50%. ()

cariada

Blázinec na konci 19.století není moc pohostiný a nahání docela hrůzu a mladý doktor to nemá jednoduché s ředitelem , jenže je skutečně všechno takové jak se zdá a nebo je vše jinak. Já za sebe můžu říct, že zápletka je skvělá a neodhalil jsem jí. ()

Rocky88

Působivá atmosféra, svižně natočené,parádní obsazení. Tedy kromě Sturgesse, který bohužel má hlavní roli. Pokaždé, když se objevil v záběru (což je skoro furt), připomínal mi film céčkový pokus režiséra, který do této doby natočil dvouminutovou reklamu na slipy. Jinak se na to kouká dobře a díky tomu filmu odpustíte i předvídatelný konec. ()

dubinak

Bála jsem se, že to bude taková ta psychologická nuda ve stylu A Dangerous Method. Naštěstí byl opak pravdou a musím říci, že tento snímek, když už nic, tak aspoň dokáže s přehledem diváka zabavit. Hned od první scény film zaujme krásně zvládnutou dobovou atmosférou a přitažlivými exteriéry i interiéry. Dalším plusem je to, že některé momenty oplívají příjemným nenuceným humorem a herci jsou až na jednu výjimku dobře vybráni. Největším kamenem úrazu je tu asi závěrečná pointa, která už asi nepřekvapí žádného, alespoň trochu zběhlého diváka. Anderson nevyčaroval bůhví jaký skvost, ale já jsem se moc dobře bavila. ()

C0r0ner

Takové typické klišé - sanatorium se skrytým tajemstvím. Verbinski to totálně domrdal, Scorsese naopak dotáhl do dokonalosti. Anderson natočil parádně atmosférický thriller, který je zajímavý od první do poslední scény, a na který se koukalo fakt skvěle, především díky dvojici Beckinsale/Sturgess. 90% ()

Flynn

Určitě koukatelné, skvěle obsazené v čele s Kate, které to teda sluší fest. Zvrat jsem bohužel odhadl, škoda toho, mohl jsem čučet s otevřenou hubou. Ale rozhodně vyvedený kousek. ()

pakobylka

Příběh, který má styl. Dbá nejenom o svůj vzhled, ale i o svou duši, přičemž jeho metody by se daly označit jako maličko nestandardní. Nechal se inspirovat šílenstvím ... a láskou. Myslím, že jde o víc než jen dobrou volbu, neboť jedno nevylučuje druhé - ba právě naopak ... obzvláště když si přiznáte, že každá láska je zároveň tak trochu bláznovstvím. A pokud se vám snad bude zdát, že někde v dálce slyšíte příboj - jako nezvratný důkaz, že mořské vlny se stále v tomtéž neměnném rytmu tříští o břehy "Prokletého ostrova" (2010), pak vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou ... 4,5* ()

Morzael

Velmi překvapivý film. Téměř se o něm nemluvilo, a při tom se jedná o jeden z nejlepších filmů roku 2014. Je tu skvělá atmosféra, výborné herecké obsazení i výkony a překvapivý twist na konec (tedy alespoň pro mě, jelikož předlohu jsem nečetl). Chtělo by to lepší soundtrack a hodnocení by bylo možná ještě vyšší. ()

Martrix

Jisté kouzlo se E.A. Poe: Podivný experiment, nedá upřít. Blázinec, v něm plno bláznů, divní doktoři a malé překvápko nakonec. K tomu solidní herecké výkony a ne úplně pitomý scénář. Před tou hravostí, která je všudypřítomná, bych dal přednost spíš hutnějšímu dramatu s propracovanými dialogy, ale i v této lehčí formě to není úplný průšvih. Ta typická Poe poetika tam cítit je. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd