Červený trpaslík

• Velká Británie Red Dwarf
Velká Británie, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Série(13) / Epizody(74)

Ravi

Co více napsat o "Červeném trpaslíkovi"? Snad jen to, že se parta průměrných tvůrců a herců (vyjma skvělého Berrieho) sešla, aby světu dala v neobyčejném koktejlu nejkultovnější sitkom všech dob. Kdo neviděl Trpaslíka, jakoby neviděl pořádnou, nápaditou a nekonečně zábavnou Sci-Fi parodii. Seriál má ještě jedno velmi velké a neobvyklé plus a tím je český dabing, řekl bych že jeden z nejlepších vůbec a dokonce snad lepší, než originál. 100% = 5+/5 ()

klima777

Kdyby nebyl přimíchán umělý, rušivý a hloupě návodný smích publika, hodnotím ještě výš. Platí pro všechny série (kromě nejnovější, která je poněkud odlišného ražení, ale pořád hodně dobrá). ()

Kosmik 1

Hologram Rimmera: "Já jsem přišel z budoucnosti, abych Tě varoval, že za 3 miliony let budeš mrtvý!". Živý Rimmer: "Cha, no ne, vážně?". Hologram: "Ano, něco s tím teď můžeš udělat!". Rimmer: "A co navrhuješ, jíst více vlákniny?". :-D Tohle je vlastně droga. Neznám nic jiného, na co bych mohl koukat od rána do večera neustále dokola, co bych si pouštěl před spaním, ve chvílích nudy, ve chvílích, kdy na mě jde depka a potřebuju najít jiné myšlenky nebo ve chvílích, kdy se prostě jen chci pobavit. Každý díl mám shlédnutý alespoň stokrát, vždycky se směju, ikdyž znám vše nazpaměť. Množství neuvěřitelných hlášek v každé epizodě, ač si kolikrát říkám, že ani není možné do těch pár minut vměstnat tolik humoru. Nikdy jsem se s něčím podobným v žádném seriálu nesetkal. Je to kultovní seriál se vším všudy. Rimmer: "Myslel jsem, že umíš řídit Kosmika!" Kryton: "Potíž je v tom, že toto je Kosmik 1 a já se učil na Kosmiku 2." Rimmer: "Ale dyť jsou oba stejné!" Kryton: "No právě..." Seriál nadupaný vtipnýma hláškama, které se na Vás sypou jedna za druhou. Co věta, to hláška. Posádka ač skromná co do počtu, tak každá je osobnost tisíciletí. Lister, Rimmer, Kocour, Kryton, Holly a hlavně Eso Rimmer! "Nachystejte květináče, na Vánoce jsem zpátky!... nebo tak nějak..." :-D 100% ()

homerr

Bohužel (bohudík) mne osobně to vůbec nezaujalo. Možná jsem divný (nebo nevím co), ale tento druh zábavy na mne nepůsobil bohužel (bohudík) pozitivě. Na druhou strabu chápu obrovské masy fanoušků, ale mne to opravdu nedostalo.... ()

Vironey

Nemám to slovo ráda, ba to přímo nenávidím, ale tady je na místě - Červený trpaslík je kult. Vše důležité už tu bylo řečeno, takže se nebudu opakovat. Ovšem za ta léta, co tenhle britcom sleduji (opakovaně, neustále, do zblbnutí), jsem vypozorovala zvláštní jev: Všichni, kdož tenhle seriál zbožňují, ho viděli poprvé na střední škole. Uskutečnila jsem tedy takový experiment: Z populace jsem vybrala vzorek dospělých (jakože nad 30 let) lidí a promítla jim první díl. 50% lidí nechápavě zíralo, dalších 40% se rozběsnilo, cože to je za hovadinu a zbylých 10% usnulo. Z tohoto výsledku lze vyvodit mnoho závěrů, mě napadl jen jediný: Červený trpaslík je absurdní šílenost, jehož genialitu ocení jen emočně labilní adolescenti, kteří jsou tímto duševně poznamenáni a formováni a toto vychýlení z normy se s nimi táhne až do pozdního věku. Jediným lékem na tuto duševní úchylku je šetrná lobotomie či v lepším případě 2 hodiny BK. Pozn.: Výsledky výzkumu jsou neobjektivní, vykonstruované a v žádném případě neodpovídají realitě. Děkuji. ()

s.e.p.p

Můj osobní večerníček a pravidelná dávka nostalgie. U Červeného trpaslíka jsem usínal před deseti lety, usínám u něj i dnes. ()

Koryntos

Lahůdka mezi seriály. Občas si na Červeném trpaslíkovi doslova,,ulítávám", tím že sleduji všechny díly skoro non stop v kuse, protože s tím prostě nejde přestat. Přesto přiznávám bez mučení, že Červeného trpaslíka- Zpátky na zemi, jsem nikdy neviděla. Třeba jednou přijde čas a podívám se i na novější díly, zatím jsem však nenašla odvahu. Nechci si kazit léty prověřenou klasiku případným zklamáním. Navíc nejsem zastáncem návratů seriálů, nebo dalšího pokračování filmu po XY letech. ()

V.Silver

Jeden z mála seriálů, který nijak neutrpěl českým dabignem - naopak! Příběhy zvláštní čtveřice (zpočátku trojice) hlavních hrdinů nás zavedou do všech koutů vesmíru a roztodivných dimenzí a realit, kde si dělají srandu naprosto ze všeho - minorit, majorit, náboženství i ateismu, války, míru, lásky a nenávisti. Už z tohohle popisu musí být jasné, že takovou směsku témat mohl obsáhnout buď geniální, nebo naprosto odpadní seriál. Červený trpaslík je naštěstí ten první případ - brliantní vtipy, nepřerušovaný tok humoru, ale i mnoho skutečných lidských emocí, které - protože je vlastně nakonec nikdo nebere vážně - vytváří naprosto kompaktní snůšku hovadin, kterou nelze nemilovat. A kdo je nemá rád, je hromádka trusu z myšího albína. Ještě jednou musím složit velkou poctu překladatelům a autorům českých dialogů, jsou naprosto brilantní! 99% ()

Myrreczech

Trvalo mi asi 10 let než jsem dokázal ocenit genialitu tohoto seriálu. Dokonalé postavy (především Rimmer) a úžasný britský humor jsou jen špička ledovce kultovnosti tohoto seriálu. ()

Roseinka

Přítel mě několik let přemlouval, ať si to pustím. Statečně jsem odolávala, protože když jsem vždy v telce zahlédla úryvky dílů, přišlo mi to trapné (především proto, že "nesnáším" tenhle starý styl robotů, vesmírných lodí, vesmíru atd. - ale došlo mi teď, že seriál je o rok starší než já a v té době to muselo být něco!). No, ale nakonec jsem si to tedy pustila. Zatím dávám 4 hvězdy, ale jsem teprve v první čtvrtině seriálu. Musím říct, že některé hlášky jsou opravdu výborné. Dokonce jsem si rychle zvykla na všechny ty vesmírné kulisy a pozor! nevadí mi. Nevím, zda mám radši Rimmera nebo Listera, možná je nejde oddělovat, patří k sobě. :) Trošilinku mi vadí chování Kocoura, ale snažím se to vnímat tak, jak je to v seriálu myšleno a někdy je to i docela vtipné (možná ho začínám mít taky ráda). S Krytonem jsem zatím viděla jen jeden díl a ten mě hodně pobavil (ale ta krabicová hlava se mi tak nelíííbí :D). No a Holly - hlava v černu se suchým sarkaistickým humorem mě taky dokáže občas rozsekat. Až seriál dokoukám, tak uvidím zda přehodnotím a přidám hvězdu navíc. :) ////// No dobřééé! Přidávám hvězdu. Podvolila jsem se. :D Je to úžasný seriál. Až na pár výjimečně nudných dílů jsem si tenhle seriál opravdu zamilovala a těším se, až si pustím znovu. Zbožňuju Kocoura, který mi na začátku neseděl, miluju debilitu Rimmera, kterýho mi je stejně nejvíc líto a Lister s Krytonem jsou pro mě takový neodjímatelný pohodáři. Moc nechápu akorát vždycky přechody mezi sériemi, ale nějak jsem si zvykla. Opět jsem se přesvědčila, že anglický humor je prostě nejlepší. :o) ()

Stasz

Už jako malý jsem na to koukal s tátou, když to jelo poprvý v televizi.. I po těch letech mě to stále baví a občas se na nějaký ten díl podívám.. slušný britský humor.. seriál založený na rozhlasové hře. Bez Rimmra by to bylo poloviční což u některých epizod, kde má absenci jde hodně poznat :) ()

mcleod

Kde jsou všichni, Holle? - Jsou mrtví, Dave. - Ale kdo? - Všichni, Dave. - Co, i kapitán Hollister? - Všichni jsou mrtví, Dave. - A co Todhunter? - Všichni jsou mrtví, Dave. - A co Selby? - Je mrtvý. Všichni jsou mrtví, Dave. - Peterson ale ne, že jo? - Všichni jsou mrtví, Dave. - Chen snad ne? - Gordon, Bennett, ano i Chen, všichni. Všichni jsou mrtví, Dave! - Rimmer? - Je mrtvý, Dave. Všichni jsou mrtví. Všichni jsou už mrtví, Dave! - Počkej. Snažíš se mi říct, že jsou všichni mrtví? Takže takhle nějak začal jeden z nejkultovnějších sitcomů v celém známém vesmíru... ()

vyfuk

Červený trpaslík je považován za kult v seriálové a komediální tvorbě. Nikdo se nemůže divit, že přežil desetiletí a dopracoval to až sem. Má první zkušenost s Trpajzlíkem přišla už na jaře 2015, kdy jsem viděl první sérii, která mne upřímně ohromila. Lámal jsem se smíchy jako novopečený maturant, který věděl, co je to epizeuxis. Ale život je otázkou priorit a tak šel tento počin stranou. A nyní jsem se po roce k němu vrátil v měřítku takovém, že jsem během jednoho měsíce sjel všechno. Ale všechna sláva polní tráva. Seriál celou dobu disponuje v celku starým a ošemetným humorem. Bojím se pustit si první sérii, protože ji mám zachovalou jako strašně úžasnou. Druhá série vejš je ale dle mého kardinální průjem. Humor je buď zcela jasný, nebo se opakuje. A to po několika sériích začne v celku vadit. Pro spoustu lidí je toto materiál na nejvyšší úrovni. Ale pro mne to je materiál, který je někdy dobrý na odreagování do televize, ale asi bych to nevyhledával. ()

J-o-k-e-r

Kdysi mi dělalo problém překousnout první díl. Dnes je to jeden z mých nejoblíbenějích seriálů. Na kolejích to byl kult a se spolubydlama jsme na to koukali denně! Znám jej téměř zpaměti a pořád se to neokouká. Typický britský suchý humor, plno hlášek a skvělých postaviček. Scifi seriál jak má být a jsem moc rád, že se po delší odmlce seriál opět vrátil, protože i nové série neztratily nic ze svého kouzla. I tady třeba zmínit povedený český dabing. Rimmer rulez! ()

Ementaler86

Kultovní je v případě Červeného trpaslíka ještě slabé slovo. Je jen málo lidí, kteří by neznali tuto legendární těžařskou loď a její ještě legendárnější posádku. Nekonečně zábavná a suchým humorem nabitá klasika, u které výjimečně upřednostňuji český dabing před originálem. ()

J.Lajner

Kult, který částečně formoval mou osobnost. Uragán pamětihodných hlášek balancujících na hranici mezi trapností a nadčasovostí. Fenomén mezi televizními projekty, jehož dokonalost se odráží v každém nedokonalém záběru. Detailní zákulisní story a rozbor seriálu zde. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019