Podvodníček je jedním ze dvou přeživších masakru v losangeleském přístavu. Pomocí rozsáhlých retrospektiv líčí vyšetřovateli spletitou změť událostí, které jej i s jeho kumpánem přivedly na pašeráckou loď... Po únosu kamionu v New Yorku je pět zločinců zatčeno a podrobeno výslechu. Protože nikdo z nich není vinen, plánují se policii pomstít. Operace probíhá hladce, ale pak se ukazuje, že za vším stojí mistr legendárního zločinu Keyser Söze. Je zřejmé, že každý z nich Sözeho v určitém ohledu poškodil. V rámci odvety pak následkem výbuchu na lodi zemře 27 mužů. Nyní však vyvstává zásadní otázka – kdo je vlastně Keyser Söze? (Cinemax)

Huntelaar

Jednoho krásného dne by mi někdo mohl vysvětlit, proč jsem tak divnej, protože tady žádnou genialitu nevidím. U mě to bylo už od začátku 50 na 50 pro toho, kdo je Kaiser Soze. Zápletka okolo toho taky nuda. So what? ()

stuntmanMIKE

keby bola pre kazdeho uzivatela csfd moznost ohodnotit jeden naozaj len jeden jediny film siestimi hviezdami, pre mna by to bol prave tento.... najlepsi film ever made ()

Lauri

Ten konec jsem si pustila 3x! Kevin Spacey dostal jednoho z nejzaslouženějších Oscarů, jaký kdy byl udělen + scénář, který svou chytrostí vyráží dech.. parádní podívaná, ovšem s odstupem času už z toho tolik nadšená nejsem, něco tomu chybělo.. nicméně další projekci si nenechám ujít. ()

GILLWANDER

Ukážkový príklad učebnicovo spracovaného krimi-mysteriozného labyrintu, ktorý vám nie je úplne jasný ani takmer v samotnom závere. Dokonalý scenár a herecký výkon Kevina Spaceya povznášajú tento film k hraniciam filmovej dokonalosti. Tak tiež precízna práca s kamerou, plynulá hudba a Singerova bezchybná réžia. Čo dodať. Thriller ako bič, ktorý šľahá až priveľmi vysoko. 100% ()

dyfur

.......opäť dielo vyzerajúce ako nezávislé,s dobrým obsadením,ktoré rozpráva nejaký krkolomne komlikovaný príbeh,ktorému ak by ste chceli porozumieť úplne doporučujem uprený pohľad na film,uši našponovať a zľahka plytko dýchať ,aby vám niečo neuniklo,lebo to sa neustále ako plynie čss vyvíja a rozvíja a....niečo na tom je,ale to niečo ide mimo mňa ....zbytočná bublina....IMOVAX... ()

Carlossss

V komentářích hodně padá slovo geniální. Jenže ono to geniální opravdu je! Ještě žádnou kriminálku jsem si nevychutnal tak, abych do konce aspoň netušil, kdo je opravdu ten hlavní podezřelý. Napomáhá tomu jasný a nesporný fakt geniality scénáristy a Kevina Spaceyho. Co ten předvádí, to není hodno pro oči běžného smrtelníka:-D Zkusím si v nejbližší době Obvyklé podezřelé sjet ještě jednou a věřím, že si je vychutnám, i když budu vědět, co je Keyser Soze zač. ()

Beagle

Vnikající film. (Když se to tak zpětně vezme, ta pointa až tak šokantní nebyla. Ale co, příjemnou zábavu přeju!) ()

BitlDjus

Neuvěřitelně dokonalý film, skvělý Kevin Spacey a konec filmu, který vás hodně dlouho bude přivádět na rozcestí myšlenek. Po celý film tiše sedím a snažím se najít nejlepší scénku z filmu, která by mne odzbrojila, dočkal jsem se brilantního zakončení, při kterém jsem měl pocit se v tu chvilku zbláznit radostí a nepochopením. Pak už by si měl jenom člověk zkontrolovat, zda si nenadělal do kalhot. ()

easaque

slušná kriminálka, která má dobrou režii, kameru i scénář. Trochu mi to přišlo od začátku překombinované a zmatečné, ale asi to bylo potřeba. Ale jinak mi to tak zásadní nepřišlo, tak akorát na 4*. [ PŘÍBĚH: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aristes

Proč některé filmy klamou tělem? Proč nás některé filmy matou svými gesty a výrazy, vysmívají se, zatímco někde v skrytu na nás lišácky pomrkávají, naznačujíce, že se ne úplně dobře díváme? A má to vlastně smysl, když jim to všechno sežereme i s navijákem? Máme pocit, že filmům dokonale rozumíme, ale co když se objeví něco, co nám pod všemi těmi pravidelnými tvary nevědomě uniká? ___ Zkusme se touto optikou podívat na notoricky známý film Obvyklí podezřelí. Ano, zní to absurdně, ale tenhle do nebes vynášený film je obecně naprosto nepochopený. A mohl bych tak jako většina ostatních říct, že je to ,,skvělý žánrový film s překvapivou pointou'', a tím smést věci ze stolu. Ale ne, mne zajímají právě ty věci pod stolem... Brzy totiž zjistíme, že v onom filmu je přítomen všeobjímající živel, demiurg, ten, kdo takzvaně ,,tahá za nitky''. ___ (Spoiler) Někdy v závěru filmu slyšíme větu ,,Největší trik, který kdy Ďábel předvedl bylo, přesvědčit lidi, že neexistuje.'' Tato věta není jen výsledkem dobře napsaného scénáře, nýbrž nejokatěji přiznaným významotvorným prvkem sjednocujícím ideu celého díla. To je přesně to zdánlivé pomrkávání vybízející k tomu, že bychom se na to celé měli podívat znovu. Ale začněme od základu... Kdo je ve skutečnosti Verbal, tedy Keyser Söze (Kevin Spacey) ? A kdo promlouvá jeho ústy? Ne, on není jen obyčejným zlodějíčkem, který tak trochu všechny oblafnul, ačkoli je tak jednoduché v nás tu iluzi vzbudit. Ale čím tedy je? Ďáblem? Ne, to příliš zavání křesťanstvím. On je živlem, je demiurgem, je stvořitelem Řádu světa. To je dáno koncepcí celé jeho postavy. Už od chvíle, kdy jméno Keyser Söze ve filmu poprvé zazní, je snadné si povšimnout, že on je v podstatě nadlidskou entitou. Nachází se v úplně jiném časoprostoru než policisté (Chazz Palminteri, Dan Hedaya), do jejichž časoprostoru však vstupuje pouze skrze Verbalovo vědomí. Nikdo ho nikdy neviděl, neslyšel, ale všichni pro něj pracují. Je čistě abstraktní bytostí, ale přesahující člověka, z čehož vyvěrá pokora a strach před ním. Stačí si lépe povšimnout, jak ostatní postavy o Sözem mluví, jak se chovají v situacích jeho se týkajících. On se zkrátka pohybuje úplně mimo policisty poznatelný časoprostor*. ___ Ale co on tedy dělá? Bylo by pošetilé myslet si, že to, co provedl, byl jen obyčejný podfuk. Přesuňme se teď na chvíli do divácké roviny. Jak už jsem lehce naznačil, film velice překvapuje svou pointou, a v našem případě je z naratologického hlediska velice chytře fabulovaný. Dalo by se říci, že Verbal jakožto vypravěč, diváka až do konce filmu velmi zdařile klame, jelikož veškerá distribuce informací o reálném stavu věcí (v rámci děje) je vlastně lživá. Jakmile dojde ke zjištění, že Verbalova výpověď byla jeden velký podraz, veškeré časoprostorové souvislosti vázané na jeho minulost se zhroutí jednoduše proto, poněvadž jsou lživé. Nepopírám, že některé flashbacky se shodují se ''skutečností'', ale například sekvence, kdy Verbal alias Keyser zastřelí Keatona (Gabriel Byrne), potvrzuje mou tezi. Abychom to tedy shrnuli, teprve v závěru filmu divák prozře, a je nucen znovu zrekonstruovat předchozí část syžetu. ___ Je docela zajímavé, jak je tento narativní princip reflektován i ve významové rovině filmu. Jak víme, nejen my jsme v závěru prohlédli tu ďábelskou lest, ale policisté i ostatní postavy filmu také. V čem nás tedy ten proradný zlosyn vlastně přelstil? A zde se dostáváme konečně k pozici Keysera jako demiurga... Nevytvořil on vlastně takovou fiktivní realitu, která té vezdejší tak nějak podráží nohy? Nepokřivil, nevyvedl z míry on ten Řád světa, jehož je sám stvořitelem? A co my lidé (v případě postav filmu policisté)? Neztrácíme tím i my tak trochu půdu pod nohama, o kterou se můžeme s jistotou kdykoli opřít, jelikož jsme právě tolik přesvědčeni o její jistotě ? A jsme schopni ještě nahlédnout pod slupku těch fiktivních realit, kterými jsme tu vezdejší obalili? A do jaké míry vlastně povaha výpovědí lidí, médií atd. ovlivňuje naše vnímání skutečnosti (viz také třeba Polanského nejnovější opus Muž ve stínu) ? To nejsou žádné mé výmysly, nýbrž postřehy odpovídající koncepci světa, který nám Singer ukazuje. Zdá se, že Keyser podlomil realitu v jejích samotných základech, a na chvíli tak znejistil moc, kterou jí přisuzujeme. Je tedy živlem, a to vskutku nebezpečným... Obvyklí podezřelí mystifikují diváka hned ve dvou ohledech. Zaprvé tehdy, pokud nepochopíme významovou koncepci Verbalovy postavy, což v divákových očích veškerou uměleckou hodnotu filmu zcela jednoznačně sráží. Bez ní by celková dramaturgická a významová výstavba nefungovala, respektive by se jednotlivé vztahy v ní ani nenavázaly, a tedy by se nevytvořil ani střed komplexního sytému hodnot, na který jsou následně ostatní elementy dramaturgicky i ideově vázány. Bez postavy Verbala by tedy žádný takový systém ani nemohl vzniknout. ___ Časoprostor, ve kterém se odehrává Verbalův příběh, je pravděpodobně pro celý film naprosto nejdominantnějším, a to jak z hlediska samotné zápletky, jelikož právě v této dějové linii má nastat konečné rozuzlení (odpověď na to, kdo je Söze), tak z hlediska celkové kompozice; tato rovina zabírá největší část metráže celého filmu. Nabízí se tedy otázka, na co se to vlastně člověk dívá, když se dívá na Verbalův příběh. Dívá se samozřejmě na fikci (v rámci filmu), na něco, co je fiktivní ze samé své podstaty filmovéh média, ale v tomto případě nejsme schopni si hrát tak jako ideálně připravený divák na ,,takhle by se to stalo, kdyby se to stalo doopravdy'', ale naopak vědomě označit Verbalův příběh za klam, fikci. Úplně tu samou fikci, kterou je filmové médium jako takové. Dostává se nám do rukou film, kde z hlediska dramatické výstavby nejdůležitější narativní linie, je fikcí. A tedy já, jako divák, jsem nucen si vědomě přiznat, že ačkoli filmovým příběhům většinou ,,věříme jako by se to opravdu stalo'', přesto jsou fikcí již ze samotné povahy média filmu. Singer tudíž (mimo jiné) natočil film i o tom, o fiktivní podstatě filmového média. ___ Poznámka pod čarou*: Velice výstižně to potvrzuje scéna v úplném závěru, kdy Verbal odjíždí autem kamsi do neznáma, a mezitím (tuším) zazní věta, že od té chvíle ho už nikdo nikdy nespatřil. Ještě více to vystihuje tajemství, s nímž je jeho postava spjata. - - - (9. 10. 2010) () (méně) (více)

