Reklama

Reklama

Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

(seriál)
  • Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Hrají:

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(52)

Obsahy(1)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

(více)

Recenze (74)

July 

všechny recenze uživatele

Mé počáteční hodnocení (po třech epizodách) znělo: "Oproti filmům slabý odvar. A tachikomy jsou příšerně dětinské... Správně hutná tísnivá atmosféra schází téměř všude. 3*" Ale GITS seriál nabízí víc, než se zpočátku zdálo, a zejména complex episodes jsou vynikající. Za filmy sice stále zaostává, ale je to moc pěkná kyberpunková podívaná. ...a hodnocení po několika dalších epizodách: Výborné. Některé stand alone epizody jsou sice slabší, ale případ Vysmátého muže je vynikající a tento hacker se určitě téměř vyrovná i Pánovi loutek. ()

dennykr 

všechny recenze uživatele

Éra Laughing Mana stále zůstává mým nejoblíbenějším příspěvkem ze světa Ghost in the Shell. Extrémně chytře vystavěná sezóna neustále přeskakuje mezi vyšetřováním a prozkoumáváním fikčního světa. Z lásky k téhle netradiční, ale fascinující řadě jsem se vyznal v zde. ()

Reklama

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Najlepší animovaný seriál? Možno. Najlepší cyberpunk? Určite. Zabudnite na Bladerunnera, Matrix - toto je skutočný a neopakovateľný skvost, ktorý sa dočkal zaslúženej slávy. Temná priemyselná atmosféra veľkomesta blízkej budúcnosti, špeciálna vojensko-policajná tajná zásahová jednotka, únosy, terorizmus, cyberzločiny, vydieranie, podvody, politické machinácie, vymývanie mozgov, atentáty, anarchizmus, pokročilá vojenská technológia, kybernetické mozgy a upravené telá, obchod s orgánmi, nájomný zabijaci, psychopatický sériový vrah, geniálny hacker či hrozba tretej svetovej vojny, to všetko obsahujú obe série tohoto fenoménu. Precízny, do detailu vyšperkovaný komplikovaný scenár epizodických prípadov, ale aj nosných "veľkých" línií na pozadí, skvele napísané postavy s výraznou psychologickou a spoločenskou hĺbkou, otvorená, spytujúca filozofia, kritika spoločnosti. Tiež hojne rozsiate odkazy na všetko možné, veľkorysá nálož akcie a nezabudnuteľný zážitok. Toto bolo anime, ktoré rozhodlo, že sa o toto odvetvie kinematografie začnem vôbec zaujímať. A nikdy som to neoľutoval ani pri ďalších filmoch a príspevkoch do unikátneho univerza Shirowa Masamuneho. Dve sezóny: 100% Obľúbené postavy: Major Kusanagiová, Togusa, Hideo Kuze, The Laughing Man, Saito, Kazundo Goda, Aramaki, Batou, Ishikawa... vlastne všetky. Ale najradšej mám Hidea, Togusu a neskutočne sexy Majorku :) POZNÁMKA: Komentár od základov prepracovať. ()

TERRORDROME 

všechny recenze uživatele

Podarený seriál ktorého najväčším nepriateľom je dĺžka jednotlivých dielov. Tých zhruba 23 min. (nepočítajúc záverečné titulky ) je plne postačujúce pre sitcom, ale trochu vražedný termín na serióznu cyberpunkovú historku. Takže to vyzerá asi tak, že v úvode je predostrený problém, hrdinovia potom chvíľu tápu a nakoniec príde bleskové rozuzlenie. Vyšetrovací tím sekcie 9 má síce tuším 8 členov, ale svoj priestor väčšinou dostane len ústredné trio Motoko-Batou-Togusa+vyčúraný šéf Aramaki s účesom Keitha Flinta. Našťastie sa tvorcovia každým dielom zlepšujú a hlavne je tu ten prípad smejúceho sa muža ktorý sa ťahá cez viacero dielov a môže byť teda poriadne vygradovaný. Posledných asi šesť dielov je naozaj parádnych, akurát že po tom nerváku príde zrazu finálny, veľmi pokojný, rýdzo vysvetľovací diel a musím sa priznať že som niektoré aspekty toho geniálneho plánu veľkého šéfa nepochopil. Animácia je veľmi solídna, najmä tie Tachikomi sa podarili ( až na tie odpudivo švitorivé hlásky, to si japončíci nemohli odpustiť ) a aj tie digitálne úvodné titulky sa mi na rozdiel od viacerých páčili. A samozrejme, podarená hudba. ()

Skejpr 

všechny recenze uživatele

Naprosto fantastické. Velmi slušná Animace a naprosto profesionálně kombinovaná s 3D generovanými, ale přitom velmi citlivě zasazenými prostředími (Knihovna, dlouhé chodby, ale i Auta, letadla apod). Dějově stojí zcela mimo filmy Ghost in the Shell a Innocence od Mamoru Oshího... Prních pár dílů bylo poněkud méně záživných, jejich účelem bylo hlavně seznámit diváky s filozofii vyvíjejícího se ducha ve stroji. Počínaje 10. dílem ovšem nastupuje naprosto famózní jízda. Akce je napínavá, díly jsou o "něčem", případ Vysmátého muže je skutečně brilantně vymyšlen, některé scény jsou prostě fenomenální, především Poslední boj Tachikom vás dojme skoro až k slzám.Nejslabším aspektem seriálu tak zůstavají komplet 3D generované úvodní titulky, které běžely od 3ho dílu. P.S. Po shlédnutí druhé série musím poněkud ubrat. Nebyla tak dobrá jako 1st GIG. Postrádá monumentální scény, které činili první sérii nezapomenutelnou a ke konci seriálu místy pozlobí odfláknutá animace. Také konec mohl být poněkud doslověnjší, více strhující amožná i zdrcující, byť tachikomy bodují. druhá série tedy spíše za 4, celkově si seriálový Ghost in the Shell odnáší 4,5 ()

Galerie (57)

Zajímavosti (10)

  • V 12. epizodě je ve scéně, kdy Motoko mluví s filmovým režisérem, vidět na zďi plakát, na kterém stojí "Go see bananafish". Devět krátkých povídek J. D. Salingera obsahuje povídku "A Perfect Day for Bananafish", v překladu "Den stvořený pro banánové rybičky". (Jigvell)
  • V 18. epizodě je ve scéně, kdy Batou pozoruje ze sochy anděla Berlín, možné najít podobnost se scénou z filmu Nebe nad Berlínem (1987), ve které neviditelní andělé pozorují město a jeho obyvatele. (Jigvell)
  • Jméno jedné postavy pochází z povídky J. D. Salingera „Smějící se muž“. V seriálu je také odcitovaná pasáž ze Salingerova románu "Kdo chytá v žitě" ve znění: "Napadlo mě, že bych mohl předstírat, že sem jakože hluchoněmej. Tak bych se nemusel s nikým pouštět do žádnejch zatraceně blbejch a zbytečnejch rozhovorů. Když by se mnou chtěl někdo mluvit, tak by to musel napsat na kus papíru a ukázat mi to. Za chvíli by je to začlo pořádně nudit a pak bych z toho byl venku, měl bych s rozhovorama pokoj na celej zbytek života." (KlonyIlony)

Související novinky

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)

Reklama

Reklama