Rogue One: Star Wars Story

• USA Rogue One: A Star Wars Story (více)

Yoshitsune

Tak jako tak, Gareth Edwards pochopil svět Star Wars mnohem lépe, než J.J.J.J.J.J. Abrams, Gareth tak přináší do světa Star Wars, spoustu nových věcí. Zbraně, nové živočišné druhy, nový druh imperiálních vojáků, nové planety a taky imperiální bojové androidy. A mnohem více, jen vypsat co všechno nového tady je, by zabralo několik stran, nejlepší na tom je, že to zde neni násilně vtlačeno do světa/příběhu, působí to přirozeně. Co se týče Stormtrooperů a Rebelů, tak v předešlých filmech měl tenhle komparz ve filmu jediný cíl, stát a nechat se zabít, popřípadě běžet a nechat se zabít, ale tady, tady je vidět že nedělají jen nutné křoví, ale bojují, kryjí se, ani jedna strana ze sebe nedělá snadný cíl, dobré rozhodnutí. No ale teď k těm hlavním postavám, každá z nich dostane dost prostoru a výborně je vykreslen charakter té postavy. Zatímco u jiných filmů si vyber dva nebo tři, tady si vybírám všechny postavy, každý z nich je ojedinělý a detailně propracovaný, jako sněhová vločka. Však pozor, nemyslete si že sou to nějací kladní hrdinové, s čistým morálním statusem, (né Luku to že to děláš do své ségry, to ti nepřidá na drsnosti) sou to rebelové, odpadlíci, vrazi, stroje na zabíjení. Zamiloval sem se do nich, obdivoval sem jejich statečnost, houževnatost a odhodlanost, udělat něco o co je nikdo nežádal, co nebylo jejich povinností a přesto to udělali. Potenciál herců je využit na maximum, takhle se to dělá Abramsi, když do filmu obsadíš bitkaře, tak bitkaře využiješ na sto procent, ale tohle se netýká jen Donnie Yena, ale i zbytek herců, zde využívá svůj maximální potenciál. Akčním scénám nelze nic vytknout, přestřelky, letecké souboje, bitky to všechno a mnohem více, akce nemá chybu. Rebel jedna, je jako těžce zraněné zvíře, ví že umře, ale bude kolem sebe trhat a kousat, do posledního dechu a sebere sebou tolik nepřátel, co jen bude schopno, to je rebel jedna. Tady Rebel jedna, tohle je poslední záznam, nejlepší Star Wars ze všech, bojovali jsme až do konce, konec hlášení. PS: Těch posledních patnáct minut ve Star Warsu, to byl jeden z nejvíc dojemných okamžiků, ve filmové historii vůbec. ()

Ratemus

Musim říct, že něco takového jsem nečekal. Kouzlo se a naděje se po pseudo Epizodě 4 z minulého roku vytratily a zůstala jen zvědavost. Felicity je kočka a roly si užila zvládla to na výbornou, ostatní hercí, radost pohledět, teda až na CGI Turkina, ten byl k smíchu. Příběh se snaží být dospělejší a temnější a to se mu daří, já jsem maximálně spokojen a tolik mrtvých jsem snad v žádných SW neviděl....posledních pět minut, kde se do akce dostal Vader jsem už ani nedýchal, těch pár minut byly lepší než celá pseudo epizoda 4 (čti 7) ()