MartinNDL

Hned od začátku jsem si uvědomoval dokonalost Singerovi režie, ale nedokázal jsem hned uchopit funkci a úlohu všech postav. S přibívajícím časem mně ale vše najednou splynulo v jeden konzistentní příběh a filmu to pro mě dodalo nový rozměr. Úžasně zahrané a napsané postavy v podání G. Byrneho a K. Spaceyho, perfektní dějové zvraty, napětí, pointa, všechno. Vlastně se jedná o jeden z nejlepších scénářů, které znám a díky brilantní režii a hereckým výkonům není filmu možné téměř nic vyčítat. ()

Morloth

Pěkně zabalená žánrovka, která však není tak uchvacující, jako jsem od ní čekal. Spacey mne opět bavil, ale na zadek jsem si bohužel nesednul. ()

SallyZen

Po shlédnutí tohoto filmu jsem zjistil, že bych potřeboval rozšířit topku aspoň na 15 míst, protože už se mi to tam nevejde. Ale je pravdou, že za tím jsem z tohoto snímku velice nadšen a ohromen(ač ho v Top10 nemám). Je skvělé pozorovat chování každého postav, trochu té minulosti a taky přemýšlet nad tím, co ho čeká. Parádně se dá s těmi herci tedy seznámit a začít i trochu někomu fandit. Když už to přešlo do druhé poloviny, tak stouplo o dost výše napětí a každou chvilkou jsem očekával zvrat. Ten se sice dostavil až na konci, ale i tak jsem byl hodně překvapen a nechápavé zírání na obrazovku bylo na místě. Spacey si u mě potvrdil místo v Top10, protože tady úplně vynikající. Hodně se mi líbili, ale i jiní herci. Palminteri, Del Toro, Pollak, atd... . A celkově je to výborné dílo, které si v nejbližší době zopakuji. 100% ()

Lischai

Lidé psali: perfektní scénář, zvrat v posledním okamžiku, všichni hrají jako o život. A je to pravda, tohle je skutečně skvělá detektivka. Ale jako u všech detektivek: je to bohužel jenom detektivka: žádné téma, žádné poselství, jen skvělý kus řemesla. ()

Martin741

Pre mna prakticky neznamy reziser Bryan Singer sa tymto filmom predviedol v plnej nadhere. Scenar slape naplno, k tomu vzdy, ked som si myslel, ze pointu filmu uz viem, tak ma Obvykli Podezreli dokonale uzemnili a ostal som znovu tapat. Vysoko vyzdvihujem kvalitnu reziu a hercov /Spacey, Baldwin, Del Toro ...../. Zaver bol uz len takou ceresnickou na torte. 100 % a nehanbim sa za to. ()

shyster

Film přesně zapadá do škatulky detektivek se šokujícím koncem. Určitě to je na 1 shlédnutí, ale abych se na to podíval po letech? Ne... ne. Kevin Spacey podává opravdu kvalitní výkon.... začíná být pomalu můj velký oblíbence. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

21.06.2022

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)