• Kanada

Horor / Mysteriózní / Povídkový

Velká Británie, 1971, 102 min

Postupne gradujúci poviedkový horor so skvostným hereckým obsadením. 1. Method for Murder - komorne pôsobiaca poviedka s výborným Denholmom Elliottom v hlavnej roli a dementne vyzerajúcim vrahom Dominickom, v ktorej sa začne čo-to poriadne diať až v záverečných minútach ***. 2. Waxworks - Peter Cushing a Joss Ackland sú zárokou kvality za každých okolností a napriek trochu infantilnému záveru možno túto epizódu označiť za vydarenú ***. 3. Sweets to the Sweet - najlepšia epizóda, ovplývajúca mrazivou atmosférou a predvedčivým Christopherom Leem, ktorá môže byť kľudne považovaná za akúsi predzvesť dnešnej vlny hororov o zlých dievčatkách :) *****. 4. The Cloak - príbeh starnúcej hereckej horrorstar a jej trampôt pri natáčaní nového upírskeho trháku je zábavný a vtipne odkazuje na universalovské klasiky z 30. rokov ****.(29.6.2010)

Pri pozeraní mnohých starých britských hororov sa cítim ako pri čítaní knihy. Sú plné klasických motívov, ktoré definovali hororový žáner - upíri, voodoo, voskové múzeá... Dnes divákom už bohužial tieto motívy pripadajú skor komické a dávajú prednosť moderným verziám, kde pomalé tempo a hororová atmosféra je nahradená akciou a charizmatický herci naivnými teenagermi. Verte mi však, že tieto staré príbehy v sebe stále skrývajú obrovskú silu, treba si len nájsť správny čas, zahodiť predsudky a poddať sa. Dosť možne že objavíte niečo, čo vám zmení pohľad na hororový žáner, ktorý je v dnešnej dobe tak veľmi skreslený . (8.5/10)(11.5.2010)

Vynikajici povidkovy film z dilny Amicusu, ktery me skoro odrovnal. Jednotlive pribehy jsou provazany domem, ve kterem se minimalne z casti odehravaji, ale v zadnem pripade nejde o klasikou "haunted house" zabavu. Namety nejsou, ac z pera Roberta Blocha, prilis originalni, vse ovsem vyvazuje uzasna atmosfera. Ta stoupa pribeh od pribehu, aby vyvrcholila ve tretim segmentu o carodejnictvi. Bohuzel, posledni pribeh o starnouci hvezde horror filmu a jejich problemech s upirim plastem je sice nejvtipnejsi, ale svym odlehcenym tonem dost ostre kontrastuje se tremi predchozimi. A samozrejmne, jako u vetsiny obdobnych filmu - naprosto uzasne herecke obsazeni, Cushing opet drti vsechny ostatni na cele care. Jeden z nejlepsich, ne-li vubec nejlepsi horrorovej povidkovej film.(5.1.2006)

Poviedkové filmy ja moc nemusím a vobec ich nevyhladávam ale keď si už raz za čas nejaký pozriem,dúfam že,bude dobrý a tento ulohu splnil.Každý jeden pribeh,má niečo spoločne a to dom v ktorom sa odohrávaju pribehy a tie osoby sa do neho nastahovali.Prvi pribeh je o spisovatelovi,hororových knižiek,ktorý ma miernu krízu a teraz sa mu začne zjavovat postava z jeho knihy.A rozmýšlate či zošalel,alebo to robi ten dom,lebo ho nik iný nevidi.Vždy ked sa zjavila tá postava,tak vždy tam hrala taka mrazivo dotieratelna hudba,tak táto prvá čast,mala dost silnu atmosferu a pribeh bol spracovaný kvalitne.Druhý pribeh je o maklerovi na dochodkovi bez rodiny ktorý si kupil ten dom pre relax a pohodlie aj tu hudba urobila svoje náramne sa tu hodila.To mzum voskových figurin bolo strašidelne.Tento pribeh bol slabši,ale vo finále prekvapil drsnostou.Treti pribeh je o otcovi s dcerou a tá dcera má strach z ohna.Tak ten otec si najma učitelku aby doučovala jeho dceru lebo ju nechce dat do školy,lebo má na to svoje dovody.Tento pribeh je zahalený do ruška tajomna a jeho dcera nie je až take neviniatko ako sa sprvoti zdalo.Tak tento pribeh bol velmi dobrý,či po hereckej stránke Ch.Lee ako otec ktorý je prisny na dceru je velmi doveryhodný ale aj ostatní v tomto príbehu boli nadpriemerní.Malo to atmosferu,napatie aj strašidelnost.Posledný pribeh je o hercovi,ktorý toči prevažne horory.Aj keď realitný maklér ho varuje pred kupou toho domu,on si z toho ťažkú hlavu nerobí,ale asi mal.Aj keď mal dočinenia s upírmi,bavil som sa.V tomto príbehu bola silná irónia.Aj keď bol viac zábavnejší ako temný ale zaujal.Ale ako celok má prekvapil v dobrom.Každý s tých príbehov bol kvalitne a dobre spracovaný.Sú tu veľmi silne príbehy,ale žiadny nemá vážne nedostatky,nie sú dokonale ale majú svoje čaro.Zatiaľ najlepší poviedkový film,ktorý som videl,keď nájdem lepši tak hodnotenie prehodnotím.(15.5.2014)

Strašidelný povídkový film přináší především známé herce, mezi nimi ikony horrorového filmu (Lee, Cushing a krásná Pittová). Obsahově se nejedná o nijak převratné dílo, byť psal scénář Robert Bloch (autor Psycha). Čtvrtá povídka o plášti, který z jeho nositele udělá krvelačného upíra, vyšla u nás pod stejným názvem ve sborníku Tichá hrůza. Pěkná kamera, smysl pro detail, úžasný dům pro horror jako stvořený, skvostná bouře (2x) a chvílemi nesnesitelné kvílení smyčců střídané varhany či tikotem hodin smrti. V literatuře nijak originální témata - spisovatel posedlý vlastním dílem, tajemné strašidelné muzeum s voskovými vrahy nebo čarodějnictví kombinované s voodoo - jsou zpracovaná solidně, velký podíl má atmosféra společně s hereckými výkony. V závěru se dočkáme i klasického sklepení, kde dříme zlo... Nedostatek krve je nahrazen optickými hrátkami s kamerou, hudbou, bouří a strachem z neznámého. V té době oblíbená nahota je zredukována na jeden hlubší výstřih Ingrid Pittové. Byť je místy atmosféra pěkně chladná, bát se nejspíš nebudete. Celkové hodnocení 3-4*.(10.2.2014)

• - V poslední povídce "The Cloak" zmiňuje Paul (Jon Pertwee) že má rád klasické horory. Ve výjmenovaných je i Dracula (1931), u kterého upřesní: "Ten s Belou Lugosim, né ten nový". V novější verzi filmu Dracula (1958) hrál hlavní roli právě Christopher Lee, který se objevil v předchozí povídce "Sweet to the sweet". (rasasak)