Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera. Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer. (Česká televize)

ChandlerBing

Vždycky jsem nadšen, co nám pan Švankmajer zase připravil za nevšední zážitek. Šílení, opravdový český horror, který se nemazlí vůbec s ničím (hlavně ne s divákem) je toho skvělým důkazem. Film, který podle mého názoru ne každý divák zvládne shlédnout do konce, ovšem když už se dodívá, pak teprve pochopí, o jaké umělecké dílo se jedná. I když, jak nám na začátku snímku pan Švankmajer poví, nejde o umění:) Pavel Liška jako vyděšený mladík, který má noční můry a Jan Tříska, jakožto blázen, který opovrhuje vírou, Bohem a kterého vzrušují všechny zvrhlosti násilí a sexuality a nejlépe spolu v kombinaci, tvoří naprosto dokonalou dvojici hlavních postav. Do toho Anna Geislerová jako zvrhlá nymfomanka, která lže a podvádí. Horrorové prvky vycházející od Edgara Allana Poea. A aby toho nebylo málo, tak všude kolem pobíhá oživlé maso a lidské jazyky. Skutečně grandiózní podívaná. Děkuji pane Švankmajere a Markýzi de Sade. ()

Matamoroz

Zajímavé! Asi nejlepší pornohoror co jsem kdy viděl:-) Zpracování je takové alternativní, občas jsem měl pocit, že se děj odehrává někde v pátém rozměru, ale zábava to je! 80% ()

Nonna

Geniálně ztvárněný Edgar Allan Poe. Tolikrát jsem to četla a tolikrát se těšila, až ho někdo dobře natočí. Je tam všechno. Stupňující se děs, příběh narušovaný odpornými, až psychedelickými vizemi, ponuré prostředí blázince v rozpadajícím se zámku, ďábelsky volené herecké obsazení. Z kina jsem šla nadšeně znechucena a vyděšená. Pavel Liška a Jan Tříska byli jako protipóly výborní a Pavel Nový si zde střihl nejukecanější roli svého života - parádně. Animace jsou ve filmu vesměs pořádně hnusné a dobře tím dokreslují celkovou atmosféru nechuti a zrůdnosti. Film je jedinečným a originálním dílem, které v naší tvorbě nelze naprosto s ničím srovnat a tuším, že by se i po světě těžko hledalo. ()

meChuck1

Hnus, nechutnosti, naprosto šokující dílo - jako ukázka zkaženosti lidstva vyjádřená přímou symbolikou a konkrétní kritikou. To vše obalené v prostředí blázince (kulisa), celý svět totiž není normální. Pohled na "vládu" obou stran, z nichž ani jedna není ta správná, neboť obě jsou svým způsobem zkažené. Film jako takový je natočen velmi přehledně, ač nám můžou jednotlivé části připadat bláznivé a v danou chvíli nedávat smysl. Surrealistické dílo s nutnou špetkou sarkasmu. ()

teplic

Bizarné. Takto nejako by asi točil Terry Gilliam, keby mal skúsenosť s nadšeným budovaním JRD, čakaním v rade na toaleťák a tuzexovými džínsami. Páčilo sa mi to. ()

Alden_Larson

Velmi dobrý film, který si rozhodně budu muset pustít víckrát, abych ho úplně pochopil. I tak v něm ale vidím spoustu dobrých věcí. Herecké výkony se mi líbily nejvíc, obzvlášť Jan Tříska byl naprosto úžasný. Děj byl místy nesrozumitelný, ale znovushlédnutí by mohlo tento problém jednudušše napravit. Prezentace byla moc dobrá, ale bylo tam několik nehezkých záběrů. Stop-motion scény byly jako vždy skvělé a v tomto filmu byly extra bizarní. Hudba se mi taky líbila. 8/10 ()

Sunwise

Po celou první polovinu filmu jsem se docela dobře bavila, kroutila hlavou nad masem lezoucím, masem pohybujícím se a jednajícím, nad očima a jazyky, které se dostaly úplně všude. Od té doby, co jsem začala trochu více chápat, proč se markýz chová jak se chová, a co se stalo v blázinci, dostal pro mě film úplně jiný význam: stal se kritikou určitých (normálních) praktik, otázkou "co je vlastně normální, a co je šílené? a nemají ty dvě polarity náhodou hodně společného?" Závěr pro mě potom byl opravdu naléhavý, pobuřující, působivý - cítila jsem se spolu s Pavlem Liškou - Jeanem - úplně bezmocná. A obdivuju úžasný herecký výkon pana Třísky, hlavně jeho smích. ()

em.redrum

Filmy pana Švakmajera mám velice rád. Lekce Faust je pro mě osobně naprostá špička české tvorby. Proč nemám podobný pocit i u Šílení? Na první pohled je vše jak má být - osobité animace a orignální nápady, skvělý střih a atmosféra. Pro mě osobně je největším zádrhelem pouze obsazení. Proč Liška? Nevěřil jsem mu jedinou větu, jediný pohled. Pořád ta samá idiotská variace..Proč Geislerová? Proč? Myslím, že by film vyzněl úplně jinak, bez okoukaných tváří, které nemají podobnému snímku co nabídnout (snad jen vyšší návštěvnost). Výše uvedení byli pro mě rušivým elementem..Škoda:((( ()

W_Parmalee

Krátkometrážního Švankmajera můžu, ale tohle mi nesedlo... Jeden herec nehraje, druhý přehrává, ostatní stojí za prd. Stejně i nesmyslný děj a i ty animace jsou tentokrát o ničem! ()

jiricek86

Úderné myšlenky v surrealistickém podání. Švankmajer je dobrý režisér, dokáže minimalistickými prostředky velmi dobře rozehrát situace, když se máme smát, smějeme se, když se máme bát, bojíme se. Originální pojetí multižánrovosti a výtvarné stránky, skvělé herecké výkony. Podle mého-nejlepší je třetí část a Martin Huba jako šílený psychiatr. Co mi místy vadilo byla délka filmu, o něco bych film zkrátil a potom dvojí titulky na začátku, sice vtipné, ale příliš dlouhé. ()

Zoidberger

překvapilo mě, jak malé hodnocení zde tento film má. Pravda, každému se líbí něco jiného, ale já za sebe musím říci že jsem byl z tohoto filmu u vytržení. ()

Saxos

Šíleně šílené. Odlišné zpracování než film E.A. Poe: Podivný experiment, ale stejně dobré. Začneme terapií číslo jedna. Dvacet ran holí. To vyléčí 50% pacientů, například simulanty. ()

sibskyn

Šílenost a šílenost, ale taková pěkná ujetost. Celkově první hodina, mi nic, až tak neříkala. Ale jakmile se děj dostává do blázince, hnedka jsem si na film díval jinými očima . Začínalo mě to bavit a očekával jsem co přííjde dál. Ale jakmile se dostává na kameru zpátky "normální" doktoři, tak jsem od filmu nemohl odvrátit oči. Poslední část byla pro mě naprosto úžásná a díky tomu film hodnotím velmi kladně. Navíc Tříska byl skvělý v káždé scéně kde se objevil. Jediná věc, co mi tam opravdu moc nesedla, bylo to neustále lezoucí maso, prvně se mi to líbilo, ale po čase to omrzí a začne nudit. Každopádně je to silný film, s působivým koncem, který mohu je doporučit a pokud jste jen trochu ujetí a zvrhlý,tak budete určitě spokojeni, tak jako já. ()

Grázl83

Může mi někdo vysvětlit, jaky význam měli hrátky s masem a vnitřnostmi v ději filmu? Vůbec jsem nepochopil smysl techto animaci nemluvě o tom, že působily velmi amatersky. Herecké otřesné, dobrý výkon podal akorát Tříska, kterého ale poslední dobou nemám rad, leze mi na nervy. Délka velmi přetažená. Nevim v kterém roce se má film reálně odehrávat, ale nechápu co by ve Francii dělala lednička Calex. A závěrečná scéna ze supermarketu měla značit co přesně? ()

Dvojirakri

Neskutečný MASO ! ! ! Naprostý opak komerce, a přitom zahrané tak dokonale, až vám spadne čelist kamsi pod stůl! Ne, tohle se nemůže líbit někomu kdo je zvyklý mít vše polopaticky předžvýkáno a nepřemýšlet. Ale zas tak náročné to taky není. Jinými slovy - lakmusový papírek inteligence diváka. Dokonalý Švankmajer v nejlepší formě! A samozřejmě i Tříska a ten jeho smích....! ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

29.01.2006

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

13.01.2006

V Praze ve dnech 26. 1. 5. 2. 2006 v kinech Světozor a Aero a následně v Brně od 6. 2. do 14. 2. 2006 v Sálech B. Bakaly a Scala proběhne 13. ročník filmového festivalu Dny evropského filmu. Na něm… (více)