Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

Ledkodlaq

Vynikající. Tomu říkám hardcore survival. K čemu bych měl výhrady, je výběr sponzorů, protože například použitá baterka Led lenser (po explozi přechodové komory) je svítilna do extrémních podmínek naprosto nevhodná, stejně tak by přes NASA testování neprošel zavírací nůž victorinox Hunter, (který bych si nevybral ani pro použití na Zemi). Kromě těchto drobností super film i kniha. ()

Greenpeacak

Kapitalista Mark Marx (Mad Matt) počas misie v Mlyny cinemas takmer zahynul v prašnej a naprdenej kinosále. Zvyšok jeho súdruhov kinokomplex opustil v domnienke, že je po návale reklám, tralierov a ukážok priestorového zvuku definitívne mŕtvy. Ale Marx prežil a v predraženom nepriateľskom multiplexe sa ocitá omylom sám. Má k dispozícii len trocha popcornu a nachosu zoškriabeného z vedľajšieho sedadla a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a ISIC kartu, aby nielen prežil, ale taktiež našiel spôsob, ako vyslať signál personálu, že očakáva milý prístup. V okamihu, kedy sa mu to podarí, začne milióny kilometrov ďaleko od neho produkčná spoločnosť, Hollywood a medzinárodný tím účtovníkov neúnavne počítať tržby z lístkov, vymámené od tých "Marťanov", ktorí si zaplatili za 134-minútové sedenie na zadku nehoráznych 7 eur. ()

EKLEKTIK

"Vesmírný pirát" Další "Mise na Mars", která znovu vypovídá o tom, jak je pro filmaře ta "Rudá planeta" stále atraktivní a tak "Mars útočí", aby nám opět zahrála naše stará dobrá "Hudba z Marsu". ()

Miller

Marťan je zatím jediný snímek Ridleyho Scotta, který mě bavil. Marťan je skvěle vizuálně zpracován, a je inteligentní. Skvělý výkon Matta Damona jen poukazuje na to, jak dobrý herec je. Navíc, je zde uchvatná kamera a střih, a až inovátorská hudba. Arthur Max musí mít představivost na vyšší úrovni, když našel místo (Súdán), které by tak důvěrně předvádělo Mars. Obrovský, megamolonský, kinový zážitek. Tolik, kolik jsem od Marťana nečekal, tolik jsem dostal. 100% ()

Sancty

Boj o prežitie v odľahčenom tóne a stále solídne napínavý? Prečo nie ak človek vie ako na to. V prípade Marťana to funguje. A vôbec by som sa nenahneval, keby scenár nehádzal postavám šutre pod nohy, natoľko mi boli sympatické. Vzájomné slovné šteklenie bohate dostačuje. One man show Matta Damona s tonami červeného prachu a bio zemiakmi. Normálne som mal po pozretí pokoj na duši. Z tohto raz bude klasika. ()

F.W.Colqhoun

Fuck you, Mars. Tu otázku si kladu dobře od Dobrého ročníku: Co se stalo Ridleymu Scottovi? Alien a Blade Runner jsou nejlepšími filmy svého druhu - na dřeň jdoucí, nepatetické, navozující palčivé otázky. Zneklidňující, pravdivé, nebojácné. Marťan se neobtěžkává filmovou poezií a filosofií a rovnou vyhrnuje rukávy. Matt Damon dostane po papuli anténou a už pár minut po úvodních panoramatech je z něho vesrmírný Robinson Crusoe resp. pirát Světlovous. Devadesát procent stopáže obnáší dokonale předvídatelná, soudnost urážející oslava lidského / amerického důvtipu, vynalézavosti a schopnosti se o sebe postarat (protože Amerika právě nemůže, i když by hrozně moc chtěla). Příliš mnoho příležitostí zapuzovat otázky po konsekvencích jako jsou finanční rozpočet záchrany jednoho člověka a zda se příběh odehrává v době, kdy lidstvo již zažehnalo problém válek, výdajů na zbrojení, epidemií a hladomoru. Divák paranoidní jako já nemůže nečenichat smrad, který se z příběhu nadčlověčího botanika, zápolícího o holý život se vzdálenou (vesmírnou) pouští line. Podtexty, řeči o kolonizaci a odhodlání nenechat nikoho poušti napospas - ach jo. Ladem leží kromě jiného i psychologie - v zobrazených podmínkách by mohl vzdorovat s podobným entusiasmem pouze psychopat (kterým hlavní hrdina ovšem není). Panákovitost členů posádky bychom kdysi Scottovi neodpustili ani u postav jménem Ash, Bishop či David. Propagandistický obrázek fungování NASA, osázené karikaturami vědeckých mozků, které musí černý nerd na poslední chvíli zasvěcovat do fungování gravitačního praku, a dobrodušně nápomocná Čína pobavily jen do pláče. Zbývá kochat se řemeslem a okázalou vizuální lavinou prachů, která se před kamerami prohání nonstop 144 resp. 151 minut. Přestože je hlavní hrdina v jádru kreaturou, s níž se těžko ztotožnit, v závěru film produkuje alespoň napětí. Od poloviny filmu jsem věděl, že film může ospravedlnit pouze smrt hlavního hrdiny, jíž jsem se empaticky obával, z vypravěčského důvodu ji nicméně vzýval. Bavily mě přesně tři postavy: Nerozpoznatelná Kristen Wiig, Jeff Daniels, který do role ředitele NASA propašoval zrnko sviňáckosti, a Childish Gambino / Donald Glover s projektem Elrond. Otázku po úpadku Ridley Scotta jsem si měl asi klást dříve. I'm gonna have to science the shit out of this. ()

J.F.B.

"Už je to sedm dní co mi došel kečup." Vizuálně strhující příběh o touze po přežití, vítězství vůle a důvtipu (a vědy) proti všem úskalím, která mohou nastat, když člověk skončí odříznut na jiné planetě. Sice to není takový napínák jako Apollo 11, ale mezi fiktivními cestami do vesmíru patří snímek k tomu nejlepšímu. Od teď je mým snem podniknout roadtrip po Marsu s radioaktivním izotopem na zadní sedačce a hlavně pořádným disco playlistem (♪♫). (♪♫) [viděno 30.9.2020] ()

Adramelech

Atmosféra Marsu je mnohem řidší než na Zemi, tlak na povrchu rudé planety je 100 x až 150 x nižší než na povrchu Země. Vzhledem k tomu mi přijde fyzikálně vzato nepravděpodobné, že by bouře na Marsu dokázala nadělat takovou paseku, jak se ve filmu ukazuje. Pozemské ovzduší je oproti ovzduší Marsu velmi hmotným tělesem, proto větrné smrště a uragany na naší planetě dokážou nadělat tolik škod. V potaz je třeba vzít i nižší gravitaci Marsu, která činí pouze 0,376 G. To znamená, že když na Marsu fouká, tak se přemisťuje méně „atmosférické hmoty“, která je navíc „lehčí“ než na Zemi. Zdvihnout do povětří prachové částice to může, ale urvat ocelovou anténu a propíchnout s ní kosmonauta nikoli. ()

Hadriel

Možná trochu ždímání zbytků z Promethea (ale to není na škodu, mě se na rozdíl od převažujícího názoru ostatních Prometheus líbil). Krásné Sci-Fi, které mi chybělo a které Scott prostě umí. Matt Damon mě baví. Celý si to dá sám a zvládá to výborně. Jeff Daniels je asi odsouzenej k hraní profi bossů s lidskou tváří, ale jde mu to skvěle. Po EXODUSu, který mířil hodně vysoko, ale daleko nedoletěl, se Scott drží víc při zemi (haha). Nesnaží se silou vytvořit průlomový zázrak kinematografie, ale spíš jenom dobrý film a je to dobře. Technicky super, je to prostě precizní. Možná až moc happy film, chtělo by to přitvrdit a víc vybičovat napětí. Ale i přesto obsahuje poměrně velké množství "reálnosti", což je v záplavě komiksových super hrdinů a stupidních akčňáků víc než vítaná změna. Dolby Atmos v podstatě nebyl potřeba, možná by větší zážitek přineslo spíš 3D. A projekce v Premiere Cinemas byla bez reklam a bez trailerů, což mě překvapilo a naštvalo :D ()

bloodcountes

Lehce vtipný, lehce patetický, lehce propagační, lehce napínavý a lehce zábavný kousek od Ridleyho, který naštěstí ode všeho, čím dříve až brutálně hýřil, znatelně ubral, (kromě úchvatných vizuálních obrazů) takže to bylo opravdu milé, příjemné a fajn pokoukání, kde náročnost spočívala snad jedině v nutnosti odfiltrovat úchylný soundrtack. Matta prostě miluju a byl opět skvělý, Jessica mě tentokrát neprudila, Aksel vždycky moc potěší, i když by ho mohlo být víc:) Mars byl úchvatný a přála jsem si na něm okamžitě být:) Je tam dostatek Marsu, dostatek techniky, vesmírných strojů a skafandrů, taky dostatek brambor a aluminiových pytlíčků (alespon po určitou dobu). Projekt Elrond pobavil, jedna scéna mi připomněla jednu scénu z druhého dílu Hobbita a ten bejvák toho kudrnatýho černýho aerodynamickýho nerda mě nadchl (jakož i on sám:))) Ten konec bych si i odpustila, ale nebylo to tak zlý. Film je oddychový, vyvážený, vtipný je prostě fajn. Jo, je to agitka USA a NASA techniky a kolonizací vesmíru, ale s tím každej musí počítat, psychicky se na to připravit a odfiltrovat - a tady to nebylo až tak moc. A jelikož jsem šla z kina opravdu zrelaxovaná a dobře naladěná, a jelikož Matt Damon, tak dám i tu pátou . ()

IvoB

Marťan tak trošku klame tělem. Z trailerů jsem čekal smrtelně vážné one man show drama ve stylu 127 hodin. Nakonec se z toho vyklubala poměrně svěží sci-fi, ve které najdete precizní filmařinu, napětí, ale také příjemný humor. Ve výsledku jsem byl vlastně rád, že nemusím sledovat další ze série vypjatých a citově vydírajících scén, které mají v tomto typu filmů své místo. Tady by se to moc nehodilo. Film není žádným veledílem a ani se na něj nesnaží hrát. Je to prostě „jen“ skvěle odlehčené sci-fi dobrodružství, které i přes trošku delší stopáž zklame jen málokoho. ()

DannyBoy80

Natočeno slušně, reálie super. Ovšem na Gravitaci třeba to rozhodně nemá. O napětí je tam strašná nouze, v podstatě od začátku je jeasné jak film dopadne a taky tak dopadne. Díky tomu je tam nulové napětí. V postatě bych to stovnal s tím, že se na Aljašce ztratí zkušený horal. Prostě nepříjemná situace, ale nic vážného. Asi tak to vyznívá. Někdy je film přitažený za vlasy až neuvěřitelně. Oddychovka. 65% ()

buzzwoody

Před chvílí jsem se vrátil z kina a rozhodl jsem se, že film označím slovem "skvělý". Velice napínavé sci-fi s výborným Mattem Damonem v hlavní roli (kdyby měl víc šance předvést nějaké emoce, tak by mohl myslet i na Oscarovou nominaci), které je i přes svou dramatičnost celkem nadlehčené celkem povedeným situačním humorem, který mi v žádném okamžiku nepřišel trapný, vždy to potěšilo. Vizuální efekty berou dech (to samé jako u Damona, být jich víc, zvažuje to Akademie), kamera vynikající. Poměrně nečekaný prostor ale dostávají i vedlejší postavy, které jsou naprosto skvěle obsazené známými, ale neprofláklými tvářemi jako Sean Bean, Jeff Daniels, Kate Mara, Sebastian Stan, Kristen Wiig, Chiweter Ejiofor, Michael Peňa atd. Všechno je to celkem uvěřitelné a nemohl jsem se nabažit Watneyho tvoření/vytváření/vymýšlení/kombinování všeho možného. Element samoty a nudy zde moc využit nebyl, Damon buď stále někde běhal a nebo nahrával záznamy. Celkově to uteklo jako voda, ale myslím, že by to byl ještě mnohem lepší zážitek, kdyby se podívali na Interstellar a poslechli si hudbu Hanse Zimmera, protože ta by tomu dala ultimátní grády. Harry Gregson-Williams odvedl svou práci, ale pomalu to nestojí za pořádnou zmínku a všechno to tak záviselo jen na tom, co se odehrávalo na plátně. A osobně jsem čekal, že někdo zemře, což se nestalo (Je to tak, přátelé, Sean Bean se zbavil prokletí, letos neumřel už ve druhém filmu, po Jupiter Ascending). Mimo jiné tam došlo k naprosto komické situaci při odkazu na Pána prstenů, kdy byl nějaký projekt narychlo pojmenován Elrond. No a výraz Seana Beana (Boromir) byl naprosto k nezaplacení, vlastně jsem se u toho asi posral smíchy :D Každopádně vřele doporučuju každýmu, kdo rád sci-fi, protože tohle je jeden z nejlepších snímků v tomto žánru aneb Ridley Scott se po Prometheovi zase nastartoval a snad mu nedojde palivo do Promethea 2 :D Už jen z principu bych tomu prostě přál Oscarovou nominaci z čehokoli (protože Oscarová nominace je prostě známka kvality, nezlobte se na mně :D). 95% ()

.baris.

Úžasný, dechberoucí a dojemný (v tom nejlepším slova smyslu!). Takový je Marťan. Bála jsem se klišé, přehnaností, trapností - ono totiž v tomhle žánru a v tomhle tématu se dá úplně nádherně ztrapnit a ztratit a vůbec všechno... Ale moje obavy byly zbytečné, z kina jsem odcházela naprosto nadšená :). Matt Damon se zase předvedl, odtáhnul tenhle film nevídaným způsobem a já jen koukám s otevřenou pusou, jak se tenhle chlapík neustále posunuje. Á propos, už hodně dlouho se mi nestalo, že bych byla takhle nervózní za nějakou postavu jako za Watneyho - měla jsem pocit, jako kdybych s nim na tom Marsu BYLA (ne, že bych mu tam teda byla nějak platná).. A SPOILER: A když mu umřely brambory, byla jsem tak zoufalá a dostala jsem takovej hlad, jako nikdy předtím.. P.S.: Myslím, že Watney už si asi brambory nikdy nedá.. :) KONEC SPOILERU. ()

tterez

Obecně mám ráda katastrofické, postapo a vesmírné filmy. Tenhle o katastrofě sice není, ale zato vypráví neuvěřitelný příběh jednoho člověka. Jeho odhodlání přežít je natolik intenzivní, že jsem celý film zhltla na jeden nádech. (Nutno podotknout, že má 134 minut.) Čas odchodu z kina mě proto velmi překvapil, vůbec mi nepřišlo, že bych tam byla tak dlouho.. Kromě silných emocí (strach ze smrti, samota, objevování možností,..) byly úžasné i vtipné hlášky vesmírného piráta Damona. Táhly se celým filmem. 95% ()

Darth Maul

"Mark Watney, vesmírny pirát!" /// Práve postoj hlavného hrdinu k nepriaznivej situácii, jeho silná túžba prežiť a svojrázny suchý humor sú najmocnejšími zbraňami filmu. Originálny námet si podmaňuje Ridley Scott svojou pevnou a priamočiarou réžiou. Špecifickú úlohu zohráva Mars. Je nádherný a zároveň nebezpečný. Mark Watney vie, že Červená planéta je jeho úhlavným nepriateľom, no i tak ju má rád. Vychutnávať si spolu s ním západ slnka na Marse, podfarbený tou príšernou hudbou veliteľky Lewisovej, bolo pre mňa výnimočným zážitkom! ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)