Film nakrútený podľa skutočného príbehu zo 70-tych rokov 20. storočia rozpráva o mladej žene, ktorá sa napriek chorobe a predsudkom okolia túži osamostatniť, študovať a získať vytúženú slobodu. Prísna katolícka výchova chladnej matky a citlivého, no slabého otca Michaele kvôli ťažkej forme epilepsie nikdy nedovolila osamostatniť sa a opustiť malý svet, v ktorom ju rodina chránila i väznila. Teraz však má 21 rokov a bola prijatá na univerzitu. Napriek nevôli rodičov sa Michaele podarí získať šancu na normálnu budúcnosť. Všetky problémy jej pomáha prekonať hlboká viera v Boha. Na internáte sa zoznámi s Hannou, ktorá sa stane jej najlepšou kamarátkou. Nesmelá Michaela postupne nadviaže vzťah s citlivým Stefanom. Škola, nové priateľstvo a láska jej otvoria nový svet. Odmieta si pripustiť, že by jej ho čokoľvek mohlo vziať a preto ignoruje aj stále ťažšie záchvaty. Keď však začína počuť hlasy a prepadávajú ju hrozivé vizuálne halucinácie, pokúsi sa hľadať pomoc tam, kde ju vždy našla - u Boha. Počas modlitby však na ňu zvuky a obrazy útočia ešte intenzívnejšie a keď chce do rúk vziať ruženec, páli ju ako oheň. Farár z Michaelinho mestečka pre ňu nemá veľa pochopenia a je presvedčený, že jej halucinácie sú iba zámienkou na to, aby sa robila zaujímavou. Michaela preto vyhľadá mladého farára, ktorý utvrdí jej presvedčenie, že je posadnutá diablom a má sa podrobiť exorcizmu. Hanna i Stefan sa snažia Michaelu presvedčiť, aby vyhľadala pomoc psychiatra, no ani láska a priateľstvo nedokážu prelomiť náboženské a morálne väzby, ktoré Michaelu viažu k jej rodine. Je len otázkou času, kým Michaela démonom v sebe definitívne podľahne.
Príbeh filmu sa opiera o silnú charakterovú štúdiu a strhujúce herecké stvárnenie mladej Michaely. Nesúdi príčiny Michaelinej choroby, neobhajuje moderný racionalizmus ani katolícky mysticizmus. Rovnako sa nesnaží využiť námet na rozprávanie hororového príbehu. Jeho ťažisko tkvie v originálnom vykreslení bohatého i desivého vnútorného života bytosti, ktorá uviazla medzi dvoma svetmi a ani v jednom z nich nedokáže nájsť pomoc. Mladá divadelná herečka Sandra Huller získala za svoj filmový debut množstvo ocenení, medzi inými aj Strieborného medveďa za ženský herecký výkon na MFF Berlinale a Bavarian Film Award pre najlepšiu mladú herečku. Na MFF v Berlíne získal film Cenu FIPRESCI, bolo mu udelených päť národných cien German Film Award, Cena nemeckej filmovej kritiky pre najlepší film a herečku, Cena pre najlepší film a herečku na Katalánskom filmovom festivale, plaketa v medzinárodnej súťaži na MFF Chicago a množstvo iných ocenení. (oficiální text distributora)

dANo

Celý film je postavený na bravúrnom hereckom výkone Sandry Hüller, ktorá veľmi vierohodne stvárnila psychicky narušenú mladú ženu, ktorú rodina a blízke okolie drží v silných putách viery, pričom ona na základe psychickej choroby začína nadobúdať pocit, že je posadnutá zlými silami. Nevidel som zatiaľ americkú verziu tohto skutočného príbehu, ale táto nemecká je celkom dobrá aj bez použitia explicitných hororových prvkov. ()

Brain-D

Velmi nudný, nemastný a neslaný snímek o příběhu, který se opravdu stal. Pokud by bylo více financí a lepší tvůrčí tým, určitě by zvládli natočit lépe. Dalo by se říci, že snímek je natočen spíše dokumentárním způsobem. K tomuto příběhu se budu vracet už pouze prostřednictvím snímku "V Moci ďábla". Ten je podle mě jeden z nejlepších hororů. 40% ()

bari68

Voľne spracovaný príbeh o jednej nemeckej dievčine, ktorá bola údajne posadnutá diablom.Námet, ktorý sa objavil v Excorcistovi, Posadnutej alebo v Moci diabla.Spomínané diela boli hororom, kdeže Rekviem je v podstate psychologickou drámou.Trochu som sa obával komerčnej agitky,kde produkcia Nemecka sa chce vyrovnať Američanom.Tým,že išlo v podstate o nezávislý film ma táto vec príjemne prekvapila. Nikdy by som, ale neveril, že práve takto spracované téma dokáže byť tiež napínavé a pútavé od prvej do poslednej minúty.Hnacou ťažnou silou je hlavná postava,ktorú hlavná protagonistka zahrala veľmi slušne.Pri poslednej scéne nastal ,ale menší šok.Nebudem spojlerovať, takže obsah tu nebudem nijako rozvádzať.Po krátkom čase som si,ale povedal: kurva veď to,ale nebolo vôbec zlé!Jednoznačný dôkaz toho, že aj bez niekedy zbytočných plačúcich a dramatických koncoch môže byť requiem smutný a dojemný aj s tichým doznením. ()

janisska

Skvělé vizuálno, geniální zvuk, ale především překrásný příběh. Překrásný ve své ošklivosti a v tom, kterak nás obrovskou silou táhne k některým základním otázkám: Kam až vpustit vědu? Kde si ponechat víru? Film si ale užijí i povahy, které na přemýšlení moc nedají; gradace a pointa příběhu nemůžou snad u nikoho zůstat bez silné emocionální odezvy. Jeden z nejlepších německých filmů vůbec. ()

