Mrazivý thriller o muži, jehož nejhoršími nepřáteli se stanou světlo a svědomí, před kterými se nedá utéct. Dvojice švédských detektivů Engstrom a Vik přijíždějí na samý sever Norska a jako první případ dostanou vraždu patnáctileté dívky. Vrah po sobě důkladně zametl stopy a zdá se, že jedinou stopou k němu je dívčin zapomenutý batoh. Past nalíčená policisty téměř sklapne - ale vzápětí dojde k nečekanému a tragickému zvratu... (ČSFD)

AlistairMir

I když pro mě celkem o dost slabší než americká verze, tak stále dobrá kriminálka. Jenže problémem je, že tady to celé krom příběhu táhnou hlavně dva faktory - Stellan a příroda. Zbytek silně pokulhává asi uvězněn v té husté mlze a člověk ze začátku čeká kdy si to celé namele tlamu. Ale to zase nakonec ne. Killer je totiž docela mrazivej a v okamžiku, kdy se objeví a začne Stellana deptat konverzací z očí do očí jde snímek nahoru. Každý pohyb Stellanovi postavy jako by říkal, že když tomu magorovi prostřelí hlavu, tak se třeba vyspí a divákovi je jasné, že o tom určitě silně uvažuje. Jenže s vrahem sdílí temné tajemství a díky tomu, že by mohlo být v případě vrahovi smrti vykdákáno do světa a díky tomu by si náš milej detektiv mohl chvilku posedět (asi na doživotí), tak má vrahoun dočasnou imunitu. Líbí se mi že oba filmy vsadily na jiný závěr a pohled na Stellanovi zářící oči na konci filmu je vskutku ďábelský. ()

Skip

Chtě nechtě musím srovnávat se stejnojmenným americkým remakem, který jsem viděl dříve. Příběh je až na několik detailů totožný, ale řekl bych, že tentokrát v pomyslném klání zvítězili Američané, a to především díky Al Pacinovi, který zahrál hlavní roli o dost lépe než Stellan Skarsgård. Navíc v norském originále bylo hodně hluchých míst. Ale i tak dávám 4*, protože je to film, který rozhodně stojí za pozornost. Má-li ale někdo na výběr, doporučil bych verzi Made in USA. ()

PP66

Daleko hlubší psychologická linka než předvedl následně Nolan ve své Insomnii - až deprese z toho jak policajt-vrah měl vnitřně neskutečně blízko k vrahu-spisovateli. A také jako obvykle životnější konec - policajt není za svůj poklesek potrestán osudem. Americká verze byla naproti tomu "údernější". ()

Carlossss

Rafinovaná věc, která je syrová a drsná, jako život sám. Americký remake pobral z původní Insmonie jen to nejdůležitější a tam, kde končí, jde tahle Insomnie mnohem dál. Stellan se chová hodně nepředvídatelně a to jenom napomáhá mrazivé atmosféře. Nečekané zvraty, boj s vlastním svědomím a krásná norská krajina... to je Insomnie. ()

easaque

Mám za sebou filmový srovnávací večer, kdy jsem si pustil kriminálky INSOMNIA v obou verzích: norský originál i americký remake, kterým jsem začal. Jádro příběhu i rozuzlení je samozřejmě stejné. Příběh je docela nápaditý a nezvyklý, tak udrží pozornost až do konce. Američané si svou verzi vyšperkovali známymi herci v hlavních rolích, různými efektními vylepšeními a většími či menšími změnami ve scénáři. Díky tomu remake vypadá efektněji a pro pochopení příběhu i postav jednodušeji. Naopak origiál je sirový, přirozenější a drsnější, což mu spíš přidává na autenticitě a uvěřitelnosti. Každý film má něco do sebe, ale přesto mi byl bližší originál, kterému dávám o 10% lepší hodnocení. ()

starbrejkr

Tak jako je chladné a mrazivé severní Norsko, tak chladná a mrazivá je původní Insomnie. Nolanův remake jsem ještě neviděl, ale bude mít co dělat aby překonal toto dílo. Už dlouho jsem neviděl tak depresivně působící film a strašně moc dělá autentické prostředí polárních nocí, chladného moře a pobřežních mlh. Vynikající je i samotný příběh, který je jak kriminálkou, tak především psychickou sondou do života člověka, který něco tají a ono tajemství ho neustále pronásleduje. Ve spojení s naprosto excelentním výkonem Stellana Skarsgarda (skoro by se dalo říct, že film dělá on) a již zmiňovanou atmosférou je nám servírován snímek, který v nás prostě musí zanechat ponuré dojmy. ()

Cheeter

Nemůžu se ubránit srovnání s americkou předělávkou. Tu jsem viděl jako první a velmi se mi líbila. Takže z originálu jsem měl trochu obavy. Ale nakonec se ukázalo, že je stejně kvalitní, a zároveň stejně kvalitní, jako americký remake. Nestává se často, aby k takové situaci došlo. Současně je to skoro jiný film, ale není. Prvky jsou známé a jiné. ()

zette

Me film zklamal. Herecky vykon Skarsgarda byl sice na jednicku, stejne tak i atmosfera. Nektere dialogy byly ale hodne pritazene (snad za to mohl dabing) a scenar misty taky dost pokulhaval. Proste takovy televizni film, nic vic. Na to, ze se jedna o seversky film, je spise podprumerny. ()

okkac

Oproti americkému remaku, který považuji za výborný, je ale přeci tento seversky chladný (nedočkáme se žádného přehnaného emocionálního chování postav, všichni mají stále stejnou tvář, což ale neberu jako negativum, právě naopak) originál pro mne zajímavější. Hlavně postava Skarsgarda je tu mnohem větší uchyl a svině než Al Pacino v US verzi (hlavně scéna v autě se spolužačkou zavražděné, recepční a scéna se psem), holt amíci na to nemají zkrátka koule. Plus lepší závěr co se osudu detektiva týče. ()

dr.fish

Syrová kriminálka, která převálcuje americký remake po všech stránkách. Stellan je prostě dokonale rozpolcený týpek a vše je daleko lidštěji napsané a tím i pochopitelné. A ta atmosféra je opravdu taková "z nespavosti". Velmi slušné. 80% ()

Radiq

Nejdřív jsem viděl remake, takže asi budu trochu porovnávat. Ten děj byl v podstatě stejnej, ale v remaku se mi víc líbily motivace postav - řekl bych, že tam byly víc propracované. Tady byl ale detektiv Engstrom o něco větší hajzl. Na druhou stranu tady aspoň nebylo žádné americké klišé. Vůbec se nedivím, že si to zasloužilo remake, protože děj se vážně povedl. Mimo porovnání musím ale říct, že se jedná o spíš průměrnej snímek. Ale zas ne tak průměrnej, aby nestál za shlédnutí. ()

hans500

Skvělý thriller. Mrazivá atmosféra, výborný scénář a zajímavě psychologicky prokreslený a nejednoznačný Jonas Engström ve výtečném podání Stellana Skarsgårda, režie filmu je taktéž na vysoké úrovni. Americký remake s Al Pacinem je také výborný a je těžké říct, který je lepší, oba filmy přistupují k látce jinak. ()

July

Pokusím se tu o srovnání předlohy s remakem. Ten jsem viděla asi o dva roky dříve a moc se mi líbil. Na původní norskou verzi jsem tedy byla patřičně zvědavá. Tady je "pět rozdílů": Remake je o něco obrazově bohatší, norská Insomnie často využívá spíš sterilnější prostředí. * Stellan Skarsgard hraje jednoznačně životněji než Al Pacino. Ačkoli jsou oba skvělí, Skarsgard je tady naprosto úžasný. Především on má na svědomí mých 5 hvězdiček. * Původní verze je syrovější než remake (viz třeba scéna se psem). * Co mi připadalo výborné na remaku, byl Robin Williams v úloze vraha. Ale Bjorn Floberg také podal skvělý výkon. * A pak je tu samozřejmě závěr, jediná věc, která podstatně odlišuje děj obou snímků. Ten americký byl (jak jinak) dramatičtější, akčnější - a provázený jistou katarzí. Na druhou stranu, norský byl stejně jako celý film syrový a... nějak mi schází to správné slovo. Říkám si, že kdyby se zkombinovala norská Insomnie s americkým závěrem, bylo by to úplně nejlepší spojení. Ale oba mají něco do sebe - a závěrečné "svítící oči" taky zanechají dojem... * V čem tedy spočívá ta hvězdička rozdílu, kterou jsem postavila mezi oba filmy? Patrně, jak už jsem napsala, ve Skarsgardovi. Ale kdo ví - až příště uvidím americkou verzi, možná jí ještě hvězdu přidám a síly vyrovnám... Obě Insomnie můžu jen vřele doporučit! Úžasné filmy. ()

asirtes

Chvíľami som bol ako vo sne, chvíľami sa mi točila hlava, chvíľami akoby som zvracal... Skarsgårdove stavy na mňa preliezali ako husenice na hnilé jablko a neopúšťali ma ako suchý zips starý chlpatý sveter. Po filme bolo nutné dať sprchu a naozaj sa prebrať. Našťastie aby mi dal niekto po papuli nebol problém. Upútavka by mohla znieť nejak takto: Nechcete zažívať v kine so svojou priateľkou ruka v ruke niečo výnimočné? Nechcete si užiť dokonalý stav sexuálnej nefunkčnosti a frustrácie? Nechcete sa pozerať milovanej osobe do očí počas toho ako vám zvracia na nové sako Hugo Boss? Toto je jedinečná príležitosť. (Americký remake nebrať!) ()

manonfire

Zajímavé. Kvalitou celkového projevu a důrazem na sexuální frustraci a ponížení nezájmem milovaného, film nezapře skandinávský původ. Americká verze sázela na naprosto elitní herecké zastoupení a svým způsobem až bizarní nápad obsadit záporného hrdinu Robinem Williamsem, který ale nebyl vůbec zlým počinem. Norské drama bylo poněkud složitější a vícerozměrovější tím, že zatímco Pacinův hrdina byl charizmatický hajzlík s jedním hříchem, tak Skarsgardův detektiv rozhodně jako sympatická postava nepůsobil. Byl reálněji chladný a odměrený, se zřejmým problémem ve svojí sexualitě. 80% ()

venca163

(Spoilery). To je parádní vyšetřovatel, nejdřív zastřelí kolegu, pak vyprstí svědkyni, pokusí se znásilnit náhodnout kolemjdoucí a nakonec se rozhoduje, jestli se s vrahem mladý holky spojit, nebo se ho taky pro jistotu zbavit (neprozradim uplně všechno =). Socialistický Norsko vypadalo v roce 1997 minimálně stejně děsivě, jako u nás, takže dokreslení atmosféry funguje. Stejně se mi ale to Nolanovo pojetí líbilo víc. Bylo takový kompaktnější a dotaženější. (75%) ()

MartinS96

Předně zmíním, že jsem jako první viděl Nolanovu verzi a pro zajímavost si doplnil tu od Norských tvůrců. Původní Insomnie disponuje velmi dobrým námětem, který norští scénáristé přetavili ve vcelku dobrý příběh. Vcelku dobrý znamená, že Nolan se Seitzem, ho pro hollywoodský remake notně vylepšili. Scénář je bohužel v tomto filmu to jediné co lze opravdu pochválit. Snaží se i Stellan Skarsgård, ale když se máte porovnávat s někým jako je Al Pacino, jste prakticky předem poraženi. Ostatní herci se pak svým umem, těm hollywoodským ani zdaleka nepřibližují. Děj se zejména ze začátku velice rychle posunuje kupředu, přičemž zde postrádám zásadní množství scén, kterými tvůrci nový film o mnoho vylepšili. Jiné a pro mě také horší je zde i pojetí charakteru hlavního protagonisty, někomu však to, že je větší svině, než jeho americká verze může vyhovovat více. Nejvíce do očí bijící je ale technická stránka filmu, ve které v remaku naopak Nolan s Pfisterem ukazují svůj obrovský talent na začátku jejich kariéry a posunují tak kvalitu filmu ještě blíže k dokonalosti. 4/10 ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech