poster

Veřejný nepřítel

 • anglický

  The Public Enemy

Akční / Krimi / Drama

USA, 1931, 83 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Bajda
  ***

  Veřejný nepřítel mě zklamal. James Cagney mi nebyl vůbec sympatický. Chápu, že to ani nebyl účel, ale existuje mnoho dalších filmů s negativním hlavním hrdinou, který je mnohem zajímavější a mnohem lépe se na něj dívá. Většina postav ve filmu byla podle mě příliš extrémně napsaná a jednalo se spíš o karikatury. Například matka obou sourozenců mi vážně pila krev od začátku až do konce. Vím, že Veřejný nepřítel je z roku 1931, ale bohužel musím říct, že už jsem viděl mnoho lepších filmů z tohoto období.(18.2.2009)

 • lamps
  ***

  Zářez do dějin se zde ještě zdaleka nekoná, Wellman vystavěl spíše odrazový můstek, který udal příštím dvěma generacím gangsterských filmů správný směr a charisma. Jeho téměř zapomenutý Public Enemy je svým schématem klasickým dílem z mafiánského prostředí o vzestupu a pádu jedné velké ryby, jemuž neschází buldočí typ hlavního hrdiny, oblíbená femme fatale ani zajímavé ztvárnění tehdejší společnosti, ovšem rozsáhlostí příběhu a bohužel i filmařskými kvalitami se k vrcholným žánrovým titulům ani náznakem nepřibližuje. Pro fanoušky Al Caponeho a dalších krvavých životopisů každopádně povinnost. 60%(9.8.2013)

 • Wacoslav1
  ***

  Film to není špatnej. Srozumitelnej z jednoznačným dějem. Možná, že o rok starší Scarface je promakanější, ale zase tohle má větší drajv a rozhodně nehrozí nuda. Jedinej důvod proč nedám 4* je ten, že Cagney je mi hrozně nesympatickej jako herec a tam kde Muni táhl Scarface, Cagney selhává jinak slušná gangsterka.65%(17.6.2016)

 • Anderton
  *****

  James Cagney je tak nesympatický v úlohe gagstra Toma Powersa, že to hraničí s realitou. Presne toto od gangsterky očakávam. Antihrdina, ktorý vzbudzuje antipatie preto, lebo je arogantný, násilnícky a je nám z neho zle už na pohľad. Žiaden sympoš Johnny Depp v remaku, ktorého nám malo byť lúto. Ďalej ma film odzbrojil svojou neplánovanou nadčasovosťou. Pre maminky bude syn vrah stále milovaný baby boy, pre ženy bude stále príťažlivejší prachatý hajzel, ako tvrdo zarábajúci poctivec alebo vojnový veterán. Ako bolo v Amerike tridsiatych rokov, tak je všade na svete aj dnes. A potom mi ani nevadí dnes už trochu afektované herectvo, statická kamera, vyhýbanie sa detailnému vraždeniu a štúdiovosť exteriérov. Rozoberať, prečo je Wellmanov film z počiatku zlatej doby Hollywoodu nekompromisnejší, ako Mannov remake zo súčasnosti, si netrúfam.(6.8.2013)

 • Fanucci
  *****

  Vynikající mafiánský film odehrávající se v době prohibice. Skvělý Cagney v roli Toma Powerse místy přehrává a člověk se tomu někdy zasměje, ale celkově nepůsobí jeho výkon směšně - na Cagneyho herecký styl si divák naopak velice rád zvykne (a navíc si musíte uvědomit, že tento film je z roku 31!!!). Zajímavé je, že násilí ve filmu není skoro vůbec vidět, ale člověk ho přesto vnímá velice intenzivně a to díky výborné práci režiséra. Opravdu nepotřebujete hektolitry krve, aby byl film tohoto žánru působivý - Wellmanův snímek je toho důkazem. V mafiánském žánru řadím "Veřejného nepřítele" hned za Coppolova první dvě veledíla. A to jsem viděl Donnie Brasca, Mafiány, Tenkrát v Americe, V přístavu, Příběh z Bronxu, Neúplatní atd...(13.4.2005)

 • - Americký filmový inštitút udelil filmu ôsme miesto v rebríčku najlepších gangsterských snímok. (Raccoon.city)

 • - Postava Toma Powerse je založena na skutečném příběhu gangstera Deana O'Banniona. (Monco)

 • - Přímá cesta Jamese Cagneyho za americkým snem výrazně inspirovala néjen Maria Puza, autora Kmotra (1972), ale také Martina Scorseseho nebo Michaela Manna. (Epistemolog)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace