Městečko Twin Peaks - The Return (série)

Drama / Mysteriózní

USA, 2017, 18 h (Minutáž: 18x60 min)

David Lynch

David Lynch, Mark Frost

Peter Deming

Kyle MacLachlan, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Sheryl Lee, Kimmy Robertson, Russ Tamblyn, Ray Wise, Grace Zabriskie, Michael Horse, Catherine E. Coulson, Brian T. Finney, Zoe McLane, James Morrison, Judith Drake, George Griffith, Laura Kenny, Jonny Coyne, Shane Lynch, Harry Goaz, Amy Shiels, Matt Battaglia, Ronnie Gene Blevins, Brent Briscoe, Scott Coffey, John Ennis, David Lynch, Don Murray, Walter Olkewicz, Max Perlich, Trent Reznor, Wendy Robie, Al Strobel, Jodi Thelen, Eddie Vedder, Alicia Witt, Sabrina S. Sutherland, Chrysta Bell, Nae, Hailey Gates, Jane Adams, Richard Beymer, Michael Bisping, Bailey Chase, Ashley Judd, David Patrick Kelly, Nicole LaLiberte, Matthew Lillard, Ben Rosenfield, Carel Struycken, Madeline Zima, Joe Adler, Gia Carides, Patrick Fischler, Balthazar Getty, Jennifer Jason Leigh, James Marshall, Frank Silva (a.z.), Jessica Szohr, Johnny Jewel, Don S. Davis, John Ennis, Miguel Ferrer, Meg Foster, Travis Hammer, Heather Stephens, Josh McDermitt, Linda Porter, Michael Cera, Richard Chamberlain, David Dastmalchian, David Duchovny, Robert Forster, Pierce Gagnon, Brett Gelman, Karl Makinen, Sara Paxton, Ethan Suplee, Naomi Watts, Melissa Jo Bailey, James Giordano, Christopher Murray, Cornelia Guest, Ruth Radelet, Jim Belushi, Wes Brown, Juan Carlos Cantu, Candy Clark, Grace Victoria Cox, Josh Fadem, Eamon Farren, Hank Harris, Gary Hershberger, Ernie Hudson, Elena Satine, Tom Sizemore, Nafessa Williams, Amanda Seyfried, Caleb Landry Jones, Robert Knepper, Jane Levy, Peggy Lipton, Jeremy Davies, Laura Dern, Harry Dean Stanton, Sharon Van Etten, Christophe Zajac-Denek, Andrea Hays, Sarah Jean Long, Jeremy Lindholm, Hunter Sanchez, Lisa Coronado, James Grixoni, John Pirruccello, Stephanie Allynne, Hugh Dillon, Eric Edelstein, Rebecca Field, Warren Frost, Ivy George, Jesse Johnson, David Koechner, Adele René, Larry Clarke, Atticus Ross, Tracy Phillips, Cullen Douglas, Robert Broski, Tikaeni Faircrest, Xolo Maridueña, Sky Ferreira, Tim Roth, Charlotte Stewart, Karolina Wydra, John Billingsley, Moby, Giselle DaMier, Linas Phillips, Lauren Tewes, Priya Niehaus, Andréa Leal, Ana de la Reguera, Sherilyn Fenn, Bérénice Marlohe, Clark Middleton, Alon Aboutboul, Frank Collison, Virginia Kull, Everett McGill, Derek Mears, John Savage, Grant Goodeve, Monica Bellucci, David Bowie (a.z.), Jay R. Ferguson, Mark Frost, Rodney Rowland, Charlyne Yi, Miguel Ferrer (a.z.), Owain Rhys Davies, Bill Tangradi, Bellina Logan, Julee Cruise, Joan Chen (a.z.), Eric DaRe (a.z.), Don S. Davis (a.z.), Piper Laurie (a.z.), Jack Nance (a.z.), Walter Olkewicz (a.z.), Ray Wise (a.z.), Phoebe Augustine (herec, a.z.), Francesca Eastwood, Mary Reber, Jake Wardle

Sabrina S. Sutherland

Scénografie:

Ruth De Jong

Kostýmy:

Nancy Steiner

Návrat po pětadvaceti letech se podařil a rozvinul se o tolik dalších postav a událostí, že to hlava hned tak nepobere. Ale u Lynche jsme na to už zvyklý. Zbytečné psát něco dál, Lynchův mysteriózní surrealismus buď žerete nebo ne. Já ho prostě a jasně žeru na max. A v tolika letech, co dokázal natočit za veledílo, na rozdíl od jiných slavných režisérů, to tedy klobouk dolů!!! David Lynch těžce boduje nejen jako režisér, ale i jako herec. Jeho proměna v agenta FBI Gordona je prvotřídní. Twin Peaks Return je událostí roku 2017 a mezi seriály NEMÁ konkurenci!!(8.9.2017)

(Návrat ukázal, čím vším může návrat být, přičemž elegantně umocnil dávnou minulost, aby ji následně zanechal v dokonalém bezčasí a diváka tak uvrhl do transu. Oproti starým dílům Twin Peaks je The Return samozřejmě dost „jinde“, ale když se přestaneme koupat v sentimentu a snít o mýdlové opeře, pravděpodobně nám dojde, že obě původní série solidně rozválcoval. Uff, tak jsem to napsal. A možná až ve chvíli, kdy se začneš pídit po různých teoriích a diskutovat s okolím o významech, si naplno uvědomíš, kolik filozofie a zároveň temnoty třetí série ukrývá, co se asi stalo Audrey a jak bezútěšný je Cooperův osud. Lauřin závěrečný výkřik ve mně bude rezonovat dalších pětadvacet let.)(8.9.2017)

David Lynch je jediný režisér na světě, který může 18 hodin totálně vyjebávat s divákem a beztrestně mu to prochází. Pokud čekáte na vysvětlení otazníků, které zůstaly na konci druhé série, tak na to rovnou zapomeňte. Lynch do třetí série naporcoval rekordní množtsví svých bizardností a divných věcí, nových postav, které se baví o věcech, které jsou pro děj naprosto irelevantní, starých postav, z nichž většina je pro děj naprosto irelevantní, ale bez nich by to prostě nebylo ono. Ani na minutu si nemůžete být jistí, co se vlastně děje, Lynch nám sem sází jednu dějovou linii za druhou a pak většinu z nich bez vysvětlení opouští. Je to něco, co by pod taktovkou jakéhokoliv jiného režiséra vyznělo jako totální nesmyslný guláš, ale Lynch to celé ustojí a nezbývá nic jiného než ten jeho Twin Peaks guláš s obdivem sledovat a pak s někým podobně naladěným rozebírat a obdivovat všechny ty divné věci.(5.9.2017)

Lynch unhinged. Dlho očakávaná tretia séria Twin Peaksu je strašne polarizujúca, pretože jej slávny autor dostal tvorčiu slobodu, a výsledkom je seriál, ktorý je atmosférou a feelingom úplne inde, než pôvodné dve série. Originálne vedľajšie postavy, ktoré mali vlastné dejové línie, tu pôsobia len ako častokrát bezvýznamné křoví a skutočná minutáž, odohrávajúca sa v Twin Peakse, je zredukovaná v prospech nových lokácií. Čo by nebol sám o sebe problém, no seriál sa volá Twin Peaks. Každý jeden divák by sa tak mal od prvého dielu zmieriť s tým, že tento Twin Peaks je totálne iný než to, čo od pokračovania mohol očakávať. Mňa však aj pri pôvodnom seriále zaujímalo viac to tajomno, tie mysteriózne snové výjavy a výlety do Black Lodge, než osudy a často telenovelité zápletky vedľajších postáv. V tomto ohľade môžem byť spokojný, pretože mind-fuck scén a záberov z "iných" svetov je tu požehnane. S čím však mám problém je to, že 18 dielov tápania v tme je príliš veľa. Príliš veľa dielov s Dougiem, ktorý sa stal absolútne neznesiteľným, príliš veľa na prvý pohľad bezvýznamných zápletiek (v ktorých je možno skrytý význam, neviem, Lynchovi do hlavy nevidím) a príliš veľa otázok. Niektoré boli síce zodpovedané (svojsky), ako napr. pôvod Boba, alebo čo sa stalo s Diane, no po finále mám hlavu plnú ďalších, nevysvetlených otázok, ktoré v prípade skutočného konca seriálu nezodpovedanými aj ostanú. A nie, nečakal som odpovede na striebornom podnose, no aj napriek tomu, že táto séria je svojím štýlom fascinujúca a podmanivá, neužil som si ju, a to vďaka častej rozťahanosti a nesúrodosti, kde je jeden diel (napr. ôsmy) fantastické abstraktno s dôležitým dejovým vývojom, a ďalší nudný filler plný Dougieho uťahaných "dobrodružstiev" za stenami kanclu.(4.9.2017)

