Městečko Twin Peaks - The Return (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017, 18 h (Minutáž: 18x60 min)

David Lynch

David Lynch, Mark Frost

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Sheryl Lee, Kimmy Robertson, Russ Tamblyn, Ray Wise, Grace Zabriskie, Michael Horse, Catherine E. Coulson, Brian T. Finney, Zoe McLane, James Morrison, Judith Drake, George Griffith, Laura Kenny, Jonny Coyne, Shane Lynch, Harry Goaz, Amy Shiels, Matt Battaglia, Ronnie Gene Blevins, Brent Briscoe, Scott Coffey, John Ennis, David Lynch, Don Murray, Walter Olkewicz, Max Perlich, Trent Reznor, Wendy Robie, Al Strobel, Jodi Thelen, Eddie Vedder, Alicia Witt, Sabrina S. Sutherland, Chrysta Bell, Nae, Hailey Gates, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, Don S. Davis, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Charlotte Stewart, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Sherilyn Fenn, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Everett McGill, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Mark Frost, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Julee Cruise, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Jan D'Arcy, Bob Stephenson

Sabrina S. Sutherland

Scénografie:

Ruth De Jong

Kostýmy:

Nancy Steiner

David Lynch je jediný režisér na světě, který může 18 hodin totálně vyjebávat s divákem a beztrestně mu to prochází. Pokud čekáte na vysvětlení otazníků, které zůstaly na konci druhé série, tak na to rovnou zapomeňte. Lynch do třetí série naporcoval rekordní množtsví svých bizardností a divných věcí, nových postav, které se baví o věcech, které jsou pro děj naprosto irelevantní, starých postav, z nichž většina je pro děj naprosto irelevantní, ale bez nich by to prostě nebylo ono. Ani na minutu si nemůžete být jistí, co se vlastně děje, Lynch nám sem sází jednu dějovou linii za druhou a pak většinu z nich bez vysvětlení opouští. Je to něco, co by pod taktovkou jakéhokoliv jiného režiséra vyznělo jako totální nesmyslný guláš, ale Lynch to celé ustojí a nezbývá nic jiného než ten jeho Twin Peaks guláš s obdivem sledovat a pak s někým podobně naladěným rozebírat a obdivovat všechny ty divné věci.(5.9.2017)

Snad ještě nikdy nebyla hranice mezi významovou provázaností a samoúčelnou pseudoartovostí tak tenká. Lynch opět boří konvence a kromě kritiky a mainstreamového diváka si tentokrát vytírá zadek i s vlastními fandy. Dalo se čekat, že nové Twin Peaks bude prostě jiné, ale tohle netušil asi nikdo. Když Frost s Lynchem vypustili do světa původní seriál, mohl se divák ponořit do atmosférické detektivky zasazené do bizarního maloměsta, kterou občas narušovaly nějaké ty psychedelické výlevy. Ty byly ovšem v původních dvou sériích použity víceméně jako koření, přičemž v nich fungoval normální, lineární děj. U třetí řady člověk vážně neví, jestli si Lynch tropí žerty, nebo jestli ty natahované exkurzy do života původních postav, které nemají na děj příliš velký vliv, mají nějaký hlubší smysl. Jestli ty hrátky s časem a dimenzemi jsou promyšlenou skládačkou, nebo jen masturbací stárnoucího génia. Nejsem z těch, kteří potřebují dostat všechny odpovědi na podnose, zároveň ale nemám náladu sledovat současně dvě synchronizované epizody, jak navrhují autoři některých jinak zajímavých teorií o tom, co znamenal ten závěrečný mindfuck. Nabízí se otázka, jak by to celé vypadalo, kdyby měla třetí série jen původně zamýšlených devět, ne osmnáct epizod. Takhle se člověk prostě neubrání myšlence, že dvouminutové zametání baru je jen výplň. Jsem ale přesto rád, že si Lynch mohl splnit sen a natočit osmnáctihodinovou jízdu do světa snů, do které mu nikdo nekecal. (1 213. – To je jen číslo komentáře, fakt to není čas, kdy se na zem vrátí agent Cooper.)(10.9.2017)

Twin Peaks (obzvlast prvni radu) povazuju za genialni dilo, takze jsem byl sice zvedavy, ale zaroven pomerne skepticky k tomu co prijde v tomhle navratu po 25ti letech. Je moudre sahat na legendy? David Lynch uz precijen neni na vrcholu, poslednich 10 let vesmes nic poradneho nenatocil a sovy uz treba davno nejsou cim se zdali byt. Uz prvnich par dilu ale dava tusit, ze tohle zklamani rozhodne nebude, dalsi dily potvrdi, ze jde o naprosto dustojne pokracovani, ktere cerpa inspirace z cele dosavadni tvorby Lynche a bere si z ni to nejlepsi. Cca nekde v pulce konkretne od 8 epizody se zacne servirovat tak ultimatni naloz umelecke dokonalosti, ze to nema obdoby. Nespocet scen kdy jen s obdivem a zatajenym dechem hltate ten nicim neredeny 100% Lynch material. Uzivate si tu neskutecnou atmosferu, magickou Badalamentiho hudbu, Lynchuv hororovy sound design i osvezujici bonbonky v podobe performanci v Roadhouse clubu na konci kazdeho dilu. Setkavate se s mnohdy famozne zahranymi charaktery po x letech. Lustite zahady a unasite se mysterioznosti celeho TP univerza. A ve finale si uvedomite, ze tohle bylo zrejme to nejlepsi co na poli TV Shows kdy vzniklo. Maximalni spokojenost, Lynchuv navrat do top formy v plne parade a jednoznacne to nejlepsi co jsem za posledni dlouhe roky videl. 10/10(9.9.2017)

Potěš pánbůh. Kdokoliv ač existující nebo fiktivní. Dle komentářů a hlavně hodnocení, které zde vidím v celku od velké většiny, mám problém s tím, že zde budu čůrat proti hurikánu. Ale nemůžu si pomoci. Twin Peaks dávali smysl onu kouzelnou první sérii, na kterou v celku s láskou vzpomínám. Poté jsem se to začalo dostávat níž a níž až jsme klesli na samé dno. Ta třetí série je ještě něco pod tím dnem. Pod mořem. Někde v Číně nebo kde. Pro spousty fanoušků dokončení chybějícího článku.To chápu, je to super, že jsme viděli dokončení tohoto amerického snu. Tím to ale končí. Spousta lidí chápala zapadnutí všeho do všeho. Úplně všechno dávalo perfektní smysl. Bubáci, mluvící elektrovětve... slušnej trip. Ale bohužel. Nejsem fanda něčeho, co absolutně nedává smysl. Ovšem, bude tu spousta lidí, že jsem nemyslící a nekulturní prase, ale jsem spíš normální divák. Divák, který rád přemýšlí, podívá se i na něco komplikovaného. Ale nerad ztrácím čas u něčeho, co jednoduše nedává smysl. Bohužel, bohudík, je to pravda.(9.9.2017)

• mcleod

Twin Peaks byl vždy jedním z mých nejoblíbenějších seriálů. Neubráním se tak zásadnímu srovnání této třetí série se staršími díly. Bohužel, ty nové nedosahují ani zdaleka kvality či pouhé koukatelnosti těch starých. V původním seriálu se David Lynch se surreálností ještě držel zkrátka, v nových dílech to rozjel s plnou parou a seriál tak ztrácí kouzlo jen trochu divného. Přímo esenciální je v tomto smyslu hrozný osmý díl, který prostě nepřináší tolik myšlenek, aby bylo nutné přetrpět hodinu drsně postmoderního videa, kolem kterého by v galerii moderního umění všichni prošli jen s úšklebkem na tváři. Navíc příběh této série už není tak příjemně komorní a pomalý, jako u původního seriálu. Bohužel, to ho právě činilo zajímavým... ten tajemný odlehlý kraj, kde se v temných lesích dějí divné věci. V Las Vegas se divné věci dějí už z podstaty tohoto místa :-) Tudíž to už v této mnohem pompéznější, méně atmosférické, nechutnější a bohužel i samoúčelně překombinované sérii nenajdeme. A právě chaotičnost a neucelenost příběhu, která s tím souvisí, dokázala mnohem méně strhnout než původní díly. Ze začátku byla radost koukat na připomenutí starého seriálu, ale od půlky této série (ano, od onoho osmého dílu) už mě její příběh spíše nudil a v posledních dvou dílech dokonce i štval. Mimo jedinou výjimku: vystoupení Eddieho Veddera :-) No, vlastně ani nevím, proč jsem na to koukal až do konce...(5.9.2017)

• - Jedním z herců, kteří se ve 3. sérii nevrátí je Michael J. Anderson (známý jako trpaslík, v originále jako „man from another place“), se kterým se v novém obsazení vůbec nepočítalo. Hlavním důvodem podle Andersona měly být neshody ohledně platu. V srpnu 2015 pak Anderson na svém facebookovém účtu nepřímo obvinil Lynche ze znásilnění vlastní dcery a vraždy herce Jacka Nanceho, čímž sklidil mnoho negativních reakcí včetně samotné dcery Davida Lynche, Jennifer Chambers Lynch. (PierrevanH)

• - Na konci epizody můžeme v kanceláři FBI vidět portrét Franze Kafky. Režisér David Lynch k tomu poznamenal: „Jeden z umělců, u kterého cítím, že by mohl být můj bratr, je Franz Kafka.“ Lynch obdivuje především povídku „Proměna“. (timmy321)

• - V posledním dílu seriálu Městečko Twin Peaks (od r. 1990) řekla Laura Palmer (Sheryl Lee) agentu Dale Cooperovi (Kyle MacLachlan), že se opět uvidí za 25 let. Přesně po 25 letech začíná David Lynch s Markem Frostem natáčet pokračovaní seriálu. (Shadowland)