Městečko Twin Peaks - The Return (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017, 18 h (Minutáž: 18x60 min)

David Lynch

David Lynch, Mark Frost

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Sheryl Lee, Kimmy Robertson, Russ Tamblyn, Ray Wise, Grace Zabriskie, Michael Horse, Catherine E. Coulson, Brian T. Finney, Zoe McLane, James Morrison, Judith Drake, George Griffith, Laura Kenny, Jonny Coyne, Shane Lynch, Harry Goaz, Amy Shiels, Matt Battaglia, Ronnie Gene Blevins, Brent Briscoe, Scott Coffey, John Ennis, David Lynch, Don Murray, Walter Olkewicz, Max Perlich, Trent Reznor, Wendy Robie, Al Strobel, Jodi Thelen, Eddie Vedder, Alicia Witt, Sabrina S. Sutherland, Chrysta Bell, Nae, Hailey Gates, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, Don S. Davis, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Charlotte Stewart, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Sherilyn Fenn, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Everett McGill, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Mark Frost, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Julee Cruise, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle, Jan D'Arcy, Bob Stephenson, Elizabeth Anweis, Joy Nash, Sara Sohn

Sabrina S. Sutherland

Scénografie:

Ruth De Jong

Kostýmy:

Nancy Steiner

Shovel yourself out of the shit! I just did. Cesta z výšin televizního zjevení může vést pouze z kopce, varoval skeptik ve mně, hrdém držiteli sběratelské edice prvních dvou sérií na DVD a jinak též milovníkovi višňového koláče. Jenže Lynch není jen tak někdo a místo aby zklamal či utržil plichtu, možná nejen pro mě zachránil víru v americkou televizní tvorbu. Tvůrce, který už točil jen kraťasy jako I touch a Red Button se nejspíš právě takhle rozcvičoval na další, doufejme nikoliv poslední majstrštyk. Jestliže první a druhá série měly blízko k Modrému sametu, lehce surreálnému filmu, který zachovával rovnováhu mezi kýčem a krutým výsměchem jemu, série třetí vypadá jako pro změnu štědře zafinancovaný haluz Inland Empire. A hned od začátku je jasné, že se to psalo 25 let. Drsnější, rozvětvenější, krvavější a cca 72x surreálnější verze lehce halucinogenní devadesátkové soap opery rozkvétá v čiré zlo a pasuje tak na naše zasrané časy jako hrnec na prdel. Šlo by procházet jednotlivosti, ale stačí říci, že The Return levituje 10 kilometrů nad čímkoliv z populární produkce; ve všech směrech. Casting snů kombinuje známou partu s hollywoodskými stars, jež v televizi pohromadě nezahlédnete; staré i nové postavy, v podstatě bez samoúčelu; nenapodobitelná atmosféra groteskní temnoty; univerzum dekonstruující nemilosrdně vlastní historii, v němž příznačně není často jasné ani základní časoprostorové uspořádaní podle hesla is it future, is it past?; scénář prvotřídně režírovaného zlého snu; sebemrzačící se příběh, kterému není podobné nic, co jste viděli. Lynchova vize nachází v produkci Showtime prostředky k uskutečnění, která by bez reputace Davida Lynche neměla šanci. Původně zřídka navštěvovaný černý vigvam je tentokrát na denním pořádku. Pět hvězdiček je fakt málo. Takže slovy doktora Jacobiho v úvodu komentáře, udělejte svému vkusu dobře a ... ↑←.(26.12.2017)

• BoPo

Vždy hodnotím seriál ako celok. Nikdy jednotlivé série. Tu robím výnimku, pretože predsa len, keď je medzi sériami 25 ročná pauza, tak sa hodí rozčlenenie. Pôvodný Twin Peaks mal zaujímavé postavy a skvelú atmosféru plnú záhad. Kult s 5* cejchom. TP Return má strašne veľa postáv a z nich vyplývajúci veľký počet dejových odbočiek. Dej je vlastne zhluk odbočiek. Postráda hlavnú líniu. Niektorá odbočka je zaujímavá, niektorá trošku navodzuje dojem pôvodného TP, niektorá je ťažko uchopiteľný úlet, niektorá čistá nuda a iná zasa na hranici blbosti. Bolo fajn zasa vidieť veľa starých známych (plus Lynchovi hereckí obľúbenci z jeho filmov), ale bohužiaľ tomu chýbala tá ťažko prirovnateľná atmosféra. Prvých 7-8 dielov čistá zmätenosť. Potom sa to trošku ukľudnilo, začal som sa ako tak orientovať, ale ďalšie časti nedodali veľa odpovedí. Skôr len odďalovali fakt, že seriál nemá divákovi čo povedať. Len mu servíruje výjavy a pokus o zápletku so záverom, ktorý slúži maximálne tak k nekonečným diskusiám.(29.9.2018)

Twin Peaks (obzvlast prvni radu) povazuju za genialni dilo, takze jsem byl sice zvedavy, ale zaroven pomerne skepticky k tomu co prijde v tomhle navratu po 25ti letech. Je moudre sahat na legendy? David Lynch uz precijen neni na vrcholu, poslednich 10 let vesmes nic poradneho nenatocil a sovy uz treba davno nejsou cim se zdali byt. Uz prvnich par dilu ale dava tusit, ze tohle zklamani rozhodne nebude, dalsi dily potvrdi, ze jde o naprosto dustojne pokracovani, ktere cerpa inspirace z cele dosavadni tvorby Lynche a bere si z ni to nejlepsi. Cca nekde v pulce konkretne od 8 epizody se zacne servirovat tak ultimatni naloz umelecke dokonalosti, ze to nema obdoby. Nespocet scen kdy jen s obdivem a zatajenym dechem hltate ten nicim neredeny 100% Lynch material. Uzivate si tu neskutecnou atmosferu, magickou Badalamentiho hudbu, Lynchuv hororovy sound design i osvezujici bonbonky v podobe performanci v Roadhouse clubu na konci kazdeho dilu. Setkavate se s mnohdy famozne zahranymi charaktery po x letech. Lustite zahady a unasite se mysterioznosti celeho TP univerza. A ve finale si uvedomite, ze tohle bylo zrejme to nejlepsi co na poli TV Shows kdy vzniklo. Maximalni spokojenost, Lynchuv navrat do top formy v plne parade a jednoznacne to nejlepsi co jsem za posledni dlouhe roky videl. 10/10(9.9.2017)

Co napsat...původní Twin Peaks mám moc ráda a na pokračování jsem byla hodně zvědavá, hlavně díky konci druhé série. Nicméně sovy nejsou tím, čím se zdají být a bohužel ani Twin Peaks ne. Některé scény jsou silné a nostalgické (návrat do červeného pokoje, Norma a Ed...), některé mě vyloženě bolelo sledovat (čekání na návrat Coopera). Herecky výborné, Kylea jako agenta Coopera miluju a je to jedna z mým nejoblíbenějších postav. Jinak za mě je nejsilnější 16 a 17 díl, ale celkově už to není ono...3,5 *(22.2.2018)

beyond life (and death), resp. mimo kategorie. ještě větší zjevení, než předchozí dvě řady a prequel. bál jsem se senility, simple nostalgie a že to bude další z tupě oživovaných klasik poslední doby. a lynch překonal veškerá očekávání a přinesl asi nejgeniálnější "návrat", co jsem měl možnost vidět. je to děsivý, napínavý, dojemný, s nejvíc over the top humorem, obrazově i zvukově přenádherný, naprosto nepředvídatelný a kašlající na trendy. a samozřejmě je to jen pro ty (nej)trpělivější. léta jsem nebyl něčím tak upřímně nadšen. a ten vymodlenej payoff po 25 letech tam je, akorát trochu jinak, než jsem si představoval. a mnohem líp.(29.12.2017)

• - V posledním dílu seriálu Městečko Twin Peaks (od r. 1990) řekla Laura Palmer (Sheryl Lee) agentu Dale Cooperovi (Kyle MacLachlan), že se opět uvidí za 25 let. Přesně po 25 letech začíná David Lynch s Markem Frostem natáčet pokračovaní seriálu. (Shadowland)

• - Na konci epizody můžeme v kanceláři FBI vidět portrét Franze Kafky. Režisér David Lynch k tomu poznamenal: „Jeden z umělců, u kterého cítím, že by mohl být můj bratr, je Franz Kafka.“ Lynch obdivuje především povídku „Proměna“. (timmy321)

• - Jedním z herců, kteří se ve 3. sérii nevrátí je Michael J. Anderson (známý jako trpaslík, v originále jako „man from another place“), se kterým se v novém obsazení vůbec nepočítalo. Hlavním důvodem podle Andersona měly být neshody ohledně platu. V srpnu 2015 pak Anderson na svém facebookovém účtu nepřímo obvinil Lynche ze znásilnění vlastní dcery a vraždy herce Jacka Nanceho, čímž sklidil mnoho negativních reakcí včetně samotné dcery Davida Lynche, Jennifer Chambers Lynch. (PierrevanH)