Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera. Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer. (Česká televize)

Nach

Jedno velké filmové překvapení. Šílení je drama (ne horor), které si pohrává s časem, postavami, prostě se vším. Nic není normální, vše se v něm jeví nenormální. A zdánlivá normálnost je akorát ještě větší nenormálnost. A proto já s šílenstvím v srdci prohlašuji, že takovýto film se mi kupodivu velice líbil. Ano, nadával jsem a nadávám stále na tuzemské snímky, které mi přijdou již jako ohraná klišé. Šílení však tento dojem v mé maličkosti nebudí. Může za to onen "šílený" scénář nebo opravdu geniální herecké výkony všech zúčastněných (Geislerová, Dušek, Nový, a další) v čele s Pavlem Liškou a Janem Třískou? Na to neodpovím, rozhodně ale tento film doporučuji (hlavně náročnějším divákům, kteří ho spíše ocení). Jeho atmosféra by se dala krájet a jediné mínus, které podle mého má je pokus o logické vysvětlení (což se samozřejmě nedá zvládnout). 80% ()

ad

Určitě nejstylovější český film posledních let a možná i "filmově" nejodvážnější... jenomže místy působí trochu zastarale (paradoxně), zcizováky jako auta, počítače a konzervy Helmans mi také vadily a zbytečně bouraly atmosféru, a určitě vás film neoslní ani herectvím (minimálně Liška je opravdu strašný), snad kromě divadelně přehrávajícího Třísky... jinak ale můj první celovečerní Švankmajer dopadl na výbornou a hned se začnu shánět po jeho ostatních celovečerácích... PS. : Mmch, všimli jste si, že v seriózních českých hororech (minimálně ještě Spalovač mrtvol...) pochází hrůza z lidí a ne z nějakých duchů, nebo tak? Lidi jsou prostě svině :) ()

exitak

Ne, že by to snad byl špatný film, herecké obsazení je výborné. Jen mi prostě Švankmajer nějak nesedí, tady mi ty jeho nechutné animace dojem z filmu spíš zkazily než podbarvovaly děj. ()

dubinak

Zase jednou čumím. Nikdy v životě se mi takto český film nelíbil. Netušila jsem, že se někdy setkám s úkazem, že dám filmu české tvorby plný počet. Obávám se ale, že to bylo poprvé a naposled. Tento snímek nese svůj název velmi zaslouženě a je víc než výstižný díky svému ději, který shledávám víc než osvěžujícím, výborně vtipným, ale i znepokojujícím kvůli 'masovým' sekvencím, které jsem tu, myslím, nebyla jako jediná schopna pochopit. Tyto fragmenty dělaly právě celou vizáž originálnější. Skvadra herců se skvěla uspokojujícími talenty, naštěstí se sáhlo po té lepší porci. Tříska i Liška odvedli výtečnou práci a na to, jak mi je Švankmajer nesympatický a svým proslovem na počátku filmu mi totálně pil krev, i když nedokážu udat konkrétní důvod, za toto dílo mu musím jedině zatleskat, protože už konečně můžu vyslovit název českého filmu, který se mi líbil a vryl do paměti. ()

tomtomtoma

Jan Švankmajer patří k unikátním českým filmovým tvůrcům. Můj první plnohodnotný přístup ke svéráznému filmaři byl svého času proveden právě prostřednictvím Šílených. A po každém dalším shlédnutí, nejen tohoto díla, můj obdiv ke Švankmajerovi vzrůstá. Má vypěstován intenzivní cit pro vnímání světa a zvolené téma originálně rozvíjí. Chaos je jen zdánlivý, neboť vše má své místo i význam. U výtvarné stránky lze zatajovat dech při pozorování důmyslných kompozicí. Animace dokreslují atmosféru všudypřítomné degenerace ducha společnosti. I o herecké stránce lze hovořit pouze v superlativech. Šílení jsou úchvatnou společensko-politickou satirou. Šílení je stav duše reality bez ochranného zbarvení. Šílení je marasmus přítomnosti i varovný prst budoucnosti. Šílení je bezčasová hříčka i životní moudrost. Hlavní postavou rozepře dvojího extrémního společenského uspořádání je Jean Berlot (dobrý Pavel Liška), naivně důvěřivý mladík. Má strach z boha, z dědičného onemocnění a z nesvobody. Věří v čistotu a upřímnost. Nejvýraznější postavou je markýz (vynikající Jan Tříska). Oživil hédonismus a nihilismus, s hrdě zdviženou hlavou pálí jeden argument za druhým ve vichru temperamentu života, činů a slov. Svoboda jednotlivce dosahuje vrcholu, ale význam svobody se těžko chytá do holých dlaní. Hlavní ženskou postavou je Charlota (dobrá Anna Geislerová), ošetřovatelka psychiatrické léčebny a hysterická nymfomanka. K vlastnímu uspokojení potřebuje teatrálnost a nebezpečné hry. Druhým extrémem je dr. Coulmiere (dobrý Martin Huba), praktický zastánce diktátorského uspořádání společnosti. Zákazy a tresty jsou nejvýraznějším počinem lidské historie. Důležitou postavou je dr. Murlloppe (velmi dobrý Jaroslav Dušek), markýzův příznivce a Coulmierův oponent. Jeho heslem je absolutní svoboda. A bez donucovacích prostředků je anarchie menším společenským zlem. Ale lze najít rovnováhu bez narušení soukromí? Výraznou postavou je také Dominik (dobrý Pavel Nový), markýzův oddaný sluha s handicapem slov. Zaujmou dozorci (Karel Heřman, Jiří Maria Sieber, Miroslav Navrátil a další) i chovanci psychiatrického ústavu (malý a posedlý Jiří Krytinář, stařena s hřebenem Helena Anýžová, erotoman Josef Kašpar, naháči Milan David a Michael Hofbauer, užívající si Hana Dvořáková a mnoho dalších). Polemika o společenském uspořádání patří k nejzávažnějším námětům. Málokdo umí vnímat život Švankmajerovým pohledem. Blíží se mému, stačí se nechat unášet každou křivkou zvoleného stavu. Polemika existencionalismu slaví další úspěch! ()

Alfréda

Líbilo. Místy pár výhrad ale jinak se mi Poeovská atmosféra líbila a pan Tříska je opravdu neodolatelný :) akorát mě zamrzelo to, že jsem dopředu uhádla konec filmu i rozuzlení, to mi přišlo celkem průhledné. Ale jinak fajn podívaná. ()

MarekT

Můj první celovečerní Švankmajer a musím říct, že jsem potěšen, že v dlouhometrážní podobě jeho dílo neztrácí na působivosti. Nevím proč, ale jeho zatím poslední opus vnímám jako takové vyslovení se k celé své tvorbě - vidíme zde třeba kombinaci jeho nejtypičtějších prvků, jako je například pohled zblízka na ústa nebo použití masa na tisíc způsobů, kombinuje se zde gotický příběh (Otrantský zámek) s jeho velkým vzorem E.A.Poem, film se dá také brát jako završení volné trilogie s Možnostmi dialogu a Jídlem... Ač mi výkony Geislerové a Lišky zrovna moc nesedly, vyvažuje je naprosto geniální Jan Tříska ve své životní roli (a tím překonává i Igora Hnízda). ()

zette

Sileny a genialni Svankmajer. Sileni urcite nejsou filmem pro vsechny, ale trpelivy a pozorny divak dostane moznost videt film s vybornym scenarem a velmi originalnim zpracovanim. Trisku moc v lasce nemam, zde byl ale genialni. Ostatne jako vetsina hercu. Prolevani casu mezi soucasnosti a minulosti je bezchybne. ()

Noviik

Na tenhle film jsem se těšil, proti Švankmajerovi nic nemám a jeho animace a úchylky nepovažuji za nechutné apod. E. A. Poea mám rád, takže kde nastal problém? Do tohoto "hororu" se dle mého názoru nehodí ty části, kde tancují vnitřnosti, flákoty, atd., já se většinou v ty chvíle nudil, což nejspíš nebylo cílem. Prostě to k filmu nešlo a působilo to rušivě. Hvězdičky dávám za šíleného Jana Třísku, který dokazuje, že je to jeden z našich nejlepších herců a nikdo se mu v takových rolích nevyrovná. Pavel Liška je můj oblíbenec a zde působí také velmi dobře. Opět se dostal do jiné než idiotské role a to mu sedlo. Hodně se mi líbil i Pavel Nový či Jaroslav Dušek, kteří ze sebe udělali velmi slušné prasáky. Překvapením byla i Aňa Geislerová. Tři hvězdičky tedy dávám za vynikající herecké výkony. ()

