eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Skalda

Nezbývá mi než smutně konstatovat, že Cronebergh už sice není takovej "úchyl" jako bejval (snad si to trochu polepší Pavoukem). A tak trochu ukázal jak natočit zajímavý sci-fi "alá" Matrix, bez hory pixelů - teda až na tu dvouhlavou ještěruchu - ale ta mohla bejt klidně gumová a účel by splnila stejně ne-li líp. Každopádně představa těch hejbavejch konzolí a bioportů - zbraní na zuby je místy šikovně mrazivá. Dafoe je milé překvapení - tak hrajem - nebo ne? ()

Dallas

Po filmoch Dejiny násilia a Východné prísľuby som si zase raz vychutnal jednoho úchylného Cronenberga. Teraz som to videl po druhý krát a môžem povedať, že človek či chce alebo nie tak nikdy nevie čo je realita a čo fikcia. Ani sa nesnažte to zistiť. Námet je skvelý, ale zaslúžil by si prešpekulovanejší scenár. Film obsahuje kopu scén (benzínka, špecialita,....), pri ktorých človek začne veriť, že vie kde je. Nikdy to však nevydrží moc dlho. Režijne je to veľmi dobre zvládnuté a má to akúsi hernú atmosféru (treba mať čo to odohrané, aby ste to postrehli). Ono všetko je to tak "iba" veľmi veľmi dobré. Niečo tu chýba. Neviem čo? Možno existencia napätia namiesto prílišných zvratov motajúcich hlavu. Pre mňa sú to veľmi silné 4* a dúfam, že Cronenberg nie je jasnovidec a toto nebola budúcnosť playstationu, lebo potom nech nám boh pomáha. Myslím boha menom nVidia. 80% Ukončiť komentár. ()

sona123

Tak jsem konečně po dlouhé době kápla do výborný film. No jo, Cronenberg prostě nezklame a zde se mi líbil třeba víc, než v Mláďatech. Asi pán vyzrál...Tak v prvé řadě je to velmi zábavný, svěží, inteligentní (ale nijak intelektuální) film, který baví každou vteřinou. Jsou tu nezbytné rekvizity (všelijaká "embrya" a kusy lidských, zvířecích a všelikých hybridních těl), asi měl David nelehké dětství. Ale mám to na něm ráda, je to originální, své, určitě ne samoúčelné a dokonce to má i jakousi logiku! Příběh je jednoduchý, nikde ve vyprávění nekulhá, chvílemi je i dokonce vtipný, Jude Law je tu ještě malé tele, vyjukaný klučík, který neví, z které do které...Jsem nadšená. ()

Garch

1999 - "eXistenZ" a "Třinácté patro" byly jinak pojaté "Matrixovky" přesně ve stejnou chvíli, jako samotný Matrix. Byl to zajímavý rok, když se naráz provalilo, že vše je jen Matrix. ;-) ()

jarmik

Od úvodního šnečího tempa až do nářez a zauzlení (nikoli rozuzlení) v závěru. Slušné, Jude Law skvělý a ta Jennifer Nějaká taky překvapila! :-) ()

bobstock

Jakýsi úchylně,organický punk, kde hráči mají neodolatelnou chuť si lízat díru v páteři. Bez vizualních efektů nebo přechodů jsem opravdu nevěděl v jaké úrovni hry nebo reality jsem, což jsem uvítal. Jinak v této kategorii scifi nic převratného, pouze Cronenbergova osobitost. 65% ()

Oralfabet

"I found this in my soup and I'm very upset." To je aspoň hláška vhodná k pronesení před zastřelením čínského číšníka zbraní z kostí střílející zuby. Z těch tří Cronnenbergů, co jsem viděl, je to sice ten nejslabší, ale pořád slušná podívaná. Jen ke konci mě to celé tak nějak přestalo zajímat. 6/10 ()

bidja

Mám rád když se film musím podívat třikrát abych pochopil co se tam děje. A trochu bizardnosti ala Cronenberg neuškodí. ()

klokyn

Je to sprostosť, ale veľmi zaujímavá. Podobný dej som však videl v pár častiach "Červeného trpaslíka", preto to za originálne nepovažujem. ()

no2

6/10 - Cronenberga jako režiséra obdivuji, na jeho filmy mně většinou stačí se podívat jednou - a stačí. Stačí to k tomu, aby mi utkvěly nadobro v paměti. Moucha, Crash, Pavouk... Stejně tak eXistenZ, jemuž nemám už ani sílu dát čtyři hvězdičky... Na ně byl film až příliš televizní, snad béčkový, prostě málo artový, takový nějaký sterilní, jako když sledujete nějakou PC hru. Nebo že by to byl záměr? Nevím. Herci dobří, jak opěvovaný Jude Law, tak Jennifer Leigh, ačkoliv občas museli pronést něco, co mi připadalo hloupé, prostě jako postavičky počítačové hry; potěšila mě přítomnost ksichtu Willema Dafoa... Myšlenka zajímavá, a to neříkám jen proto, že jsem byl občas fakt "mimo mísu". Konec už k předchozímu "virtuálnímu" ději, kde bylo možné úplně vše, co vás mohlo napadnout, se mi už nezdál ani tak překvapivý. ()

Jendus

Kdyby nebyl samotný závěr tak okatý a na konci neukázal divákovi to, co už stejně očekával, dal bych asi větší hodnocení. Jinak za pochvalu stojí zajímavě ztvárněná fantazie... ()

chalp

Výborná jazda naprieč Cronenbergovým chápaním virtuálnej reality, nebyť toho chaotického záveru mohlo to byť 100%.. ()

jacksax

Pohádka po které se nesmí chtít moc - to fakt nezvládne, ale kdo nic neočekává bude asi hodně potěšen. Tento film je až na herecké obsazení veskrze průměrný, ale pořád je tam někde ve skrytu něco, co sem tam v průběhu děje kopne - míněno dobře. ()

JK-Stinger

Možná by se to dalo pochopit jako zajímavý námět, ale z mého pohledu tahle fantasmagorie fakt neklape. Nikdy víc, tohle byla fakt blbost. ()

majec4

Tak toto ma kus prekvapilo. Nic ine v TV neslo a popis filmu ma fakt oslovil. A bola to celkom sranda, takze odporucam vsetkymi styrmi hviezdami :-). Law bol uplne super. Lepsia bola uz iba ta pistol. Podobny napad som v zivote nevidel. Film ma miestami nutil porovnavat ho s takymi kultami ako The Matrix, alebo The Thirteenth Floor a to uz same o sebe nieco hovori. Nemusi to oslovit kazdeho, no u mna tento film boduje. ()

Sunny.69

Jeden z fimů, který je stále aktuálnější a aktuálnější. Tížívé, tísnivé a podivně nepříjemné je v tomto filmu snad vše. Postavy jsou velice provokativní a i ony ve vás budou vyvolávat asi spíš nepříjemné pocity a pocit toho, že je vlastně všechno nějakým zvláštním způsobem špatně. Cronenberg ve své typické formě. Výborné. ()

kamil.i

Najprv som videl eXistenZ a bol som fascinovaný. Potom som si spravil retrospektívu Cronenbergovej tvorby. Takto s odstupom času mi príde eXistenZ ako kombinácia Scanners a Naked lunch. V rôznych Cronenbergových dielach zrejme vidia fanúšikovia jeho rozličné staršie filmy kvôli výrazným vizuálnym trademarkom a nemenej charakteristickým naratívnym prvkom. Na mojej fascinácii to ale nič nemení. Autor tu ukázal, že fantázii sa nielen pri virtuálnej realite, ale ani pri filmovej tvorbe medze nekladú. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)