Lucky Luciano

• Francie

Lucky Luciano

Krimi

USA / Francie / Itálie, 1973, 105 min

Patrně nejslavnější a nejlepší známá autobiografie (s prvky dokumentu a politického filmu) velmi proslulého mafiána Charlese "Lucky" Luciana (pův. jménem Salvatora Lucania), po této stránce nemám opravdu mnoho výtek, film se věnoval sledu událostí krátce po válce, kdy v té době stále ještě seděl. Někdy začátkem roku 1946, poté co ho americké úřady po oboustranné benevolenci ze své země propustily (nakonec si tedy odseděl z původně 30-50 trestu za kuplířství pouhých 9 let), přišel Lucianův velký návrat, vrátil se do své vlasti, napřed do Lercary Friddi jižně od Palerma a poté do Neapole, kde ho táhl mohutný přístav, jenž skýtal naděje na nový obchod s narkotiky. To vše jsou známá historická fakta, to vše tu sedělo i co se týká jednotlivých postav (viz.třeba kmotr Vito Genovese, Mussoliniho přítel). První polovina filmu je zároveň i trochu matoucí, bez žádných spojitostí, co se týká různých časových období, jednotlivých míst a postav, člověk má problém se zorientovat, tedy pokud se zrovna nezajímá o problematiku mafie a biografie jejích hlavních osob. Film však mohl mít větší spád a více akce, veškerá akce v rychlém sledu událostí zde přišla v prvních cca 15 minutách a poté až do konce byl film po této stránce víceméně chromý, nikterak však nezajímavý. Gian Maria Volonté zahrál svou roli výtečně (dokonce tam snad byla i ta podoba), Rod Steiger zde má bohužel jen menší roli. Co mě na tomto gangsterském filmu ještě oslovilo, byla skutečně nádherná Piccioniho hudba doplněna o 50s americkou jazzovou klasiku. Dodatek: Lucky Luciano patřil mezi nejváženější kmotry a ve světě Cosy nostry je znám jako nejváženější boss všech bossů, i když dodnes kolem jeho osoby koluje mnoho nejasností. Nakonec tedy tohoto italského Kmotra, hodnotím jen průměrně, ale jinak doporučuji. Oba filmy, mají cosi společného, třeba co se týká postav Corleonů s vlastní Lucianovou biografií. Komentář zde jako druhý v pořadí.(5.5.2010)

New York 1946: po pouze devíti z padesáti let trestu propuští americký soud nejmocnějšího z gangsterských bosů všech dob, Salvatora Lucanía (Gian Maria Volonte) alias Charlese 'Luckyho' a posílá ho zpět do jeho italské vlasti... Francesco Rosi si dal v tomto mafiánském portrétu nebývale záležet a tařka věrně vylíčil ilegální machinace, jež se tak často skrývají za počestnou rouškou politiky i obchodu. Kmotr po italsku. Více kritický a snad stoprocentně ze skutečných reálií vycházející.(3.6.2005)

O jednom z nejslavnějších mafiánů všech dob...(13.8.2011)

• Courtemanche

Málo říkající, nezajímavé zpracování. Plusem je přítomnost Rod Steigera, ale jen na pár okamžiků. 2/5(11.11.2013)