1) Když se objevily informace o natáčení třetí řady Twin Peaks, byl jsem spíš zvědavý než že bych se nějak vyloženě těšil. 2) Pokud jste to ještě neviděli a chystáte se, další řádky asi raději nečtětě, protože budou obsahovat BRUTÁLNÍ SPOILERY! Bez nich prostě nevyjádřím co chci. 3) Když to shrnu, mám ke třetí řadě TP asi více výtek než pochval. Nejsou to však výtky k tomu dílu obecně, jsou to spíše výtky velkého fanouška prvních dvou sérií a filmu z roku 1992. 4) Po technické stránce je třetí řada TP výborná. Má zajímavé triky, výborné scény, dobré postavy, je to dobře sestříhané, hudba parádní a ani ten příběh není nijak špatný. 5) Naprosto výborné a rozsekávající je prvních cca 20 minut třetího dílu a celý osmý díl. To je prostě Lynch jak vyšitý, proto ho milujeme a přesně na tomhle ujíždíme. 6) Třetí řada TP je především obrovský koncert Kylea MacLachlana. Ten si svou trojroli (dobře, dvouapůlroli) doslova vymazleně vychutnal. Je prostě boží, skvělý, geniální. když už pro nic, jen pro něj stojí třetí řadu absolvovat. Hned za ním je, z těch nových postav, neméně skvělá Naomi Watts, jeden z jejích nejlepších výkonů, co jsem viděl. Třetí výrazný a zajímavý herecký projev vystřihla Chrysta Bell. A to ne proto, že naprosto božsky vrtí zadnicí, ale proto, že valnou většinu svého hereckého projevu v seriálu zvládla pouze a jen pohybem svých mimických svalů. Parádní věc. 7) Dostáváme se k negativům. Návrat některých starých postav je docela zbytečný. Některé potěší a dokáží zaujmout (skvělá a nádherná Mädchen Amick, Miguel Ferrer, David Lynch, obr, osazenstvo TP policejní stanice - až tedy na Andyho, ten jakoby tam vůbec nebyl, i ten James Marshall alespoň zazpíval svůj přeslazený oplodňovák z předchozí série). Za nejtrapnější návrat považuji Audry Horne. Její postava zcela ztratila veškerý její původní šmrnc podivné holky žijící vlastním životem ve vlastním světě a stala se z ní jen obyčejná protivná fúrie, která se, společně s tvůrci, jen trapně snažila navázat a odkázat na její kdysi ujetý a podivně nepříjemnou atmosférou nabitý tanec. Ten tanec, co předvedla tady byl jen odporný bezobsažný hnus, který jsem po pár vteřinách přeskočil. 8) U nových postav mě trochu štvala jejich zkratkovitost a konečná zbytečnost (sestra Shelly a Bobbyho, syn Audry) a fakt, že ty výrazné a zajímavé Lynch s Frostem hned odpravili (ten kluk hlídající skleněný box a jeho přítelkyně, Darya). Bratři Mitchumové, zapomětlivá paní s psíkem, párek nájemných zabijáků a Matthew Lillard ale super. 9) Co mě naprosto brutálně nasralo a znechutilo, je objevení Diany. To je postava, kterou jsem nikdy nechtěl vidět. Nikdy. To, že se objevila tady (a ještě v dost nepříjemném charakteru - který se sice dost rychle až směšně vysvětlil) naprosto zkazilo veškerou její někdejší zajímavou a tajemnou atmosféru nejistoty, zda ta osoba vůbec existuje nebo je jen nějakou Cooperovou projekcí. Při Dianě jsem fakt skřípal zubama a byl totálně nasraný. 10) Obecně je nové TP fajn a ani ve mně nezanechalo moc nezodpovězených otázek. Naopak, přijde mi docela čitelné, pochopitelné a jasné. Samozřejmě na některé scény a prvky, ale tady u toho mi tak nějak došlo, že právě některé ty scény u Lynche tam jsou jen proto, že jsou divné, nemají žádný velký smysl a hlavní linie se až tak moc netýkají. Nevím, možná tomu tak není, ale přijde mi,ž e jsem pochopil, o co v tomhle šlo. Což se ale taky částečně řadí mezi negativa. Protože si myslím, že právě zápletkou a dějově třetí řada trochu degradovala atmosféru a smysl původních dvou sérií a filmu. Černému vigvamu vzala tato třetí řada veškerou tajemnou, mrazivou a strašidelnou auru. Opravdu je/byl černý vigvam jen jakýmci strojem na doppelgangery? Opravdu? Nic více? No do prdele... 11) Samo o sobě není třetí TP nějak vyloženě špatné. Dokázalo mě zaujmout, dokonce chytnout, že jsem chtěl vidět další díly, ale z obecného hlediska, z toho příběhového, rozšíření univerza a tak, mi moc nedalo a spíše mě zklamalo. Koukat se na ní dá, je to klasický Lynch, který se, v rámci TP, tentokrát nijak nekrotil a tak je tady sex, krev a různé brutalitky. Výrazově je to i zajímavější než půvpdní dvě série, jsou tu fakt úlítlé scény, které vás úplně pohltí. Pro mě ta řada ale skončila sedmnáctým dílem. Osmnáctý je naprosto zbytečná vata, nedůležitá, jen proto, aby se tam objevila jedna (kdysi výrazná a důležitá) postava. Kterou (a její postavení v příběhu) tento díl taky vlastně degradoval. Nedivil bych se, kdyby to rozjelo další TP vlnu. Určitě nějaké knihy (ty mě ale nezajímají, jasně, četl jsem Tajný deník LP ale pro mě TP existuje pouze v seriálové/filmové podobě, nepotřebuji k tomu nic jiného). Dokonce snad už existuje nějaká petice za čtvrtou sérii, to jde ale mimo mě. 12) Protože jsem rád, že jsem třetí řadu TP a pravděpodobně si ji i někdy určitě zopakuji (bez posledního dílu), pro ty vizuály. Ale... Davide, návrat do TP se vám s Frostem relativně povedl, ukázali jste, že to zvládnete. Už se na TP ale vyser a natoč zase nějaký újetý film. Nechte TP spát a více ho nekurvěte. Nezkažte více to, co jste kdysi vymysleli a vybudovali, již to neřete a nerozptylujte dále tu auru tajemna, strachu a neskutečné atmosféry. Prosím. 13) Kdybych neznal předchozí TP, byl bych z tohohle určitě unešen. Ale právě proto, že je znám, že právě ty jsem si zamiloval a naprosto jim propadl, prostě nemohu jinak.(18.9.2017)