ajuska

POZOR, SPOILEROVÝ KOMENTÁŘ!! Bezchybně udělaná historická výpravná podívaná, o tom žádná.. Charismatický kladný hrdina i záporák, vizuálně i dějově dobrá záležitost. Co ale v mých očích srazilo film o třídu níž byl samotný závěr: to, že Maximus přežil všechny souboje proto, aby zabil tyranského císaře, nastolil v říši pořádek a následně sám bez větších viditelnějších zranění padl k zemi šeptajíc slova o tom, jak se opět setká se svou rodinou, na mě bylo až přespříliš patetické a dojem z filmu mi to krásně zkazilo. (Rozhodně nemám nic proti tomu, když hlavní hrdina zemře, ale tady to bylo hrozně přehnané, buď měl s císařem rovnou prohrát a nebo přežít..) ()

lamps

Příběhově i emocionálně umělohmotný výpravný spektákl, který chytře přizpůsobuje klasické potřeby historického filmu nenasytnému hollywoodskému mainstreamu, a jeho největší devíza, nadupaný a drahý audiovizuál, je natolik fenomenální, že takřka zastiňuje jeho velkou slabinu, konkrétně scénář. Historical accuracy je mi u zadku, s dalšími zhlédnutími mě štve hlavně povrchní polopatické sdělení, servírované na neúměrně roztahané dějové ploše. Mám ten film rád a scény z kolosea jsou kultovní, avšak Scott se tady projevil spíše jako řemeslný machr přes jednotlivosti než jako budovatel strhujících hrdinských osudů, což přitom bylo akutně zapotřebí.. ()

filmfanouch

Podžánr mečovek a sandálovek se už ve 20. století dočkal výrazného zastoupení ve filmech jako Ben-Hur nebo Kubrickův Spartakus. Postupně se ale úspěch mečovských a sandalovských filmů dočkal lehkého úpadku a na krátkou dobu ho opět nakopl teprve až Gladiátor Ridleyho Scotta! Ridley Scott už byl tehdy slavný režisér proslavený legendárními filmy jako Vetřelec, Blade Runner nebo Thelma a Louise. Právě po Thelmě a Louise ale došlo v rámci kvalit jeho snímku menšího úpadku a tím správným návratem do jeho vrcholných schopných sil byl až právě Gladiátor, kterého chtěl Scott točit už ve chvíli kdy měl scénář sotva 30 stránek. Zároveň je hned ze začátku nutné dodat, že Gladiátor není filmem pro lidi, kteří se příliš zaobírají co největší historickou přesností a jakmile se ve filmu setkají dvě osobnosti, které se reálně potkat nemohli nebo se používá zbraň, která tou dobou ještě nebyla vytvořena tak je to pro ně automatický odpad. Historici tak na Gladiátora můžou víceméně právem plivat, ti praví filmoví fanoušci ale těžko. Gladiátor je totiž i po 20 letech neskutečná historická akční řezba, která ale pod svou skořápkou skrývá mnohem víc než pouhé vrcholné akční řemeslo. Ridley Scott v roce 2000 natočil film s rozpočtem 103 milionů dolarů a do filmu vložil každý dolar. Gladiátor tak vypadá velkolepě a už úvodní bitevní scéna je prostě a jednoduše předzvěstí dvou a půlhodinového spektáklu, který má svůj neskutečný styl a především předvádí skutečný návrat k antickým peckám. Digitální triky se u Gladiátora používali co nejméně a všechny ty kočáry, tygři nebo samotné obrovské Collosellum (samosebou ne tak reálně obrovské, ale víceméně obrovské) skutečně při natáčení existovali. Je to dobře, protože v roce 2000 ještě pořád digitální efekty nebyli na svém vrcholu (i přesto, že svět už pamatoval Terminátora 2 a za rohem byla trilogie Pán prstenů) a i díky tomu je akce v Gladiátorovi tak úchvatná a krásně se na ní dívá. Gladiátor má ale především štěstí v jednom z nejlepších filmových protagonistů a to v Maximovi Decimusovi Meridiusovi neboli prostě a jednoduše v Maximovi. Už během úvodní bojové scény a následného stále víceméně prologu filmu se Maximus představí nejenom jako výborný válečník ale i jako moudrý a především hodný muž. Výkon Russella Crowea a jeho následné získání Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli je jinak často zmiňováno jako jeden z největších omylů v rámci získání Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a nemůžu více než nesouhlasit. Russell Crowe totiž naprosto skvěle ztvárnil výborného vojáka, který je samotným císařem milován jako vlastní syn, rázem se mu ale celý svět otočí vzhůru nohami a Maximus se vydává na cestu pomsty při kterém se zároveň stane hrdinou gladiátorských zápasů. Crowe zde působí předvádět velmi silné emoce a to mu jde stejně tak dobře jako když se předvádí v akčních sekvencí. Crowe si tehdy pro toho Oscara prostě došel právem. Stejně jako pro Russella Crowea byl film průlomový i pro Joaquina Phoenixe, který zde ztvárnil zlého, sadistického a pravděpodobně psychicky nemocného Commoda, který dodnes funguje jako jeden z nejhorších (v tom dobrém slova smyslu) záporáků všech dob. Phoenix též musí předvádět neskutečně herecké kreace a především je i přes všechny své krutosti možná lehké si k němu svým způsobem najít cestu. Ale spíše ne. Prim sice hraje především Maximova osobní snaha o vendetu, hraje se tu ale o víc. Hraje se tu o budoucnost celého Říma s různými škatulkami senátorů, kteří to s Římem můžou ale také nemusí myslet dobře. Zároveň je pořád ale hlavní osobní nenávist mezi Maximem a Commodem. Maxim kvůli Commodovi přišel o rodinu a nyní když se stává hrdinou gladiátorských zápasů se stává idolem, kterého Commodus nemůže jen tak zabít, protože by hnedka ztratil svou popularitu u lidu a Maximus též nemůže císaře zabít jen tak. Oba se tak navzájem drží v šachu, oba na odlišných místech Collossea. Z Maxima se stává idol a legenda, z Commodea přesný opak. Geniální kontrast, který ještě více prohlubuje jejich konflikt a i díky tomu jsou jejich verbální komunikace tak strhující. Ať už je o úvodní bitevní scénu, sekvenci s koňmi, duel během kterého se musí Maximus zároveň popasovat se čtyřmi tygři nebo závěrečný duel tak jsou to všechno jednoduše dokonale propracované a skvěle vytvořené akční sekvence a jednoduše i díky ním je Gladiátor dost možná skutečně jedním z nejlepších akčních filmů všech dob. Zároveň jde o poslední film Olivera Reeda, slavného herce, který vyloženě chlastal první ligu a scénář původně odmítl vůbec číst než mu Ridley Scott domluvil a řekl, že tohle je jeho poslední šance. Byl dost prorocký, protože Reed zhruba 4 dny před koncem natáčení zemřel a i kvůli tomu musela být konec dějové archy jeho charakteru Proxima výrazně proměněn. I tenhle závěr Proximovy cesty je ale parádní a Reed se tak skutečně rozloučil ve vší síle, jen je škoda, že se uznání jednoduše nedožil. Gladiátor si došel pro 5 Oscarů, z toho jeden byl přímo za Nejlepší film. I u téhle výhry se poté řeší zda je zasloužená..... A já říkám, že ano! Gladiátor je totiž skutečným vrcholem svého řemesla, který funguje víceméně ve všech svých aspektech a především na nějakou dobu opět nastatoval vlnu antických filmů a vznikli tak filmy jako Trója, 300: Bitva u Thermopyl nebo remake Souboje titánů. Téměř vrcholné dokonalosti domáhá i naprosto výborný soundtrack Hanse Zimmera, velmi silné audiovizuální pojetí (Kameraman John Mathieson prostě umí!) a jde o ukázku toho, že i když scénář nějakého filmu vzniká za pochodu, může vzniknout jednoduše pecka a právem filmová klasika ověnčena zároveň nejprestižnějšími filmovými oceněními na světě. Gladiátora 2 přece jen radši skutečně nikdy, Gladiátora ale rozhodně kdykoliv! Are You Not Entertained? Then Is Something Wrong With You! () (méně) (více)

DaliX

Gladiátor nie je určite nikomu neznámy a je škoda ho rozoberať dopodrobna lebo takisto ako v prípade filmov ako napr. Titanic je to zbytočné. Dokonalá výprava, dokonalý strih, dokononalá kamera a soundtrack a dokonalá réžia vytvárajú dokonalý film. A to doslova. Príbeh o generálovi, ktorý sa odmietol poddať novému cisárovi vďaka čomu bola jeho rodina ukrižovaná a dedina vypálená a ktorý okrem pomsty nemá už prečo žiť. Gladiátor je pre mňa špecifický aj tým, že sa Maximus stane Gladiátorom nie preto, lebo by bol musel, ale preto aby prežil. Tiež by som rád vyzdvihol herecké výkony, Russell Crowe podáva rovnako neuveriteľný výkon ako Mel Gibson v jeho filme Statočné srdce, od začiatku si vás získa a cítite s ním až do záverečnej scény filmu, Joaquin Phoenix čoby Commodus je nielenže nesympatický, ale aj zvrátený a úchylný bastard, ktorého musíte nenávidieť rovnako ako Maximus. Je pravdou, že postava Commodusa (okrem Maxima) je jedna z najlepšie zahraných v celom filme, takisto aj zosnulý Richard Harris ako Marcus Aurelius je tiež výborná voľba o Connie Nielsen nehovoriac. Celkovo je Gladiátor filmom, ktorý musíte vidieť či už máte podobné filmy radi (aj keď mi je jasné, že ho už každý musel vidieť:)) a spolu so Statočným srdcom sú to najlepšie historické veľkofilmy aké som kedy videl. ()

Big Bear

Mám podobné pocity jako ostatní. Tohle je přesně ten hollywood ke kterému si v kině koupíte kýbl popcornu a půlku litru koly. Vše je akční, barevné, snímek nenudí, dobře odsýpá... Russela Crowe mám rád, Phoenix mi však jako Caesar vyloženě nesedl... Na konci však když snímek končí máte pocit jako by jste byli oklamáni. Jakoby to byl jen takový vnější hollywoodský duhový nátěr pod kterým je jen ubohá sflikovaní konstrukce.... Od Ridleye bych čekal, nebo vlastně - jsem čekal víc. Nechci to tu strhávat, rozhodně film stojí za vidění ale nezůstalo po něm ve mně nic... * * * ()

JohnnyD

Film, ktorý odštartoval krátku mániu historických filmov. Fajn akcia, výprava i herci (Phoenix), ale popravde neviem, či by som tých 155 minút pozeral ešte raz. ()

Rover

Jsem velice neobjektivní vůči Lise Gerrard - tudíž HUDBA je famózní (nejlepší by bylo, kdyby se jí do toho Zimmer vůbec nepletl:) jinak nic neříkající film, který si ale v televizi nikdy nenechám ujít (hádejte kvůli čemu) ()

Madsbender

A.D.12.11.2014: Problém nie je vo vašom prijímači. Dočasne mažem hodnotenie, pretože si momentálne vôbec nie som istý. Odvtedy, čo som Gladiátora videl naposledy, prešiel môj pohľad naň výraznou zmenou (najmä v hrúbke optických skiel) a je nutné repete. Až potom budem schopný "objektívne" posúdiť Scottovu obrodu žánru "swords&sandals". - ()

sheen

Pro mě nejlepší film jak pana Scotta, tak pana Crowa. To je pořádný biják. Už úvod naznačuje v jakém velkolepém tempu se snímek ponese. Velkofilm se vším, co si jen člověk může přát, spousty soubojů na ostří, velká působivá bitva, krásné mega koloseum. Herecká výkony na nejvyšší úrovni, soundtrack, který Vás do děje vtáhne a už nepustí aby se při bitkách rozjel na plné obrátky, vtáhl Vás mezi barbarské gladiátory, přímo do víru boje. Bluray SE verze velkolepý zážitek ještě umocňuje." Fratres! " ()

petaspur

Uprostřed římské arény stojí nová hvězda - tajemný gladiátor se zahalenou tváří, který svědomitě porcuje různými zbraněmi všechny své lidské i zvířecí soupeře. Dříve se jmenoval Maximus a velel římským legiím. Jenže jako správná osobnost neuměl "držet hubu a krok", díky čemuž přišel o rodinu, postavení i důvod žít. Při životě ho drží jenom pomsta a on trpělivě čeká na chvíli, kdy se samozvaný císař Commodus postaví do míst, kde operuje chirurgicky přesné ostří gladiátorova meče. ()

salahadin

Viva Centurion (2010)! Gladiátor je film, který absenci všech možných plusů nahrazuje plejádou bombastických mínusů, aneb líbivá hudba a pěkné obrázky nedělají kvalitní film. Skutečná postava, kterou se tenhle film inspiroval byl Marcus Valerius Maximianus, který je mj. uveden na nápisu pod Trenčínem (jeho jméno se podařilo rekonstruovat podle nápisu na podstavci sochy nalezené v Africké Zaně). Jinak tvůrcům k natočení stačilo přečíst si socialistickou učebnici dějepisu pro 1. stupeň základní školy (dobře, teď se budu v historických souvislostech krotit). Zpět k filmu: Mé hodnocení s přibývajícími projekcemi jiných filmů stabilně klesá. Vlastně jediná pasáž, která se mi líbí ještě teď, je dobrá úvodní bitva (která zakončuje tzv. markomanské války a která se odehrála pravděpodobně někdy v zimě 179 na území Slovenska). Jinak zbytek? Těžko říct, režisérova touha oživit žánr přeheroizovanou akcí, nabídnout divákům naivní strhující podívanou. Jasně, řemeslně je to samozřejmě výborně natočeno, ale mě digitální neživotný Řím moc neoslovil. Jde o to, nakolik režisérova viditelná snaha diváka ohromit, zaujme. Já už po další projekci netoužím. Ocenit musím samozřejmě Crowa, na kterém film stojí a padá a Crowe to zahrál se šarmem a charizmatem sobě vlastním + výtečný Oliver Reed. Co se týče hudby, platí pro ni to samé jako pro film - nejpřeceňovanější hollywoodská selanka, co znám. A mnohde se mistr Zimmer az nebezpečně moc při opisování přiblížil originálu. Jeho možné plagiatorství bylo tématem několika článků. Zkuste si třeba poslechnout závěrečný klidný part skladby The Battle a skladbu Kerim (Secret of Sahara od Morriconeho). Nezní vám to až moc podobně? Joo opisovat se musí umět. Bohužel při pohledu na závěrečnou patosovitou smetanu se neubráním pousmání a dojmu, že režisér tu svou sebejistou hru trochu přehání. Okaté slzopudné scény já prostě nežeru... GILMOUR93: Tak to jsem Vizigót já:-) ()

Stegr

85% - Mezi historickými filmy elita. Crowe sice hraje dobře, ale nevím, za co dostal toho Oscara, připadá mi celou dobu stejně naprdnutý. :) Zato Phoenix hraje toho svýho slizounka moc pěkně. Zimmerova hudba je krásná, vizuální stránka filmu je také na velmi vysoké úrovni a úvodní bitva a pár bitek z gladiátorské arény jsou zvládnuté na jedničku. Pět se mi dát nechce, takže silné čtyři a hotovo... ()

Pilda17

Pořádný filmový divák musel gladiátora vidět několikrát v životě. Já jsem ho viděl snad 20x a stále neomrzel, je nějaká možnost, že jednou omrzí? Snad se toho nikdy nedočkám.. 10/10 = 100% ()

Ruut

Viděl jsem ho teď snad pošesté a to v televizi s dabingem a v ořezu stran na 4:3 a stejně jsem zíral na bednu od začátku do konce. Tohle patří do stejné kategorie jako např. Mannův Poslední Myhykán, není co dodat. ()

Allien.9

Kult tohoto snímku mi nepřestane unikat asi nikdy. Ridley chtěl očividně natočit "Spartaca", ale bál se, že by se jeho verze nevyrovnala té z roku 1960, a tak obsadil prkenného Russella Crowea a po pár scénáristických úpravách vznikl (téměř všemi opěvovaný) "Gladiátor". K filmu mám doslova štos (ne)logických i historických připomínek, jejichž výčet by byl na dlouho, takže ve zkratce: nuda a navíc blábol. ()

misterz

Vizuálne perfektne zvládnutý veľkofilm, je to pastva pre oči. A k tomu podmanivá, krásna hudba, sadla tomuto filmu ako riť na šerbel. Pokiaľ divák tento film nepokladá za historický tak mu naozaj nie je čo vytknúť, pretože historický ani zďaleka nie je. Na to, aby film spadal do tohto žánru, musí mať v obsahu aspoň zlomok reálnej histórie, inak by som sa prikláňal skôr k fantazy. Je tu plno "historických" nelogizmov a nezmyslov. Najreálnejšia je tu postava M. Aurelia, i keď jeho koniec je opäť vymyslený. To ostatné má od histórie tiež ďaleko, možno okrem skutočnosti, že Commodus miloval gladiátorské zápasy a sám v nich aj účinkoval. Tu však všetka podobnosť končí. Jednoduchý obsah a príbeh vyvažujú podnetné dialógy s myšlienkami, ktoré pohladia na duši. Jeden z najlepších Crowových filmov, s iným hercom si ten film ani neviem predstaviť. Tento film môžem pozerať stále dokola a nikdy ma neomrzí. Preto som dal 5 hviezdičiek. ()

k212

Mé osobní dvojí top - úžasně tragická záporná postava (Joaquin a jeho Commodus) a hypnoticky zasněný soudtrack (Hanzovi kooperace s Lisou Gerrard více než prospěla). Film, jehož čtyřdiskovou edici pouštím kdykoliv můžu, což samozřejmě nesouvisí s kvalitami a obsahem filmového dílka, ale s nelogickou emocí zvanou "láska na první pohled". A že je konzumně povrchní, s tím jsem se už dávno smířila. Ne vážně, Ridley umí, Russel je idealistický charismaťák se vším všudy, Oliver Reed mu však ve svém štěku úspěšně šlape na paty (mé setkání se Zálesákem mě nesjpíš strašně poznamenalo, ale sic :-). Glory of Roman architecture ...to se povedlo úplně excelentně, a že to nemá s historií pranic společného, tak to je fakt, jenž mi vlastně nevadí. ()

DJ Obelix

O filmu mohu napsat jen to, že mě ovlivnil především díky velkému plátnu. Snad i díky mé tehdejší ještě "dětské naivitě" to je doteď můj největší filmový zážitek v kinosále. A proto mu patří místo v TOPce ((OBELIX TOP FILM - #7) ()

kingik

Russell Crowe ve své oscarové roli Maxima, který jako otrok dobyl římské Koloseum. Právě na výkonu Russella Crowea závisel výsledek filmu a on se projevil jako velký tahoun a Ridley Scott udělal jenom dobře když si ho vybral do hlavní role. Působivé obrazy a zpomalené záběry soubojů v aréně spolu s digitálním tygrem na Croweových zádech však nemohou zamaskovat celkovou fádnost filmu, který je až strojově chladný a nedává divákovi prostor k jeho emocím. Mě film nechal chladným. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal