Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

boombang

Překombinovaná nuda s nulovým efektem. A to jsem ještě se dvěma hvězdami hodnej! Gyllenhaalovu posedlost jsem taky moc nechápal - spíš jsem si pak už i přál, aby se provalilo, že on je ten Zodiac, aby už konečně byl těm kecům konec. No, aj Mistr Fincher se někdy utne. ()

Barghest

Tajemnost, záhadnost a otevřené konce, které se nejspíš už nikdy nepodaří uzavřít, jsou prvky tak vábivé, že snímek, v nichž byly použity, vtáhne do děje a už nepustí. Tento film je díky tomu a díky několika pánům sice dlouhý, ale nikoliv zdlouhavý. Fincher, Gyllenhaal a Ruffalo jsou zárukou koukatelnosti. ()

Budisovie

Kamera super, atomosféra super, herci super, záživnosť a postupnosť deja super. Dialógy sú totálny prepadák a, že ich tam je požehnane a až tie posledné za niečo stoja tak to je hanba. 5 +1=6/2=3. Na viac to nemá. ()

Uberlord

Přesně ten typ filmu, kterému téměř není co vytknout. Určitě by se pár drobností našlo, ale jelikož je tenhle žánr moc nesleduji, tak jsem jen a jen žasl. Film je dlouhý, ovšem výprava je tak skvělá, že to uteče ani nevíte jak. Velkým plusem tohoto filmu je to, že si postavy podávají příběh hezky plynule a každý má své místo. Jak jsem řekl, tyhle filmy moc nesleduji, takže jsem byl mile překvapen, když se ve filmu objevily právě i vraždy ( Co vím, tak běžně se vše objasní až na konci příběhu), a to s velmi zvláštní a napjatou atmosférou, až mi z toho mrazilo. A s každou vraždou se tento pocit stále umocňoval. Není to žádná nudná detektivka, nebo přímo pohled na detektivní práci. Spíše se jedná o pohled na to, jak Zodiac změnil život pár lidem, kteří se ocitli v jeho blízkosti. No, v čele s geniálním obsazením - zkrátka super film na dlouhý sychravý večer. 4/5 ()

minima

Tak nějak pěkně to plyne, ale v půlce filmu jsem překvapeně seděla a přemýšlela, o čem ksakru bude ta půlka druhá. Nakonec to obsah mělo, ale prostě vlivem toho, že to je založeno na skutečné události, která sama není vyloženě zakončena, i tady konec tak trochu vyplynul do prázdna. Bavily mě herecké výkony, Vlastně mě to celé bavilo, nebýt toho konce, bylo by to za 5. ()

anyonecek

Když jsem viděl tu skoro 3. hodinovou stopáž, tak jsem se musel hodně přemlouvat abych to zkoukl i přestože jsem tento film už dříve viděl a dosti semnou zamával. Můžu bejt rád, že jsem se překonal a určitě toho času nelituji, zde to bylo prostě zapotřebí ta délka. V půlce filmu jsem si stále říkal průměr, ale ten konec to bylo luxusní rozuzlení. Scénka se sklepem byla velice mrazivá, ale i po celou dobu napětí určitě nechybělo. Fincher opět perfektní režie a mezi kriminálkama je tohle pro mě jedna z topek, nebojím se to srovnat i s filmem Se7en. ()

kubilov

Před osmi lety jsem Zodiaca tvrdě nepochopil, nedokázal jsem se tehdy přenést přes konec a i přes to, že k němu celý film takovýmto způsobem graduje a přitom nakonec "zklame". Napodruhé s osmiletým odstupem už jsem si to ale naopak strašně užil. Především Fincherovu neuvěřitelně svižnou režii, Vanderbiltův skvělý adaptovaný scénář a v neposlední řadě také tři herecké pilíře, na nichž Zodiac do velké míry také stojí - Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. a Mark Ruffalo. Hrozně super svižná detektivka s thrillerovými náznaky, kterou kazí snad jen příliš uměle vypadající některé záběry, jež jsou zřejmě způsobené tehdy ještě nedokonalým obrazem digitálních kamer. Jinak naprostá spokojenost. ()

Hawaj

Finchrovsky skvělé. Tenhle snímek mi zůstal v paměti. Jake Gyllenhaal a Robert Downey Jr. v naprosto přesných rolích excelují. Kam se hrabou všichni ostatní, takto má vypadat film, bez klišé, úliteb holywůdu, okoukaných schémat a ostatních trapností. Tomů říkám filmová tvorba, od slova tvořit a ne opakovat. ()

Pitryx odpad!

Poněkud rozvleklé a tím pádem i dost nudné. Zpočátku jsem to ještě držel, pak jsem začal dělat něco jiného, pak jsem to přetočil ke konci. Prostě celý film se čtou dopisy a běhá po kancelářích. Občas ještě zpočátku vražda. Pro mne hluboce podprůměr. 201310000/0 ()

PAVLIS

(DC) 4.7.1969. O 4 týdny později. O měsíc později. O 2,5 měsíce později.O týden později... To zběsilé pobíhání hlavních postav při hledání vraha, přičemž o nich víme jenom že vyšetřováním trpí jejich osobní život, je extrémně ubíjející a náročné na pozornost. Přiznám se, že jsem po první třetině lehce odpadnul. Sice kvalitní řemeslo jak je u Finchera zvykem, ale cílené spíše jen úzce na skalní fanoušky kriminálek, mezi než se neřadím. ()

luciebenadova

Už dlouho mě tak nebavilo sledovat příběh, kde se zase až tak moc neděje. Taková parádní tajemná atmosféra přitom stojící téměř neotřesitelně na reálných základech. I přes svojí délku velice dobře se sledující kousek s výborným hereckým obsazením. ()

applestar

Super zážitek! Film je promyšlený a kvalita Fincherových filmů mě udivuje čím dál víc. Můžu říct, že jeho filmy žeru. Film je možná zdlouhavý ale přímou úměrou k případu, který trval několik let, je to pochopitelné. Já jsem si film užil a herecké výkony byli víc než dobré. Ve filmu nejvíce zazářil Jake ale Robert s Markem taky skvělí. Doporučuji jako každý film od Finchera. ()

Guran

Film, který určitě zaujme, zvlášť díky Fincherovo zpracování. Skvělé herecké obsazení a ztvárnění případu Zodiac. Film však časem trpí délkou a protaženými scénami, ale jinak se jedná o skvěle natočený film. ()

nK_!

Kus precizní filmařiny. I přes šílenou stopáž jsem se nenudil ani minutu. Perfektně vykreslená tísnivá atmosféra a proměna hlavního hrdiny z usedlého karikaturisty ve skoromaniaka posedlého vyřešením jednoho neřešitelného případu. Jake Gyllenhaal i přes počáteční nesympatie nakonec docela v pohodě a Marka Ruffala mám film od filmu radši. Vynikající Robert Downey Jr., podobné role mu fakt sednou. Bezesporu pět hvězd. ()

Brano

Jeden z najnezaujímavejších a najnudnejších filmov, aký som kedy videl. Cely čas sa tu nič neudeje. Začiatok síce ešte bol trochu zaujímavý a občas bola aj nejaká ta vražda. Ale potom to už bolo iba behanie po kanceláriách a čítanie dopisov. Scenár bol mizerný, takže ani herci sa veľmi neukázali. Síce stoji to na základoch skutočnej udalosti, ale prečo je to tak zle natočené? A samotná dĺžka 157 minút? Hrozne zdĺhavé a ten záver ma nezaujal. Toto je presne ten typ filmu, pri ktorom zvládnete robiť milión veci naraz, pretože len ťažko sa pri tomto sústrediť. Takisto som sa už miestami v tom deji strácal. ()

Maxwell28

Neuvěřitelný!! Ta mrazivá atmosféra sedmdesátek, kterou Fincher vytvořil bere dech. Skvělá kamera a neustálý pošmourno tomu dodává tu správnou depresi, kterou tenkrát zažíval asi každý obyvatel SF. Líbí se mi, že se to Fincher nesnažil dělat přehnaně akční a držel se přesně faktů, tím pádem od půlky filmu se už nestane žádná vraždy a jen se vyšetřuje a prověřuje a když už to vypadá, že nic přelomového nemůže přijít, tak "PRÁSK" nastane konec, který to celý zase úplně rozseká. A úvodní a závěrečná písnička Donovan - Hurdy Gurdy Man jen podtrhuje to, co jsem výše napsal. "Goooood byeeee" ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině