Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Rex Mundi

Trója odo mňa dostala 3,5*, ktoré som zdvihla na 4, tak Alexander si zaslúži silné 4*, alebo aj o kúsok viac. Nie je štvorka ako štvorka. Keď si tak spomeniem na tie chladne triezve až kritické recenzie Alexandra Veľkého, zisťujem, že budem patriť do tábora divákov, ktorí jednoznačne ukazujú "palec hore". Film bol zaujímavý, nenudila som sa ani pri jeho rekordnej dĺžke, výkon Colina Farrella na mňa zapôsobil, ostatní herci tiež dobrí, efekty pekné a historické reálie boli slušne dodržiavané (nemyslím teraz pitvanie učebníc dejepisu, ale to aby herci nemali na nohách botasky Nike) a Vangelisova hudba je nádherná. Nemyslím si, že vo filme je málo akcie, ale dôraz na medziľudské vzťahy a intrigy mi aj vyhovoval. Rozhodne mi ukázal viac zo života ľudí a vládcov (o čo asi Stoneovi šlo) než keby len behali z miesta na miesto a mlátili sa. Výsledok - pri triezvych očakávaniach maximálna spokojnosť. ...trochu mi vadil ten silený Angelinin prízvuk. ()

CANNIBAL

Dalo by se říci, že by se to mohlo udělat i lepší, ale na druhou stranu by to zase mohlo mít třeba vliv na horší zpracování příběhu, tak jak se to z mého pohledu, běžně u tohoto druhu filmu stává. Takže jo. U mě to dostává plnou nádrž. :) ()

MM_Ramone

Oliver Stone je dobrý režisér, ktorý natočil mnoho kvalitných snímkov. Skúsensti má aj so životopisnými dielami. Avšak jeho film o jednom z najväčších vojvodcov v dejinách ľudstva nepatrí zrovna medzi tie najlepšie. "Alexander Veľký" je historický veľkofilm s mnohomiliónovým rozpočtom, ohromnou výpravou, prvotriednými hercami, ale aj napriek tomu pôsobí dosť chladne. Bitvy sú síce gigantické, ale neprehľadné. A nedokázal som si vôbec nájsť vzťah k hlavným hrdinom. Taktiež prehnaná minutáž mi dala hodne zabrať. *** ()

Dan9K

Zoufalý scénář, prachbídné herecké výkony, mizerná hudba, nechutná Angelina Jolie a tragický Colin Farrell. To byly mé hlavní pocity z první půlky filmu. Avšak poté zčistajasna snímek nabírá tempo, které vyvrcholí výbornou krvavou bitvou v Indii, kde se zmátořila i Vangelisova hudba. To vše proto, aby se poslední půlhoďka snesla zase do kalichu hořkosti plného klišé a patosu. Skvěle vyřešeno. ()

Spooner

Moc dlouhá a nezáživná lekce z dějepisu,která asi moc lidí nezaujme.Je to škoda potenciál byl velký,bohůžel ani herci nepředvedli nic ohromujícího stejně jako Oliver Stone. Pro mě jasné zklamání roku. ()

2Pac

Americky velkofilm o europsko-azijskom vladarovi, natoceny v cisto europskom duchu...sa vobec nedivim, ze amikom to velmi nesadlo...sak, keri amik by pozeral na psychologicky vyvoj vladcu najvacsieho imperia vtedajsieho sveta... inu, ja berem aj Troju ...vyborne herecky a najma rezisersky zvladnuty epos o Megas Alexandros...btw ked sa tak nad sebou zamyslim, niekedy ma zamrzi, ze pri svojich 23 rokoch, som ani zďaleka nedosiahol to, co Saša ;-) btw2 taky velkofilm, v ktorom by tak bez servitky "propagovali" homosexualitu, sa len tak nevidi...taka Mačka na horucej streche sa moze schovat...:) ()

Wacoslav1

Mno... Co k tomu napsat. Jediný můj oblíbený tvůrce velkofilmů Stone to vyloženě nepodělal, ale že by nějak extra zazářil to se taky říct nedá. Po stránce akce je to přeci jenom slabota. Na takhle dlouhý spektákl je těch hluchých míst až příliš. Po stránce historické pravdy si to soudit netroufám, protože skoro netuším jak moc jí to odpovídá nebo ne. Nicméně zase Stone a jeho režisérský cit a smysl pro detail v tom cítit je. To zase ne, že ne i když se zatím jednoznačně jedná o nejslabší dílo co jsem dosud od tohoto pana režiséra viděl.50% ()

Xmilden

Některé filmy ve vás zanechají něco víc. Kdepak žádný propadák, jen je potřeba pozorně sledovat. Vedle tohoto veledíla vypadá Trója jako hrozná pitomost. ()

Divočák

Dílo, kterým si Stone získal mé srdce. Po druhém shlédnutí musím jít s hodnocením nekompromisně ze čtyř na pět a jen ztěží v paměti pátrám po nějakém historickém filmu, který by se Alexandrovi přiblížil aspoň po kotníky. Bohužel, právě tohle Stoneovo mistrovské dílo je příkladem toho, kdy prvních pár kritiků shlédnuvších film div neplive na plakáty a téměř všichni se pak můžou přetrhat v tom, kdo napíše působivější kritiku. Opak je však pravdou. Stone se rozhodnul jít trochu jinou cestou, než většina současné produkce. Zanevřel na klasickou šablonu amerických historických spektáklů a zaměřil se daleko více na vypravěčskou stránku Alexandrova výjimečného života. Jasným důkazem je tomu i to, že v celém téměř trojhodinovém filmu najdete v podstatě jenom jednu, byť fenomenálně natočenou, bitvu. A možná že právě tento fakt byl pro americké popcornové kritiky tím klíčovým impulsem, který je přiměl k nespravedlivé štvavé kampani, která se kolem Alexandra rozpoutala a jenž se projevila i na jeho zdejším neadekvátním hodnocení. Pokud se jí ale nenecháte zaslepit, Alexander vás bohatě odmění. Stoneova mistrná režie vám vyráží dech v každém okamžiku a z obrazovky na vás přímo dýchá úžasná dobová atmosféra, nezávisle na tom, jestli uprostřed bitvy dýcháte spolu s Farrellem prach zbarvený od krve nepřátel, nebo vás suchar Hopkins krmí nudnými stařeckými kecy. ()

Phobia

Ehm, moje učitelka dějepisu na základce uměla historii podat mnohem zajímavějším, zábavnějším způsobem a středoškolský profesor zrovna tak. Mám ráda filmy Olivera Stonea, takže jsem nevěřila těm znechuceným, zklamaným komentářům - navíc o Alexandrovi jsem četla knihy už jako dítě a historické filmy patří k mým oblíbeným... No, měla jsem věřit, ušetřila bych si tři hodiny nudy ve společnosti Colina Farrella (kterého zrovna nemusím), Angeliny Jolie (kterou taky moc nemusím) a Anthony Hopkinse (který se ve filmu vyskytoval stěží pár minut). Dvě hvězdičky dávám za to, jak dobově autenticky snímek působí, opravdu jsou vidět obrovské peníze a úsilí vložené do tohoto filmu. Jinak nuda, nuda, nuda... koncentrát nudy. Podruhé teda ani za zlaté prase, ani za celý vepřín zlatých prasat! 41% ()

kinej

Ultimate cut = 5*; kinoverze 2*: oceňuji, že se Stone nepokusil natočit klasický hrdinský epos, ale portrét rozpolceného dobyvatele. Bohuže rozpolcenost se přenesla i do jeho snímku. Největším kemenem úrazu je to, že se jedná o tříhodinovou nudu. Děj je o ničem a je nezajímavý, a ani fandové bitevních scén si moc neužijí. Sice určitě existují diváci jimž velkolepost a velká jména stačí, mě však ne. Colin Farrell se absolutně nehodí na to, aby hrál homosexuála, na to je moc kaňour a taky na to herecky nemá. Anthony Hopkins je ve filmu tak nějak navíc. A spíše populární, než dobrá herečka Angelina Jolie sice haje celkem solidně, ale její dialogy jsou napsány tak nezáživně, že by po tom scénáři nesáhl ani Hallmark. Jared Leto sice není v tomto filmu špatný, ale zato bezvýznamný. A tak zbývá už jen pěkná, ale prvoplánovitá hudba skladatele, který se za posledních pár let výrazově nikam neposunul. Nejmíň 30 let starý Spartacus je mnohem lepší. Skečovitý Gladiátor je také lepší a dokonce i hloupá Trója je lepší, protože tam se divák nenudí, alespoň při bitevních scénách. Oliver Stone už svým fanouškům naznačil jakým směremse bude ubíratl v reklamě na DVD, nebo co to bylo, a Alexander je toho důkazem. Ale měl raději zůstat ve Vietnamu. To by bylo pro všechny lepší. ()

cheyene

Jsou lepší historické filmy.... ale možná jste si nevšimli, že: a) Když jede Alexandr proti slonovi, je chvílemi vidět, jak se jeho meč ohýbá, jak je udělaný z gumy. Stejně tak ho má v některých scénách na levém a v některých na pravém boku a občas se změní v kopí. b) Alexandr zkrotil Bukefalose jako náctiletý (bylo mu nanejvýš 14). V bitvě v Indii je mu pár let po třicítce. Koně má ale pořád stejného. Bukefalosovi musí být alespoň 25 let, co je na koně hodně. Když k tomu přičtete útrapy dlouhých cest, výškové i teplotní rozdíly, vyčerpání z bojů... Musel by být o hodně odolnější než jsou obyčejní koně, nemluvě o tom, že ve filmu nestárne a je stále v plné síle. c) Mladý Alexander dá jméno koni Bukefalos, protože je silný, svehlávý apod. blbosti. Jméno Bukefalos (Býčí hlava) pochází od vypáleného cejchu, kterým měl kůň pod hřívou od kněží, kteří tímto cejchem označovali koně zaslíbené bohu Poseidonovi. Kůň pocházel z Thésalie a byl prodán králi Filipovi proto, že při tom cejchování zranil zmíněného kněze a majitel se bál pomsty kněží chrámu boha Poseidona. d) Alexender Makedonský Veliký nezemřel na otravu nějakým nápojem, ale na bahení zimnici. Nevím přesně datum smrti uvedené ve filmu, ale rozhodně to nebyl 13. červen 323 (rok je v pořádku, den nikoliv). ()

Hrabka

Historický film o vzestupu a pádu jednoho z největších dobyvatelů dějin. Film je dobrý, poutavý, ale bohužel ne po celou dobu. Bitvy jsou natočeny mistrně a diváka rozhodně zaujmou, jenže to jediné už obvykle nestačí, musí se přidat kvalitní děj. Ten zde není nijak zvlášť zajímavý, a proto zůstalo jen u průměrné dobrodružné podívané s výbornými bojovými střety. 65% ()

Fiftis

Z formálneho hľadiska je film vlastne retrospektívou. Jeden z Alexandrových generálov - Ptolemaios (Anthony Hopkins) - teraz egyptský faraón, diktuje svoje pamäti kronikárovi a rozpamätáva sa na svojho veľkého kráľa. Hopkins zároveň plní úlohu rozprávača a dejepisca, pretože predkladá historický background i emotívne postoje. Bol som na tom v kine a neľutujem. Osobne považujem Alexandra za najzaujímavejší a rozhodne naj-autorskejší historický film. Zároveň je to ale film, ktorý popri zaujímavých motívoch, slovných i obrazných metaforách (všadeprítomné hady a orol až po posledný súboj) a odvážnej hre s témou bisexuality, uviazol v sieti vlastných kľučiek a (občas) prázdnych fráz. Je to film, ktorý si málokto pozrie viackrát, ale ak sa vám chce vnímať a rozmýšľať, aspoň raz by ste ho vidieť určite mohli. ()

Shakers

Musím sa priznať, že aj keď tento skoro troj hodinový výpravný kolos je taký dlhý, tak funguje a čo je dôležite moc nenudí. Oliver Stone je dobrý režisér na filme je vidieť každý cent, vypráva a kostýmy sú úchvatne, herecké obsadenie bravúrne, akcie strhujúce, ale nemôžem si pomôcť, záver bol taký dosť bez iskry. Colin Farrell to zahral skutočne dobre, ale keď si to porovnám s postavami ako Maximus alebo Leonidas, tak vo mne Alexander Veľký nič okrem krásne natočených obrázkov nezanechal. 75% - 4* ()

lamps

Nebudu chodit kolem horké kaše. Stoneovy filmy jsem nikdy neměl moc v lásce, výrazně mě zaujali jen Vítězové a poražení. Tento snímek není vůbec špatný. jako historická výpověď o životě největšího vojevůdce v dějinách, jehož putování nebylo protkáno jen slávou, vítězstvími a přátelstvím, nýbrž i množstvím intrik a nenávisti, funguje místy skutečně znamenitě. Bojové sekvence stojí za to, stejně tak i hudba. Ale sledování je přesto strašně úmorné a každý to nemusí vydržet. Místo aby Stone diváka bavil, dává mu důkladnou lekci z dějepisu a dopodrobna ho seznamuje se všemi přítomnými postavami. A to nemusí být po chuti ani člověku, který se historii věnuje celý život, natož pak obyčejnému fanouškovi, který očekával, že se půjde do kina především pobavit, tak jako v případě Petersenovy TRÓJI. Jak říkám, špatné to rozhodně nebylo, dodíval jsem to bez problémů a udělal si obrázek, jaký asi Alexander byl. Ale znovu bych si to asi jen tak nepustil. ()

Pepinec

Proč nám dějepisáři nikdy neříkali nic o tom, že v největším impériu všech dob se to tenkrát hemžilo samými úchyly, kteří nosili prostěradlo jen proto, aby se mohli co nejrychleji svléknout? Kdybych si například u červeně podtrženého nadpisu "Alexander Veliký" mohl poznamenat, že to byl bisexuál, který málem přefiknul svoji matku mezi hady, určitě by se mi jeho životopis učil snáz. Jinak bych sám sobě chtěl pogratulovat, že jsem u toho neusnul. To se mně na lecjaké hodině dějepisu nepovedlo. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)