Vanishing Point

• Slovensko Vanishing Point (festivalový název)

Příběh muže, který ztratil svou lásku a s ní i chuť do života. Příběh muže pro kterého rychlá jízda znamená neklid jeho duše. Příběh muže, který od začátku ví, že si jede pro volnost, pro smrt. Dodge Challenger uháňející krajinou možná jen proto, aby mohl vyprávět příběh o muži, který věděl, že jediné co chce, je volnost duše. Že jediné, co dává v životě smysl, je volnost, kterou představuje motor schovávající se pod jeho kapotou. Volnost a zároveň neklid, který jde ven jen s rychlou jízdou. (Tony.cs)

Arkanoid

„Come on, man! Are you blind or somethin‘? Can‘t you see I’m thinking?“ Víta nás americká púšť a asfaltka. Carsploitation movie podľa rebríčku na mubi. Po open subtitles a directed by vidíme v druhej minúte už aj nejaký iný pohyb, ako pohyb kamery, a to prichádzajúcu motorku. Miestni v klobúkoch sa pridlho dívajú na buldozéry. Nakoniec sa ukáže, že buldozéry robia zátarasu podozrivému utekajúcemu v aute, ktorý má za sebou 3 policajné autá. Nevieme, kto to je, len to, že za každú cenu jazdí. Utečie policajtom do púšte. Pred naplnením osudovej scény sa vrátime 2 dni dozadu. Film klame telom. Spoiler. Zobrazuje slepého černocha, ako so svojím psom prekračuje cestu, ale hlavný hrdina ho nezrazí ani nijako neohrozí. Černoch sa dostane do rádia a zisťujeme že je moderátorom. Súvis s hlavným hrdinom je ten, že hlavný hrdina neatraktívneho mena Kowalski práve to rádio počúva a jeho šou mu dodá energiu. Kowalski, hraný málo charizmatickým hercom, odmietne zastaviť policajtovi na motorke a dostáva sa tak do problémov, pričom si spomína na svoju motorkársku kariéru. Dočkáme sa tak napínavých car chase scén v hlavnej úlohe s Dodge Challengerom asi 1970, ktorým občas pomáha hudba. Nevýhoda je, že Kowalski jazdí sám, tak ho nevieme posúdiť inak, okrem toho, že jazdí, a tak akčné scény oslabuje aj jeho nevýrazný a neprejavený charakter. Občas mu do cesty skočia policajti, s ktorými si zahrá chicken game, či autíčkar, ktorý si chce s ním zmerať sily, či v dobe odpočinku načerpania pohonných hmôt žena, ktorú by chcel zbaliť, ale stále je to nevýrazné. Útržky jeho minulosti ešte viac rozbíjajú hlavný dej, lebo ani jeho spomienky nie sú kompaktné, ale každá skáče z udalosti na udalosť bez zjavného prepojenia. Spomína si len, keď mu niečo v súčasnosti pripomenie minulosť. Starec, lovec hadov v púšti s jeho poetikou života trochu dej ozvláštni. Hippies filmu o významnom posolstve slobody chýba lepšia forma podania, lebo sloboda tu nie je na to, aby sme ju zneužívali ohrozovaním iných. Ešteže Scorsese natočil vlastnú verziu príbehu o Kristovi, lebo pri amerických sektároch musel byť tento dlho tým najobľúbenejším. „The whole mobile force of the Nevada State Highway Patrol is after you. They waitin' for you to come up for air. Yeah. Now, some people imagine you'll try to get to California through Death Valley. And others bet you'll die there in the desert. These few are just too happy to see you vanish for good out there. But my tape deck is just as jammed with telegrams as my head is jammed with phone calls from people who are wishing you well in your getaway, no matter where it might lead you. I wish I could help you, but I can't. I can't. I don't think anybody can, except for that crazy lucky streak of yours. And now you're gonna need more luck. All of it, perhaps, and badly. You can beat the police, you can beat the road and you can even beat the clock. But you can't beat the desert. Nobody can.“ Super Soul: Hey Kowalski, you out there? Super Soul: This radio station was named Kowalski, in honour of the last American hero to whom speed means freedom of the soul. The question is not when's he gonna stop, but who is gonna stop him.“ –„No, the best way, to my knowledge, to get away... Is to root right in where you are, just root right in.“ () (méně) (více)

bruceman7

Asi jsem na klíčovou minutku odešel od TV, protože mi trochu uniklo, proč Kowalsky podnikl svou jízdu života, proč takovým způsobem a s takovými důsledky - zkrátka proč dělal co dělal. Důvod, že se takto rozhodl kvůli ženský, se mi nezdá stěžejní. Jinak je to ale svým způsobem zajímavé. Zatím tedy za 6,5/10, musím se na to příště víc soustředit. ()

klukluka

Jsem na to už moc starej, aktuálně navíc střízlivej a čistej. Do 4 pecek se musím trochu nutit, ale o filmu složila o 25 let později song kapela, která pro mě byla důležitá, za to tu jednu rád přihodím. Chápu, že to byla kdysi kultovní záležitost, ale slovo kdysi je v tomhle případě dost podstatný. ()

Han22

Když se někomu život rozpadne na kusy, všechno na čem záleželo postupně odejde, tak chlap může tiše trpět, potichu odejít a nebo odejít s plnou parádou. Kowalski se vydává doručit auto přes půlku Států a to co byla jen obyčejná sázka se vlivem speedu a posraného života stává zběsilou jízdou. V patách armáda policajtů,  v rádiu soulový moderátor, který mu drží palce a radí. Neznámí herci i režisér a film co navodí na začátku iluzi akční jízdy a postupně se mění spíš na tradiční road movie s flashbacky i různými setkáními. I tak skvělá podívaná s výbornou atmosféra západu, pestrou plejádou figurek (starý kovboj, hipísáci, motorkáři, buzeranti, krásná nahá holka na motorce) a výbornou dobovou muzikou (folk, rock, soul). I přes hořký konec mě to bavilo víc než přeceněná Bezstarostná jízda. ()

KmK

Příběh to opravdu nemá, ale ani tu "zběsilou honičku" jsem nikde nenašel. Akčnější je už i třeba Micheal Knight a jeho mluvící kára. Hlavní hrdina prostě jede po silnici, občas zastaví a přesvědčí se, že není jedinný divný typ na americkém vidlákově, což mu ovšem neubírá touhu po sebedestrukci. Žádné stíhání, žádné zkroucené plechy. Jedinný silný moment je, když zlí dopraváci rozmlátí rádio nebohého slepého afroameričana, který ve filmu zajišťuje onu "filosofickou" rovinu. ()

B4TM4N

Pěkné auto projíždí pěkné scenérie, i hlavní hrdina Kowalski je zřejmě pěkný (ale hlavně charakter). Cestou potkává celkem pěkné a celkem nahé hipísačky, pěkně filosofující hipísáky, pěkně nažhavené policajty před kterými ujíždí nejen na speedu (od pěkně filosofujících hipísáků), ale hlavně bílým Dodge Challengerem 1970. Z autorádia se mu line pekelně pěkná hudba od funky-fresh slepého DJe a na konci je pěkně překvapivý výbuch. Shrnuto: pěkné a svobodomyslné. PS: S Tarantinem to má společné jenom auto. ()

Kovaja

Co musím postavit do popředí je fantastická kamera!!!Co mi trošku uteklo tak je na začátku,proč vlastně ten týpek ujždí a jede pořád dál??Co sakra provedl??Nebo mu jenom hráblo???Závěr je trošku zklamáním ale i v jednoduchosti je síla.Všechny tyhle kaňky sem za chvíli hodil za hlavu a je to pro mě jasných 5*.S odřenýma ušima,ale je:-)) ()

