Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Abes

Při scéně v Louis restaurant jsem měl tep snad dvěstě. Úchvatné dílo mistra skládací stoličky. 97 ()

Attta

Pro mě jeden z nejlepších mafiánských filmů a celkově filmů vůbec. Kdyby se zde objevil někdo, kdo film neviděl nebo nečetl knihu, z fleku můžu obojí doporučit. Začnu skvělou atmoféru mafiánského podsvětí a toho jejího obrovského rodinného zázemí, které je nesmírně krásně divákovi přiblíženo. Ledově klidný a originální hlas Dona Corleone a jeho jednání, které Marlon Brando skvěle stvárnil lze srovnávat už jen s výkonem Al Pacina v roli Michaela. EDIT: Po přečtení knihy hodnocení neměním a tento film přikládám k té trošce povedených filmových adaptací knižní předlohy. První v pořadí jsem viděl film a až pak četl knihu a zcela určitě bych tohle pořadí neměnil. Kniha je o něco rozsáhlejší a filmoví tvůrci si občas něco přikrášlili a pozměnili, ale většinou se věrně drželi předlohy. Nicméně kniha mi velice pěkně doplnila film a trošku mě jen mrzí že jsem se ke knize nedostal dřív, protože je to opravdu zasloužený bestseller. ()

Streeper

"Jeden z nejlepších filmů o mafiánech, který byl kdy natočen." Takhle o tomhle filmu mluví můj táta a po mém dnešním úplně prvním shlédnutím s ním naprosto souhlasím. Co je na celém filmu nejlepší jsou herecké výkony od Marlona Branda přes Ala Pacina až po Johna Cazala, všichni byli naprosto úžasní a bez nich by to nebyl tak skvělý film. ()

Rocky88

Touto dílu je opravdu málo co vytknout - svkělí herci, reálie, příběh, vše ve své ryzí podobě. Osobně mám však obecně problém s Coppolou, někdy je na mě až moc utahaný, což je i případ prvního Kmotra. Avšak pokud je přiležitost, nikdy neodmítnu jej zhlédnout znovu, protože lepší mafiánská sága zkrátka není a asi těžko může být. ()

Trainspotter

5* film každým coulem, ačkoliv je dokonalým filmovým převyprávěním jedinečného románu Maria Puza. Obě tyto formy jsem přečetl/shlédl jedním dechem. Psychologické aspekty díla: Hypnotická sílá: 90%; introjekce: 75%; empatie: 90%; katarze: 99%. ()

nithiel

Na shlédnutí Kmotra jsem se chystal už dlouho a proto jsem před zapnutím opravdu hodně očekával. Film však byl ještě lepší, než jsem doufal. Během takřka tříhodinového snímku jsem se ani vteřinku nenudil a při promluvách Dona Corleone jsem z Marlona Branda cítil tak obrovské charisma, že jsem se skoro bál pohnout v křesle. Stejně dokonalý, byl ve své roli i Al Pacino, jehož pohled černých očí mě přikovával k obrazovce. ()

DruidKarel

Co mám říct na film, kde každou minutu opravdu hltáte a čekáte na každé další slovo Dona Corleoneho. Pro někoho může být Kmotr moc krvavý, moc starý, nedobový, ale co je, tak je hlavně živočišně syrový. Tenhle film si na nic nehraje a je to moc dobře. Jedno se tomuhle filmu ale taky nedá upřít a to, že byl skvěle nadabován. Podle mě dostal Don Corleone v česském znění hlas, který si prostě zasloužil. Krev, násilí, vydírání, rodinný kruh a přátelství na život a na smrt - to je KMOTR a úžasný Marlon Brando... 5* nic neřeší, tohle je veledílo. ()

cubajz

sága mafiánské rodiny Corleonových je chladnokrevná a odhaluje praktiky italských klanů v Americe - a že se je na co koukat! Naprosto bezvadné jsou vraždy, které oplývají ryzí brutalitou a typicky gangstnerskou stylovostí a při kterých se nikdo nesmiluje nad nikým - ani nad dlouholetým přítelem. Závěr filmu je přehlídkou mafiánských čistek při Michaelově nástupu k moci a sledovat, jak souběžně probíhá několik promyšlených vražd je prostě masakr. Nad herecký výkon Marlona Branda bych vyzvedl Al Pacina, který prodělává vývoj z hodného hocha v kmotra a ke konci už je právoplatným nástupcem svého otce, který směle rozdává "nabídky, které se neodmítají" a dělá vše pro chod rodiny... ()

starbrejkr

Po dlouhé době jsem viděl film, který si své postavení v žebříčku opravdu zaslouží. Od Kmotra jsem čekal hlavně přehlídku toho, jak to chodí v mafiánské rodině, čehož jsem se trochu obával. Ten film má ale mnohem víc. A koneckonců, i ten náhled do života rodiny mi vzal dech. Čišela z toho obrovská úcta a taková majestátnost a v tomhle ohledu mě to vcuclo už během úvodního "přijímání" u Kmotra během veselky. Během půlky filmu pak ale dostal i děj velký spád, což jsem opravdu nečekal a přichystá dost dechberoucích chvilek - např. když Michael jde ze záchoda zúčtovat se dvěmi protivníky. Postava Al Pacina je vůbec možná nejzajímavější. Jeho proměna ze "slušného" člověka, který se držel stranou až v kmotra, který jakoby z oka vypadl svému otci, je vzhledem k okolnostem naprosto uvěřitelná. Filmařsky je to film geniální a je až neskutečné, že Corleonové jsou v podstatě bídáci, svým způsobem jim fandíte. Zvláštním případem je zabíjení ve filmu. Je ho tolik, že jinde by vám přišlo přehnané a omrzelo by se vám. Tady je to však podáno tak, že na to jen tak nezapomenete, viz. vyřízení účetů na závěr s Carlem v autě. Snad jediné, co mě trochu mrzelo, bylo, že Marlon Brando nepobyl na plátně déle a v plné síle. V úvodní hodině jeho podání Kmotra bylo naprosto neopakovatelné. Na ten film bych klidně koukal pět hodin:-) MASTERPIECE ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2019. Kmotr je jednoznačným vítězstvím komerčního filmu. Francis Ford Coppola právě zde prokázal své výjimečné vypravěčské schopnosti, navíc prostředí prominentního organizovaného zločinu je divácky velmi vděčným námětem. Díky přísunu financí se nemuselo hledět na skromnost a výsledkem je monumentální podívaná. Efekt má hlavní slovo, příběh se soustředí na nejzávažnější události, obchodní srážky se prolínají se společenskou kolizí i čistě soukromými střety. Emoce víří ctižádostivé hlavy a nejžádanější hodnotou je pouze síla moci a peněz. Přirovnání principů k oficiální mocí státního uskupení je pochopitelné, disciplína a poslušnost jsou základním předpokladem k přežití. Zločin a blahobyt jsou lákavou ingrediencí života a kde jinde se divák může až téměř na dosah ruky přiblížit prominentní chuti, než ve filmu? Základním kamenem historek z podsvětí je Don Vito Corleone, rozený Vito Andolini (zajímavý Marlon Brando), bystrá hlava mocného rodinného uskupení italského původu v New Yorku. Je schopným vůdcem organizovaného zločinu, je autoritou, která vyžaduje poslušnost a úctu. Odmítání obchodu narkotik je pouhou pózou, která má dodat zdání jistých morálních zásad, přesto je na prvním místě vždy vzestup a udržení mocenských pozic rodiny. Za použití jakýchkoliv metod a účinných prostředků. Nesouhlas se nepřijímá. Neméně důležitým článkem příběhu je Michael Corleone (sebevědomý Al Pacino), nejmladší Vitův syn a velmi úspěšný stabilizátor rodinné pozice. Služba vlasti během druhé světové války sice zanechala podvědomí morálních standardů, přesto je nejdůležitějším životním cílem bezpečnost vlastní rodiny. Moc je příliš nakažlivá v uspokojení opojnosti, nesmiřitelná tvrdost je výhodnou vlastností k budoucí prosperitě i snaze o vyčištění vlastních obchodních aktivit. Důležitou postavou je Santino „Sonny“ Corleone (pozoruhodný James Caan), nejstarší Vitův syn. Jeho temperament podléhá pudům vášní a náznak rodinné urážky musí být exemplárně potrestán. Volání krve určuje jeho kroky. Výraznou postavou je Peter Clemenza (příjemný Richard S. Castellano), spolehlivý stoupenec rodiny Corleone. Je zkušeným a oddaným bojovníkem ve válce o hlavní mocenskou pozici zločinu. Významnou postavou je Tom Hagen (příjemný Robert Duvall), Vitův adoptivní syn a spolehlivý právní ochránce rodiny. Je vzdělaným a schopným poradcem mocné hlavy rodu. Hlavní ženskou postavou je Kay Adams (sympatická Diane Keaton), Michaelova snoubenka a jeho druhá manželka. Intelektuální nitro je zaskočeno nevybíravým světem zločinu, přesto ji nezákonná pozice moci přitahuje. Významnější ženskou postavou je také Constanzia „Connie“ Corleone (příjemná Talia Shire), nejmladší Vitův potomek. Její manželství tone v nespokojenosti, přesto stále prosí o shovívavost svého výběru. K výraznějším postavám patří Virgil "Turek" Sollozzo (zajímavý Al Lettieri), obchodník s narkotiky, netrpělivě čekající na svoji příležitost k vzestupu a odmítnutí nelze v žádném případě přijmout. Patří k nim také Frederico „Freddy“ Corleone (příjemný John Cazale), prostřední Vitův syn. Nemá vůdcovské sklony, užívá si přepych života a je spokojený se svou nenápadnou životní rolí. A je zde také Johnny Fontane (sympatický Al Martino), Vitův kmotřenec a populární zpěvák a filmový herec. Spoléhá se na vlivnou moc svého ochránce a užívá si své zasloužené chvíle slávy. Z dalších rolí: velmi ochotně úplatný newyorský policejní kapitán Mark McCluskey (Sterling Hayden), drze neposlušný šéf filmového studia Jack Woltz (John Marley), nejmocnější představitel konkurenčních rodin zločinu Don Emilio Barzini (Richard Conte), osudově chybující stoupenec rodiny Corleone Salvatore Tessio (Abe Vigoda), prospěchářsky nevěrný Constanziin manžel Carlo Rizzi (Gianni Russo), spokojená Vitova manželka Carmela Corleone (Morgana King), Vitova spolehlivá hrubá fyzická síla Luca Brasi (Lenny Montana), chybující řidič rodiny Paulie Gatto (Johnny Martino), Michaelův ochránce Al Neri (Richard Bright), s vývojem událostí nespokojený manažer kasina rodiny Corleone Moe Greene (Alex Rocco), dychtivý nástupce konkurenční rodiny Bruno Tattaglia (Tony Giorgio), jeho otec a hlava rodu Philip Tattaglia (Victor Rendina), první Michaelova manželka sicilského původu Apollonia Vitelli-Corleone (Simonetta Stefanelli), zrádný Michaelův ochránce na Sicílii Fabrizio (Angelo Infanti), důležitý spojenec rodiny Corleone na Sicílii Don Tommasino (Corrado Gaipa), věrný Michaelův ochránce na Sicílii Calò (Franco Citti), či Apollonin překvapený otec Vitelli (Saro Urzì). Kmotr je efektní filmovou podívanou, s potěšením lze sledovat mumraj a slávu činnosti mafie. Kmotr je účinným filmovým vyprávěním a herecké obsazení je plné hvězd, přesto pro mě nemá film větší hodnotu. Příjemná zábava, která mě nedokáže strhnout k obdivnému aplausu. () (méně) (více)

TomikZlesa

Za dva detaily nemůžu prostě dát plný počet.. SPOILER..jeden je odfláknutý a přeskočený příjezd Michaela Corleone (čekal jsem záběry plné emocí) a druhý opět přeskočena smrt Dona Vita Corleone. Dál mi trošku vadilo, že prakticky nebylo nahlednuto a intrik a hlavně obchodů rodiny. Ale i tak je film po režisérské strance dokonalý, přesto si nemyslím že je vrcholem filmů za jaký je Kmotr považován. ()

Amroth666

4.8. 2010 - Poprvé koukám na nejznámější postavu gangsterských filmů Dona Corleoneho. Až neuvěřitelný a životní výkon Marlona Branda. Také jeden z nejlepších výkonů vůbec pro už dnes legendárního gengstra Al Pacina. Kdo vyděl, uzná a jen s otevřenou pusou přikývne hlavou. Francis Ford Coppola a jeho nejlegendárnější a nejproslulejší dílo ze všech. Základ filmového plátna. Kultovní záležitost. Gangsterská přednost a mafiánská skvadra útočí na nejvyšší mety. Daleko před shlédnutím filmu Kmotr jsem se o Sicilskou Mafii začal zajímat. Nejdříve to byl jeden článek, pak jsem začal poznávat nové a nové mafiánské vůdce. Zajímala mně hlavně mafie v USA a právě na Sicílii (Cosa Nostra). Dokonce jsem se potom začal zajímat a číst si články o Yakuzách. Tohle téma přináší vše trochu jinak (tu druhou stranu dobrého světa). K tomu ale někdy jindy. Tenhle film neznalcům ukáže 100%ní mafii a přesvědčí, že s mafií nelze bojovat. Rodina, blaho rodině, první místo- rodina, důvěrnost v rodinu, nové cíle, obětování, zrada, pomsta, smrt. Tenhle film umožní se na všechno tohle podívat a zažít 10krát větší zážitek, než když jen o tom někde uslyšíte. Zažil jsem jeden z největších filmových zážitků. ____ OST 5/5 ____ CZ dabing ____ ()

Phos4rus

To je panecku film! Sice jsem ho videl v originale, ale nemusel jsem si nic prekladat, vse do sebe tak nejak krasne zapadalo a davalo smysl P.S. Pro priznivce hry Mafia doporucuji shlednout jako studijni material ()

darm

Začnu tím, že knížku jsem nečetl a tak jsem vlastně nevěděl do čeho jdu, jen jsem věděl, že mám opravdu převeliká očekávání. :) No a potřeboval jsem dvě shlédnutí v průběhu dvou dnů k tomu, abych mohl Kmotra zhodnotit. Poté, co jsem se na Kmotra podíval poprvé jsem věděl, že jsem se podíval na výborný film, ale nebyl jsem si jistý plným hodnocením z jednoho důvodu a to, že jsem se v první polovině filmu občas dost ztratil ve velké spoustě jmen a prostě jsem byl občas slušně mimo, no a tak jsem usoudil, že si Kmotra pustím další den znova. No a rozhodně jsem udělal dobře! Skvělý scénář Maria Puza, který jsem si na druhé shlédnutí užil mnooooohem víc než napoprvé, skvělé herecké výkony všech zúčastněných (jen jeden z bratrů Corleonových Fred, kterého hrál, John Cazale na mě působil tak nějak dost prkenně, odtažitě a vyloženě nesymapticky - ještě že nedostal moc prostoru :)), ovšem Marlon Brando jako Vito Corleone a Al Pacino v roli Michaela Corleone byli jasní králové a mě možná ještě více než Marlon Brando zaujal Al Pacino. No a Kmotr obsahuje taky několik hodně silných, řeknu i nezapomenutelných scén. Hlavně ranní probuzení pana Woltze, uff... To byla opravdu síla... Kmotr mě tedy určitě nezklamal, skvělý film, skvěle popisující mafii a celé mafiánské prostředí. No a skoro tříhodinová stopáž filmu mi vůbec nevadila, film mi utekl ohromně rychle a ani vteřinku nenudil. Opravdu na NUDU tu není ani píď prostoru. :) Jsem zvědav na druhý díl... ()

Flynn

Tady snad ani není co dodat, prostě kult, film v kterém není zase až tolik akce, a i přes svou délku vás svým příběhem tak vcucne a po necelých třech hodinách vyplivne jako jinak uvažujícího člověka. Úžasné a brilantní dílo od Coppoly, tohle se prostě musí vidět. Neskutečně na mě zapůsobily vztahy a zákony v rodině Corleonů. Neuvěřitelné a nepopsatelné. Doporučuji všem. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)