Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (více)

Vraťte se do světa dvou realit: každodenního života... a toho, co se za ním skrývá. Aby Neo skutečně poznal sám sebe, musí znovu následovat bílého králíka do Matrixu. Neo už samozřejmě ví, co má dělat. Co ovšem netuší je, že Matrix je nebezpečnější než kdy předtím. Déjà vu. (Magic Box)

Dreaker.24

No jo, matrix už hold není co býval, tak nějak jsem trošičku očekával že to nebude nic světobornýho, ale aby z toho byl trhák, kterej po uzavřeném revolutions dával smysl, bylo fakt sakra těžký udělat, a po některých povedených scénach, se dá říct, že se s tím porvali ještě jakž takž v pohodě, světlými momenty, byli (alespoň pro mě) krátké flashbacky, které mě připomněli krásu prvních dvou dílů. ()

noriaki

Jsou filmy které předběhly svou dobu. Prošlapávaly cestu, posunovaly mantinely a určovaly nový standard. Přesně takový byl první Matrix, a přesně takový čtvrtý Matrix není. Začátek vypadal docela slibně. Příběh vystoupal o úroveň výš, nabídl další dávku paranoidních představ a - někteří by řekli odvážnou, jiní přepálenou reflexi korporátního světa filmových studií, potažmo původní trilogie. Jenže snad se Wachowská zalekla své vize, snad ji neměla pořádně promyšlenou, ale ve druhé čtvrtině utekla ke generickému opakování motivů z prvního dílu, jen ve všem o dvě třídy horších. Nepřehledně sestříhaná akce, obsazení necharismatických panáků, kamera jako z filmů direct to video, na efekt vyskládaný děj, mizerná hudba. Všechno přímo neguje - někteří by řekli uráží to, co bylo Matrixu vlastní. Od člověka který se podepsal pod Jupiter Ascending a nechodí kvůli tomu kanálama to nepřekvapí, přesto zamrzí. Tohle není žádné rafinované pomrknutí na diváka, není to ani posunování laťky a není to ani zábavný film. ()

Playman

Hodně odvážný pokračování Matrixu. Vlastně by mě ani nikdy nenapadlo, že je něco takovýho možný. První polovina filmu je naprosto holy shit, inovativní a sebereflektivní způsobem jakym jsem u filmu asi ještě neviděl. Svym způsobem obrovskej prostředníček Hollywoodu, sequelům, posedlostí dojení frančíz apod. Druhá polovina je sice o dost slabší, ale celkovej dojem je pořád HODNĚ pozitivní, skoro nadšenej. Akce ve filmu je o level, dva níž než v předchozích dílech, ale samotná myšlenka a pointa filmu je prostě super. Takže za mě palec nahoru. ()

tomxxx

Jádro příběhu bylo dobré a film měl nakročeno. Po první půl hodině jsem si říkal, "V čem mají lidi problém, je to dobré." Jenže když se celý film jen odkazuje na předchozí snímky, začalo mě to otravovat, někdy to na mě působilo hodně na sílu a zbytečné. Stokrát dokola zmínka na hru a záběry ze starých filmů. Matrix byl vždy supr akce, tady byla akce špatná, pomalá, nelogická. Jako bych ani neměl o postavy strach, protože agenti měli nulovou mušku a bylo jedno, jestli postava udělá přemet a schová se, nebo prostě jenom běží. Výsledek stejný, nikdo je netrefil. Zombie závěr filmu bylo slušné WTF. V běhu událostí to bylo asi celkem logické vyústění, ale že je to logické, musí se to ve filmu jako je Matrix použít? Působilo to na mě hrozně lacině a vypadalo to na plátně fakt špatně, jako bych se koukal na World War Z. Jonathan Groff jako Smith je pro mě nejvíce rozporuplný. Asi se shodneme, že Weaving tenkrát odehrál životní roli a nalinkoval Smithe tak neopakovatelně, že kdokoliv další měl těžkou úlohu. Obsadit znova Weavinga by asi nedávalo smysl (i kdyby ho získali), ale nějak mi celá linka agenta neštimovala. Tedy, jádro příběhů zase dobré, ale souboje, lokace soubojů a herecky, jakoby se všichni snažili kopírovat staré filmy, ale ve výsledku to na mě vyznělo parodicky. Škoda, myšlenku měl film dobrou, navazoval hezky, ale vše ostatní strašná nuda. Přitom si myslím, že už jen lepší postprodukce by film hodně zvedla. Za mě je to něco jako původní Blade Runner. Natočený materiál a kostra příběhu dobrá, ale provedení ve střižně špatenka. Tak málo stačilo a přitom tak moc k něčemu dobrému zbývá. ()

