Rogue One: Star Wars Story

• USA Rogue One: A Star Wars Story (více)

Earl_23

Kdo by to byl řekl že vyplňkovy film ke SW bude aspirovat na nejlepší díl v celé sérii. Moc dobré, tenhle dospělý styl by seděl všem dalším filmům. ()

ancientone

Pri kritike nových dielov Star Wars sa často ozýva slovné spojenie "oslí mostík". Pritom je dôležité poznamenať, že najväčší oslí mostík so všetkých predstavuje práve Rogue One, asi najlepšie prijímaný nový diel "disneyovských" Star Wars. Kritika by bola však pozérska. Dovysvetlenie toho, ako sa Odboj dostal k plánom Hviezdy smrti sa nesie v mimoriadnom štýle aj tempe, neprinesie síce nič nové, iba pomerne zabudnuteľné a skôr naskicované, než prepracované postavy, ale ku koncu hrá síce strategicky, ale veľmi vkusne a náruživo na nostalgickú strunu a všetko to vlastne výborne funguje. Čistý fanservice. Ale poteší. ()

prome

Silné 3*, protože poslední třetina filmu je epická a strhující podívaná, která vtáhne a divák si film vysloveně užívá. Ale poslední třetina nemůže zachránit celý film, který je v prvních dvou třetinách nudný, strašně nevýrazný a jediným plusem je robot K-2SO. Škoda. ()

Lucasion

"...They call it the Death Star. There's no better name. And the days coming soon, when it will be unleashed." Byly doby, kdy jsem si nedokázal představit Hvězdné války bez světelných mečů. Byly doby, kdy jsem si nedokázal představit Hvězdné války bez Jediů. A víte co? Ty doby už jsou nenávratně pryč. První spin-off ke Star Wars je stejně dobrý jako jakýkoliv díl ze Ságy. A mnohdy i lepší. U režiséra jsem měl největší obavy, protože tento člověk natočil Godzillu (2014). Ale je vidět, že jeho láska k originální trilogii je srovnatelná s tou mojí. Podobně jako J.J. vzdává holt každou scénou, každým drobkem, postavou i situací Nové naději (1977). Mě osobně nejvíce zamrzí absence žlutého nápisu a letících titulek. A taky soundtrack, který nedostál tolik kultovních rifů z Epizod, jak bych si já představoval. Ovšem to jsou pouze drobné vady na kráse, kterým se pyšní Rogue One. Příběh se rozbíhá, a i když každému je jasné jak končí, tak přesto jsou nové postavy sympatické a atmosféra vynikající. Napínavý příběh umocňuje to, že se scénář s postavami vůbec nemaže. Obsazení vévodí výborný Mads Mikkelsen, který jako stvořitel nejničivější zbraně v galaxii chrání svojí dceru před drápy Impéria. Ty představuje Ben Mendelsohn jako ředitel Krennic. Dlouho ve Star Wars nebyla takováhle charismatická záporná postava. Krennic je postava která zaujme i fanoušky Rebelů. Ty naopak mají charismatickou Felicity Jones jako dceru, která utíká před Impériem. V útěku a následném plánování krádeže plánů Hvězdy smrti jí pomáhá Cassian (Diego Luna). Ten sice není sympatický jako Oscar Isaac z The Force Awakens (2015), ale přesto je sympatický akorát, abyste mu fandili. „We have hope. Rebellions are built on hope!“ Příběh který je napínavý má několik výborných scén, které by stály za zmínku. Například příchod Lorda Vadera na scénu. Případně velkou bitvu na pláži s AT-AT. Už i to, že ve vesmírné bitvě přilétá Rudý velitel je skvělé. Což mě přivádí k další věci, která se mi na filmu moc líbí. Pohled z motorů X-wingu je božský. Pokud vím, tak takový záběr v žádném filmu nebyl a při vesmírných bitvách je naprosto skvělý. Několikrát jsem se u filmu přistihl, že mám z posledních čtyřiceti minut, kdy probíhá bitva o ukradené plány, husí kůži, a nebo se držím sedačky dost pevně. (A nebo svírám kovový kelímek, kterému jsem neodolal na baru v kině) Akce je přehledná a posledních dvacet minut je doslova zdrcujících. Vader přichází na scénu, aby dal věci do pořádku a mohla začít Epizoda IV. Tím, že film končí doslova „za pět minut dvanáct“ je pro letitého fanouška prostě mokrý sen. Nehledě na scénu, kdy z temnoty vychází černá postava a poprvé se ve filmu rozsvítí lightsaber. Doslova brutální scéna, po které následuje nostalgie jako prase. Síla v kině Imax mi způsobila slzy v očích, protože jsem si uvědomil, proč miluji filmy. Proč tak moc miluji Star Wars. Opět jsem byl ten pětiletý kluk, který zírá nedočkavě na žlutý nápis, nezaměnitelný zvuk při zapnutý lightsaberu, fanfárách při oslavě zničení Hvězdy smrti… A to dámy a pánové, umí málokterý film. [Imax 3D] (100 %) () (méně) (více)

Morholt

Sice se mi líbila i prequelová trilogie, ale tohle je přeci jenom ještě o něco výš, protože byť má Epizody I.-III. na svědomí sám Lucas, tohle se k původní trilogii blíží mnohem víc. A není to jen tím, že je Rogue One od Epizody IV. odvozená. Má to spád, samozřejmě špičkové efekty, úžasnou galaktickou akci a fajn herecké obsazení vč. oživeného Petera Cushinga. Film navíc nesklouzává k papouškování současných společenských témat a jede si v zajetých kolejích a to se dneska počítá. V závěru nadchl i nástup největšího parchanta v dějinách, Dartha Vadera. S Edwardsem měl Lucasfilm zlatou ruku a doufám, že ho pustí i k dalším projektům z SW světa. 90% ()

Sprite

Tak tady máme tentokrát temnější atmosféru s banálním příběhem a klišé na každém rohu. Aby toho nebylo málo tak namísto suprové Daisy Ridley z předchozího Star Wars se zde objevuje docela pohledná Felicity Jones, ale s charismatem na nule, zoufalými hereckými výkony a Diego Luna se svým směšným přízvukem taky moc nepřidává na atmosféře. To bych všechno překousl, ale plytkost postav o kterých Vám film moc neřekne mě vlastně vedlo k tomu, že mi všichni byli ukradení a v zásadě jsem nejvíc fandil a bál se o robota K-2SO. Povedená za to byla určitě výprava, design a finální půl hodinová bitva. Jinak to byla velkolepá, ale nezáživná podívaná. ()

jerry12

65%. Rogue One byl v mých očích od začátku ryze komerční projekt, tudíž jsem mu v rámci metanarace Star Wars nepřikládal téměř žádnou uměleckou váhu. Disney prahne po kvantitě, velmi často i na úkor kvality, tudíž jsem i u Rogue One očekával honbu za miliardami a obával se, že se tato priorita podepíše i na filmu samotném. To se potvrdilo naštěstí jen napůl. Na druhou stranu, dějová linie, která interpretuje krádež plánů k Hvězdě smrti, mohla mít sotva hodinu a vlastně bychom v rámci narace o nic zásadního nepřišli. Zbytek je jen omáčka, která nebyla nezbytná a děj nikam neposouvá; díkybohu je ale aspoň natolik atraktivní, že se na ní hezky kouká, a tak se dá i leccos z narativních přešlapů odpustit. Efekty tradičně excelentní, hudba bez Johna Williamse neškodná, herecké výkony decentní, ale velmi ambiciózní, scénář bohužel příliš jednoduchý, ale to se dalo vzhledem k cílení na co nejširší publikum očekávat a je to nutná daň za komerční povahu projektu. Rogue One není špatný film, ale ani nebude patřit mezi nejlepší Star Wars filmy nebo mezi filmy roku. Je vlastně docela fajn, ale je "jen" fajn, což by u kteréhokoliv jiného filmu mohlo stačit; ne tak u Star Wars, od kterých vždycky očekávám strop. Rogue One se ho dotýká jen v pár momentech, a to ještě navíc v těch, které jsou právě onou omáčkou a nikoli hlavní dějovou linií. Třeba scéna ze závěru, ve které se "rozsvítí" Darth Vader, je brutální a bude patřit mezi moje oblíbené scény ze všech filmů a přesně v podobných scénách Rogue One exceluje. Jako celek je ale ryzím průměrem, i když důstojným, za nějž se Star Wars nemusejí stydět. A to byl vlastně asi i cíl. ()

ScarPoul

Svet Star Wars je pre mňa alfou a omegou. Mám rád všetko z toho sveta a každým ďalším filmom sa vo svojej láske k tejto sérií utvrdzujem. Prepojenie s pôvodnou trilógiou je síce veľmi múdry marketingový ťah( veď ako najlepšie predstaviť novej generácií že Star Wars sú špica a super), ale zároveň film vypĺňa prázdne miesta, aké Lucas neriešil a tým minimálne v prípade Novej nádeje vytvoril mnoho hluchých miest. Všetky postavy sú uveriteľné a napĺňajú svoje charaktery do bodky. Je tam priestor pre vtip aj pre akciu a lokačný manažér ukázal zase trochu inú tvár vesmíru z ďalekej, preďalekej galaxie. Úvod je kostrbatý a roztrieštený a finálna bitka vo vesmíre nemá po nejakom čase už možnosť ponúknuť žiadnu ďalšiu vizuálnu chuťovku, ale dotvára potrebné napätie. Má to chyby. To určite. Ale ako celok to funguje a medzi sériami tento diel pôsobí ako veľmi dôležitá a dobre spracovaná výplň. A po filmárskej stránke posúva zase celú sériu o level vyššie. Z mojej strany spokojnosť. A Giacchino zase raz veľmi milo prekvapil. ()

Mike.Myers

Koho budou bavit storky o něčem co víme jak dopadne? Mě teda ne. Plus dávám za scény s Vaderem a, že se dozvíme proč má tak mocná zbraň jako hvězda smrti tak easy achylovku jako je ventilace. Ale jak už psal níže SeBig. "Bez jedi to prostě není pravý Star wars". Jo třetí hvězda za ten konec, kterej akorát zkazila CGI Lea. ()

Lacike

Prvych par minut ma film uplne ohuril nadhernym vizualom a videl som to na absolutne hodnotenie. Potom som sa zacal sustredit na to, co sa deje a myslel som si, ze dam nadsene 4*. Ale v polovici filmu ma to zacalo dost nudit vdaka chladnemu pristupu a neskutocne mdlým postavam. Prijemnym prekvapenim je len to, ze Felicity Jones, ktora ma v traileroch srala, mi vo filme nevadila pretoze bola nevyrazna ako ostatni. Sral ma Forest Whitaker neprijemnym hlasom, ktory nasadil a ten pseudohlaskujuci robot, ktory sa do temneho ladenia filmu nehodil a jeho styl pravdovravnych hlasok pripominal mizernu kopiu Spocka zo Star Treku. Akotak trochu funguje len Mikkelsen a snazi sa aj hlavny zaporak. Ale nic pamätne nepredvedu. U zvysku postav ani neviem opisat ich vlastnosti. Co je v tak drahom a dlhom filme doslova sokujuce. Donnie Yen je slepy, Wen Jiang ma velky kver, Diego Luna je cely cas zamraceny, Riz Ahmed je pilot. Ako tim nefunguju a preco sa niektory z nich ucastnia samovrazednej misie som nepochopil. Smutne pôsobi, ked zacnu vsetci postupne umierat. Smutne, lebo mi to bolo uplne jedno. Este aj smrt radoveho ewoka v epizode 6 bola stokrat dojemnejsia. Divne pôsobi schizofrennost pristupu v tom, ze na jednej strane sa film snazi co najviac distancovat od stylu Star Wars absentujucimi trademarkami a zaroven je presyteny mnozstvom odkazov, ktore fanusikov potesia ale samotnemu filmu su na skodu. Takze co vlastne film ponuka? Audiovizualnu zranicu bez akychkolvek emocii, ktora sice na konci pekne nadviaze na epizodu 4, ale je uplne zbytocna, kedze nam ozrejmi iba par detailov, ktore doteraz nikomu nechybali. Jednu hviezdicku davam za pekny soundtrack, ktory sice iba variuje zname motivy, ale mne sa to pacilo. Druhu za ani nie tak za samotnu akciu, ktora je kvalitna, ale hlavne za to, ze sa jej ucastnia vesmirne lode z obdobia epizod 4-6. Prelety Tie Fighterov, X-Wingov a dalsich znamych lodi ma dojali viac ako vsetky postavy v tejto epizode dokopy. Tretiu davam za mnozstvo odkazov a cameo vystupov rôznych postav z epizod 4-6. Pritom samotny Vader ma az tak velmi nenadchol. Ovela viac ako v akcii ma vzdy bavil jeho tragicky pribeh. Vsetky tie pomrknutia mi film sprijemnili aj ked su pre vyznenie filmu zbytocne. Vysledkom je film, ktory nefunguje ako celok a v tejto chvili nevidim dôvod si ho este niekedy pustit znova. 5/10. ()

malylada

Takto opravdu ne !!!! Spolu se Star Trekem do neznáma největší zklamání roku a kaňka na dokonalých sci-fi ságách. Trošku jsem se bál, že se může stát Star Wars přesycenou mašinérií jako Marvel a to se v budoucnu může potvrdit, pokud půjdou touto prázdnou cestou. Samotná myšlenka zápletky je skvělá a má navázat na epizodu IV, ale problémem je, že to celé vyznívá plytce a až na konci se snaží o jakési obrátky. Takřka devadesát minut je nudné přesouvání z místa na místo, postavy krom hlavní hrdinky neprojdou žádným dramatickým vývojem a jsou člověku totálně ukradené. Temná atmosféru, kterou budovaly trailery tu nenajdete a vrtá mi hlavou, co vše bylo vystřiženého. Samotný závěr to zachraňuje pěkným navázání na původní trilogii, akce docela šlape a trikově perfektní, jak jsme zvyklí. A to je to, prostě pořád dokola létají stíhačky, mihne se hvězda smrti spolu s křižníky a vše působí, jako bych už někde viděl. Konec je přece jen vydařený a nástup Vadera je famozní, ale celkově je to hodně málo. Za mě nejhorší díl z celého universa.......6/10 ()

Tommassi3

"Na obzoru je velký problém !! Obzor zmizel.." ;) Jakkoli bych právě od Garetha Edwardse nic konvenčního nečekal ani náhodou, jeho skvostný a precizní Roque One platí alespoň z mého pohledu především za nesmírně odvážný biják, i oproti Abramsově Epizodě 7, zároveň zčásti spin-off a zčásti epizoda 3.5, který divákovi mimo množinu fandů Star Wars neustoupí ani o milimetr.. Koncipovat vesmírnou operu jako temnotemný biják vzpírající se tradicím vyprávění důsledněji než sériový vrah reznutí nožů, chtělo rovněž velkou dávku drzosti a talentu.. Ty ovšem Edwardsovi rozhodně nechybí.. ()

maseer2

intergalaktická nuda plná naprosto nevýrazných charakterů, jejichž osud vám je úplně fuk.. a nadupaná akce (zejména v poslední třetině) to sama o sobě nezachrání.. za mě nejslabší Star Wars a slabounké 3* ()

GeusX

Povedená Star Wars vsuvka, jejíž největší slabinou je právě to, že od začátku "přesně" víte, jak to dopadne. Příběh vymyšlen pěkně. Na druhou stranu se nepovažuji za fandu SW a z nejasného důvodu mne ani příliš nelákají filmy této série k opětovnému shlédnutí. Raději si vícekrát naservíruji filmy jako Minority Report, Kontakt, či Já, robot. 75% ()

BoPo

Disney musel siahnuť pri nákupe filmových práv veľmi hlboko do kapsy, a tak je okrem novej hlavnej dejovej línie treba rozvíjať aj línie staré. Tento doplňujúci film svoju úlohu splnil celkom dobre. Síce nedokázal strhnúť a nikto nevytasil svetelný meč, ale určite nenudil. Info bolo doplnené a premena na vojenský film pôsobila vydareno. Ak aj ostatné dielky do Star Wars puzzle budú mať túto úroveň, tak nemusia byť stratou času ani pre nefanatických fanúšikov. Len dúfam, že nabudúce bude mať príbeh silnejšiu zápletku, než je táto predohra jedného jediného výstrelu. A snáď sa objavia zaujímavé nové postavy. ()

