Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Priaxxa

13 reasons why se mi líbilo, a to opravdu hodně. Protože jsem šikanu sama zažila, chápala jsem Hannah a její někdy možná nepochopitelné jednání, i ty zdánlivé maličkosti, které ji postupně dostaly až na úplné dno. Je skvělé, že tenhle seriál vznikl, může opravdu pomoct - už jen v tom, že si člověk uvědomí, že v tom není sám - a dotýká se témat, o kterých se prostě nemluví. A proto je pro oběti často těžké se svěřit komukoli. Ten stud, pocit, že si za to může člověk sám, že si to zaslouží... Lidi jsou zlí, a děti někdy umí být hodně jedovaté. Každý bohužel nemá ten dar mít řeči druhých u... Líbilo se mi střídání flashbacků a záhadná atmosféra. Postavy zajímavé, musím ale přiznat, že matka Hannah mi byla hrozně nesympatická a vlastně jsem se Hannah ani nedivila, že se jí nesvěřila. Takovou mámu bych nechtěla. Hodnotím pouze první sérii, protože po druhé sérii jsem přestala sledovat - naprosté popření toho, o čem byla první série, navíc s poselstvím, že když váš šikanuje někdo ve škole, natož sexuálně obtěžuje a zneužije... Tak máte smůlu? WTF? Super poselství všem obětem... Jo, vskutku povzbudivé... První sérii dávám 4*. Zbytek hodnotit nebudu, jinak bych nedala ani jednu. ()

Evan7

Tento seriál mal mať len jednu, maximálne dve série. Bohužiaľ potenciál tohto príbehu podľa knihy premrhali zbytočným rozvíjaním ďalších príbehov postáv, až sa im to celé zamotalo tak, že sa z toho nedalo už vymotať a tretiu sériu som niektoré úseky preskakoval a zo štvrtej mi stačili dva diely. Od dramatickej sondy do prežívania Hannah a Claya, šikany na škole, sa prešlo až k thrilleru. ()

lineker

13 Reasons Why (první série) je skvělé gradující dark drama z jinde tak sluníčkově vykresleného prostředí americké střední školy. Drama dívky, které tohle prostředí dokázalo dohnat k sebevraždě. Skvělý herci, skvěle vykreslené postavy, ke kterým si snadno najdete cestu, či dokonalý odpor. Nic není černobílé, a někdy stačí jen ta správná slova ve správnou chvíli, nasměrovat koleje osudu trošku jiným směrem a neštěstí je zažehnáno. Stačí možná nelhostejnost. Poslední tři-čtyři díly jsou slušné emoční maso. ()

Oup

3 hviezdy dávam hlavne preto, že si rozhodne nezaslúži 80%. Nápad dobrý, každá séria vezme iné problémy ktorým sa treba v americkej mladej spoločnosti treba venovať. Škoda, že v záver to vyzerá tak, že na zemi je 10% heterosexuálov a aj to sú psychicky labilní sociopati, ale brain washu v podobe Netflixu sa nemožno čudovať. Zvrchovanosť bohatých, jebnutosť, športovcov, rasové predsudky, úbohé stupidné feministky, všetko je tam rozobrané aspoň trocha a točí sa to kolom skupiny kamarátov z jednej školy ktorí prežijú vážne svinstvá, začína to samovraždou ich spolužiačky v prvej sérii ktorá neuniesla ťarchu života, nedokázala sa vysporiadať aj s úplným banalitami veľa krát, až jej vážne niekto urobil zle a rozhodla sa to hodiť na každú postavu v jej živote ktorá ju nejako ovplyvnila. Zaujímavá téma, neodtiahnuté, pri poslednej časti som si poreval jak male detsko a nasledovala pol hodina nudného ticha bez ničoho dôležitého. ()

anicca

V tomto seriály podľa mňa hrajú fakt slabí herci. Príbeh by aj mal dosť veľký potenciál ale úplne na začiatku to hodnotím trochu ako rozvlečené. Chýba mi tam výrazná osobnosť, niekto s veľkým talentom...Postavy sú také že si ma zatiaľ nezískali, všetci sú akýsi cudzí a celkovo sa dej posúva akosi nelogicky...Dám tomu ešte šancu ale zo začiatku nadšená nie som. A existuje len málo horších hercov ako Dylan Minette. ()

xhelmutx

gyc, klise, afektovanost dialogov beckoveho filmu s prvoplanovym hudobnym podmazom...hlavne postavy (teda aspon tie co som videl v prvej casti) su prototypom neosobnej, nevyraznej a mdlej prazdnoty...bezcharizmatickost, radovost a neutralita podlizajuca konzervativnej amerike a jej divakovi...brrrr... ()

MrdDoHrnce

Ta první hvězda za gejský vizuál, druhá hvězda za Clayovo ucho, třetí za tvrdý úchylný scény a čtvrtá hvězda za toho sexy úchyla Marcuse. První dvě série táhne ten hetero pošuk Justin Timbrdlik, třetí série je osina v prdely, úchylné scény zmizely, stejně jako gejský vizuál. A poslední série je nejlepší, z Claye je konečně pořádný teplouš, co se nebojí si ho proplesknout v obchodě. Celkově 82% ()

Keywee

Tak já nevím...Nemyslím, že by mi chyběla empatie. Netvrdím, že bych si u předposledních dvou kazet neřekla: "Aha...chápu...". Ale na druhou stranu na těch zbylých to byla právě Hanna, kdo se buď skládal z něčeho, čím si prochází na střední většina lidí...a nebo nejen ke svému, ale i cizímu neštěstí sám přispěl. Sama pokazila ledacos, odehnala od sebe, koho mohla. Ale zároveň se divila, že za ní nikdo neběhá, nechce poslouchat její dramata a zachraňovat jí život. Odmítla záchranné lano několikrát, včetně poslední epizody. Vlastně zemřela stejně, jak žila - s velkou dramatičností a potřebou vyvolávat v ostatních pocit, že za to můžou. Že ona je oběť, které buď bylo ubližováno, nebo nedokáže žít s tím, že někomu ublížila. Krásně to vystihl jeden z protagonistů, když řekl, že je Hanna "little too much"...Vlastně mě během všech předchozích nahrávek tak vytáčela svou rolí obětního beránka, že jsem v těch posledních dost postrádala svou schopnost ji skutečně litovat. ()

Slash_Flash

Nevím na co jste se dívali vy, ale na to na co jsem se díval já, si opravdu nezaslouží 80%!. 13 Reasons Why je zkažený pokus který ze začátku vypadá zajímavě, ale během chvilky se sám doběhne a naloží celou svojí korbu hromadou sraček. Hannah, děvucha, pro kterou my máme mít pochopení. je ta nejvíce toxic a pokrytecká čúza, a je mi až zle, že lidi je považují za hlas rozumu. Celý koncept toho, že holka spáchá sebevraždu jako pomstu, je naprosto zavádějící. Lidi páchají sebevraždy, protože v životě trpí a nevidí žádnou jinou možnost, ne aby nějakým šulínům ukázali, že oni za to můžou. A ten koncept toho, že namluví hromadu kazet jen aby je rozeslala těm, které považuje za důvody jejich sebevraždy, jen aby jim to vmetla do ksichtu, je také naprosto hnusný, už jen z toho důvodu, že spousta postav ani za to sebeméně nemůžou. Hannah neustále hází špínu na ostatní, aniž by si uvědomila, že ne všichni se z ní poserou. Nemůžete přece čekat od někoho, že vám bude neustále stát za prdelí, ostatní mají problému dost. Proto ten fakt, že Hannah nahrála 13 kazet a, po své sebevraždě, je poslala těm, kteří ji 'zradili', mě tak kurevsky vytáčí. Víš jak by to bylo napíču slyšet, že ty si důvod, proč se někdo zabil? Hannah s sebou jen tahá ostatní, občas i nevinné lidi. Jen vytváří řetězec. Je to odporný. A ano, Hannah byla šikanována, znásilněna, a podobně, a to je fakt hodně věcí se kterými se musí někdo vypořádat, ale Hannah měla několikrát dveře dokořán, ale místo toho aby vkročila, zabouchla je a hodila vinu na někoho jiného, pošle borca do prdele a pak si stěžuje, že ji nepomohl. A tuhle osobu mi celou dobu sledujeme! A máme mít pro ní cit a sympatii! Tenhle seriál je přímo nebezpečný, hlavně pro mladé publikum, a je mi zle, že to má 80%.Sebevražda není způsob pomsty nebo předání zprávy, a fakt určitě ti potom neukáže jak na ní ostatní reagují. Fuj kurva, mám takovou hnusnou pachuť v držce. Jedna sezóna mi stačila. Dávám 1* za pěkný soundtrack, ale jinak bych nejradši celý tenhle seriál poslal do salámu. ()

