Černá Dahlia, příběh posedlosti, lásky, korupce a mravní zkaženosti. Mladá a krásná Elizabeth Short (Mia Kirshner) "Černá Dahlia" přišla do Hollywoodu, aby se stala slavnou herečkou. Nebyl to však její herecký talent, který ji přinesl slávu, ale její brutální vražda. Detektivové Lee Blanchard (Aaron Eckhart) a Bucky Bleichert (Josh Hartnett), se stávají posedlými nalezením vraha. V dalších rolích uvidíte Scarlett Johansson a dvěma Oscary oceněnou Hilary Swank. Natočeno podle skutečného příběhu. Příběh je založen na nejznámější, nikdy nevyřešené vraždě kalifornské historie. Hollywoodská herečka Elizabeth Short byla zavražděna tak brutálně, že se fotografie z místa činu nesměly objevit v tisku. (Magic Box)

rainman93

Znate to. Divate se, bavi vas to, ale nemuzete se zbavit dojmu, ze tomu neco chybi. Dalsi variace na klasicke filmy noir jejich uhelnym kamenem je Hluboky spanek. V De Palmove nechybi dobri herci ani nevadi, ze scenar explicitne priznava svoji inspiraci starymi detektivkami. Co tedy chybi k dokonalosti? Sarm! Kouzlo! Charisma! ()

Jajar

Krásná ukázka filmu, který chce rozpracovat hned několik myšlenek i témat a začne se v nich topit. Dobře řemeslně navozená noirová retro atmosféra zkrátka nestačí, pokud má snímek až příliš zamotaný děj, zmatenou vyprávěcí strukturu, nebo mnoho nevyužitých motivů. Nehledě na to, že přibližně v polovině stopáže začíná být Černá Dahlia pěkná nuda. ()

Biopler

Čo ja viem? Zhruba dva týždne po pozretí a ja lovím v pamäti o čom to bolo... to nie je dobrá známka pre film. Dielo je povrchné, čo sa týka postáv ploché, hlavne čo sa týka ženského osadenstva. Trestuhodne nevyužitý Eckhart, ktorý sa mi hlavne v prvej tretine páčil, Hartnett naopak nenadchne výkonom, skôr jeho príjemným hlasom rozprávača pripomenie Marlowa z dávnych čias. Príbeh je skôr na druhej koľaji, asi máme nasať retro atmosféru, čo sa podarilo, aj keď občas ulice LA pôsobia štúdiovo, málo komparzu sa premáva, za málo prachov málo muziky, jak sa vraví. ()

Chauncey

Nehodnotí se mi lehko. Film, který je brilantně natočen, ale který má zároveň scénář - především mluvím o posledních cca 15 minutách - u něhož jsem si málem ukroutil hlavu a občas i uchychtl. Je škoda, že je film tak zazděn a klouže jen po povrchu. Je tu pár pamětihodných scén a odkazů na jiné filmy, ale kam to všechno směřuje? Nicméně za zhlédnutí to stojí - už pro fajn retro atmosféru. ()

druhaveta

Střet obrazově opulentního De Palmy a falešnými stopami a dějovými odpočkami nabitého Ellroye nedopadl ideálně: scénář neodřezal všechny v knize fungující vsuvky a podzápletky (jako to elegantně dokázali Hanson a Helgeland v L. A. Přísně tajné) a De Palma je odsouzen do role informačního doručovatele, který pro samé chrlení stop, postav a linií nemá čas se pořádně režijně nadechnout (podaří se mu to vlastně jen dvakrát - v boxerském mači a ve scéně na schodech). ()

FireTight

Bezesporu kvalitní kriminální thriller inspirovaný skutečným případem nebohé Elizabeth, kterému bych velmi rád udělil plný počet, ovšem nemohu. Přeci jenom, poslední půlhodinu jsem se začínal docela ztrácet (zvrat, obrat, veletoč, výkrut) a navíc mi připadalo, jako kdyby se policajti vraždou Shortové ani moc nezabývali. Spíš jako kdyby šlo hlavně o osudy hlavního hrdiny a na pozadí někdo "jen tak mimochodem" zabil mladou ženu, rozřezal ji, nechal z ní vytéct krev a pohodil ji někde na trávník. Škoda, vyšetřování jako takové by si podle mého názoru zasloužilo daleko větší pozornost než jen těch pár momentů. ()

mira.l

Nevím, nevím, nějak moc mě to nebralo. Ale že H. Swank zahrála dokonalou mrchu, to se musí nechat. Odpudivá a krásná zároveň. ()

Rawar

Inu, nebyla to kvalitní detektivka se svižnou akcí, skládáním střípků a velkolepým finále s grandiózním "boss" soubojem. Byla to taková napůl bRomance a napůl červená knihovna s lehkou krimi zápletkou...tak jak to, že čtyři hvězdy ??? ... Hilary Swank, Scarlett Johansson, la dy da dááá ()

Lichty

Nevím, jestli se Černá Dahlia stane modlou až za několik let, ale v současné době není natolik "user-friendly", aby se stala kasovním trhákem. Slušné herce na to má, ale zbytečné zmatky v ději, které viditelně škodí klasické noir atmosféře, jdou De Palmovi přímo na triko. Jestli chcete vidět dobré krimi, doporučuji maximální soustředění a trochu trpělivosti... ()

Tiiso

Ne zcela nepovedený snímek přibližující pravdivou skutečnost. Vraždu, kterou se nepodařilo vyjasnit. Jako kdykoliv se v těchto případech dá diskutovat jak dalece se děj odchyluje od skutečnosti. Každopádně se tvůrcům zdařilo dobře vykreslit atmosféru slunné kalifornie oné doby. Trojlístek hlavních postav funguje v mezích možností a věrohodnosti. A předvedená tajemnost bohatých lidí, uzavřených v honosných palácích je na úrovni. ()

j.o.j.o.

Spousta skvělých herců v celku nevýrazném filmu, který sice má tu správnou atmosféru, ale taky pár nepochopitelných momentů a zmatený děj. ()

Ronee

Začínam mať pocit, že existuje málo neo-noirových filmov, ktoré by ma oslovili. Zrejme tento žáner nie je celkom pre mňa, aj keď som sa o to snažila. Čierna Dahlia bola pre mňa dosť nudná záležitosť, kde ma nezaujal ani príbeh, ani postavy, asi len niektoré scény a teda tá noirová atmosféra a snaha o noirový štýl. Neo je však neo a myslím, že starý noir je o niečom inom. Hlavne nič neparoduje, čo sa v týchto neo noiroch často robí. Niežeby bola paródia zlá, len mi tu akosi nesedí. ()

dj_kure

1* Josh Hartnett + * Scarlett Johansson + * příběh (aby to bylo chápáno správně tak film byl hlavně ve druhé hodině hodně nudný takže za příběh tedy film dávám jen jednu hvězdu.) ()

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

De Palmov thriller

De Palmov thriller

17.05.2005

Brian De Palma (na obr.) nakrúti 60-miliónový kriminálny thriller THE BLACK DAHLIA, kde Josh Hartnett a Aaron Eckhart stvárnia dvojicu policajtov čoraz viac posadnutých snahou odhaliť brutálneho… (více)

Střídá hvězdu s hvězdou

Střídá hvězdu s hvězdou

24.02.2005

Po té, co Hilary Swank zazářila pod režijním vedením legendárního Clinta Eastwooda, nálepky legenda se nevyhne ani u nově připravovaného filmu Briana De Palmy. Režisér nejen kultovní Zjizvené tváře… (více)