Cena Akademie se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky již 93. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywood & Highland Center a z budovy nádraží Union Station v Los Angeles se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesou legendární zlatou sošku, po celém světě známou jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako The Father režiséra Floriana Zellera, Země nomádů režisérky Chloé Zhao, nebo Chicagský tribunál Aarona Sorkina. Šanci na ocenění mužského hereckého výkonu v hlavní roli mají také Anthony Hopkins za roli Anthonyho ve snímku The Father, Gary Oldman za roli ve snímku Mank, či Chadwick Boseman in memoriam za výkon ve filmu Ma Rainey – matka blues. Za ženský herecký výkon jsou nominovány například Viola Davis za titulní roli ve stejném snímku, Frances McDormand za roli Fern ve snímku Země nomádů nebo Andra Day za roli Billie Holiday ve filmu The United States vs. Billie Holiday. Slavnostním ceremoniálem nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Pavel Sladký a Šárka Gmiterková. (Česká televize)

TroiMae

Pandemie donutila megalomanský ceremoniál k návratu ke kořenům. Méně show, více lidí. Nakonec možná i celkem osvěžující změna. ()

JamesSi

Sledoval jsem to poprvé živě, předchozí jsem viděl jen že záznamu. Pong potěšil v krátkém videjku, Regina King (skvélá za hraní Huyeho a Rileyho v Boondocks) v úvodu překvapila a Questlove (kterého znám hlavně jako cameo z Eric André Show) zaDJjoval. Bylo to díkybohu komorní a to je dobře. Stará paní z Minari měla fajn řeč. Za posledních 5 let téměř nejmíň trapní oskaři. Jediný opravdu trapný moment bylo to, když udělali krátkou "game šou" a se ptali nominovaných na písně ve filmech. Pak v "totálně nepředpřipravené scéně" stařenka znala tanec na přisprostlou písničku. Ale naštěstí takových momentů bylo málo. Otrávený jsem jako za doby Kimmela jsem nebyl. Jen trochu nechápu, proč herce oznámily až po nejlepším filmu. Jo a to, že tam byly co 7 minut reklamy je fakt špatný (ale to je vždycky), prostě americká televize. Výherce nehodnotím. PS.: Questlove's in the house? ()

filipvrbik

Já myslím, že se to docela povedlo, jinde než obvykle, jinak než obvykle, ale bylo to zajímavé a navíc - většinu filmů jsem viděl, a líbily se mi... Bylo to jiné než vždy, a podle mě lepší... Mám moc radost za Oscara pro TENET a Duši, taky Anthony Hopkins zahrál geniálně... Oscary pro Zemi nomádů jsem čekal, i když myslím, že loni byly lepší filmy, tak to chápu, je to zajímavý film... A škoda, že Chadwick Boseman už Oscara nikdy nezíská :-( ()

Tuzinho

Jeden z povedenějších roků, i když byl minulý rok jaký byl, organizátoři se s tím pěkně poprali a nové prostředí tomu dodalo lepší atmošku. Každý druhý proslov o BLM již byl lehce otravný, ale v Americe to je prostě jinak. V hlavních kategoriích vítězové vše dle předpokladů, což trochu snižuje wau efekt, ale suma sumárum příjemný "večer". ()

guri

Uff.... Bolo jasne, ze aj vzhladom na uplynuly rok a teda zvlastnu skladbu nominovanych filmov, nebude prenos nic extra. Prijemnou zmenou bola zmena prostredia, no tam pozitiva asi koncia. Inak sme tu mali mnozstvo BLM kecov, ktorych uz mam davno plne zuby (jedinou zaujimavou vynimkou bol T. Perry, ale tomu ide o akehokolvek cloveka, nielen cernocha a hlavne nieco aktivne robi), prilis dlhe dakovacky, snad ziadne klipy (ci uz nominovanych filmov na hlavnu cenu alebo medajlonky pri jednotlivych kategoriach - napr. kostymy, efekty), divne poprehadzovane poradie oceneni (preco nebol film ako posledna kategoria? Cakali, ze to vyhra C. Boseman a vsetci budu v slzach tlieskat, ale takto to vyznelo az trapne), ziadne pesnicky (aspon vitaznu mohli na dat), ziadne vtipy a hlavne nezmyselne zrychlena cast In Memoriam. Naozaj si legendy nezasluzili prezentaciu ako pri rychlom pretacani dopredu. ()

Shaqual

Žijeme v době, kdy se kvalitní dospělácká tvorba postupně stěhuje do delších seriálových forem, kdy jsou po světě zavřená kina a reálně mnoha z nich hrozí, že už se buď neotevřou, nebo že to co budou nabízet budeme mít možnost vidět ve stejný den v bedně. Člověk by čekal, že se v takové chvíli Hollywood pochlapí a připomene celýmu světu na co se po pandemii můžeme těšit. Že nás vezme do zákulisí prázdných studií, toho novýho cool muzea co se má letos otevřít, nebo že aspoň udělá nějakou cringe behind the scenes montáž kde bychom viděli jak se tenhle průmysl nezastaví ani při situaci v jaký jsme. Nebo že (pokud nebyly prachy) aspoň udělá nějaký sestřih ukazující ty filmy, o kterých podle průzkumů většina lidí ani neslyšela, ať si udělaj nějaký obrázek a možná i chuť je vidět. Nic z toho jsem včera ale bohužel neviděl. Místo toho jsem byl svědkem nezáživného předávání cen s tak prapodivným pořadím, že jsem si chvíli myslel že si v zákulisí losují co oznámí jako další. Dokonce mi chybělo i performance nominovaných písní, když už nic tak aspoň té výherní. Co bylo ovšem asi nejhorší byla uspěchaná a za mě i tak nějak nevkusná sekce in memoriam, kde ta jména velikánů proletěly tak rychle, že jsem si ani nestihl uvědomit o kolik jsme jich loni přišli... Nemám nic proti změnám, v mnoha směrech jsou Oscaři už hodně okoukaná záležitost, ale změna by měla vést sebevědomě kupředu a to se u audiovizuálního umění dá dělat velmi kreativně. ()

Sebastianek1

Dal jsem si to ze záznamu. Co k tomu říct? Fraška. Hlavu si jdu ukroutit. Dále Mads nebyl nominovaný na Oscara za Chlast? Mads nemá Oscara za Chlast? Aspoň že Chlast má Oscara za zahraniční film. Dánský bez povinných obsazovacích kvót, skutečně raritně oceněný, ale já říkám ještěže tak. Politická korektnost odrážející se v letošním oceňování mě, demokrata, opět utvrzuje v názoru, že svět se řítí do situace, která nepřinese nic dobrého. Fandím lidem, kteří umí natočit dobré filmy, ale aby se oceňovala kde jaká úmorná hovadina a kvalitní filmy ostrouhaly, to je až směšné. Férovost mizí a pokud toto někdo nazývá rasismem, nemá pravdu. Jdu si pustit Shawshank a zavzpomínat si na éru velkých filmů, kdy Oscary sbíraly bijáky jako Forrest Gump, Crash, Anglický pacient, Titanic, Kmotr, Avatar, Gladiátor, Život je krásný, Schindlerův seznam nebo Pán prstenů. Je mi divně, protože tuším, že tohle už nikdy nebude. Minari nominovat na film roku? Do háje! ()

NovySvet

Je vidět, že se menšiny musí stále více ozývat, když cenu za Nejlepší film vyhraje něco tak diskriminačního a v dnešní době tématem nepodstatného, jako Země nomádů. Jsem rád za každou cenu pro Judas and the Black Messiah a Nadějnou mladou ženu, ale proč v těch hlavních kategoriích opět musí vítězit běloši? Chadwick Boseman si cenu za Nejlepšího hlavního herce zasloužil o dost víc, než nějaký zbytečný Anthony Hopkins, ale ne, v akademii je asi pořád dost rasistů, když ho nedocení. A cena za zahraniční film je taky dost velký výsměch. Sice jsem Chlast ještě neviděl, ale už jen podle přečtení obsahu tuším, že to bude naprosto ignorovat práva menšin. A pak že prý bojujeme s rasismem, přičemž i tyhle ceny jsou docela rasistické... To, že BlackKklansman tehdy nevyhrál, ačkoli neměl konkurenci, jsem kdysi překousl, ale dneska? Je mi ze vší té diskriminace na zvracení... A vtipný je, že i tady se ozývají odporní buranští rasisté s tím, že to bylo moc "korektní". To fakt může napsat jedině pitomec, co si ani nezaslouží mít volební právo. ()

funkyman

Oh my god, nemusim vobec zdielat suhlas s menami vyhercou - co je v podstate fakt- okrem hudby a Soul-u ... ale Mank vyskrtli pred hlasovanim? alebo si pomylili obalky ako pred par rokmi . .ale asi kazdemu co sa paci... mne hold nie.. tu sa asi najviac ukazala korektnost ... jasne-treba tomu dat dynamiku-sme v 21. storoci - Questlove a Soderbergh top - ale dnes uz nik neriesi talktime? bolo uz aj horsie a vobec najlepsiu poklonu tomu viem dat tym, ze som nebol az tak otraveny ako som cakal... ()

sonyrx

Úvod- trapný, do očí bijící šaráda, kdy uvádějící herečka určitě vyrazila úsměv z tváře nejednomu divákovi, několik cen fajn, politické výlevy Afroameričanů, nebo jak se jim teď může říkat, až moc často za hranicí korektnosti vůči široké veřejnosti, nic moc pacifistického se tam tedy zrovna nedělo, naopak, tón: my vám ještě ukážeme, mě znechutil a vrátil doprava, ne, takhle ne. Policista za vraždu Floyda potrestán je zaslouženě, byla to vražda. Ano. Ale tohle včerejší vyřvávání na mě také není. Jsem pro rovnost příležitostí a hodnocení za kvalitně odvedenou, finální práci. Pokud Akademie odignoruje díla veskrze kvalitní, propracovaná, krásná, jen proto, že je natočil bílý režisér, a děje se to již pět let v řadě, je něco špatně. A musí to být demotivující. Země nomádů Číňanky je film průměrný, nemá potenciál oslovit široké publikum, sdělovací a zábavná hodnota je minimální. Cenu dostala za to, že je z Číny. Tak ať si ji užije. Fincher a Sorkin, loni Tarantino se opravdu mohou rozkrájet u výborných filmů a bude to hrách na stěnu házet. Kdyby aspoň ty filmy "utlačovaných menšin" stály za to. Rozčarování. Radost za Chobotnici, Chlast a Soul. Glenn Close ode mě Oscara má! Minari babka mastící karty, síla. Opravdu síla a řekla bych, že až provokace. Vlnu kritiky chápu. ()

bardem

Tvl, tvl, tvl. Večírek snů. Tam už chyběl jen barel s hořícím benzínem. Viola Davis je báječná, čiší z ní elegance, kultivovanost, stejně jako z Halle Barry. Tím bych to uzavřel. A film roku? Tak to si, kuva, pusťte! To vám spadnou čelisti až do biotrenek. ()

Johny203

Vizuálne vynikajúce. Konečne to vyzeralo ako sviatok filmu a nie ako obyčajný galavečer. Okrem toho tam ale nebola žiadna filmová pridaná hodnota a nebolo to ani trochu zábavné. Najlepší moment bola ďakovačka Yeo-jeong Yoon. ()

nandumaly

Kvalita přenosu dobrá, v globále schůdnější než křečovité ročníky minulé, ne všichni moderující a "zábavné vsuvky" byli dobré, ale budiž. Neškodilo by oceňovat filmy roku nejvyšším vyznamenáním podle reálné kvality. Natočilo se sice téměř kulové, ale pořád jsou tu velké, propracované filmy jako Chicagský tribunál, Mank nebo třeba i ten Tenet. Oceňování malých, komorních, artových filmů podle ksichtu režiséra a politiky, filmy, které si nikdo dvakrát nepustí, musí být pro skutečné velké filmaře cestou do pekel. Zemi nomádů, Romu nebo Tvář vody budeme za dva tři roky vyhrabávat pod vrstvou prachu bagrem. Šaškárna. Příští rok očekávám ceny za filmy točené mobilem. ()

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (více)