Veřejný nepřítel

The Public Enemy

Akční / Krimi / Drama

USA, 1931, 83 min

[8/10] (Warner Bros.) (Čb. /// Produkce: Darryl F. Zanuck /// Scénář: Kubec Glasmon, John Bright, Harvey Thew podle povídky Beer and Blood Johna Brighta /// Kamera: Devereaux Jennings /// Hudba: David Mendoza /// Nominace na Oscara: John Bright, Kubec Glasmon (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](19.12.2011)

James Cagney je tak nesympatický v úlohe gagstra Toma Powersa, že to hraničí s realitou. Presne toto od gangsterky očakávam. Antihrdina, ktorý vzbudzuje antipatie preto, lebo je arogantný, násilnícky a je nám z neho zle už na pohľad. Žiaden sympoš Johnny Depp v remaku, ktorého nám malo byť lúto. Ďalej ma film odzbrojil svojou neplánovanou nadčasovosťou. Pre maminky bude syn vrah stále milovaný baby boy, pre ženy bude stále príťažlivejší prachatý hajzel, ako tvrdo zarábajúci poctivec alebo vojnový veterán. Ako bolo v Amerike tridsiatych rokov, tak je všade na svete aj dnes. A potom mi ani nevadí dnes už trochu afektované herectvo, statická kamera, vyhýbanie sa detailnému vraždeniu a štúdiovosť exteriérov. Rozoberať, prečo je Wellmanov film z počiatku zlatej doby Hollywoodu nekompromisnejší, ako Mannov remake zo súčasnosti, si netrúfam.(6.8.2013)

• Cimr

Tak to bylo slabé. Bez překvapení, napětí, originality.. Jasně, tady žánr gangsterského filmu v podstatě začínal, ale to je mi v dnešní době ukradené, mám hodnotit film jako takový a ten na mě působí dost vyčpele.. Pokud tedy vůbec někdy nebyl. Asi po desti minutách mě to přestalo bavit a celou hodinu a dvacet minut jsem přemýšlel, jestli to nemám vypnout. Konec s předáním Jamesovy mrtvoly je fajn, ale jinak.. marno psát. Zhlédnout jen pokud chcete vidět ,,1001 filmů, které musíte vidět než umřete" a tenhle vám chybí.(4.9.2008)

Ústřední dvojice se k sobě výborně hodila - nehezká, nesympatická, protivná platinová pipka, Jean Harlow, a nesympatický gangster James Cagney. Strašně se to vleklo a většinu času, hlavně zezačátku, a na konci mě to dost nudilo. Bylo tam jen pár zajímavých scén - předvečer prohibice nebo následné odčerpávání whisky, ale jinak nic moc.(13.12.2009)

Zářez do dějin se zde ještě zdaleka nekoná, Wellman vystavěl spíše odrazový můstek, který udal příštím dvěma generacím gangsterských filmů správný směr a charisma. Jeho téměř zapomenutý Public Enemy je svým schématem klasickým dílem z mafiánského prostředí o vzestupu a pádu jedné velké ryby, jemuž neschází buldočí typ hlavního hrdiny, oblíbená femme fatale ani zajímavé ztvárnění tehdejší společnosti, ovšem rozsáhlostí příběhu a bohužel i filmařskými kvalitami se k vrcholným žánrovým titulům ani náznakem nepřibližuje. Pro fanoušky Al Caponeho a dalších krvavých životopisů každopádně povinnost. 60%(9.8.2013)

• - Přímá cesta Jamese Cagneyho za americkým snem výrazně inspirovala néjen Maria Puza, autora Kmotra (1972), ale také Martina Scorseseho nebo Michaela Manna. (Epistemolog)

• - Podle hollywoodských legend zašli tvůrci v některých scénách tak daleko, že použili ostré náboje. (Epistemolog)

• - Postava Toma Powerse je založena na skutečném příběhu gangstera Deana O'Banniona. (Monco)