Městečko Twin Peaks - The Return (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017, 18 h (Minutáž: 18x60 min)

David Lynch

David Lynch, Mark Frost

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Sheryl Lee, Kimmy Robertson, Russ Tamblyn, Ray Wise, Grace Zabriskie, Michael Horse, Catherine E. Coulson, Brian T. Finney, Zoe McLane, James Morrison, Judith Drake, George Griffith, Laura Kenny, Jonny Coyne, Shane Lynch, Harry Goaz, Amy Shiels, Matt Battaglia, Ronnie Gene Blevins, Brent Briscoe, Scott Coffey, John Ennis, David Lynch, Don Murray, Walter Olkewicz, Max Perlich, Trent Reznor, Wendy Robie, Al Strobel, Jodi Thelen, Eddie Vedder, Alicia Witt, Sabrina S. Sutherland, Chrysta Bell, Nae, Hailey Gates, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, Don S. Davis, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Charlotte Stewart, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Sherilyn Fenn, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Everett McGill, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Mark Frost, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Julee Cruise, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, Elizabeth Anweis, Joy Nash

Sabrina S. Sutherland

Scénografie:

Ruth De Jong

Kostýmy:

Nancy Steiner

Lynch zasa raz naservíroval poriadne prepečený mindfuck. Objavilo sa mnoho starých známych tvárí, niektoré zasa dosť chýbali. Celkovo veľmi príjemná nostalgická jazda s moderným nádychom. No čo ostalo je staré dobré Lynchovo surreálno. V dnešnej dobe pustiť do éteru takýto kúsok je prepleskom súčasným seriálom. Najlepšia časť série podľa mňa bezkonkurenčne č. 16. Ďakujem pán Lynch za zážitok počas celej série.(16.10.2017)

Atmosféra a temnota jak svině, místy nepříjemně pod kůži pronikající hrůza, něco takového televizní tvorba ještě nezažila. Lynch s Frostem úplně zlikvidovali element soap opery, který tak kazil druhou sérii a zmnohonásobili element "WTF" scén a přesto je to stále ten starý Twin Peaks s absurdním humorem. Opravdu bych nevěřil, že Lynch nám ve svém věku naservíruje takovou jízdu a osobně doufám, že dostane ještě víc příležitostí točit. Po zdrcujícím finále ve mě totiž stále převládá touha vidět víc dlouhých záběrů prázdných silnic osvícených jen světly z aut. :-)(6.9.2017)

Snad ještě nikdy nebyla hranice mezi významovou provázaností a samoúčelnou pseudoartovostí tak tenká. Lynch opět boří konvence a kromě kritiky a mainstreamového diváka si tentokrát vytírá zadek i s vlastními fandy. Dalo se čekat, že nové Twin Peaks bude prostě jiné, ale tohle netušil asi nikdo. Když Frost s Lynchem vypustili do světa původní seriál, mohl se divák ponořit do atmosférické detektivky zasazené do bizarního maloměsta, kterou občas narušovaly nějaké ty psychedelické výlevy. Ty byly ovšem v původních dvou sériích použity víceméně jako koření, přičemž v nich fungoval normální, lineární děj. U třetí řady člověk vážně neví, jestli si Lynch tropí žerty, nebo jestli ty natahované exkurzy do života původních postav, které nemají na děj příliš velký vliv, mají nějaký hlubší smysl. Jestli ty hrátky s časem a dimenzemi jsou promyšlenou skládačkou, nebo jen masturbací stárnoucího génia. Nejsem z těch, kteří potřebují dostat všechny odpovědi na podnose, zároveň ale nemám náladu sledovat současně dvě synchronizované epizody, jak navrhují autoři některých jinak zajímavých teorií o tom, co znamenal ten závěrečný mindfuck. Nabízí se otázka, jak by to celé vypadalo, kdyby měla třetí série jen původně zamýšlených devět, ne osmnáct epizod. Takhle se člověk prostě neubrání myšlence, že dvouminutové zametání baru je jen výplň. Jsem ale přesto rád, že si Lynch mohl splnit sen a natočit osmnáctihodinovou jízdu do světa snů, do které mu nikdo nekecal. (1 213. – To je jen číslo komentáře, fakt to není čas, kdy se na zem vrátí agent Cooper.)(10.9.2017)

Důstojný následovník, předchozí, naprosto perfektní série. A to je (bohužel) největší plus. Zbytek je hodně nevyrovnaný mix, kde některé díly jsou naprosto dokonalé a jiné úplně o ničem. Vím, že je Lynch pořád někde jinde, nemusím jeho díla chápat, ale musím mít po skončení ten silný, blíže nepopsaný pocit, že jsem viděl něco, na co hned tak nezapomenu. A to mi tady celkem chybělo, přes skvělý konec a famózního Kyla, jsem nucen konstatovat, že jsem od tohoto seriálu čekal určitě víc.(7.9.2017)

Skutečně umělecké je pro mě to dílo, které mluví samo za sebe. Jednoduše v tom smyslu, že k němu není třeba co dodávat. Nemusím ho zasazovat ani do historických, ani do biografických, kulturních nebo politických souvislostí. A jakmile se objeví upocený pokus o jeho více nebo méně zasvěcenou analýzu, interpretaci atp., půjde v každém případě o pokřivující překlad.(30.1.2018)

• - V posledním dílu seriálu Městečko Twin Peaks (od r. 1990) řekla Laura Palmer (Sheryl Lee) agentu Dale Cooperovi (Kyle MacLachlan), že se opět uvidí za 25 let. Přesně po 25 letech začíná David Lynch s Markem Frostem natáčet pokračovaní seriálu. (Shadowland)

• - Jedním z herců, kteří se ve 3. sérii nevrátí je Michael J. Anderson (známý jako trpaslík, v originále jako „man from another place“), se kterým se v novém obsazení vůbec nepočítalo. Hlavním důvodem podle Andersona měly být neshody ohledně platu. V srpnu 2015 pak Anderson na svém facebookovém účtu nepřímo obvinil Lynche ze znásilnění vlastní dcery a vraždy herce Jacka Nanceho, čímž sklidil mnoho negativních reakcí včetně samotné dcery Davida Lynche, Jennifer Chambers Lynch. (PierrevanH)

• - Na konci epizody můžeme v kanceláři FBI vidět portrét Franze Kafky. Režisér David Lynch k tomu poznamenal: „Jeden z umělců, u kterého cítím, že by mohl být můj bratr, je Franz Kafka.“ Lynch obdivuje především povídku „Proměna“. (timmy321)