silentname

Ďalšie sviatky radosti a pokoja a spolu s nimi prichádzajú do kín ďalšie "Star Wars." Tentokrát tu ale nemáme pokračovanie Star Wars VII: The Force Awakens, ale sme sa mali možnosť pozrieť na "Rogue One." Film, ktorý sa zapisuje medzi Star Wars III: Revenge Of The Sith a Star Wars IV: A New Hope. A bol som natešený a zvedavý, čo prinesie tento nový diel. A reálne musím povedať, že som ostal spokojný. No i tak mám pocit, že tento film mohol ísť trošku vyššie a priniesť nám väčšie nasadenie. Problémom je hlavne fakt, že nakoľko je to film, ktorý prepája filmy, ktoré už poznáme, mnohé veci sú veľmi očakávateľné a vieme presne čo sa stane, aj ako jednotlivé situácie dopadnú. A potom to miestami pôsobí ako keď pozeráte Avatar. A scénky potom sú miestami trošku povedomé. A potom musím priznať, že kým sa nezačne súboj o plány "Hviezdy Smrti" je film trošku pomalý a nie stopercentne zaujímavý. Nemôžem povedať, že by nebol vôbec zaujímavý, no ťažko sa mi spája s postavami, keď už dopredu poznám ich osud. Nemôžem potom mať pocit, že by som mohol veriť, že nejako ma predsa len film prekvapí. Jediné čo sa dá urobiť je napojiť to správne a dať tomu zmysel. A mám pocit, že to sa im podarilo veľmi dobre. Plus, keď sa na scéne objaví Darth Vader, tak je to jednoznačne paráda. Plus aj s jeho známym hudobným doprovodom. Akcia je skvelá, efekty sú skvelé. Postavy sú pre mňa okey. Ale ako som povedal, ťažko sa mi s nimi nejako výrazne spája. Ako fanúšik Star Wars som si film užil, no aj tak mám pocit, že tohto roku bolo veľa iných lepších filmov, ktoré ma dostali viac. Každopádne to ale nemení nič na tom, že ide o film, ktorý by ste si určite mali pozrieť. Stojí za to ho vidieť. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

Odpohádkované Hvězdné války, kde se nám vytratily rasy mimozemské, zato přibylo těch lidských. No, ale to jen tak na okraj, k té naší pohodové světové rodině. Rogue One je jinak slušná akční sci-fi vypalovačka, při níž oko galaktického fanouška musí uronit slzu. K alma mater se hlásí velmi příjemným a nevnucujícím se způsobem, ví jakým způsobem a co glorifikovat a dokážu si představit, jak se pravověrným zastavil dech, když se měl objevit nejmilovanější nacista všech dob. Ve zbytku tu máme odvážnou bandu neokoukaných tváří, kteří sice nemají ani moc co hrát, ale zase mají s čím, a tak je to hezká nenáročná podívaná. Hloubku bych nehledal, jen je to krapet dospělejší podívaná. ()

Bachy

Normálně téměř plno. Ač to párkrát v uších zabolelo, když padla přehnaně drsná slova, pořád jsem si to dovedl užít, utíkalo to a stupňovalo napětí a já měl radost. Pocit, kterej si ze Star Wars v kině téměř nepamatuji. Žádná tupá kopírka předchozích dílů se naštěstí nekoná. Levné a hlavně neskutečně líné hraní na nostalgii vygumováno, vždyť ohlížení je pro slabochy a Abramse. Mendelsohn, Mikkelsen a Whitaker fungují nejen proto, že umí hrát, ale hlavně proto, že mají napsány postavy s motivací, tudíž nejsou jen nositeli replik. Taky bych si od spin-offu přál třeba úplně jiný žánr, ideálně absolutně odproštěný od hlavní linky, ale! pořád je tu vlastní svébytný příběh, který jen třikrát, čtyřikrát lehce mrkne na fanoušky, víc se v tom nepatlá a nebojí se dělat radikální řezy. Pamatujete si toho přerostlého gluma z předchozího dílu? Vomit! Krom jedný hlavy nevypadá v Rogue One gumově skoro nic. Edwards dovedl s jednou slavnou frančízou stejně dobrou práci jako s předchozí. Má to díry, chtěl bych to doladit a dotáhnout, ale bavil jsem se a ne málo. Až si to rozmyslím, tak začnu tvrdit, že je to nejlepší díl Hvězdných válek od roku 1983. ()

eLeR

Fanúšik Hviezdnych vojen nie som, ale videla som všetky časti. No a toto tu bol taký lepší priemer s celkom nezáživným príbehom. Výprava a kostýmy úžasné, hudba typická pre SW .. teda fajn. Jednotlivé postavy ma nijak nechytili za srdce .. možno tak Whitaker bol zaujímavý. 3,5* ()

SeBig

Bez jedi to prostě neni to pravý Star wars. Film jsem si z části užíval a z části jsem se trochu nudil. Potěšil darth vader a další odkazy, ale bez laserovych meču to nemá prostě šťávu... nejlepší byl konec. ()

Larrysbride

Buďme upřímní, nebýt (pořádně bad ass!) Dartha Vadera, tak by to za moc nestálo... Useknout filmu tak půl hodiny, byl by to jinej gang, ale tohle se táhne a táhne a táhne a táhne a táhne... Rogue One se tváří jako příběh Rebelů, ve skutečnosti je to však Impérium, které tenhle film drží pohromadě (pokud se scénárista zrovna nesnaží vložit vtip do zamaskovaných úst Dartha Vadera). S Rebely samotnými, jejichž akce mnohdy dávají jen málo smyslu, se divák jen těžko ztotožní, natožpak aby si je zalíbil. Problém však netkví jen v postavách, ale i kinematografii samotné. Planety jen s polovinou prstence, Star Destroyer který se za letu ve vesmíru osvětluje patro po patru (zvenku ještě k tomu, prosím pěkně), a pak ty lichoběžníky... Všude samé lichoběžníky. TLDR: Rogue One není vyloženě špatný film, divák však opustí kino s pocitem, že by toho mohlo být méně i více... Dvě a čtvrt hodiny plné akcí, které v drtivé většině případů závisí na čisté náhodě a které mnohdy ani nedávají smysl (a pak je tu ono pseudopolitické žvanění), je, jednoduše řečeno, až příliš. With that being said, věřím, že ony akce a náhlé změny chování a problémy Rebelů by se daly prozkoumat, věnoval-li by jim scénárista dostatek rozumného času (viz Captain America: Občanská válka). Ještě že je tu to Impérium! 69% (75% po druhém shlédnutí ve 3D) (Advance screening at AMC Hawthorn 12, Vernon Hills, IL; 15/12/2016) ()

dopitak

Začátek a první polovina jsou hrozné. Nevíte, kdo je kdo a proč tohle vůbec vzniklo, a co je nejhorší, je vám to JEDNO. Tvůrci asi berou, že na tuhle nastavovanou cgi kaši půjdou jenom kalení hvězoválkaři, kterým netřeba nic vysvětlovat. Já bych si přál, aby na začátku polopaticky někdo (třeba titulky) vysvětlil, v které době té pomotané (IV., V., VI, I., II., III.) série jsme se ocitli a co tam kurva má jít. Nejhorší klišé se opět seběhly v žánrové polívce. Až od příletu na hvězdu s archívem (Scarif) to začalo stát za to - pěkná špionážní hra, pláž s modrou vodou. Takže prvních 80 minut filmu škrtnout. Jinak dobrý. Wen Jiang místo Žvejkala? Hmmm. ()

klerik

Do nečíslovanej epizódy som vkladal dosť nádejí. Vojnové pozadie konečne vyzeralo trochu dospelejšie, džavotajúce product placment roboty nikde, dokonca som veril, že scenár vďaka svojej zjavnej jednoduchosti umožní vyniknúť nejakej pamätnej scéne (bez rodinných odhalení - čo ma dosť štvalo na E VII). Lenže prístupnosť 7 rokov jasne ukázala, kto je cieľové publikum, a že šialené tempo (take osviežujúce v 70-tych rokoch) zaradí film len do kategórie "Nič vážne sme nepokazili, takže to nemôže byť zlé". Najviac tak vadí preafektovaný Whitaker, škrípajúca logika (anténa, sťahovanie dát) a prekvapivo naivné demokratické (?) zmýšľanie povstalcov (ešteže je tu Diego Luna). Najviac sa Rogue One zapíše do povedomia vďaka solídnemu bodycountu... A tým že nerecykluje zápletky starých epizod ako E VII... Fandovia série teda asi budú spokojní, ale mne už v sci-fi fakt chýba trocha poriadnejšej filmárčiny (nie, Ridley, teba som nemal na mysli...)... ()

classic

Myslím si, že režisér Edwards, sa o niečo lepšie pohral s udalosťami predchádzajúcimi epizóde IV : Nová nádej, čo je originálne dielo Georgea Lucasa, z roku 1977, ako J. J. Abrams, s minuloročnou epizódou VII, čo je de - facto, pokračovanie ságy... Na Rogue One, mi asi úplne najviac vadilo, že som si nezapamätal postavy - podľa mena, totálny chaos, skôr si ich dokážem predstaviť vizuálne, ako z brucha vysloviť : Chirrut Îmwe, Cassian Andor, Baze Malbus a pod. To je taká moja najmarkantnejšia výčitka. Inak celkom sympatické, výpravné, so zaujímavými lokáciami, výborným imperiálnym d-r-o-i-d-o-m : K - 2SO , s hlasom Alana Tudyka, asi vôbec najspoľahlivejšia, ak to mám tak nazvať, postava vo filme, s komickým nádychom, a la Bud Spencer, je tam jedna scéna, ktorá mi pripomenula práve tohto komediálneho herca + ešte ma zaujal slepý bojovník : Chirrut, čiže Donnie Yen. Ide to v takom r-e-t-r-o šate, akoby som bol na konci 70. rokov, do obdobia začiatku 80. rokov, keď prekvitala pôvodná sága. Obsadenie je rôznorodé, pomerne známe, vyniká aj hlavná ženská postava - Jyn Erso, Felicity je kočka. Mexičan Luna, celkom ujde, ale nie je to nič strhujúce, herecké výkony v celých Hviezdnych vojnách, nie sú typizované podľa môjho gusta, skôr ide o to, ako ohromiť diváka, a to sa dá len tak, že ho zahrnú brutálnymi vizuálnymi efektami, ktoré si človek má „vychutnať” , asi iba v poriadnom kine ? ! Som prakticky spokojný, nie nadšený, taký lepší priemer, ktorý ničím neurazí, ale ani nenadchne... Edwards obstál v dôležitej skúške, lebo prišiel so samotným úvodom, pred STAR WARS, a to nie je jednoduché. PS : Cameo bude mať na konci jedna extrémne dôležitá postava, ktorá je totálne spätá s pôvodnou ságou, lebo na okamih som si myslel, že som normálne v Novej nádeji... ()

Chrustyn

Star Wars, které není na první dobrou Star Wars. Co filmu na jednu stranu přidává (odklon od ságy, realističtější pojetí) to občas bohužel výslednou podobu sráží. Akce je fajn, výprava skvělá, výsledné propojení s původní ságou chytré ale charaktery bohužel děsně nezajímavé a jakékoliv emoce nulové. Rozhodně se nejedná o průšvih a Star Wars ostudu nedělá, bohužel to však považuji za nejslabší přídavek do této legendární ságy (nepočítám animované seriály). 70% ()

Arsenal83

Z úcty k Mikkelsenovi jedna hviezda. Otrepané, obohrané sci- fi a čo je horšie, snáď ešte horšie než originál. Žiadny výnimočný hrdina, žiadna postava nevytŕča, nudný dej, ktorý nevtiahne. ()

korbitch22

Naprostá dramaturgická fantazie. Konečně jsem měl pocit, že sleduji film pro dospělé po dobu celé stopáže a ne úchylnou přebarvenou parodii na sci-fi pro nerdy, komixový honibrky a Star Wars fanatiky bez špetky vědomí, jak má vypadat opravdové sci-fi. V každém díle se dá najít něco dobré, ale u většiny převládá infantilnost, dětská prostoduchost a vypatalaný humor v podobě dvou odporných ukňouraných robotů. Jako bych sledoval to nejlepší z každého dobrého sci-fi co znám a do toho měl tu čest sledovat, jak mohla ta Lucasova báchorka celá vzniknout, sice báchorka, ale s nepopiratelným kouzlem které dostalo až v roce 2016 podobu fantastického dobrodružství. Jyn Erso naprosto nejsladší ze všech Star Wars lady a vůbec postavy a charaktery měly konečně nějaké emoce a hlubší city. Když nepočítám Darth Vadera a Hana Sola, konečně mi nebylo u prdele co se se všemi stane a oni no...to nedali no. Pécka,90%. ()

Marze

Občas se vynoří nápaditá rekvizita, třeba v podobě chapadlovitého detektoru lži. A co se týče speciálních efektů, na ně jsou v ILM, firmě otce zakladatele George Lucase, prostě machři. Ale v zásadě se neurodilo nic, co by fanoušek žánru neviděl stokrát, i velice vzácné pokusy o humor se zase podsouvají robotovi. Hlavně však – ještě výrazněji než ve filmu z oficiální řady Star Wars: Síla se probouzí – mizí klíčové kouzlo původní pohádky, její filozofický rozměr rytířského řádu Jediů. Povstalci z Rogue One zosobňují plebejské všelidové povstání, něco mezi Jánošíkem a sebevražednými atentátníky. Vymyká se tu jediný osobitější hrdina, slepý vyznavač Síly a asijských bojových umění. Prostě vznikla fantasy, kterou nad průměrnou známku povznesou až ke konci právě a pouze nostalgické chvilky, kdy se přihlásí k původní poetice a k jejím znakům včetně hudby. Jenže Star Wars v názvu slibují víc. ()

Scalpelexis

Nejdřív bych všechny ty pětihvězdičkový hodnotící, ba snad i ty, kteří hlásí, že Rogue One je lepší, co I-III, poprosil, ať se polijou hodně studenou vodou a trochu si nafackují. Nejde hlásit, že se jedná o propadák, ale považuju celou tu SW mytologii za tak epické dílo, že jsem rozačarovaný, když se začnou vymýšlet podobné, poměrně dehonestující díly, jen za účelem výdělku. Takový totiž Rogue One je a i když ano, jisté "fanouškovské" nápady tu jsou zakomponované, tak tu atmosféru a magii SW naprosto postrádá. První chvilky už začínají rozporuplně: Skáčeme z místa na místo, divně a náhle se seznamujeme s dosti generickými a ne zrovna charismatickými budoucími "tuláky" a nakonec zjišťujeme, že hned několik těchto postav i míst mohlo být v klidu opomenuto a o nic bychom nepřišli. Zkráceně: Nuda. Pro mě osobně velký problém, ale bohužel, to vše je dáno svázaností příběhu. Je totiž třeba ukradnout plány, ale tákováhle prostá premisa nejde natahovat na 133 minut! Když už ale takovouhle stopáž máme, tak mi přijde skoro kriminální mít tak slabé postavy (budiz důkazem, že nejlepší postava je robot). Jak jsou víceméně bez jakýkoliv minulosti, ani žádná zapamatováníhodná scéna, tak jsou divákům naprosto ukradené a to mrzí. A hudba? Děláte si legraci? Vyčpělá jak ranní nedopitý půllitr. Ale abych nebyl tak kritický a zdůvodnil, proč jsem po tomhle rantu Rogue One ohodnotil 3*, je tu několik světlých momentů. Posledních 30 minut vytáčí otáčky na maximum. Postavičky začnou cvičit jak mravenci v rozkopnutým mraveništi, řeže se i ve vesmíru a přicházi Vader. A toto mě zaráží: Jak je možný číst chválu vůči tvůrcům, že se od Star Wars téměř odprostili, když nejlepší momenty si krade právě nejikoničtější postava celé ságy? Závěrečných pár minut konečně připomínají Star Wars v nejlepší formě, ždímají emoce a adrenalin, a tím vytahují snímek do konečných pozitivních hodnocení. Celkový zážitek to úplně nezachrání; odcházel jsem z kina spíše zklamaný. Škoda. ()

Jirka_Šč

Viděl jsem, přečetl komentáře pozitivní, komentáře negativní, ale nějak nevím, co napsat. Snad je, že se na tento příběh ani jiný film vytvořit nedal. ()

VenDulin85

Bezprostředně po skončení filmu mi bylo řečeno, že to bude drahé. Proto zatím dávám 4* a vyčkávám věcí příštích... Takhle, celou první polovinu jsem byla lehce zmatená a ne moc nadšená (zdravím, VaHo! :)), což ovšem vzalo za své v polovině druhé, kde potěšeno bylo oko mé i sluch můj natolik, že ty čtyři hvězdy dávám bez uzardění. Závěrečných asi deset minut bylo hodně výjimečných, SPOILER POZOR SPOILER poprvé v celé historii mi nepřišla smrt tak krásně nezbytečná a logická a nevyrývala jsem "proč?!?" (a to je co říct, když mi je obvykle líto i androidů). ()

Stanislaus

Myšlenka natočit film, který se odehrává paralelně s hlavním příběhem Star Wars, se mi líbila, protože se rád čas od času podívám do předaleké galaxie, byť nejsem skalním fanouškem. Rogue One nabízí ve výsledku i přes pomalejší rozjezd podobně svižnou jízdu jako předešlé díly, přičemž v poslední půlhodině vše eskaluje v dechberoucím finále. Musím říct, že mě rozhodně zaujal poněkud netradiční závěr v rámci amerických filmů. Zkrátka kvalitní kousek, který se skvěle hodí jako předkrm při čekání na další Star Wars a zároveň vytváří pěkná napojení na čtvrtou epizodu. ()

Oktavianus

Nikdy jsem nepatřil mezi Star Wars fanoušky a nikdy mezi ně patřit nebudu. Oproti nim mám tak výhodu, že můžu hodnotit objektivně - nebo alespoň tak, jak mi subjektivní hodnocení dovolí. A to jasně říká, že Rogue One je slabý film, společně s epizodami 1 a 7 nejhorší. Hlavně proto, že celý film tvoří jen vata, která má z fanoušků vytřískat peníze. Ti jsou spokojení - v příběhu bezejmenných hrdinů dostali pár narážek na originální trilogii, camea některých hlavních postav série a na dvě a čtvrt hodiny se ponořili do svého světa. A ostatní trpí. Jeden z hlavních nedostatků filmu je slaboučký příběh, kromě kterého tam víc není. Žádné vedlejší motivy, mikropříběhy vedlejších postav, nic - a bylo by kde brát. Třeba slepý Chirrut Imwe, zjevně využívající Síly. Jaká je jeho story? Je to někdejší rytíř Jedi? Co se mu stalo? Kdepak, nic se nedozvíme, prostě na plátně je, pak není a tím to hasne. A podobně by se dalo pokračovat. Navíc filmu neskutečně ubližuje fakt, že každý divák dopředu ví, jak to celé dopadne, protože o zničení Hvězdy smrti je přece epizoda 4. Takže pokud snímek selhává v těchto aspektech, musí to zachránit postavy a práce s nimi. A tady nastává průšvih největší. Postavy jsou zaměnitelné, nefungují, nevíme o nich nic a ani se nic nedozvíme. Ke všemu jsou skoro všechny nesympatické. Jediný, kdo dokáže trochu bavit, je paradoxně robot (říkám paradoxně, protože existence R2-D2 a C-3PO je veskrze otravná) K-2SO. Jako jediný dokáže přijít s nějakou hláškou, která není trapná, a jeho osud zastiňuje všechny lidské postavy. Těm navíc chybí motivace. Proč se třeba Jyn Erso tak nadchla pro povstaleckou rétoriku, že se stala zapálenější než předsedkyně marxleninské schůze? Jenom kvůli otci? Proč někdejší imperiální pilot Bodhi Rook zběhl k Rebelům? Proč se dvojice Chirrut Imwe a Baze Malbus přidali k Alianci? Jen proto, že se náhodou s Jyn a Cassianem potkali při přestřelce na tržišti? Díky bohu proto za alespoň dvojí vystoupení Dartha Vadera - škoda, že je ho ve filmu tak málo. Potěší taky pořádný vesmírný battle v závěru, ten je špičkový. Dýchne z něj i takový ten "old school feeling", rebelští piloti mají staré známé oranžové kombinézy a retro knírky pod nosem. Jenže jako celek je Rogue One průšvih galaktických rozměrů. ()

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord