Reklama

Reklama

Kmotr III

  • USA The Godfather: Part III (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (753)

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Chybí postava sice postava Toma Hagena, naproti tomu zde ale vystupuje výborný Andy Garcia a v roli záporáka Eli Wallach. Tedy náhrady jsou více než adekvátní. Mou domněnku že katolická církev je největší zločinecká organizace všech dob tento film ještě podpořil. Vůbec se nejedná o slabé pokračování nebo nastavovanou kaši. Kmotr si svou velmi vysokou úroveň dokázal udržet a jedná se největší mafiánskou trilogii všech dob. Kdy sledujeme vzestupy, pády a velké rány do duše Michaela Corleona. 100% ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Ve třetím díle ságy chybí mně nejbližší postava právníka Roberta Duvalla a vůbec chemie mezi členy klanu, kterého byl právě on stmelujícím prvkem. A Pacinův Michael Corleone je hodně jiný - neřekl bych, že od předcházejícího filmu uběhlo osm let, ale spíše dvacet. Přesun na rodnou Sicílii a dealování s církví pro vstup do nejvyšších mocenských sfér je ale úrodnou půdou pro další panoptikum zkorumpovaných grázlů, a Michaelova reflexe vlastního života s ničivou tíhou výčitek svědomí z filmu dělá důstojné uzavření trilogie. A taky nejemocionálnější. ()

Reklama

Boss321 

všechny recenze uživatele

Rozloučení jedné z nejlepších sérií v historii kinematografie přichystal F.F.Coppola skutečněve velkém stylu. Michael Corleone už není nejmladší a tak jeho jediným cílem je vymanit rodinu ze světa mafie a najít za sebe nástupce, který bude pokračovat v rodinných tradicích. I když Al Pacino tentokrát nebyl nominován na Oscara, tak opět předvádí mistrovský výkon. Nový "Don" Andy Garcia předvedl jeden ze svých životních výkonů a nominací na Oscara to jen potvrdil. Za pochvalu určitě stojí výkony Sofiy Coppoly či Eli Wallacha. Neubráním se srovnání s prvními dvěma díly, které jsou nepochybně lepší, ale i závěrečná část je stále hodně nadprůměrná. Není to čistých pět hvězdiček, ale tady radši hvězdičku přidám než uberu....... ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

(1979 - 1997) Třetí část Kmotra ode mě dostane slušné 4*. Ne, že bych se chtěl opakovat po ostatních, ale tohle pokračování je opravdu slabší než předešlá dvě. Al Pacino je tu však opět skvělý, hraje neskutečně přirozeně a působí ještě více nevyzpytatelně než v jedničce a dvojce. Postrádal jsem tu Toma Hagena. Efektní byly flashbacky, popř. odkazy v podobě fotografií na stolku. Jatka, která se tu konala jsou však kvalitou srovnatelná s těmi, která již známe. Kmotr III je velmi povedené a důstojné zakončení série. Škoda, že ne všechny trilogie mají takto vyrovnané části. V tom je Coppolův počin unikátní. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Důstojné dokončení velkolepé mafiánské ságy o rodině Corleone. Don Michael (stále skvělý Al Pacino) v roli finančníka a mecenáše církve (nadace Vita Corleone), ale ve skutečnosti investora do rozvětvených vatikánských realit společnosti Immobiliare, a to opět v souboji s mnoha protivníky - mafií americkou vedenou Donem Altobellem (starý Eli Wallach), mafií církevní vatikánskou i nakonec mafií sicilskou. Několik scén je hodno zapamatování: -Setkání mafiánů v konferenčním sále v Atlantě a částečně úspěšný atentát Joey Zasy na ně pomocí helikoptéry pálící salvy kulek skrze skla stropní kupole, zatímco k smrti vyděšení mafiáni se marně snaží utéci. -Michaelův synovec a Sonnyho syn Vincent Mancini (výborný Andy Garcia), když na uliční slavnosti zabíjí mafiána Zasu, obdobně jako to udělal kdysi jeho děd Vito Corleone na podobné oslavě. -Bolestná zpověď Dona Michaela ze svých zločinů včetně bratrovraždy kardinálu Lambertovi, budoucímu papeži. -Působivé závěrečné vyrovnávání účtů rodiny Corleone se svými nepřáteli, zatímco všichni sledují obdobný dramatický děj v palermské opeře při pěveckém debutu Michelova syna v hlavní roli. -Pokojný skon starého, osamělého a zlomeného Michaela Corleone sedícího na židli před domem kdesi na Sicílii, zatímco po něm neštěkne ani pes motající se kolem jeho zemřelého těla. Trailer: http://www.csfd.cz/film/1646-kmotr-iii-godfather-part-iii-the/videa/ ()

Galerie (161)

Zajímavosti (42)

  • Winona Ryder měla roli Mary Corleone odmítnout kvůli natáčení filmu Střihoruký Edward (1990). Je to však mýtus, v původním obsazení figurovala, ale následně byla "odejita" kvůli kritickému vyčerpání. Sama však natolik stála o spolupráci s Francisem Fordem Coppolou, že mu za půl roku osobně přinesla scénář k televiznímu filmu Dracula: The Untold story, z něhož posléze vznikla celovečerní adaptace Drákula (1992). (kenny.h)

Související novinky

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)

Reklama

Reklama