Papežův vymítač

• USA The Pope's Exorcist (více)

Film Papežův vymítač, který je inspirován skutečnými zápisky otce Gabriela Amortha, hlavního vatikánského exorcisty (Russell Crowe), sleduje Amortha, který se snaží vyšetřit děsivou posedlost mladého chlapce. Nakonec však odhalí po staletí staré spiknutí, které se Vatikán zoufale snažil utajit. (Falcon)

gogo76

"Ku-kuk!..." Nebýva to častým javom na csfd, aby sa prevažná väčšina užívateľov zhodla.  Hlavne na tom ako suverénne a s prehľadom zvládol Russel Crowe túto rolu a ďalej na tom, že podobných filmov na túto tému sme videli dosť. Film je zručne natočený, po technickej stránke mu niet veľmi čo vyčítať, má to slušnú atmosféru, len by to chcelo o niečo viac strašidelnú, aspoň občas. Bavily ma Gabrielove (R. Crowe) hlášky a len dúfam, že to so svojou kariérou poriadne nakopne a vráti sa na top pozíciu, kde kedysi bol. Poteší menšia rola Franca Nera, ktorý je, aspoň sa zdá, vo výbornej forme napriek svojmu veku. Zručnejší režisér by to mohol potiahnuť bližšie k dokonalosti. Filmu hlavne chýba ten plíživý strach, ktorým bol tak dokonale pretkaný prvý a doposiaľ neprekonaný Exorcista z roku 1973 W. Friedkina. Divák, ktorý nikdy nevidel horor na túto tému si môže hviezdu pridať. Film 60%. Russell Crowe 100%. ()

Xmilden

Russell Crowe si svou postavu náležitě užívá, ale co z toho, když všechno ostatní za moc nestojí. Možná jsem na film trošku přísný, ale je to daný do určité míry i tím, že mě zrovna Vymítačské filmy zrovna dvakrát nebaví a velkou výjimkou je v tomto případě Vymítač ďábla. 50% ()

darkrobyk

Příjemný satanský horor, který rozhodně není kopií Vymítače ďábla, jelikož jeho cesty vedou zcela jinudy. Dokonce podobnost je jen v pavoučí chůzi, která byla do Friedkinova filmu vrácena až mnohem později. A místo chrlení zeleného slizu je tu krev, což mi přijde daleko děsivější. R. Crowe je skvělý - vtipný, přemýšlivý, rozvážný a bojovný. Poslouchat ho mluvit je radost. I rolička F. Nera ukazuje velikost tohoto herce. Zajímavé bylo, že zdejší démon není nějaký druhořadý břídil, nýbrž jeden z princů Pekla - Asmodeus. Není sice tím nejvyšším, páč Lucifer se zkrátka drobnostmi, jako je posednutí člověka, nezabývá, avšak stojí dost vysoko. A protože Asmodeus je pánem lži a klamu, je jasné, do jaké šlamastyky se zdejší postavy dostaly. Velmi zajímavá je otázka inkvizice a její odpovědnosti za hrůzy páchané ve Španělsku. A rozprava o zlu před komisí je také na pováženou. Scény vymítání jsou epické, souboj v podzemí bombastický. V jednu chvíli jsem měl pocit, že se sedadlo, nebo možná celá řada, se mnou utrhne a vymrští mě ke stropu, tak se hudba v sále rozduněla. To si doma neprožijete. Krásný vizuál, záběry na opatství ve všech úhlech i za bouře potěšily evokací gotického hororu. A když jsem hned zkraje slyšel z walkmanu She Sells Sanctuary od The Cult, věděl jsem, že budu spokojen. Tvé hříchy tě doženou! ()

filmfanouch

Gabriele Amorth je jistě člověkem, o kterém by mohl vzniknout zajímavý dokument, film inspirován jeho vymítáním ovšem dokazuje, že jsou filmy o exorcismu zdánlivě víceméně vyčerpané. Julius Avery dodává jen slušné řemeslo, herecký výkon Russella Crowea je ovšem spíše oříškem a ve výsledku si Papežův vymítač větším měřítkem ukousává až příliš velký a nestravitelný kus. Neurážející hororová rutina. Nic víc, nic míň.... ()

Shakers

V tejto úlohe by som ho nečakal, no Russell Crowe v úlohe vymítača Gabriela Amortha bol perfektný a ani príbeh nebol najhorší. Prostredie filmu, či atmosféra to všetko pekne budovalo hororovú atmosféru, no nemôžem si pomôcť, ale v závere mi to prišlo akési bez šťavy. Chýbalo tomu väčšie napätie, kde by sme sa ja báli trošku o tie postavy. Takže zázrak sa nakoniec sa nekoná, ale dobrý horor na jedno pozretie hej. 65% - 3* ()

Pepinec

Podle hlasu Russella Crowa prý Harley Davidson ladí zvuk svých motorů. Nic dalšího nevím, co bych k tomu měl říct, vymítač filmů bohužel nejsem. ()

Cappuccino

Na The Pope's Exorcist som plánoval ísť pôvodne do kina. Keď sa teraz nad svojím rozhodnutím spätne zamýšľam, som rád, že som v ten večer radšej išiel na Johna Wicka 4. Nejde ani tak o to, že by Averyho novinka do exorcistického hororového podžánru nepriniesla nič nové. Jej najväčším problémom je hlavne absolútna nevýraznosť a neschopnosť vzbudiť emócie. Od úvodnej scény po finále som necítil takmer žiadne stupňovanie napätia či hrôzu a možno s výnimkou Russellovho Amortha ma nezaujímal osud žiadnej postavy. Film mal potenciál budovať aspoň mytológiu ohľadom cirkvou utajeného miesta, ale aj v tomto ohľade iba kĺzal po povrchu. Popravde nechápem, ako môže filmu niekto udeliť viac ako 3 hviezdy, pretože je v každom ohľade aj s prižmúrením oka maximálne priemerný. ()

misterz

Na moje počudovanie to nebolo tak zle, ako som čakal. Práve naopak. Dokonca mi ani samotný exorcizmus nevyvolal úsmev na tvári. Hoci dejová linka okolo bol len samý blábol, ale zase aspoň nič prehnané. Dokonca by tam bol aj potenciál na nekonečný seriál. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100 ()

pornogrind

Hned začátek mě sice mírně rozladil, protože to na mě působilo tak trochu jako špatnej vtip viz. démon vleze do prasete. Nakonec se z toho ale po počátečních rozpacích vyklubal jeden z těch lepších vymítačských hororů posledních let. Dobře natočenej, dobře zahranej, napínavej a atmosferickej kousek od kterýho jsem si toho moc nesliboval ale o to víc mě překvapil a potěšil. Milovníci filmů o exorcismu by vyloženě zklámáni být neměli. Nejde sice o nic originálního což je ale celkem pochopitelný, protože v tomhle subžánru toho vymyslet víc asi už ani nejde. ()

Goldbeater

Russell Crowe se zřejmě nudil v konvenčních rolích, před lety mu nevyšel jeho Jekyll/Hyde v ztroskotaném Dark Universe, tak si musel své přestřelené žánrové chutě spláchnout zde. A všechna čest, on je zároveň tím jediným důvodem, proč má smysl na tuhle schematickou rutinu bez napětí, tvůrčích nápadů a jakékoliv hororové atmosféry vůbec koukat. Je vidět, že si nevšední roli neskutečně užívá, zpestřuje ji drobnými detaily, a i ten jeho ztřeštěný italský přízvuk vás od první chvíle bude víc bavit než štvát (jednak taky proto, že není ani zdaleka tím nejhorším přízvukem ve filmu). Veškerý zbytek toho vakua kolem Crowa je však naprostá vymítací rutina od rutinního režiséra, jemuž k dobru mohu přičíst jenom to, že tam aspoň nenacpal otravné lekačky za hlasitého zvukového efektu, což je jinak mor současných hororů. ()

mzss1

[55%] Celkově to není tak slabé jako většina dnešních hororů. Jenže tomu chybí nějaká ta větší strašidelnost, lekačky a pořádný náboj, který by tento žánr měl mít. Ještě tak ta první půlka snímku mě bavila docela dost, především se o to zasloužil skvělý Russell Crowe, který vymítače sehrál na výbornou. Zbytek herců je nevýrazných. A hlavně v poslední cca třetině filmu mě to už skoro vůbec nebavilo. Technicky to bylo natočeno celkem slušně, jen už mi to vymítání přišlo jaksi dlouhé. Takže koukatelný průměr, na který se hned zapomene, ale tragédie to také není. ()

kingik

Russell Crowe odmítl nastoupit do pořadu Jste to, co jíte a místo toho vstoupil do služeb Vatikánu. Coby nejlepší vymítač široko daleko má neodkladnou prácičku ve španělském opatství, kde démon posedl chlapce. Lehce obézní kněz započne souboj s nevyzpytatelnými pekelnými silami. Hororovému počinu se podařilo do hlavní role ulovit velkou hvězdu. A scenáristé, jsou celkem tři, měli před sebou náročný úkol, jak pro takovou hereckou personu udělat film zajímavý a alespoň v něčem originální. Žánr už má bohaté zkušenosti s vymítáním všemožných druhů pekelníků, takže nejlepší bude příliš neriskovat a zůstat tam, kde to má divák rád. Chlapeček (Peter DeSouza-Feighoney) je patřičně děsivý a náhle mu zmužněl hlas. Jeho maminka kdyby nebyla tak vystrašená (Alex Essoe), tak by se dalo počítat s jejími sexuálními službami pro vystresované kněží. A ještě tu máme odrostlou dceru (Laurel Marsden), co teprve chytá první krůpěje mladistvého stavu sexuálního rašení. Russell na to nebude sám. Za parťáka dostal Daniela Zovatta, taktéž kněze, ale zdaleka ne tak elitního. Dokud se ve filmu vymítá a démon neposedně rotuje, působí zkázu a chaos, je film naprosto uchopený v tom správném směru. Tvůrci ovšem potřebovali dostat do filmu nějakou špetku originality, tak finále udělali v méně očekávaných intencích. Všechno to doposud nejzajímavější, tedy strašidelný klučina i jeho rodina a postupně odhalované tajemství opatství, které Vatikán důkladně léta letoucí tajil, rázem zmizí ze scény. Nastalý odklon postrádal předchozí režijní sílu a závěrečná sekce nazvaná "dostižen hříchy minulosti" byla docela slabá. Prostě slaboučký dojezd se směšným rozměrem. Předchozí dění ale rozhodně pobavilo. Crowe se rozjel ke skvělému ztvárnění své postavy, jeho italský přízvuk i počínání bylo diváckým zážitkem. Také režie nabídla svůj působivý rozměr a strašidelné chvilky. Ponuré, nikterak ale tmavé a pro oko diváka nepříjemné interiéry měly svoji atmosféru dávného venkova, děj je zasazen do roku 1987. Po trikové stránce se film nevyžívá v nepřeberném množství speciálních efektů, je v této oblasti poměrně úsporný. A vůbec to nevadilo. Mohlo se tedy zapracovat na lepší finální části. Podstatná část filmu je správně hororová a drží si svoje neúnavné tempo i nasazení. Vymítání s Russellem Crowem je vlastně fajn. 8/10 ()

Omnibus

Exorcismus prosperuje, dokud ďábel pikle kuje.“ Pekelný puch, u verbala vzruch, síra versus kadidlo a pochybnosti o svéprávnosti posedlých. To vše v přímém přenosu, neb „skutečný otec Gabriele a skutečné zápisky“ (ten flanďák měl teda fantazii). Zbytečně se však netěšte, že ve vatikánské aréně Gladiátor natrhne prdel samotnému Luciferovi. Kdepak. Vládce pekel nikdy nikoho neposedá osobně. V exorcistických filmech odjakživa jen přizdisráčsky kuje pikle zpoza kotle a do předem prohraných bitev s Bohem posílá jen samé druhořadé ocasy. Dnes to odskákal sluha Asmodeus, v pekelné hierarchii až čtvrtý (!) princ v pořadí. OKÉNKO ZPOVĚDNICE: [][] Čeho se bojí lidi víme. Ale čeho se nejvíc bojí ďábel? ϢΨϢ Že někdo příjde na způsob, jak ho definitivně zničit (nápověda: peklo vymyslela církev). ϢΨϢ Že nějaká čertice začne šířit pomluvy, že Lucifer je gay. ϢΨϢ Že ho Russel Crowe přestane milovat. [][] Jo a podle vícero pramenů je kozel Asmodeus  i „rozbíječ manželství“, takže ke třem ateistickým hvězdám pro sichr přihazuji i čtvrtý otčenáš. Abych pak neměl doma s Faustkou peklo :-)). A vůbec, posedlý kardinál, jezuité celá staletí (!) ve službách Satana a chlupatý ocas, co klepe na zadní vrátka Vatikánu. Dámy a pánové exorcisti, kdo z vás to má? ()

Sonnery

Při prvním pohledu na Russella to vypadalo, že půjde o vymítání pupíčku. Nikoli, škoda. To bych totiž byl skutečně v napětí, jak to dopadne. ()

Anderton

Keď uvidí Vin Diesel tento film, tak to asi definitívne zabalí. Scenár si totiž vyfabuloval námety hneď na 199 pokračovaní a tam to, pri všetkej úcte, nedosiahne ani Fast and Furious. Ale radšej nepredbiehajme. Pápežov exorcista je veľmi zvláštny úkaz. Béčkový horor ako z osemdesiatok so slušnou atmosférou a netradičným vymetačom pavučín a démonov v starých barákoch sa dostáva do celosvetovej kino distribúcie vďaka Russellovi, ktorý zobral túto úlohu zrejme z recesie, alebo si len chcel vyskúšať niečo extrémne netradičné. Film je tak zameniteľný so stovkami podobných aj nepodobných hororových kúskov, až to vyslovene bolí, ale ak nemáte vysoké nároky a stačí vám posolstvo, že vaše hriechy vás dostihnú a je na vás, ako sa s nimi vysporiadate, tak za stratený čas ho považovať nebudete. ()

Frajer42

Filmů s tématikou vymítání jsem viděl spoustu, proto moje očekávání byla takřka nulová a nalákala mě výhradně inspirace skutečnou událostí a Russell Crowe. Inspirace skutečnými událostmi byla evidentně jen nepatrná, avšak Russell Crowe byl tradičně fantastický. O hororu v případě tohoto snímku nemůže být absolutně řeč. Nicméně příběh je poměrně zajímavý a hlavně děj má ohromný spád a prakticky vůbec nestihne diváky nudit. Závěrečné rozuzlení za mě bohužel extrémně přestřelené a na efekt těžce za hranicemi jakékoli uvěřitelnosti. Zřejmě na tento film brzy zapomenu, ale bavil jsem se. Asmodeus je každopádně velmi dobrý tip na jméno pro dítě. [73 %] ()

AllShallFall

Nečekal jsem, že to dokoukám do konce a neusnu. Neusnul jsem. Docela mě to bavilo a líbilo se mi to. Russell Crowe je pro mě neobvyklý v takové roli, ale hodil se tam. Nepochyboval jsem o něm a v závěru jsem byl překvapený. Super. ()

DwayneJohnson

Jedna hvězda za Russella, ta druhá, za místy solidní a napínavou atmosféru. Jinak nic, co by stálo za nějaké hlubší zapamatování. A já se přitom naivka (opět) těšil víc, než jsem ve finále dostal. Dobře mi tak. ()

silentname

Keď išiel "The Pope's Exorcist" do kina, nejako som o film nejavil záujem. Mal som pocit, že som filmoch o duchoch a vyháňaní diabla videl viacero a toto nepôsobilo, že by bolo schopné priniesť niečo nové. No bol som minimálne zvedavý, či sa tvorcom predsa len podarí spracovať film, ktorý by som si bol schopný pozrieť a nenudiť sa. A to sa im chvalabohu podarilo. Russell Crowe sa do tejto role skutočne skvele hodil a podľa mňa sa reálne snaží niečo svojej postave pridať. Rovnako to funguje lepšie ako keď som pozeral "The Vatican Tapes", ktoré sa tiež snažilo budovať na rovnakom princípe. Tam to však fungovalo o poznanie menej. Film má však aj pár dobrých zvratov ku koncu, ktoré ma prekvapili, ale fungovali. Záver indikuje, že sa máme tešiť na ďalšie pokračovania a popravde som tomu celkom otvorený. Pretože aj keď nie je film skvelý, niektoré triky nepatria medzi najlepšie a predstavenie našich postáv bolo klišé samé o sebe, tak minimálne svojim spracovaním a budovaním príbehu bol dostatočne zaujímavý na to, aby som mal záujem vidieť viac. Tak uvidíme. Možno tu bude nová dobrá hororová séria. Nechám sa prekvapiť. Hodnotenie: B ()

Exorcista, kam se podíváš

Exorcista, kam se podíváš

26.04.2024

Běžný člověk by si skoro myslel, že hororové příběhy o vymítání ďábla jsou jedním z těch námětů, které stačí udělat pořádně jednou a dost (za všechny příklady Vymítač ďábla z roku 1973). Kolikrát… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

Russell Crowe bude papežovým exorcistou

28.06.2022

Novozélandský herec Russell Crowe se v poslední době v tvoření jen tak nezastavuje. Zatímco už za pár dnů ho diváci budou mít šanci vidět ve vedlejší roli boha Dia ve značně očekávané nejnovější… (více)