Vanishing Point

• Slovensko Vanishing Point (festivalový název)

Příběh muže, který ztratil svou lásku a s ní i chuť do života. Příběh muže pro kterého rychlá jízda znamená neklid jeho duše. Příběh muže, který od začátku ví, že si jede pro volnost, pro smrt. Dodge Challenger uháňející krajinou možná jen proto, aby mohl vyprávět příběh o muži, který věděl, že jediné co chce, je volnost duše. Že jediné, co dává v životě smysl, je volnost, kterou představuje motor schovávající se pod jeho kapotou. Volnost a zároveň neklid, který jde ven jen s rychlou jízdou. (Tony.cs)

topi

Kowalski pod práškama frčí svým auťákem přes poušť a nehodlá zastavovat policajtům, kteří na něho uspořádají hon a snaží se ho za každou cenu dostat. Kowalski si svým přístupem znepřátelí policajty více států, přes které přejíždí, ale díky nelegálnímu rádiu se o něm dozvídají i lidé, kteří mu na jeho cestě pomáhají. Road movie, která je nasnímaná opravdu parádní kamerou a opatřena výborným soundtrackem vůbec nenudí, díky flashbackům se dozvídáme o dřívějším životě Kowalského a také o jeho důvodu vydat se na tuto cestu, která vrcholí koncem, který mne krapet zaskočil. Jednoduchý děj o nespoutanosti a touze být pánem svých pocitů a času má v sobě i něco víc. ()

YURAyura

10/10 Tento film uz jsem tu hodnotil jednou pred 2 lety, ale nejaky hnup mi komentar smazal... Pro me kult poplatny sve dobe, ale mozna prave o to lepsi. Need 4 Speed pod vlivem kvetinovych let sedesatych - cerny i bily. "Necekany" konec me stejne rozesmutnil... ()

MATADOR

Dodge Challenger a jedna velká, parádní jízda. Škoda, že to celé působí jako reklama na - v té době - nového Challengera. ()

Nosdrolomo

Hromada koní pod kapotou a náhon na zadní kola vás na začátku zatlačí do sedačky a s koncem filmu z ní katapultuje takovou rychlostí, že si rozbijete hlavu o čelní sklo. Zajímá někoho že to skoro postrádá děj? Nikoliv, je to totiž film o vzpouře. Hlavní je mít duši hipíka, poliše za zády kvůli šťávě, a přítele na rádiu aby to mělo skvělou muziku a můžete se 97 minut nerušeně řítit americkou pouští. Parádní film o nespoutanosti ducha ocejchovaný dobou tak úžasně, že nebudete chtít aby vám došel benzín. ()

salalala

Zajímavý a příjemný film o konci jedné éry. Vanishing Point je o svobodě, lidských možnostech a o tom, že někdy zkrátka nejde jít dál. Moc se mi líbila celá ta myšlenka a ztvárnění hlavního hrdiny Barrym Newmanem. Charisma a hlavně mocný Dodge Challenger jsou zkrátka neuvěřitelní. Nádherné auto, úplně jsem zatoužil si do něj sednout a jet. Občas tu je taková režijní nejistota a asi až moc flashbacků, které mi navíc do děje ne úplně sedly a někdy taky nejsou úplně přehledné. Díky nim to osciluje mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Dám ale vyšší hodnocení, protože všechny honičky a akčnější scény jsou natočeny značně zdařile. Navíc mám filmy z téhle doby rád, takže moc nemám co řešit. Škoda, že motivace Kowalskiho nebyla jasnější a lépe řečena. I v tom je ale možná kouzlo celého Vanishing Pointu. 70% ()

JohnMiller

Jeden s najobľúbenejších filmov Quentina Tarantina. Parádna jazda zo starej školy ktorá položí na lopatky všetky rýchle a zbesilé hovadiny hocikedy a hocikde. Tento film postráda všetky možné špeciálne efekty ide si priamočiaro a naostro. Nepotrebuje si umelo vytvárať ego, frajerovosť či atmosféru silnými rečami. Keďže filmu stačí ku šťastiu iba jeden tvrdý chlap a jeden biely Dodge Challenger 1970. O ostatné sa už postarajú reálne autonahánačky plné adrenalínu. Celí príbeh rozpráva o (zo začiatku) neznámom chlapíkovi ktorý pracuje ako prepravca vozidiel. Keď takto dostane ďalšiu prácu odviesť Dodge Challanger do San Francisca za tri dni.Hoci sa to zdá byť nemožné staví sa s jedným kamarátom že to dokáže. V nasledujúcich minútach môžeme pozorovať že hlavnej postave nejde o to vyhrať stávku či si dokázať že na to má skôr mu ide o pocit voľnosti ktorý v živote nikdy necítil. Počas uháňania pred políciou sa pomaly v retrospektívnych "flashoch" otvára celí jeho predošlí život .. od bojov vo Vietname cez prácu v skorumpovanej polícií až po stratenie svojej lásky. krížom cez zapadnutú krajinu USA stretáva mnoho rozdielnych ľudí a rieši rozdielne problémy. Nádherne zobrazenie konca 60 rokov a k tomu perfektný dobový soundtrack poskladaný výhradne z muziky. Od Hard rocku cez soul či funk. ()

Foma

Hodně zajímavej film, kterej ani zdaleka neni jenom o automobilovej honičce napříc americkým Západem. Dokonce bych řek, že v celkovým vyznění je o ní jenom okrajově a spíše je jen prostředkem k filmový eseji o svobodě, o limitech svobody a možnosti překračování těchto limitů. Hlavním hrdinou je opravdu sympatickej Kowalski, kterej poznamenanej mnohýma traumatama z minulosti (smrt ženy, Vietnam, falešný obvinění, havárie) převáží auta na různý místa v Americe. Chce toho stihnout hodně, tak jede rychle a bere k tomu prášky na povzbuzení. Policajti ho zmerčí a samozřejmě se mu v tom snaží zabránit. Dostane se mu i sympatií mnohý veřejnosti a při svý cestě potkává archetypální postavy Ameriky 60. let - kazatele, hipíky, muzikanty, venkovany, na závěr tajemnou dívku, což je episoda krásná, z americký verze vystřižená, na britský verzi je toho vůbec o dost víc (12 minut). Je to vlastně existenciální drama o potřebě volnosti a svobody, reagující na společenský problémy tý doby. S celkovým postojem filmu bych spíš nesouhlasil, ale Kowalski se svojí nevinností mě dojal bezmála k slzám. ()

Dubro

Za tento závod, ktorý sa konal pred 38 rokmi, si B.Newman a jeho kolega D.Challenger zaslúžia poctu najvyššiu a pochvalu pred nastúpenými buldozérmi. ()

Eldrick

Chápu, co tím chtěl rejža a VERBAL říct, ale prostě to nemá ten feeling svobody a nezávislosti. Nečiší to z toho. Jako inspirační zdroj to má určitě pořád svou hodnotu (Dodge Challenger v Tarantinově Death Proof), ale když už, tak si radši pustim klip Show Me How To Live od Audioslave. ()

d-fens

sloboda! americké cesty a autá, mne vlastne viac ani netreba :) .... komu sa páči podobný štýl, odporúčam Duel od Spielberga.... a Electroma má tiež svoje neopakovateľné kúzlo.... postmoderné westerny.... a samozrejme, chcem svoj Dodge Challenger (Ferrari 412 z Electroma je možná alternácia :).... mimo filmu som však jednoznačne za dodržiavanie rýchlosti! ;) ()

kagemush

Vysokooktanový řev o svobodě při beztarostné jízdě do pryč.-A tu všudypřítomnou melancholii snímku klidně odpustím. ()

Joe321

Hodně libová a stylová věc. Sedmdesátky v plné síle. Moc se toho nenamluví, kamera zabírá na plné otáčky vytočený Challenger a člověk nemůže odtrhnout oči. Je to hlavně způsobené feelingem téhle doby, která má svoje neodmyslitelné, pomalu nepopsatelné, kouzlo. Přijde mi, že filmy tenkrát byly takové přímější, surovější, záběrem dokázaly nahradit dialog a člověk si z nich odnesl takový celistvý pocit. Dneska by se nic podobného nepovedlo natočit. PS: Dívka v poušti je mimo moje popisovací schopnosti. -"He's presently driving a Dodge Challenger, Colorado licence plate OA-5599." ()

Martin741

Vanishing Point je vyborna road-movie zo 70. rokov od rezisera Richard C. Sarafiana. Dejovou liniou sa rozumie pribeh jedneho cloveka /Barry Newman/ uhanajuceho napriec obrovskou krajinou zvanou USA, s vrtulnikmi a policajtami v patach a bez akehokolvek ciela. Kto si chce uzi rev motorov, nadhernu krajinu a pach spalenych pneumatik, je toto zabava presne prenho. Ja osobne reziserovi zobem z ruky a priam krochkam od spokojnosti : 89 % ()

honajz2

Jako jo - má slušnou kameru, dobře vybranou hudbu a některé ty automobilové honičky stojí za to. Ale jinak tenhle film není vůbec nic pro mě. Hodinu čtyřicet tu chlap, o kterém nevíme skoro nic podstatného, jede strašně rychle autem do San Francisca (opět nechápu proč zrovna tam), ujíždí policajtům a jelikož se to odehrává na konci éry hippies, najde si tenhle muž nejednoho obdivovatele včetně jednoho slepého DJe. No jo, jenže ten film neudělal nic proto, abych k hlavní postavě měl nějaké sympatie, dějově je skutečně skoro úplně o ničem a sledovat při téhle stopáži jen rychlou jízdu, automobilové honičky a pár krátkých setkání mi ke spokojenosti rozhodně nestačí. Spíš jsem se dost nudil a z té nudy mě kromě výše vyjmenovaných kladů na chvíli vytrhla jen ta nahá ženská na motorce. Navíc ten závěr se podle mě dal celkem lehce odhadnout, takže mi nic nedal ani ten, tedy kromě toho, SPOILER že onen muž umřel při tom, co dělal (asi) nejradši. KONEC SPOILERU A to jednoduché poselství o naprosté svobodě a vzpouře proti systému moc vážně brát nedokážu. Především u toho druhého je to podané totálně naivně a nesmyslně, stejně jako celé hnutí hippies. S přihlédnutím k roku vzniku by se to asi dalo nějak tolerovat, ale když vidím zdejší dost vysoké hodnocení, ani nemám důvod to brát nějak na zřetel. Tenhle typ filmů prostě není pro mě. A jestli je Bezstarostná jízda tomuhle hodně podobná, asi její zhlédnutí buď úplně vynechám nebo přesunu na hodně dlouhou dobu. Slabé 2* ()

shyster

Tohle by měla být "bible" pro všechny milovníky aut. Nemyslim jen ty, co rádí tuní své miláčky. Splynutí hlavního hrdina s Dodgem Challenger je výtečně natočený. ()

Attta

Kowalski vás pěkně usadí do pohovek a ukáže vám, co se ukrývá pod kapotou přeplňovaného Dodge Challengeru. Jeho sympatický příběh spolu s dobovostí a dost dobrou hudbou vás dokážou skvěle zabavit. Líbila se mi gradace příběhu, s kterou gradovala i hudba a samozdřejmě jeho bílý nemilostrdně se řítící stroj. Hipisáckou atmosférou lehce připomíná Easy Rider, nebo Hells Angels on Wheels, ale film si jde svou vlastní cestou, která je mi velice sympatická. ()