Bohemák

Naprosto netuším, co má v souvislosti s filmem Requiem znamenat označení "horor". Je to pouze velmi autenticky natočený příběh nemocné dívky. Skvěle navozená atmosféra 70. let. ()

Ixbalanke

Ano, Bůh dělá z lidí e-e ... Velmi zajímavý film vzniku psychózy pravděpodobně z důvodů špatných rodinných vztahů a co se stane, když se do toho přimotá Bůh. Vynikající herecké výkony, hudba, 93 minut kvalitní zábavy jak ji mám ráda! Film však divákovi nic neulehčuje a záleží jen na každém, jak moc se bude sám podílet na tvorbě jím vnímané atmosféry. Mám ráda tyto filmy založené na spolupráci režisér-příjemce, protože jdou mnohem hlouběji, než filmy, které se snaží atmosféru podat "na klíč". ()

crozet

Pečlivé, přímo německy důkladné + podobně německy expresívní; výborně zrežírované, zahrané a snímané. Bylo mi však kapku smutno.. ()

Honza dAve

Hodně zajímavý, dojímavý a provokující film, inspirovaný skutečnou tragickou událostí. Skoro to nezní pravděpodobně, že by se něco takového ještě počátkem 70. let mohlo stát. Krásná Sandra Hüller podává v roli Michaely Klinger výborný výkon. Správně slizce a záporácky hraje fanatického mladého kněze Borcherta Jens Harze. Divák pak může jen napjatě přemýšlet, zdali jsou Michaeliny záchvaty způsobené více epilepsií, nebo traumatem z přísně katolické výchovy, nebo jen zhroucením ze studijních povinností. ()

fNdEsIECLE

Současná německá produkce (Klepání na nebeskou bránu, Lola, Princezna a bojovník, Drsňák, Občanská výchova, etc.) mě baví. Po zhlédnutí traileru k této původně skutečné události (více v diskuzi, uff pravda, to ovlivní pohled na věc) jsem věděl, že to bude zajímavé. A bylo. Film je fikce, mohl bych rozpitvávat, k čemuž to, podotknu jen, že pocitově mi vytanuly na mysli Control (šílenství, epilepsie, samota), Moje léto lásky (atmosféra, výkon ženských představitelek), Smrt panen (despotismus, atmosféra), a slovy Alberta Camuse: „…zdá se jako by existovala pouze dvě filozofická řešení – ano a ne. To by bylo příliš krásné.“ ()

fisus

Je jasné,že tohle nelze srovnávat např.s Vymítačem ďábla.Nečekal jsem žádné krvavé scény ani dramatické zobrazení samotného rituálu vymítání,ale je fakt,že alespoň troška akce by neuškodila.O případu posedlé dívky Annelisse Michel,podle kterého byl snímek natočen, jsem četl a poslouchal i audionahrávky z obřadu vymítání a je vážně škoda,že na ně v Requiemu nedošlo. ()

warrenur

Zfilmovanie davneho pripadu udajneho posadnutia dievciny v Nemecku 70tych rokov. Vybrali na to spravne uderenu a vizualne otravnu (aspon pre mna) dievcinu. Nemam absolutne nic proti naboznym ludom, ale vyrastat v takom domacom prostredi ako vyrastala filmova Michaela, asi to na mne tiez zanecha trvale nasledky. Priemer. Film som skor vnimal ako retro-dokument. Pozerat len v pohodovom rozpolozeni, inak to vypnete uz pred polovicou. ()

Chauncey

Citlivě a civilně natočený "vymítačský" snímek s opravdu děsivou scénou v kuchyni - už jen pro ni je dobré tento film vidět. ()

m4xp4yn3

Neprávem zapadlý drahokam. Uchopit téma exorcizmu z opačného konce, zcela ne-senzacechtivě, muselo vyžadovat velkou odvahu a důvěru ve svůj scénář a režijní dovednosti. *** Sandra Hüller naprosto trefila svoji roli, má ohromný dar výřečnosti těla, ikdyž jen stojí opřená o zeď, nemrhá screen-timem a neustále divákovi odhaluje víc z nitra své postavy. Možná ještě zvýším na 5*. ()

me_george

Tak horor to rozhodně není. Obyčejné drama a to ještě bohužel dost nudné. V podstatě látka tak na 10 minut roztažená na hodinu a půl. ()

han.ci

Když už to bylo v televizi, tak jsem si říkala proč se nepodívat, ale nezaujalo mě to. Co si po pár týdnech vybavuju jsou záchvaty hlavní hrdinky, kdy jsem musela ztlumovat volume, a jeji rodinka v čele se služebníky božími, snažícími se ji přimět k modlení. ()

nula87

Zvláštní příspěvek k tématu exorcismu, protože dosud téměř všechny filmy na toto téma jsou filmy s převažující horrorovou stránkou, nicméně tento německý (navíc inspirovaný skutečnými událostmi je převážně civilní psychologické drama. A v této rovině je místy více zlověstný než ony horrorové kousky. 70% ()

pOne

Budu se opakovat, ale německý film opět dokazuje, že se dokáže na vysoké úrovni zaobírat zajímavými tématy. Tady je nutno zmínit ještě fakt, že to dokáže "za málo peněz" (takže v penězích ve srovnání s českou tvorbou problém nebude). Zajímavý pohled do německých 70. let, zajímavé psychologické pojetí celé události. ()