Avalon820

Ačkoliv primární (a naprosto očividný) smysl Rogue One je udržet hype v období mezi vydáním sedmého a osmého dílu základní série Star Wars, jsem ochoten mu to prominout - přináší totiž příběh o pozadí zásadního momentu původní ságy, který bezesporu zajímavý je a jako takový si zpracování zasloužil. Ale takovéto? Autoři měli k dispozici prostředí Star Wars, nové postavy a příběh podstatně méně svázaný událostmi z klasické série. Výsledkem je však film technicky a řemeslně bezchybný, ale absolutně bez tvaru a barvy… Což je při takových vstupních faktorech přinejmenším škoda. Rogue One se tváří po celou stopáž jako děsně vážné dílo, vtipy zde nejsou (případně nefungují) a první schopná akce přijde až po necelé hodině (!) – do té doby je „Darebák“ v podstatě sci-fi verzí Panství Downton, jen s bezduchými dialogy. Když ale opomenu zklamání z očekávání, co film zaručeně potápí nehledě na cokoliv, je práce s postavami (ostatně stejně jako v epizodě VII.). Fanoušek možná přimhouří oko, že jsou šablonovité, možná se podiví, jak jsou (vzhledem k zástupu hereckých es) nesympatické, ale že finále, které by mělo trhat srdce diváka na milion kousků, je po dvou hodinách patosu každému naprosto lhostejné – to už odpustit zkrátka nelze. ()

Baxt

Jestli každoroční várka blockbusterů z propojených univers o něčem vypovídá, tak o často brutálních rozdílech v estetických hlediscích diváků, uživatelů ČSFD, filmových recenzentů a českých i amerických kritiků. Vzhledem k tomu, že se u téhle rok předem deklarované události roku každý vyjadřuje ke všemu, vzniká síť postřehů a názorů i na nejjednodušší věci, které se napříč spektrem podstatně liší. U některých se dá argumentovat a druhého prostě obžalovat z nepozornosti nebo malých zkušeností (např. „CGI Tarkin je povedený“). Pro mě je ale třeba záhadou, jak může hlasitá většina považovat poslední akt Rogue One: Star Wars Story za blaho nebo za záchranu doposud nudného snímku. Až šest paralelních linií – vesmírný digitální bordel s malou vazbou na válečnou akci ze země; pozemská akce anonymních vojáků s mrzkou prostorovou a časovou návazností; známá infiltrace uvnitř nepřátelské základny; umírající hrdinové, o kterých víme dost (argument, že s nimi nejsme seznámeni, je snadno vyvratitelný), ale přesto pro mě byli mrtví už dávno. Je to v rámci série úplně typické a otupující. ___ Nevím, jestli se stane pravidlem, že každý blockbuster stvořený s cílem vydělat monstrózní peníze primárně bílým mužům 50+, musí nyní alespoň chvíli nést vlajku progresivních postojů k multikulturalismu a genderové rovnoprávnosti. Ale je podle mě jen otázkou pár let, než si studia uvědomí, že to cílové publikum mladíků absolutně nezajímá a budou se množit pravdivá nařčení, že jde o praktiku nucené politické korektnosti beze snahy o jakoukoli společenskou změnu. ___ Další postřehy, rozeberte podle uvážení: Autistický robot jako ze Strážců galaxie, „Geniální“ Darth Vader jako mávání třpytivou věcí na provázku před kočkou (Redlettermedia: Semper fi), Giacchino: OK, ale Williamsovi se nejvíc stejně přiblížil v soudtracku Medal of Honor: Airborne, záporná postava opět věčně ublížený slaboch, první krok usmiřování se s prequely. ()

jh666

Na Rogue One jsem se jako poctivý fanoušek Star Wars samozřejmě těšil a zklamán rozhodně nejsem. Na úvod přiznám, že mě na SW vždycky bavili nejvíc Jediové a Sithové a jejich souboje se světelnými meči, přesto jsem si tenhle film hodně užil. Trochu mě mrzí na jednu stranu v něčem trochu uspěchaná, na druhou stranu trochu pomalejší první polovina. To ale vynahrazuje druhá polovina a zejména posledních pár minut (Vader rulez). Konečně člověk poprvé od Epizod V. viděl v harném filmu pořádnou pozemní bitvu a bitvě ve vesmíru se nedá nic vytknout. A konečně jsem dostali sympatické mluvícího droida. Potěšila řada cameí. 82 % ()

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord