Vanishing Point

• Slovensko Vanishing Point (festivalový název)

Příběh muže, který ztratil svou lásku a s ní i chuť do života. Příběh muže pro kterého rychlá jízda znamená neklid jeho duše. Příběh muže, který od začátku ví, že si jede pro volnost, pro smrt. Dodge Challenger uháňející krajinou možná jen proto, aby mohl vyprávět příběh o muži, který věděl, že jediné co chce, je volnost duše. Že jediné, co dává v životě smysl, je volnost, kterou představuje motor schovávající se pod jeho kapotou. Volnost a zároveň neklid, který jde ven jen s rychlou jízdou. (Tony.cs)

WillyMarks

Rozpálený asfalt, spálené gumy, létající štěrk, mračna prachu a maximální rychlostí ženoucí se bilý Dodge Challenger R/T 1970 s poznávací značkou OA-5599 Colorado. Fascinující podívaná na prašných cestách Ameriky. Trocha zastávek, trocha vzpomínek a jedno suprově hrající rádio s jedním šíleným slepým černochem. No komu by se nejelo na plný plyn lépe než bývalému vojákovi, policistovi a automobilovému závodníkovi, než právě panu Kowalskimu. Krásné, napínavé a zároveň uklidňující snímek, ve kterém nejčastějším zvukem je právě zvuk motorů a policejních sirén.... 80% ()

MickeyStuma

Jeden z prvních snímků o jedné automobilové honičce policistů s rychle jedoucím motoristou jedoucí odněkud někam, který se vlivem rozhlasové stanice stane u veřejnosti tak populárním, že mu začnou dokonce i pomáhat. Svou popularitu si na námětu vybudoval třeba Burt Reynold snímkem ´Polda a bandita´ (1977). Do dokonalosti však takovou honičku zpracoval kaskadér H.B. Halicki a to svým snímkem ´Gone in 60 Seconds (1974). Rychlá jízda se stala také námětem šílených závodů, který v 70. letech taktéž vzniklo poměrně hodně. Takže tu máme nějakého Kowalskiho osobně dodávající auta a jednoho dne vyrazí na dlouhou cestu z Denveru do San Franciska, ale tentokrát jede opravdu hodně rychle a to údajně kvůli sázce, že to zvládne za dva dny. Takže takový malý výlet poháněný benzínem, nevšední rychlostí a dokonce i svými osobními démony. Není divu, že si ho brzy všimne policie. Celkem tři státy se ho nakonec snaží zoufalé chytit a jenom proto, že je na osamělých silnicích hrozbou. Chytí ho? Naprostý minimalismus vládne snímkem, který v podstatě nemá ani žádný děj. Jen svobodnou jízdu jednotlivce se zoufalou policií za zády a k tomu jeden rozhlasový DJ vyznávající mu v éteru podporu. Nic víc, nic míň. A přesto je to filmový zážitek, u kterého je i doma na gauči cítit horký vzduch s vůní benzínu a prach mezi zuby. Dobře stavěná je i retrospektiva, z kterých se postupně dozvídáme vše o charakteru a minulosti Kowalskiho. Snímek má svá synonyma i určité aspekty, které snímku chybí, ale s tím si poradili další tvůrci obdobných filmových počinů. Tento film zkrátka udal směr a co si budeme povídat, tvůrci se toho drží dodnes. ()

Empire

Šílená nonstpop jízda z Denveru do San Francisca s Bery Newmanem je docela dobrá podívaná, ale jak říkám ŠÍLENÉ! ()

Meiers

Joooo tak tohle si zaslouží každopádně plnou palbu....v hlavních rolích Barry Newman a Dodge Challenger 1970 (CHCI !)....americký 70sátky, našlapaná kára a týpek na posledním štaci nadopované adrenalinem , která snad ani jinak skončit nemůže....život je svině a bez trochy vzrušení by to všechno stálo za hovno!!! P.S. a ta hippie holka mě taky dostala :o) ()

Redix

Bejvalej voják, policista a závodník, nyní přepravce aut - Kowalski. Vynikající film o chlápkovi který musí dopravit Dodge Challenger ročník 1970 do San Franciska za 2 dny. Úchylná hudba, nesympatický herci, téměř nulovej scénář a jedno nádherný auto, i přes tyto zápory musím dát 5 ***** protože to bylo dobře natočeno a takovou jízdu jen tak neuvidíte. ()

Johny M.

Téměř dvouhodinová nezáživná jízda, proložená několika flashbacky (až na 1 v podstatě o ničem), uširvoucí hudba a jekot trapnýho DJe do rádia, hipíci, gayové a konec, kterej měl asi překvapit. Kdyby něco takovýho někdo natočil dneska, bylo by to braný za trash a jen proto, že je film třicet, čtyřicet let starej, nebudu ho řadit ke klasice. Lepší si pustit 100x lepší Duel. ()

Nail

Tak tohle road movie nebylo špatné ani dobré, bohužel mě extra neoslovilo. Co se mi líbilo dost je to auto :-) ()

TommyGun89

Fantastická "Road Movie" o chlápkovi, co už ztratil vše a jediné co ho může uspokojit, je vzít nadupanou káru - Dodge Challenger a vyrazit napříč Amerikou. I když ví, že tohle nemůže dobře dopadnout, razí si to pořád dál a dál... protože jedině to dává jeho duši pocit volnosti. ()

Pekisan

Az teraz som pochopil co presne znamena slovo zanrovka. Cisty road trip alebo len hodinu 40 trvajuca nahanacka. Nic viac, nic menej. Cely cas nadopovany Kowalsky ma prepravit nadupaneho Challengera do Frisca, ale aj vdaka kratkym flashbackom vycitime, ze ciel cesty moze byt uplne nieco ine, mozno aj viac nez vsetko. Labutia jazda cloveka, ktory toho prezil o nieco viac ako bol schopny uniest. A wtf hola zenska na motorke, bola iba jedna z veci, kore uvidite len vo filmoch z rokov 70ych. ()

Biopler

Typická 70s neučesanosť a zaprášenosť snímky spolu so zaujímavým hercom Barrym Newmanom, ktorý sa zbesilo vydáva na cestu z Denveru do San Francisca za 15 hodín, sú v prvej polovici plusy, ktoré navnadia. Nedá sa opomenúť ukážková kamera. Avšak ďalej je to, vzhľadom na chýbajúci príbeh či zápletku, len zážitková jazda naprieč púšťou, ktorá je symbolom slobody spolu s rýchlym autom. Je až trápne ako hrdinu polícia nevie dolapiť za x priestupkov, ktoré nazbiera za 2-3 dni. Ako sú naivní keď sa na nich rúti s parťákom a húkačkou a oni mu nepochopiteľne naletia a uhnú. Kowalskeho motivácie hnať sa dlhú cestu do Frisca nie sú ozrejmené, a je to podľa mňa zámer, čo však ozrejmené je, že v závere dosahuje to čo si zaumienil. Metafora svetla medzi buldozérmi a jeho blažený úsmev bohate stačia. Určité epizódne postavy sú hodné rozoberania pri ďalších projekciách, určite minimálne nahá holka na motorke či chlapík chytajúci hadov v púšti. ()

jojo-Jozin

Akční road movie let sedmdesátých. Nadupaný a žíznívý motor burácí v útrobách muscle car bílého Dodge Challenger 1970 R/T. Automobil s řidičem se řítí vyprahlou krajinou - vůz poháněn vysokooktanovým benzínem, řidič svobodným srdcem a prášky proti únavě - pronásledován modrými supy, jež nemají pochopení pro svobodomyslné. Kowalski se pro mnohé stává posledním hrdinou divokého západu, opravdu svobodným člověkem a pro takové je připravenen jediný možný, neodvratný a rychlý konec. ()

SMJSmoK

Pekelně dlouhá dálnice, krásný nabušený auto, sympatickej hlavní hrdina s pošramocenou duší, kterej se snaží utéct před realitou...co víc si přát:) ()

Jablek

Slušná jízda..bohužel tak ňák neni samo o sobě jasný, proč tak zběsilá. Jakoby se o filmu víc napsalo, než sám řikal..když teda nepočítam slepýho Super Soula s pátym smyslem. Jinak Kowalski toho namluví snad míň než Mad Max :) ()

Dartdevil

Film o ničem a o všem. Vietnam, zklamání z policejní práce, neuspěšná závodnická kariéra - to vše vede ke vzpouře a nevyhnutelnému konci. Klasický Dodge, klasika ze sedmdesátek. ()

LabySo69

Quentin Tarantino o tomhle filmu v Auto Zabiják, prostřednictvím Zoë Bell prohlásil, že je to "jeden z nejsuprovějších amerických bijáků". I když je to opravdu hrozně hezky natočený, nejsem tak úplně stejnýho názoru :) Ve svý době to bylo asi lepší pokoukání, ale dnes už to tak monstrózní zážitek neni, aspoň pro mě ne. Navíc mám film zpackanej tim, že jsem viděl dřív ten úplně zbytečnej remake Zátaras s Viggo Mortensenem... 60% ()

Lovec prasat

Nejistota, pocit neukotvenosti a "bouře v hlavě": kvůli těm se vydává hlavní hrdina na cestu revolty a svobody. Potkává přitom všelijaké lidi či podivné výjevy a to vše nechává bez komentáře, jen to nechává kolem sebe proplouvat. Neví, kam jede, co si o tom myslet a nakonec dospěje k jedinému závěru: jediné o co mu jde, je ten krásný pocit klidu, který zažíval při jízdě. Tehdy je naprosto svobodný a nikdo mu nic nemůže vzít. Proto film končí tak, jak končí. Celý článek zde. ()