neoBlast

Hned několikrát jsem si řekl, že bych si mohl znovu zahrát Wolfenstein II: The New Colossus, protože to bylo sakra ulítlé sci-fi, kde alespoň akce měla koule, humor přetékal a byli tam i náckové. Toto vše v tomto nepotřebném sequelu chybí a tudíž nepřebije bullshit zápletku. Chválím trochu herce, Keanu, Carrie-Anne a pro mě nová Jessica Henwick jsou vynikající, že si je ani tento film nezaslouží. Tento sequel brzy zapomenut. Posledním hřebíčkem je funky (!!!) verze Rage Against the Machine s ženskými vokály a saxofonem, tohle je příliš woke i na mě, a cítím se vlastně i trochu osobně uražen. 35 % [Edit:] Ale přiznám, že si tam někdo může něco najít. ()

Zek

Matrix, měl svojí dobu slávy před dvaceti lety a tak to mělo zůstal. Myslím si, že kdyby tento díl, byl natočený pár let po třetím díle, tak takovou ledovou sprchu, by tu určitě nedostal. Co si budeme povídat, druhý a třetí díl, taky nejsou něco extra skvělého. Absolutně jsem nepochopil, proč tam byl Morpheus a Agent Smiths, když je hrají jiný herci. Přitom stačilo vytvořit nové postavy a tyhle dva z příběhu úplně vyškrtnou, než je tam takto lacině dávat. Celkově, je to dost zbytečný díl, který se zařadí k pokračováním Predátora, Terminátora atd. ()

Phietros

Velká nostalgie od paní Wachowski! Dost jsem se bál, jak toto oživení dopadne a jaké bude smysluplné vysvětlení Nea a Trinity, ale ono to nakonec dopadlo dobře. Vše se vybarvilo tak nepřímo a nenásilně jakoby nic! Divák ani neměl tolik času na přemýšlení jestli to tak mohlo být, protože v tu chvíli přijmete že Neo prostě někde přežívá a v tom už hltáte přítomnost Matrixu. Hodně se tady jede na předešlé díly a dalo by se říct, že až na nové scény je to takový remake v jiném čase. První část se nese v hlavě Nea, co by programátora hry, který chodí ke svému terapeutovi aby potlačil svou hlavu. Když potká Trinity, něco se stane a začnou se mu více vracet vzpomínky, jelikož méně zobá prášky! Pak příjde vysvobození a nabídka na vyskočení z matrixu a vše se začíná rozjíždět. Akce tu už není na dnešní dobu revoluční, ale stále obstojná. Herecké obsazení mi vůbec nevadilo, ba naopak líbila se mi myšlenka mladších verzí i že uplynulo několik let mimo matrix. Závěr slibuje další pokračování už jen kvůli společné síle s Trinity! 70% ()

JohnSmith

Osmnáct let jsme čekali na pokračování Neova příběhu a je to tady. Bohužel je to pro mě opravdu velké zklamání. První polovina filmu je fajn, hodně vysvětlování, co se vlastně stalo, odkazy na původní trilogii, sem tam vtipná narážka. Příběh docela slušně rozjetý, ale jako by tvůrcům došla v půlce inspirace a nápady a vytvořili ukecaný, nudný paskvil. Těšil jsem se hlavně na akci, která je sice celkem povedená a realističtější než v původní trilogii, ale téměř vše je zpomalené a to je fakt opruz. A casting? Reeves velice dobrý, Moss nemá co by předvedla, Abdul Mateen naprosto příšerný a zbytek herců jakbysmet, snad krom Harrise, který akorát místy přehrává. Upřímně mě totálně vytáčela ta multikulturnost a totálně feministický závěr, vlastně nejen závěr filmu. Přesně jak tu někdo psal, Wachowski přišel/a/o o koule a pomstila se i na Neovi, který o ně brutálně přišel taky a předal je Trinity. Jako poslední hřebík do rakve pak byla předělávka songu od Rage Against the Machine v závěrečných titulcích, ze které jsem se málem poblil. Ale ať jenom nehaním, vizualizace a efekty byly perfektní. A to je taky jediný důvod, proč dávám tři * ()

