Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly

• USA Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (více)

Třpytivé vody Karibiku jsou pro mazaného kapitána Jacka Sparrowa nevyčerpatelným zdrojem tajemných a vzrušujících dobrodružství. Jeho idylický život se razantně změní ve chvíli, kdy se lstivý kapitán Barbossa zmocní jeho lodi Černá perla a napadne město Port Royal. Nelítostná bitva má jediný cíl: únos guvernérovy krásné dcery Elizabeth. Na její záchranu se vydává přítel z dětství Will Turner, ale sám na to nestačí. Proto se spojí s Jackem, který touží získat zpět svou loď. Nikdo z nich netuší, že prokletý poklad změnil jejich největší rivaly, lstivého kapitána Barbarossu a jeho posádku, v nesmrtelná stvoření. Kletbu může zlomit pouze vrácení pokladu na jeho původní místo a vše musí být zpečetěno Elizabethinou krví. Myslí si totiž, že je dcerou Willa Turnera - otce mladého Willa. (TV Nova)

Jamal

Johny vytvořil ikonu tohoto století ve filmografii, takže se počítačová animace živých herců naštěstí odkládá na dobu neurčitou ( snad navždy, protože se mi to vůbec nelíbí ), Orlando dostal konečně k sobě za partnerku holku o které se mu ani nesnilo ( a docela mu to i závidím ), a Keira poznala krásy Dominikánské republiky. Takže všichni si užili spousta legrace, i já a už teď se těším na dvojku. ()

juta

Co stojí za úspěchem Pirátů? Tak určitě tomu napomohlo herecké obsazení včele s Deppem, který vdechl do Jacka Sparrowa život, dále výborná hudba s hlavní melodií, digitální efekty - na tu dobu velice slušné a nakonec také práce pana režiséra Verbinského. Potom už jen stačí sledovat každou ubíhající minutu a máte o zábavu postaráno. ()

Fiftis

A na tú dobrodružnú podívanú plnú akcie, parádnych trikov, dobre obsadených rolí, Badeltových vykradnutých hudobných motívov a vtipných ksichtíkov Johnnyho Deppa sa vždy znova rád pozrie. Ak existuje niečo ako dokonalý letný blockbuster, sú ním práve prvý Piráti. ()

Shakers

Najlepší diel s celej serie! Vtipne hlášky, vynikajúce akcie, príbeh, Jack Sparow, skvelá výprava, kostýmy, efekty a neskutočne bombastický soundtrack. P.S: nezabudnite na scénu za titulkami. Obľúbené soundtracky: The Medallion Calls, The Black Pearl, One Last Shot, He's a Pirate. 95% - 5* ()

DJ_bart

"Černá perla? O ní jsem slyšel vyprávět. Skoro deset let drancovala lodě a vesnice. Nikdy nikdo nezůstal živ." "Jaktože nikdo? Kdo tedy mohl o tý lodi vyprávět?" ___________ Co si budem - jednoduše multigenerační láska a dnes již nesmrtelná pirátská klasika. Kdo neviděl, jako by nebyl. Casting celkově je absolutně bezchybný, ale Johnny Depp jakožto Džek Vrabec je ikona! ()

filmfanouch

Na samém počátku byla jedna atrakce z Disneylandu, na jejím základě došlo k rozhodnutí, že dojde k filmové adaptaci s nadpřirozenými prvky. Jacka Sparrowa si nejdříve mohli zahrát Matthew McConaughey, Robert De Niro, Michael Keaton, Christopher Walken nebo Jim Carrey. Nakonec došlo na Johnnyho Deppa v minimálně jedné z jeho nejvíce ikonických rolí. Výrazná investice za 140 milionů dolarů mohla skrze možnosti digitálních efektů vytvořit jeden velký dobrodružný film a tak se tak v podstatě stalo. A šlo o zrod svého času jedné z největších filmových Disney franšíz. Gore Verbinski měl za sebou třeba americký Kruh a už tam dokázal, že vizuálními nápady nešetří. Něco, co je moc krásně vidět i u jeho prvních třech Pirátů z Karibiku. Výsledkem je tak parádní blockbuster, který se mohl chlubit nápaditou akcí, fantastickými triky, bravurním soundtrackem Klause Badelta i fantastické obsazení, které neskrývalo pouze fantastického Geoffrey Rushe, výtečně obsazené duo Keira Knightley i Orlando Bloom, ale také především známého a milovaného Johnnyho Deppa s jeho ikonickou falešnou (?) opileckou chůzí. Všechno si sedlo ideálně jako dvě půlky na hrnec a to ještě předtím, než se rozbíhá celá záležitost s nemrtvými, lehkou redefinicí pohledu na piráty a především ukázkou toho, že dost možná každý skrývá své pirátské vlohy. Dobrý scénář dua Teda Elliota i Terryho Rossia se ostatně pozná i díky výraznému počtu zajímavých vedlejších postav (Norrington, guvernér Swann, Pintel, Ragetti, Gibbs, Cottonův papoušek, opičák Jack, vězeňský pes!), především samotné scenáristické duo skutečně nápady nešetřilo a dokázalo nějak těžit z nesmrtelnosti úhlavních nepřátel, dávno předtím, než u dvojky a trojky dostali volnou kreativní svobodu a vymýšleli jednu šílenost za druhou, těch ovšem dost nechybí ani právě v prvním filmu, který nestárne právě dost možná i díky větší komornosti oproti druhému a třetímu filmu. Dvojka a trojka se sice pokoušely o maximální rozšíření mytologie, jedničce na rozjezd ovšem prospívá právě i střídmější měřítko, které čítá pouze jednu prokletou posádku. Ta zaujme tím, že tvůrci až perfekcionistky dbají na tom, aby se v zálivu měsíce z těchto nemrtvých pirátů stali pouhé kostry, kdy to celé ještě více podtrhuje očividný perfekcionismus.  Jde vlastně o ideální kompromis všeho možného. Když má být Prokletí Černé perly zábavné, je zábavné. Když má být dojemné, je dojemné. Když má být napínavé, je napínavé. Pro mnohé se tak v roce 2003 mohlo skutečně jednat o připomínku starých dobrých časů dobrodružných filmů, nástupce Indiana Jonese nebo Robina Hooda: Krále zbojníků pro generaci Z. Je radost na to koukat i po letech, i přes fakt, že pro mnohé zlaté období této série končí právě v roce 2003, na jejím samotném startu.  Přitom všem by se nemělo zapomenout na to, že by se měl po zádech plácat i Jerry Bruckheimer. Už tehdy producent Top Gunu nebo prvních filmů Michaela Baye mohl fungovat jako jasná jistota v oblasti snového blockbusteru, první Piráti mohly jeho status pouze upevnit. Stačí se pomalu zaposlouchat do soundtracku, ponořit se do perfektní a velkolepě působící výpravy a výsledek je jedna velká radost.... () (méně) (více)

ajuska

Film, který mě při prvním shlédnutí velmi mile překvapil a postupem času jsem si ho oblíbila ještě víc. Největší zásluhu na tom pochopitelně Johnny Depp, protože co si budeme povídat bez něj by to byla sotva průměrná záležitost, a pak určitě také podařené skloubení dobrodružné akce se sympatickým humorem. Piráti mají skvělou atmosféru a doposud se mi neomrzeli. ()

lamps

Skvělá dobrodružná jízda, ale že by se mi to zase nějak extra líbilo, to také říct nemůžu. Verbinskiho režie je jistě zručná a v jednotlivostech vynalézavá, ale všechno strašně moc stojí na výkonu Johnny Deppa, jehož bezprostřední a střelený kapitán Jack Sparrow možná posouvá tuto netradiční pirátskou podívanou mezi nejoblíbenější dobrodružné filmy, ale ještě zdaleka ne mezi ty nejlepší. K tomu mi chyběla přeci jen větší spořádanost a plynulost děje, který je místy dost přeplácaný a silný makeup v podobě efektních bitev nebo skvělých fórků to nedokáže úplně zamaskovat. 70% ()

Jacinda

S Pirátama se to má tak. Nikdy mi nepřirostli k srdci. Postava Jacka Sparrowa je skvělá a nikdy by nebyla tak dokonalá kdyby ji nezahrál Depp. Ale časem se stejně trochu omrzí, protože piráti točí pořád to samé dokola. Nemám ráda Keiru, o to víc v roli Elizabeth. A i když hraje Willa můj milovaný Orlando, je mi neuvěřitelně protivný. Nakonec z toho vychází nejlíp má nejoblíbenější postava kapitán Barbarossa ()

Jhershaw

Skvělé letní dobrodružství, které pobaví. Vynikající Johnny Depp, tak okouzlujícího blázna a magora jsem ve filmu dlouho neviděl :) ()

Big Bear

Oddychový blockbuster, který hlavně Depp pozvedl k výšinám svým charizmem. Po čase opět viděno a fórky stále bavily. Když jsem to viděl poprvé, pamatuji jak mi zážitek mírně kazila ta reklamní mela co se s filmem vezla... Sparrow byl tehdy opravdu na všem a ve všem a já se bál otevřít konzervu s paštikou... Kdesi jsem četl, že Depp neměl být tou hlavní ikonou, ale už během natáčení to celé zcela strhl na sebe. Je to prostě pan herec. Za mne je to za 4 zlaťáky. * * * * ()

JohnnyD

Prvý a najlepší diel. Johnny Depp je tu ešte uvoľnený (slávnostné doplávanie do prístavu!). Jeho poňatie piráta je originálne, škoda, že sa časom stal paródiou na seba. O čo to bol nečakanejší a prirodzenejší hit, o to je to lepšie. ()

forsberg

Nechoďte na Piráty pokud jste ochránci zvířat (chudák oslík), pokud jste feministka (chceš vědět co je bolest? Tak zkus nosit korzet) nebo pokud si staromilecky myslíte, že pirátský kapitán je hrdina bez bázně a hany. Moc dopuručuji všem v kterých zůstal kus dítěte i v dospělém věku. Takhle jsem se bavila naposledy jako malá u Fanfána Tulipána. ()

Nin

Větší průměr, než jsem čekal. Piráti, lodě, šermířské souboje, souboje mezi loďmi, zakopaný poklad, procházka po prkně... Upřímně řečeno mě nic z toho nikdy moc nebralo a sice je to hezky natočené a je to obdařené mnoho povedenými vtípky (i když zas žádný Monkey Island se bohužel nekoná :), ale přesto jsem se u filmu stihl i místy trochu nudit. Ústřední zamilovaná dvojice je mladá, krásná... a dost nezajímavá. Když se tihle dva postavili proti hordě špinavých prokletých pirátů, tak jsem se přistihl, že bezvýhradně fandím pirátům a moc jsem jim přál, aby už ty ňoumy zabili a zbavili se prokletí. Ale naštěstí tu jsou dva obří klady filmu, kteří tenhle film zachraňují - Geoffrey Rush a Johnny Depp. Ti dokáží zaujmout a zvlášť druhý zmiňovaný... ále, o tom už se namluvilo a napsalo dost. Snad jen že mám teorii, že to je ten novinář ze Strachu a hnusu v Las Vegas, který nějak objevil stroj času :) Tenhle film je poměrně zábavný, ale nijak zvlášť. Na pokračování se nejspíš nekouknu, protože zápory převažují klady (Keira + Orlando vs Johnny), možná až se natočí nějaký spinoff s Jackem Sparrowem :) Díky němu přidávám ke svému výslednému hodnocení jednu hvězdu. (7/10) ()

Boogeyman

První díl úspěšné trilogie, která oživila žánr pirátských filmů. Typický oddychový zábavný letní blockbaster. Je to pěkně vápravné a má to skvělé triky! Depp je bezkonkurenční! Bloom je nevýrazná nudle a Kiera je sice pěkná, ale v tomhle díle je ještě jen taková ozdobička, její čas přijde! Výtečná hudba! ()

kyselina

Klasické pirátské drama, což není můj žánr, který má kolem sebe spoustu neklasických věcí, dějů...a postav. Johnny Depp je ve správnou dobu na správném místě. Nemyslela jsem si, že mu role piráta tak sedne. Dvojka Depp-Bloom vnesla do filmu zvláštní a hodně speciální humor, který se do černého, dobrodružného a akčního dramatu hodí. ()

Rover

HUDBA: Klaus Badelt - nebyla přímo nudná, leč zoufale očekávaná a neoriginální...takový styl Hans Zimmer - samozřejmě se není čemu divit. K filmu: Depp legrační, Knightley hloupoučká, ale dokáže to rozjet......některé vtipy na hranici vkusu, ale celkově ok. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Disney100: Koncert