czejny

Švankmajer určitě patří k mým oblíbeným režisérům. Jeho imaginace mě fascinuje. Avšak s Šílenými se nemohu ztotožnit natolik, abych jim dal plný počet. Tříska je děsivej a smyslůzbavenej, Liška hraje v nenormálním filmu normálního blázna. Monology Třísky z vás klidně udělají blázna, ale kdo je v roli blázna? Vy? Ten svět okolo? Ten film? Nebo člověkem dělá blázna jeho vlastní jazyk? Ztrácíte se? To je v pořádku...začneme metodou číslo 1! ()

tom88

Fakt neviem, čo sa na tomto filme môže niekomu páčiť. Pre mňa je to absolútne nestráviteľná česká konina neboli blbina. Český lev za výtvarný počin ? No možno tak pre študentský film. Herci aj príbeh a celkové spracovanie je podpriemerné až na chvíľkové lepšie pasáže. Z filmu som mal hrozné pocity. Jediný klad, ktorý na tom celom vidím je, že česi skúsili aj niečo nové čo sa týka filmu. Mám pocit, že dvoma hviezdami asi filmu aj lichotím. 35% ()

Decker

Tak teda nevim. Mam z toho rozporuplnej pocit. Na jednu stranu je pravda, ze Jan Svankmajer se neboji davat do svych filmu opravdu bizardni, nechutne a oplzle veci a sceny, ale na druhou stranu se mi zde strane tluce forma s obshahem. Ten film je proste jakousi myslenkou a narazkou na to jak vest blazinec, ale prenasi tuto myslenku podprahove na celou spolecnost. Je zde videt snad i inspirace "prasakem" Pasolinim, ikdyz zde se nejedi vykaly, ale jakysi pochybny dort. Co se tyce hereckych vykonu, tak jednoznacne stoji za zminku Jan Triska, ktery se do sve role myslim polozil vice nez je zdravo a nekdy pusobi az smesne. Pavel Liska svym flegmatismem a jemnou visazi idiota sedi ve filmu mezi bandou silencu myslim na jednicku a dodava filmu zrejme nejvice osobitosti a prirozenosti. Svankmajerovi filmy prilis neznam, ale tento me tedy nijak zvlast nezaujal. Myslenky a namet je zajimavy, ale pusobi to na me prinejlepsim prilis teatralne a divoce. ()

Vraccas

Nechutný. Kreativní. Podle mě až "pohádkový"(neberte doslova. děti by se s tímto snímkem neměli dostat do styku) **** ()

Skuby47

Název tohoto bizarního snímku zcela koresponduje s jeho obsahem. Nezvládla jsem to celé, občas jsem přepnula na jiný program. Jak je vidno, má tento kontroverzní film své nadšené příznivce i odpůrce v poměru tak 4 : 1. Já se řadím k těm druhým. Musím ale přiznat, že je to dílo odvážné a originální co se výtvarného pojetí a výpravy týče. Herecké výkony nemohu posoudit, protože mi není jasné, co měl tvůrce na mysli a jestli projevy herců jeho myšlenkovým cílům odpovídají. Já jsem jeho umělecký záměr nepochopila a nemyslím si, že se přinutím ještě jednou si tento negativní zážitek zopakovat, abych se v příběhu zorientovala. ()

black.mao

Celý film se mi zdá nějak nedotažený. Animace mi připadají polovičaté, zbytečně trhají film a vypadají spíš jako ročníkové práce studentů FAMU. Film sám je pak podáván s názorností, která musí nudit. Je plný odkazů na jiné autory, ale chybí v něm nějaké vlastní vyjádření. To které v něm je, není nijak nové a ani originálně podané. Peří a maso. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

29.01.2006

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

13.01.2006

V Praze ve dnech 26. 1. 5. 2. 2006 v kinech Světozor a Aero a následně v Brně od 6. 2. do 14. 2. 2006 v Sálech B. Bakaly a Scala proběhne 13. ročník filmového festivalu Dny evropského filmu. Na něm… (více)