immortalis

Vracíme se do světa Matrixu a je to svým způsobem opět revoluční. Film bude rozdělovat, a to byl zřejmě i záměr. Kritika aktuálního světa a Hollywoodu samotného je jedinečná a nechápu, jak tohle mohl Warner Bros schválit. Měl jsem velkou obavu potom, co unikla synopse, jak tohle chtějí ukočírovat, tak aby úplně nepohřbili poselství původní trilogie. Reloaded byl akční, Revolutions přemýšlivý a Resurrections je někde mezi. Pro mě osobně je Matrix film, který definoval můj zájem o filmy, hudbu a počítače. Po shlédnutí mám podobné pocity jako po Star Wars VII jen s tím rozdílem, že tomuto filmu nechybí úcta k předchozím dílům. Považoval jsem Dunu za film roku a v rámci "nové" série to tak určitě je, ale s Resurrections to bude těsné. | 22.12.2021 19:18 63.5% 156 hodnocení | 22.12.2021 18:31 62.8% 135 hodnocení | 22.12.2021 16:45 62.0% 99 hodnocení | ()

MarekLucin

Matrix Resurrections je hraným dokumentem. Dokumentem o původním filmu, postavách, o světě Matrixu, který nijak zásadně nerozšiřuje a neprohlubuje. Matrix Resurrections není "meta". Není metafyzický a rozhodně není filozofický. Přestože má své momenty, především s ohledem na estetiku a audiovizuální zpracování, je zbytečný a postradatelnější než Reloaded a Revolution. Přesto, nebo právě proto, si ode mě odnáší nejvyšší hodnocení. ()

XIXXI

Matrix: Resurrections je prvním pokračováním kultovní filmové série, kterému věřím, že se odehrává ve stejném fikčním světě jako předchozí díly. Čtvrtý Matrix je výjimečným pokračováním, protože odmítá tradici, ve které je sequel postaven na stejné zápletce, tématu a vzorci vyprávění – princip, který dotahuje k dokonalosti například hororová série Nezvratný osud. Negativní reakce na snímek jsou zapříčiněny diváckou zkušeností, kvůli které od dalších dílů sérií očekáváme identický zážitek, jaký nám daly předchozí díly. Často jsem přemýšlel nad tím, jak by vypadal uvěřitelný sequel příběhu postav, kterým do života vstoupila náhoda a zapříčinila výjimečný řetězec událostí. Většinou jsou totiž taková pokračování založena na zopakování stejné náhody. Matrix: Resurrections je ale neobyčejným navázáním na předchozí snímky, protože se vyhýbá populistické hře na nostalgickou notu a neanuluje význam výsledků zápletek předchozích snímků, jako je tomu třeba u sedmých Star Wars. Hlavní dějová linka dospěla ke konci, teď jsou na řadě vedlejší questy! ()

hroubek

Nečekal jsem, že budu z kina odcházet spokojený. Po ohlasech, recenzích a dojmech jsem snížil své očekávání. Přistupoval jsem k tomu, že se ve filmu může stát všechno, a že to ve výsledku nejspíše bude velká sračka. A sám jsem byl překvapený jak moc mi to sedlo. Rozhodně je to film, který bude rozdělovat diváky a nesedne každému. Už samotné pojetí je velkou zkouškou divácké přístupnosti. Nehodlám tvrdit, že všechno, co se ve filmu stalo se mi líbilo, nebo že to dávalo smysl. Ono, jakmile bych začal hlouběji rozebírat děj, zvraty, logiku a myšlenky, tak bych mohl dost nepříjemně narazit a celé by se mi to rozpadlo jako domeček z karet. V tuto chvíli jsem spokojený a mohu říci, že mi The Matrix Resurrections sedl. Svým způsobem obdivuji, co Lana Wachowski předvedla se světem Matrixu a celou mytologii. Tohle byl velmi odvážný krok, který většinu fanoušku hodně naštve. Wachowski k tomu měla své vlastní důvody a z její strany jde o velmi osobitý snímek plný přesahu. Osobně nechápu jak tohle mohlo u Warner Bros. projít, ale Warneři jsou v poslední letech velký střelci, kteří rozhazují miliony na všechny strany a věří režisérům. Důvod, proč mi film sedl je taky ten, že na scénáři dělal David Mitchell (autor Atlasu mraků). Co se týče herecké stránky, tak tady jsem vesměs spokojený. Jediný, kdo mi nesedl byl Yahya Abdul-Mateen II, jelikož má debilně napsanou postavu. Série Matrix se vždy mohla pochlubit perfektní akci a krásnou choreografií soubojů. Zde tomu bohužel tak není. Nicméně je potřeba si uvědomit, že akce je zde druhořadá a to nejdůležitější a hlavní se odehraje jinak. Kupodivu mi nevadilo, jakým způsobem funguje příběh a jeho rozdílné půlky. Přesto, jak už jsem psal, každý kdo mi řekne, že u toho trpěl, bude mít mé pochopení, jelikož ten film je jiný a hodně osobitý a svůj. Já osobně měl kliku, že mi to sedlo a bavilo mě to. ()

Antek

Čtvrtá porce popové filozofie a zároveň taky happy end, o který jsme byli posledně okradeni. Čtvrtý Matrix vzbudil kontroverzi už v okamžiku, kdy jsme o něm věděli minimum. A jelikož se všichni pohybujeme ve stejné éře, tak nějak jsme podezřívali, že za tím vším stojí obvyklá nostalgická ždímačka (nostalgie se někdy rovná také slušnému zisku), jak je v poslední době zvykem. Z tohoto důvodu už jsme dostali dalšího Vyvoleného nebo Blade Runner - a další jsou na řadě (Krotitelé duchů nebo poslední Jurský park). Možná, že nakonec za tím peníze hráli nějakou roli, ale rozhodně bych neupíral čtvrtému Matrixu to, že se jedná o ryze autorský film (hlavní inspirací byla smrt režisérčiných rodičů) – je organicky propojen s původní trilogií a také jde svou vlastní cestou (čímž náš ještě víc popuzuje) stejně jako například Skleněný od Shyamalana. Jasně, nemusí nám to vždycky úplně vyhovovat, ale kdo má větší právo naštvat diváky, než samotný tvůrce (George Lucas o tom ví své) jednoho z nejprogresivnějších sci-fi snímků naší doby? Podobně vztyčeným prostředníčkem už byly dřívější dva sequely, kdy jsme také dostali úplně něco jiného, než jsme čekali (ale čas rány zahojil – i když bych stejně byl nejraději, kdyby původní Matrix zůstal osamocen). Stejný osud snad čeká i Vzkříšení, love story s meta duší a filozofií, o které zase budeme dlouze diskutovat.  Wachovski umí vyprávět, některé její vysvětlovačky jdou možná až moc na lopatu, ale nápaditou práci s obrazem a vizuálem jí nelze upřít. Horší už je to s postavami: sourozenecké duo Wachovských bylo vždy spíše projektanty příběhů (podobně jako Nolan), než režiséry s dramatickým zápalem (a důrazem na psychologii). Ve výsledku je tak postava Trinity hrubě nedokreslená (to ostatně byly vždy), a ten lepší z ústředního hereckého dua tak nemá co hrát. Keanu Reeves pak se svým omezeným hereckým rejstříkem působí v některých okamžicích toporně, ale na to už jsme si přece zvykli ( = má charisma a umí ho prodat). Oběma jim to kope o poznání pomaleji, ale to už tak nějak k matrixovské reflexi patří. Hrdinové zestárli, jsou pomalejší, ale pořád stejně každému nakopou zadek. A to zřejmě platí i o režisérce tohoto předem odsouzeného projektu, který už svým prvním pokračováním sežral sám sebe. ()

fabecc1222

"Ne, ne, ne, To není skutečné" I tak se dají pomocí jedné z nejhorších filmových scén poslední dekády popsat pocity z nového Matrixu. Nebo jednoduše ho označit jako naprosto zbytečný film. Nový Matrix nepřináší do příběhu nic nového, a vesměs není žádný důvod ho vidět. Reeves tu předvádí jeden z nejhorších hereckých výkonů, které jsem kdy u tak známého hereckého jména viděl, a zaslouženě si podle mého dojde pro Zlatou malinu. Nostalgie tu nefunguje, snaha o humor schazováním současného filmového průmyslu (Ve kterém se ale na druhou stranu snažíme uspět...) je asi to nejpovedenější, ale je to prostě málo. Pamatujete si na revoluční akci z původní trilogie? Tady je akce horší, než v současném průměrném akčním bijáku. ()

VasaX

Nepřišlo mi to tak špatné, jak jsem všude slyšel. Bohužel ano, co bratři Wachowski stavěli na poselství, vizi, filosofii v prvním Matrixu tady Lana staví už jen na patosu a nostalgii. Vizuálně jsem se nedočkal ničeho "nového", naopak Lana to trochu vyplnila stopáží původních Matrixů. Akce taky bohužel zestárla a působí tu už trochu... komicky. Tomuhle stylu ujel vlak a vlastně akce byla to, co mě na celém filmu otravovalo nejvíc. Keanu je herecky fajn, i když už je to spíš zádumčivý Keanu s přechody do "Bill & Ted" gestiky. Světlo reflektoru si tu ukradl Neil Patrick Harris, který má nejen super postavu, ale i super herecký projev. Zbytek tak nějak osciluje a schovává se většinu času za podnětově přehlcenou výpravu. Ale i tak, čekal jsem tragédii a nakonec je to dobrý příběh, netradičně pojaté pokračování/recyklování Matrix trilogie i prvního Matrixu. A už chápu zdejší rozptyl hodnocení, na tohle si prostě musí udělat názor každý sám. ()

VanTom

Těžko se o 4. díle něco relevantního píše, jelikož svým vysoce "meta" pojetím mnoho výtek odmítá, až sám sebe pomalu popírá. Nicméně zábava (nostalgická se spoustou odkazů) je to ve výsledku jen napůl, bez výjimečných scén a momentů – a bez stylu (to bohužel nejvíc platí pro tuctovou akci). Ale rozhodně mi nějak nevadil, natož aby pobuřoval. Neo a Trinity byli zkrátka vzkříšeni a po 60 letech znovu osvobozeni, jen aby se ocitli na podobném výchozím bodě, jako na konci jednotky. [CineStar Anděl] ()

Timak

Uf, tak tohle se hodně nepovedlo. Jako abych celý film přemýšlel, kde že jsem tu herečku jenom viděl a že těch 209,- Kč bylo těžce vyhozených z okna, to se už dlouho nestalo. Už úvodní scéna těžce zklamala a bohužel zbytek nebyl o nic lepší. Takhle, shrňme si to, zcela úplně zbytečný film, který nevydělal vůbec nic, příběh nijak neobohatil a spíš si člověk řekne, jestli ti původní herci četli třeba jiný scénář, který pak někdo zahodil do koše a natáčeli zcela zdrogovaní podle úplně jiného. Protože jinak si to opravdu neumím představit, proč to natáčeli a hlavně, proč tohle? Jednička navždy bude moje top a srdcovka, dvojka a trojka jen chudý příbuzný a tohle, tohle raději hned zapomenout. 1* dávám z tu kočku z Iron Fista (nakonec jsem na to přišel, kde hrála. Chudák holka, točí jednu sra*ku za druhou). P.S. Nakonec musí být Morpheus (Laurence) přece jenom moc rád, že ho přeobsadili. ()

Brain-D odpad!

To co jsem miloval na původním (prvním) díle se mi tady 1/2 Wachowskich snaží zničit. Celé to působí jako sebereflexe sebe sama a přetváří to pohled na celý Matrixový koncept. Kde pár postav jde vrátit do tohohle pokračování, ale pár ne, protože se z určitých důvodů nemohli účastnit. Nechci nic malovat, ale myslím, že tušili, že tuto značku nebude moudré probouzet po tak velkolepém uzavření jako byl Revolutions. Síla postav "agenta Smitha" a "Morphea" byli jedny z nejdůležitějších postav. Troufám si říct, že Matrix trilogie má vlastně 4 hlavní postavy: Neo, Trinity, Morpheus a agent Smith. To se vším všudy, ať už původní herci nebo jejich charakter. Tady Morphea a Smitha nahrazují jiní herci, což má své odůvodnění. Mohla se tak stejně vrátit celá parta a to by mělo určitě též svůj důvod. Film celý mě nutí si pokládat hodně otázek, ale asi nejvíce převládá otázka "PROČ?!!!". Celé to šlo technicky (bojová choreografie, kamera, akce, zelený filtr a spousta dalších cool matrix věcí, které tak milujeme z původní trilogie) úplně špatným směrem. Nebudu rozebírat filozofickou hloubku tohoto dílu. Myslím, že nepřináší o moc nic nového. Je to pro mě a pro spoustu fanoušků původní trilogie zbytečný díl. Možná až parazitující na původním díle. Chvílemi mě i mrzelo, že jsem snímek zhlédl a určitě nebude vadit, když ho i jako fanoušci Matrixu vynecháte. odpad! ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Studio Warner Bros. chce být druhým Disney

31.12.2021

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)