Hlava Medúzy

• Slovensko Hlava Medúzy
Česko, 2021, 7 h 41 min (Minutáž: 52–60 min)

Režie:

Filip Renč

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Petr Hojda

Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník, Petra Bučková, Jana Švandová, Jan Vlasák, Karel Heřmánek ml., Pavel Kříž, Gabriela Štefanová, Štěpán Tuček (více)

Epizody(8)

Zmizelý originál Rubensovy "Hlavy Medúzy" a dva mrtví muži. Tak začíná první epizoda nového seriálu České televize, který natočil Filip Renč. Osm příběhů podle scenáristy Petra Hudského zavede diváky do Brna a jeho okolí. Čtveřici kriminalistů vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové. Dalších rolí se zhostili Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. „Vybrali jsme si podobu Medúzy jako symbol našich kriminálních příběhů. Co jeden jedovatý had v její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo,“ říká režisér Filip Renč a dodává: „Je pro nás velkou výzvou přijít v dnešní bohaté produkci detektivek a kriminálek s originálním realizačním řešením. Jednotlivé příběhy jsou tedy kombinací skutečných kriminálních případů a fikce autorů. Co se týká stylu vyprávění i hudební dramaturgie, rád bych obnovil atmosféru českých kriminálek ze šedesátých let. Jednoduchá, výrazná hudba, napětí, účelné dialogy, tajemná atmosféra a minimální barevnost obrazu. (Česká televize)

Tominni

No, čekal jsem od celé série trochu víc, ale některé díly byly dost slabé, asi obecné očekávání od Filipa Renče bylo vyšší. Přítom herci jsou celkem fajn, ale když jim toho scénář moc nanabídne, tak s tím moc neudělají. Pokud se bude série opakovat, tak už se samozřejmě nepodívám. ()

ESW odpad!

Tady by si to zasloužilo jít do mínusu. Nechápu, že to celý tý produkci není blbý. S tímhle nemůže být spokojený snad nikdo. ()

Luswani

Druhou řadu rozhodně netočit! Leda by vyměnili režiséra, scénáristu, Čvančarovou, Isteníka a autora hudby. Ale to už by byl úplně jiný seriál :D I když se mi to nějak zvlášť nelíbilo, dodíval jsem všechny díly, hlavně kvůli dějové lince s Erikem, která nakonec zas tak zajímavá nebyla a tvůrci si s lehce otevřeným koncem nechali pootevřená vrátka k druhé sérii. O tu ale asi moc diváci stát nebudou. Takže to berme tak, že Čvančarová Erika zastřelila nebo ho poslali zpátky do blázince. Vždyť ono je to u tohoto seriálu asi úplně jedno. 45% ()

Mamutol odpad!

Kalich hořkosti byl vypit do úplného dna. Viděl jsem první díl a poslední díl jsem dal pouze ze zvědavosti, kam se to celé posunulo. No, nikam. A pokud sečtu všechny komentáře a hodnocení, tak se na to opravdu moc lidí po prvním odstrašujícím dílu už nekoukalo. PS: Ta hlava Medúzy byla hlava rádoby policajtky Karin v té odporné vytahané čepici ? ()

PamelaJJK

Dalo se čekat, že to odborníci na ČSFD sejmou... Česká krimi, Filip Renč, Jitka Čvančarová,... To jsou tady sprosté výrazy... Kur*a, se už proberte. Na co si to tu hrajete? Viděl bych to na intelektuální stádečko... Béééé... Ale k seriálu. Nebyl dokonalý, měl svoje mouchy, ale určitě mi nevadila ani Jitka Čvančarová, ani Filip Renč, ani to, jak mluvil Michal Isteník... Naopak. Paní Čvančarové to náramně seklo a byla sexy, pan Renč i kdyby natočil nejlepší film v celé historii kinematografie, tak zde ho odstřelíte a pan Isteník mluvil jak mluvil. A co? Zápletky byly tu lepší, tu horší, ale linka s bratrem hlavní hrdinky Erikem byla zajímavá. Celé to bylo takové civilní a ze života. Obsazení naprosto OK. Muzika vynikající, obzvlášť v závěrečném díle. Takže shrnu-li to, tak jsem se u "medúzy" bavil a sice to není na úplné maximum, ale na více než poctivé čtyři hvězdy určitě. A ještě na závěr. Zajímalo by mě, kolik z vás vidělo seriál až do úplného konce... Měl vzrůstající kvalitu a další pokračování by mi vůbec nevadilo. Spíš bych ho uvítal. ()

rigby

Až na Čvančarovou, které se na tuto roli opravdu nehodí, výborné herecké obsazení. Ovšem scénář silně podprůměrný složený ze známých klišé. Celkový slepenec je nesledovatelný pro střízlivého diváka. ()

meda2016

Druhá série, jestli bude, musí využít lepší scénář a používat logiku. Čvančarová bude mít domácí vězení a Dvořak bude za trest neohlášení jejích závažných pochybení přesunut do archívu, Istenik (bez pitvoření) se stane šéfem vyšetřovatelů Bučková, Renč. Režii převezme Wlodarczyk a Bebjak, scénář Malinda. To by bylo, aby z takto rozmístěné pětky něco nevytřískali. ()

Kozlowski8

Čekal jsem, že nový český krimiseriál vnese, prostřednictvím Filipa Renče, do trochu stereotypní a jednotvárné české tvorby v daném žánru a formátu, svěží vítr. Nestalo se - právě naopak. Nezaznamenal jsem absolutně nic neokoukaného, nápaditého, originálního - ani co se tyká formy a způsobu natáčení, ani po stránce příběhové. Jedná se o osm samostatných případů, které spojuje pouze tým kriminalistů a boční, pro mne zbytečný minipříběh s bratrem šéfky tohoto týmu. Pokud mám zhodnotit hlavní postavy a jejich herecké představitele, tak to taky není na velikou pochvalu. Jitka Čvančarová (byť ji mám jinak docela rád) mi ve své roli vůbec neseděla a postavy Michala Isteníka a Petry Bučkové byly vcelku nevýrazné, stejně jako jejich představitelé. Jediný Jiří Dvořák byl se svou rolí v pohodě. Po velmi slabém prvním dílu došlo v těch dalších k mírnému zlepšení, ale celkově to mám na hraně dvou a tří hvězdiček. 45 %. ()

Scaevola

Byť se seriál pokouší bodovat sympatickými vyšetřovateli a neokoukanými kriminálními zápletkami, naneštěstí sráží sám sebe zbytečným a většinou směšným důrazem na akci, a též spoléháním na vedlejší rodinnou linii, která nezaujme, natož aby vykouzlila napětí. Jednotlivé příběhy kazí scénaristická zkratka a neladná kamera, jež obojí se nemůže rozhodnout, zda bude uměním, či běžnou televizní produkcí. Vyvrcholení seriálu pak svou nejednoznačností dává tušit, že tvůrci touží po pokračování, ale ve své podstatě tak spíše kazí právě onu chuť pokračovat. ()

Peabody

no je pravda, že JČ jako atomová vědkyně byla ještě méně uvěřitelná, ale to neznamená plus pro tento casting. Kdo vyhrál interní soutěž kostymérů o to, jak ji ješšššště hnusněji obléci? (napříč filmovými díly asi Václav Marhoul). Je pravda že i Steven Seagal v posledních filmech běhá málo a bojuje ještě méně, tady bylo vidět proč. místy hrubé chyby v detektivní logice (zuřivé pátrání podle mapy, asi nehrál jako dítě hledání názvů, jinak by si ho přečetl), nelogická práce s hudbou, vykrádačky slavných filmů by mi až tak nevadily, pokud by byly trochu s nadhledem. Petřě Bučkové se ta docela drsná policistka docela věřit dala (jí ano), nelogické zařazení komicky hláškujícího JD mi tady vadilo, jakkoli ho jinak mám rád někdy od Phila Vance. Celkově je to mírný podprůměr, jsou i horší a i FR natočil horší věci, tady se celkem držel na uzdě, nestříhal po 4 vteřinách a necukal tolik divákem. Ano, některé věci neumí (jako je vést herce, držet nějakou jednotu výrazu a natáčet vypjaté okamžiky), ale - jak říkám - tohle je na něho docela slušné. ()

Vitana86

A budu proti proudu. Zase. POZOR - SPOIL!!! Dávám čtyři hvězdy hlavně proto, že si to odpad nebo dvě a méně nezaslouží. Jako nezlobte se na mě nikdo tady, ale ten, kdo čeká od Renče intelektuální kinematografické porno, tak sorry, jako, ale je naivní ještě víc než já, když koukám na filmy pro dospělé na jistém PH kanálu a marně pak v noci sním o vyholené Jessice Stoyadinovich. Ano, je to průměrná kriminálka. Ale ďábel se skrývá v detailu a opět se mi potvrdilo, že koukat na seriál/film, který zde dostane od labužníků hrozně málo, má smysl. Ty detaily jsou totiž kupodivu velice dobré. Kriminalistická práce vypadá na béčkový seriál důvěryhodně (otázka Čvančarové na technika, jestli se už může podívat do kabelky), některé výkony vedlejších herců jednotlivých epizod taky (Jitka Sedláčková na konci 4. dílu). Vedlejší příběh bratra hlavní postavy mi také nevadil, naopak. Zlatý hřeb mého CSFD ejakulátu je pozastavení se nad vedlejšími rolemi Isteníka a Bučkové. Žral jsem každou jejich grimasu jejich nepřehrávaného herectví. Isteník mě vždycky alespoň jednou za díl rozesmál a Bučková je totálně k sežrání. A to ne jako žena, ale právě jako její ztvárnění mužatky Sabiny, policistky bez make-upu, co občas vykládá o svém synovi (a sice to neřekne, ale věřím ji, že by ho řezala karabáčem :-D ). Je to prostě všechno o tom, co od toho kdo čeká. Jestli si konzument myslí, že uvidí nové Případy 1. oddělení, bude zklamán. Pokud Vám ale nevadí průměrná kriminálka s nadprůměrnými herci, ale podprůměrným dějem na líné pejskařské odpoledne, budete pohříchu spokojeni. ()

tata22

Nejde mi úplně do hlavy proč si scénárista nejdřív nezjistí některé věci o policejní práci, proč stále dokola používá stejné klišé a má pocit, že divák snese úplně všechno, páč on má přeci právo podat seriál tak jak on sám chce. Filip Renč se sice snaží ale s tímhle těžko něco udělá. Vedlejší motiv bratra hlavní vyšetřovatelky je úplně mimo a co se kolem něj děje je mimo veškeré chápání. Bohužel ani herecky to tentokrát úplně nevyšlo. Chudák Michal Isteník, škoda, že více prostoru nedostane třeba docela šikovná Petra Bučková. Jiří Dvořák ve všech kriminálkách stále ve stejné roli a madam Čvančarová se sice snaží ale ty její kila navíc mne milovníka ženské krásy docela uráží. Sumasumárum, na ČT dost slabota. Čekal bych takovou blbost spíš na Nově či Primě, kde jsou mistři podobných nesmyslností. Prý má seriál velkou sledovanost ale jsem si skoro jist, že podruhé si to asi pustí jen málokdo.... ()

Stinger78

Velice svižný seriál, ve kterém jsem překousl i Čvančarovou jako kriminalistku. Akorát ten poslední díl, to byla hovadina na entou, kdy snad nevěděli, jak vyřešit situaci ohledně jejího bratra. Výsledek byl muhehe a hodně trapný... ()

WikingVik

Tak si nemůžu pomoc, ale ta Čvančarová mě jako policajtka nesedí, prostě divná, divná, divná. A když ji potom vidíte v sedmým díle před saloonem vyslýchat svědkyni, "pistoli zapíchnutou v rozkroku", tak to je pecka. Tak alespoň, že ten zbytek policajtů to zvládnul docela dobře a dorovnávaj. ()