Běžící muž

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1987, 101 min

Prekvapuje ma, prečo si Arnold Schwarzenegger v časoch, keď bol takmer na vrchole slávy a na svojom konte mal kultové filmy ako Terminátor, Komando alebo Predátor, ktorý je dokonca z toho istého roku vybral práve takýto béčkový projekt pod taktovkou neskúseného režiséra, podľa čoho to aj dopadlo a tak tu máme možno aj jeho najslabší akčný film osemdesiatych rokov, aj keď ho mám trochu radšej, než Červenú horúčavu, ale predsa len Muž na úteku má rozhodne niečo do seba a je to celkom zábava. Vždy ma zaujímali tieto akčné filmy odohrávajúce sa v blízkej budúcnosti s podivnými reality show, v ktorých sa bojuje o život, len to nemuselo byť až tak príliš moc béčkovo podané, síce milujem béčka osemdesiatych rokov, ale keď sa aspoň trochu držia na uzde. Inak dejovo je to síce úplne priamočiare a jednoduché, ale v rámci svojej kategórie mi to vyhovovalo. Síce trvá až tretinu filmu, kým sa dej začne venovať tomu hlavnému, ale to mi vôbec neprekáža, zoznámenie s hlavným hrdinom, jeho novými problémami a svetom, ktorý ovláda manipulujúca televízia mi sadlo. Ale práve samotná reality show sa dala podať aj lepšie, chcelo by to lepšie kulisy, normálnejšie kostýmy a aj samotných zabijakov. A navyše tu majú až prekvapivo veľký priestor moderátor a diváci, čo trochu narúša tempo. Ale aj tak si to drží obstojnú úroveň zábavnosti a finále je opäť v poriadku. Obsadenie mohlo byť aj trochu lepšie, Arnold Schwarzenegger je tu v najlepšej forme a má dobré repliky, takže s ním nemám problém, jeho nedobrovoľná spoločníčka je tiež v poriadku, rovnako ako výraznejšie vedľajšie postavy, ale chcelo by to lepších záporákov. Je tu vlastne päť hlavných zabijakov, ale sú slabšie obsadení a aj typovo nie moc zaujímaví, jedine motorkár s motorovou pílou a plameňometník mali niečo do seba, ale tí ostatní ma nebavili a svetielkujúci operný spevák bol len trápny. Chcelo by to aj trochu lepšiu akciu, samotné strety so zabijakmi pôsobia tak pomaly a aj napriek drsným prvkom nie dostatočne brutálne, napríklad taký súboj s motorovou pílou mal určite väčší potenciál, ale zase aj na tomto sa dá celkom zabaviť, no aj tak som si viac užil úvodnú a finálnou prestrelku, keďže Schwarzenegger so samopalom pôsobí predsa len lepšie ako keď v zvláštnom oblečení osobne bojuje s ešte zvláštnejším protivníkom. Ako som spomínal, režijne sa to dalo podať určite aj lepšie, hlavne by to chcelo zmierniť celkovú béčkovosť a aj hudba mohla byť lepšia. Takže na akčného Schwarzeneggra osemdesiatych rokov je to pomerne slabé, ale aj tak si Bežiaci muž nejaký ten štandard drží a vďaka spomínaným kladom som ho videl už viackrát. 64%(12.5.2011)

• Xeelee

Nedám dopustit na geniální knižní předlohu a tohle je bohužel strašná blbost, která prošla důkladným procesem hollywoodizace, dostala do vínku malý rozpočet a mizerného režiséra. Propracované prostředí, atmosféra i příběh se filmu vyhnuly obloukem a velmi silný ponurý závěr by konzumní divák neskousl, tak tam dáme happy end, ano? Jo a ještě by to chtělo nějakou pěknou herečku. co tomu říkáte? Super, jdeme točit. Kamera, klapka!(17.3.2008)

• castor

Je rok 2017, ekonomika dávno padla, ropa i přírodní zdroje jsou vyčerpané. Policejní stát, cenzura, opoziční postoj se netoleruje. Odpor je minimální. Pravda není zrovna populární. Lidé ujíždějí na sadistické zábavné hře Běžící muž. Polda z vrtulníkové hlídky neuposlechne rozkaz střílet do civilistů, nakonec je coby řezník označen přesto on. Putuje do futuristického gulagu, pláchne, přesto se ve zmiňované aréně ocitá. Tvůrci se tehdy pokoušeli o hrozivý pohled na média příštích dekád, trošku satiry se jim sice podařilo protlačit, ale jinak je to limonáda, která vedle té rádoby syrové brutality obsahuje místy docela šílený střih, jindy hodně nezvládnuté akční scény a zoufalé herecké výkony.(29.4.2016)

Ben Richards byl vhozen do televizní reality show Running Man v roli budoucí mrtvoly, která má zemřít tak, aby to pobavilo co největší počet platičů koncesionářských poplatků. Jeho rozpohybovaná muskulatura musí od začátku odrážet ataky agresivních útočníků a po rozvážném zhodnocení situace, začíná snižovat jejich početní stavy. Bookmakeři na Benovo přežití začínají vypisovat sázky, diváci konečně mají svého hrdinu a Ben si to hodlá ručně vyřídit s těmi, kteří mu umožnili zúčastnit se tohoto projektu.(19.9.2009)

Ale tak hej, nieje to žiadna sláva a ani akcia nieje extra prvotriedna, ale príbeh a Arnold dokážu vytiahnuť aj slabší film. Ďalšie kladne body okrem Arnolda v zaujímavom príbehu si zaslúži aj technická stránka filmu, ktorá síce zostarla, ale dodnes sa jedná o zaujímavú sci-fi od Stephna Kinga, či scenáristu Die Hard. 75% - 4*(7.8.2014)

• - Podle knihy je Ben Richards (Arnold Schwarzenegger) nezaměstnaným otcem, který nemá peníze na léky pro svou těžce nemocnou dceru.Proto se přihlásí do soutěže běžící muž (POciSEM)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 41. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu se sešli dva budoucí guvernátoři, Arnold Schwarzenegger a Jesse Ventura. (Chatterer)