Paity

Čtyři hvězdičky v podstatě jen za Dodge, po kterém také šilhám. Jinak konec vyloženě zklamal. Takový nijaký, jakoby do ztracena, veliká škoda. ()

Ještěřák

Dovedu si představit, že leckoho hodinu a půl koukat na jedno auto a jeden ksicht zas až tak moc nebere, ale protože mám rád Středozápad, na poušť jsem se velice dobře aklimatizoval ve Falloutech a miluju přelom šedesátek a sedmdesátek, zcela evidnentně do výše zmíněné skupiny nepatřím. VANISHING POINT sice pořádně neví, kam patřit, jestli spíše do 60s (hippies) nebo 70s (Dodge), ale to je fuk, hlavně že je tak pohodovej, příjemně volnomyšlenkářskej, upřímmnej a kulervoucně uzávoděnej. Ujetý (hlavně tím, jak je nekompromisní, nerozmáznutý a vůbec neprotahovaný - ala EASY RIDE, THE HITCHER) konec ve stylu "vše je marnost" je pak z kategorie velmi dobrých a podle mě nelze než se mu ironicky nesmát - tak pro tohle jsme na něco hodinu a půl čučeli?! Co se týče mého milovaného žánru road movies, rád bych za sebe konstatoval, že EASY RIDE je poražen, THELMA AND LOUISE však ne (možná není o moc více "cool", je nicméně tak nějak filozofičtější). ()

Milodar

Oslava svobody a revolty jednotlivce proti "dopravním předpisům". Jak to musí nutně dopadnout asi všichni tušíte. ()

Tydyt007

Když smícháte silný auto, dlouhou cestu, nějaký ty drogy a dobrou hudbu..Vznikne z toho nejlepší automobilová honička co jsem kdy viděl.. ()

Jorge-Z

Podle mě nejlepší snímek o autech (spíše autu), co byl natočen. Bílý Dodge Challenger RT 1970 zůstané v mé hlavě ještě dlouho stejně jako zvuk jeho V8. Jestli bych chtěl mít jediného veterána, asi by to bylo toto auto. I samostná myšlenka filmu je výborná a konec nemohl dopadnout lépe. ()

Mikino00

Taková Bezstarostná jízda v autě, volnost a lehké drogové opojení z filmu jen září. Děj není nijak převratně složitý, k tomu je policie totálně neschopná, ale i tak musíte společně s Djem držet palce bílému Dodgi. Jen tak mimochodem pochybuji, že auto vyrobené v USA by ujelo a dokázalo to co v tomto filmu. ()

mira007

Bezstarostná jízda akorát místo motorky parádní Dodge Challenger - téměř bezdějová atmosférická jízda Amerikou s několika málo epizodkami - osamělý jezdec, vůně benzínu, horko v poušti, jeden slepý dj v rádiu, pár komických policajtů jako jediní nositelé nějakých pravidel, jedna nahatá blondska na motorce ... příjemný feeling svobody sedmdesátek, který se zapamatuje ()

zdenur

Děj na silnici, v poušti a hlavně bez zbytečně dlouhého prokládání v podobě minulosti nebo pátrání policie. Závěr nemohl být lepší.. srát na všechno. ()

bidja

Naprostá klasika. Barry svým ležérním přístupem dotváří atmosféru. Od spíkra rádia by se měli všichni naši rádoby moderátoři zejména komerčních stanicích co učit. Trošku kýčovitá poslední scéna, ale jen tak může být dotvořen epos hrdiny. ()

Saintes

V jednu chvíli mi to vzalo až dech. Srovnávání s Bezstarostnou jízdou je na místě, sympatický hlavní hrdina a ten konec... jo, tohle můžu. Na pět hvězdiček to skoro mělo, ale vrcholu jsme společně nakonec nedosáhli. Možná na druhé zhlédnutí. ()