Langustavson

V první řadě musím podotknout, že mě docela mrzí některé komentáře, které se spíše zabývají tím, kolik homosexuálů v seriálu je a jak někdo kritizuje Hannah za to, že je to jen nějaká hysterka... V řadě druhé, asi to jen dokazuje, jak moc je v téhle společnosti něco špatně. Osobně bych seriál vyzdvihl kvůli tomu, kolik sociálních problémů dokázal nějakým způsobem do sebe vměstnat a na kolik jich upozornil. Jeden by řekl, že kdokoliv to viděl, bude si nyní uvědomovat následky svého jednání a svých slov, díky čemuž na sebe budou lidi o něco hodnější. Naneštěstí ale takto lidé nefungují. Provedení seriálu mi zezačátku docela vadilo, přišlo mi otravné, jak furt musíte na něco čekat. Ale v konečném důsledku to musím náležitě ocenit. Nic v celkové skládačce nechybí a doufám, že tento seriál bude mít dopad na lidské chování. V dobrém smyslu, pochopitelně. ()

venedikt

Pět hvězdiček za nejlepší seriál poslední doby. Je úplně něco jiného na čem jsme byli odkojení mi jako teenageři. I starším ročníkům bych doporučil shlédnout, určitě má svůj odkaz a divákovi co dát. Mysteriózní, spíš bych řekl psychologický. Spoustě lidí tento odkaz může otevřít oči. Jak je to s šikanou na dnešní škole. Jak to mohou mít děti v době mobilů komplikované. První série výborná. Druhá se zabývá následky špatných činů ujde. A třetí, za mě zatím nejlepší se zabývá i otázkou dobra a zla a jak vše se vším souvisí. 4 tá též nebyla úplně zbytečná. Vše má kvalitu, obraz, kostýmy, hudbu. Jednotlivé postavy a povahy jsou prokreslené, příběhy postav zvláštní a jedinečné. Tohle se vážně povedlo ve všech směrech. I když se jedná o lepší třídu lidí, nezabývá se toliko plytkými příběhy a vztahy. Ale jde o skutečný novodobý realismus, bez nějaké zvláštní pretvářky. I když jsou zúčastnění z lepších rodin. Prostě :dO Takhle práce měla velký smysl a já tvůrcům a hercům moc děkuji, ze jsem mohl být této práce součástí aspoň jako divák... Ono ani nejde o téma šikany s kterou se každý vypořádá jinak. Někdo dobře, jiného poznamená... A někdo je holt citlivý tak jako představitelka a nezvládne to. Když se vše přiblíží, zapadá to do sebe jako jednotlivé dílky puzzle. Dalo se tomu zabránit, ano dalo. Kdo za to může? Téměř všichni kdo netečně prihlíželi bolesti, kterou dané věci té dívce způsobili. Jedna se skládala za druhou, až už to prostě neunesla. 13 důvodů proč. Co jeden unese, druhý už nemusí. ()

dasl

Pozeral som na netflixe CZ dabing niečo príšerné - ten dabing. Seriál je pre nasť ročných . Je to chujovina pre deti . Takže ak si pamätáte Havla alebo aj Husaka nič pre vás . ()

MatoPalkes

Hodnotím iba prvú sériu, ktorá bola skutočne výborná a napínavá až do trpkého konca. Ďalšie som už nemal potrebu pozerať, keďže aj podľa reakcií divákov išlo najmä o dojenie úspešnej kravy. Prvá séria ale dáva veľa priestoru k zamysleniu. ()

Filip_Inari

Nie často si poviem, že knižná adaptácia bola dobre preložená na plátno. Exponovanie vzťahov a situácií zdôrazňuje ako mládež vníma veci citlivejšie, keďže nemá dostatok skúseností pre porovnanie a ucelenie škály pocitov. Rôzne reakcie a postoje okolia mi prišli adekvátne a aj keď netreba škatuľkovať na dobré a zlé - táto séria vie pracovať s ukazaním dobrých a zlých kvalít. Tvorí tak priestor na vytvorenie vlastného názoru na každú z postáv. V negatívach si neodpustím slabú dramaturgiu a nedotiahnuté herecké výkony, ktoré ubrali z celistvosti deja. ()

Petra.Dusbab

První série mě i dost bavila. Občas mi něco přišlo až moc přehnané a vyhrocené, ale ok. Druhé série šla. Další jsem rozkoukala, ale nedokoukala, už to bylo na mě hrozně přemotané, vyhrocené až moc nerealně.  Celkově ne špatný seriál, ale postupem času dle mého se hrozně zhoršoval. ()

Petr.Wiesner

Tenhle seriál mě naprosto dostal, pokud nejste lidé citlivější povahy, myslím si, že vás tento seriál neosloví. Konečně někdo světu ukázal, že jsou mezi námi lidé s mnohem více emocemi ,než si myslíme. První dvě série, jsou úžasný, další dvě už jsou skoro úplně jako jiný seriál. Proto spíše hodnotím jenom 1. a 2. sérii. Nádherně ukazuje, jak je důležité vážit si lidí, které máme. Herecké výkony jsou rovněž výborné. Dojemná emocionální jízda plná myšlenek a uvědomění. 10/10 ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney