Tlačítko "REC" stiske mladá televizní reportérka a její kameraman, kteří natáčejí noční směnu v místní požární stanici. Po chvíli přijímají hasiči tísňovou výzvu staré ženy, která je uvězněna ve svém domě. Když dorazí na místo, ozve se strašidelný křik. Tím začíná dlouhá noční múra a unikátní dramatická televizní reportáž. (oficiální text distributora)

Fr

Dobrý večer, dnes doprovázíme tým hasičů při nočních výjezdech a uvidíme věci, které jen tak někdo nevidí.…. Je to pořádná mela! V uzavřeném prostoru činžovního domu sledováni kamerou propadají panice, křičí jeden přes druhého a pak bába sežere kus policajta. Od cca 50 minuty to chytne pekelný tempo! Tý holce hrůzu věřím! A všude kolem ,,krásný“ zvuky! Ta pravá hrůza trvá 20 minut. Ono by to asi dýl nefungovalo. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Nejmenované české sídliště, noc, kamera tiše přede… no jasně, tohle tady nikdo nenatočí! ()

LIVINGDEAD odpad!

Jsem v šoku! Ne z této sračky, ale z toho hodnocení filmu!!!! Při shlédnutí filmu DAY OF THE DEAD 2008, bylo v závěru v titulkách uvedeno : "chcete vidět opravdu dobrý horror? Podívejte se na Rec!" Kouknul jsem zde na hodnocení a říkal jsem si : "TO musím vidět" . "REC" není film, ale pouze nudný chaotický dokument. Natočil jsem několik videí z dovolené, při běhu na pláži, při chůzi na schodech, dokonce i při jízdě na kolotoči a nikdy se mi netřepala kamera tak, jako kameramanovi ve filmu Rec! Nedalo se na to koukat, 85 minut roztřepaných záběrů, ze kterých bylo slyšet jen řev španělských "putan". Shlédnul jsem desítky horrorů o Zombíí, ale tohle byla ta největší sračka a s horrorem to nemá nic společného! Ještě se mi nestalo, abych se během sledování filmu několikrát kouknul v které jsem kapitole a modlil se aby už byl konec!! Kdybych mohl, tak filmu dám ohodnocení jako "ODPAD STOLETÍ!" Já jen doufám, že americká verze bude lepší!! ()

Dever

// Production Companies: Castelao Producciones, Filmax, Televisión Española , Canal+ España , Instituto de la Cinematografía y de las Artes Audiovisuales , Instituto de Crédito Oficial , ICF Institut Català de Finances, Generalitat de ,Catalunya // ()

Viktooorka

SPOILER! pokud jste film neviděli, nečtěte! snažím se přijít na chuť zombie hororům a hororům vůbec.. dříve to byl můj nejoblíbenější žánr, ale po éře béčkových vyvražďovaček mě láska opustila.. bohužel [Rec] mě nepřesvědčil.. ani hrozivá bouřka, která venku vládla, mi k zážitku nepomohla.. takže první částí nás reportérka seznamí s životem na hasičské stanici, při které se lehce nudíte.. asi tak jako ona :) moje exkurze na Kladenské stanici byla záživnější :) Po dlouhém čekání konečně zazní alarm a všichni účastníci zájezdu naskákají do auta a vyrazí k domu.. tam nám stařena pokouše jednoho policistu, kterýmu nikdo nemůže pomoc, protože dům je z bezpečnostních důvodů uzavřen.. bez delšího čekání z nebes spadne hacič, který z nevím jakého důvodu zůstal se stařenou sám.. nečekaně je také pokousán.. po té co "zneškodní" stařenu a nějakou holku, která se tam objevila (podotýkám, že nevím jak) zkoušejí najít způsob jak se dostat ven a zjistit co se děje.. nedlouho na to, je k nim poslán zdravotník, který je má informovat a zajistit situaci.. možná opět hledám chyby tam kde nejsou, ale myslela jsem, že jsou uzamčeni, ale asi jsem se pletla, když zdravotníkovi sami otevřeli dveře :) zdravotník "ošetří" raněné, ale těm se to moc nelíbí a konečně se zmutovaní probírají a nakazují ostatní.. (poznámka: mutace jim trvala 42 minut :) dokonce filmu zbývá cca půl hodina a tam se narvalo co se dalo.. vysvětlilo se, že celý tento vir, má nasvědomí pes, kterýho před týdnem přivezli.. shodou okolností, je to pes holčičky, která celý film je nemocná (bolest krku tvrdila maminka) eh.. jen co k tomu zjištění došli, holčička maminku pokousala a utekla do bytu stařeny, kam ji následovali.. než však stihli schody vyběhnout, holčička zmutovala takovým způsobem, že z krásně roztomilé osůbky se stala nepřemožitelná bojovnice a dva chlapy měli co dělat ji zkrotit.. rychlost mutace závisí na skupině krve (a přísunu kyslíku), takže zbylí obyvatele domu měli asi zázračnou krev, takže během pár minut mohli začít útočit.. cca v 50 minutě už zbývali jen hasič kameraman a reportérka.. a aby se dostali ven, potřebovali klíč od nějakého tunelu, který vlastnil domácí, ale oni bohužel už zapomněli, kde bydlí.. ale je přece daleko jednodušší bežet až do přízemí se podívat na schránky, když to celé měli natočené na kameře (podotýkám, že na to nesmyslně upozornili, že přetáčet může) zjistili kde bydlí, běželi do bytu, klíče šla hledat reportérka a kameraman a hasič hlídal.. nečekaně neuhlídal a během té chvíle než z bytu vylezli už byl zmutovaný.. ten nesmyslný záběr jak v každém z pater je nějaký zombií, bych raději nekomentovala.. asi z toho chtěli udělat fotku pro fanynky :) nebyl by to film, kdyby jim neutekli.. do bytu v podkrovým.. kde bydlel nějaký šílený vědec a na tomhle viru pracoval.. ale asi se něco zvrtlo.. to ví jen on.. do toho spadne víko do podkrový, kde na ně bafne zmutovanej kluk.. který jim rozbije světlo na kameře.. ale kameraman přece není béčko a tak si zapne noční režim.. a tím uvidí nějakou anorektičku.. a jestli jsem to dobře pochopila, to by měla být ta roznášečka, která to celé začala.. a to už jsem se v celém tohle "hrozivém" hororu ztrácela.. to tam jako v klídku žila??a když byla dorbá konstalace hvězd, skákla si do obchodáku nakoupit a dále si žila svůj poklidný život v podkrový tohoto domu?? néé.. prostě tenhle horor se nepovedl.. místo toho abych se bála, jsem nevěřícně kroutila hlavou a snažila jsem se pochopit, co tím chtěl básník říci.. a je to venku.. hned se cítím lépe :) hvězdu dávám alespoň za dva dobré leky :) () (méně) (více)

Subjektiv

Natočme film realističtější než reality show. O úplně obyčejných lidech v úplně obyčejném baráku s neobyčejnou zombie. S úplně obyčejnými reportéry. Před každou scénou se zamyslíme. Co by udělal obyčejný policista, co by udělal obyčejný reportér, co by udělal obyčejný lékař, co by udělala obyčejná číňanka, co by udělal obyčejný hasič, co by udělala obyčejná matka, co by udělala obyčejná dcerka, co by udělala (ne)obyčejná zombie? A pak to provedem, kameraman přitom párkrát zaklepe kamerou, občas ji upustí, semtam zhasne světlo. Jenom občas vpustíme něco nelogického, aby to měly postavy těžší. Například když nenecháme říct ty venku těm uvnitř, které tam uvnitř proti jejich vůli drží, že není vhodné se nechat pokousat a je vhodné ty pokousané izolovat. Ve výsledku stejně obyčejné jako postavy. Mírně opravdověji působící než reality show, ale s menší výpovědní hodnotou o lidské povaze. A, zakázané slovo, nudnější. A závěrečné odhalení, v němž původ všeho neštěstí je spojen s náboženstvím, které snad možná hlásá: "Jeden zblblý fanatik je schopen vypustit jakýsi virus a rozpoutat apokalypsu," co s ním? To je asi nějaké rychlokvašené sdělení, které nás mělo přesvědčit, že tenhle film je jaksi o něčem víc. U mě se nepovedlo. ()

novoten

Sice jsem rád, že forma "náhodně natočený neorganizovaný děs" pořád parádně funguje, ale tentokrát už toho na mě bylo možná trochu moc. Zatímco za hrdiny Blair Witch jsem byl ochoten dýchat a u Cloverfieldu jsem se bojácně krčil, [Rec] mi nejenže nedal nikoho na ztotožnění (zabít reportérku s jejím věčným "Toč! Toč všechno!"), ale zážitek navíc není o atmosféře a stupňovaném napětí jako spíš o tom, kdy přijde nějaký moment, který mi zastaví srdce a utrhne uši až u ramen. A i když jsou ty momenty opravdu hodně smrtící, ke spokojenosti potřebuji daleko víc než to. 50% ()

tron

Hoci ma na „dokumentárnych hororoch“ (napr. ZÁHADA BLAIR WITCH) štve, ako stále všetci hystericky ziapu, prekrikujú sa a udierajú do kamery, [REC] ma pozitívne prekvapil strhujúcim spádom, čo bol dôsledok múdro skromnej minutáže a dopredu sa drsne valiaceho deja s množstvom mŕtvol, akčných scén a minima prestávok. Potešilo ma tiež pôsobivo „obyčajné, dôverne známe prostredie odohrávania“ (štandardný činžiak prekvapivo atmosféru skôr pridáva, než berie) a šikovne zvolení herci, ktorí síce nemajú čo hrať, ale minimálne holohlavý požiarnik s kladivom je rozbuška. Akcia je brutálne „rýchla“ (napriek „zmätenej“ kamere mi pripadala v rámci možností prehľadná), mnohé scény „dosť sila“, bolo to tvrdé, neľútostné, nekompromisné, hnusne krvavé, ale pritom nie afektovane brutálne. Proste to na mňa fungovalo a odporne napínavé a sympaticky otvorené/nedoslovné finále typu MLČANIA JAHNIAT povýšilo zručne nakrútenú „tradičnú“ zombíčinu na „niečo viac“ (SPOILER = posadnutie diablom! Komu by to napadlo?! A prenáša sa slinami! SPOILER). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org. ()

JFL

Skvělá dramaturgická výstavba, precizní užití formátu a skvěle civilní postavy (narozdíl od schematických figur v americkém remaku "Karanéna"). REC de facto převrací princip Záhady Blair Witch - zatímco tam kamera omezovala pohled a nechávala vše na divákově představivosti, zde se kamera (příznačně vedená televizním kameramanem hnaným senzacechtivou reportérkou) staví do ideálních pozic, aby divákům nabídla nejlepší pohled na akci. Proto také REC tolik nenapíná, ale naopak představuje dravou adrenalinovou jízdu plnou ataků a primárních atrakcí. Jedinou slabinou filmu je vysvětlovací pasáž, která zbavuje vyprávění mystéria a naopak do něho vnáší pochybnosti stran vnitřní logiky. ()

B!shop

Zase jednou paradni horor, jehoz nejvetsi problem je rozklepana amaterska kamera. Teda on to neni ani tak problem, filmu to pridava na atmosfere a realisticnosti, jenze me takovahle kamera, ktera je posledni dobou skoro vsude, zacina pekne srat. Jinak po vicemene nudnejch 15 minutach (coz je pochvala, vetsinou uvod trva pulku filmu) se de hned na vec, parta lidi je zavrena v baraku a zacnou hororovy sceny, prvni pulku filmu je to spis o jednotlivejch scenach, kdy se vzdy chvily nic nedeje, aby na vas pak tvurci vytasily nakou lahudku, ale v druhy polovine filmu se to uz solidne rozjede a zaverecna dvacetiminutovka je paradni masakr. Neda se sice rict, ze bych se nak desne bal, coz je dany tim, ze se jednotlivy lekacky daj lehce predvidat, ale i tak obcas vystrasi a navic ma film solidni atmosferu a ani s krvi nijak nesetri. Jinak pointa, co se to vlastne deje, neni nic zvlast originalniho, ale vubec to nevadi a konec je paradni, i pres fakt, ze je jasny, kdo se dostane do finale. Hodne slusnej horor, ale na 5* bych to nevidel. ()

Gimli

Rozhodně nevšední, byť ne neviděné. Bajagueró a Plaza mě bohužel nepřesvědčili, že se dívám na autentický záznam, takže mě to nedokázalo úplně vtáhnout. Téměř vůbec jsem se nebál, spíš jsem byl v nervózním očekávání. Nicméně tohleto bude asi hodně individuální, takže doporučuji se po [Rec] poohlédnout! 70% ()

Slasher

Dobrý, i když ne dokonale zrealizovaný, nápad. Místy to byla bomba (scénky v chodbě u starý ženský, pád muže z horního patra, izolace, závěr na night vision), ale místy se bohužel nedařilo utáhnout sem tam tak skvěle nahozenou atmosféru. Ale to je třeba jen můj názor... [REC] můžu přesto doporučit všem těm, kteří mají chuť na nějaký ten strašidelný (děsivý) film - pravděpodobně nebudete litovat, a bude se vám to líbit o něco víc než mně. (screeny) (edit: po nějakém čase jsem se rozhodl zvýšit ze tří na 4* a zařadit mezi své oblíbené horory po roce 2000) ()

Lateef

Vy se tu v těch komentech snad předháníte, komu se víc stáhla prdel nebo kdo se klepal strachy dýl... Mně to zase tak strašidelný nepřišlo, lekačky sice pěkný (ta poslední v podkroví usrávací), ale atmosférou mě třeba dostal mnohem víc Cloverfield (neměl jsem zde takový pocit bezmocnosti). Natočeno dobře, i když jisté věci přicházejí přesně tehdy, když se o nich jakoby náhodou mluví (říká se tomu vykonstruovanost?? - viz. máma s holkou v náručí, bla bla, pes Max, záběr, raf). U Cloverfieldu jsem si stěžoval trochu na kameru, Rec je v tomto ohledu zdařilejší. Jenže celkové vyznění: chvíli mi to připadalo jako opravdový dokument (ten pád hasiče plus následné dění je výborný), vzápětí jsem si ale myslel, že koukám na obyčejný zombie horor. Zároveň však platí, že je rozdíl vidět takovýhle horor o půl čtvrté odpoledne s dalšíma třema znuděnejma ksichtama, když vám ještě sluníčko pere přes okno do zad a nebo se na to podívat hodinu před půlnocí sám, když venku fučí vítr a o pár metrů vedle šelestí protýkající záchod. Problém je, že jsem to viděl právě uprostřed noci a osamotě. Pravda, záchod neprotýkal... možná to bude tím... 70% ()

Zeck

Takže tu máme další zombie horůrek plný krve. [Rec] má s Blair Witch a Monstrem pouze jednu shodu a tou je "houm video", ostatní je radikálně jiné, ať už žánrově, nebo dějově. Na to, že je film velice krátky, se nebojí plítvat časem dlouhým blouděním po hasičské stanici, nebo rozhovorem s obyvateli domu. Nákaza a zběsilý útěk zabere pouze 15 minut filmu, čekal jsem opravdu hutnou atmosféru, ale moc jsem jí nepociťoval, vše ale vyvažovali kvalitní herci a zajímavé záběry, jako například schodiště od shora až dolů poseté zombíkama. Závěrečná scéna v podkroví nemá chybu, napětí se dalo krájet a celý film tím správně gradoval. Fanda hororů se sice obrnil a lehce odhadnul, kdy příjde ta šokující lekací scéna, ale přesto se nevyvaroval strachu. Zděšení sice nenastalo, ale ta vychrtlá nakažená holka nevypadala moc sympaticky. Po 28. dní poté a Úsvitu mrtvých 04, pro mě nejlepší zombie horor, který jsem zatím viděl. 80% ()

pan Hnědý

Zapomeňte na noční sex, tohle vám vyvolá (hororový) orgasmus. Atmosféra, tísnivost, děsivost, napětí - každou chvíli jsem se ohlížel za své záda. Všechno je v tak intenzivním napětí a v horkokrevném tempu, že nestíhám rukama zakrývat oči. Žádné kulisy jen reálné prostory domu, kdy na diváka na každém kroku čeká smrt. Španělé Balagueró a Plaza jsou ďáblové. Vítejte v pekle! ()

EdaS

Výtečná variace na model Blair Witch, resp. Cloverfield. Byl jsem strachy podělanej až za ušima. Těším se na Romerův příspěvek k této minivlně. 90% ()

xxmartinxx

Po zklamání z Paranormal Activity jsem tomuhle formátu nevěřil, ale Rec mi dalo novou naději. Tvůrci pochopili, že ruční kamera automaticky neznamená, že se ve filmu krom dvou lekaček nemusí nic dít a místo toho nám dali skutečné stupňování atmosféry a děj. Je sice pravda, že předvídatelný a již použitý například v Blair Witch (prakticky stejně), ale nějak mi to vůbec nevadilo. Dokonce natolik, že dám s chutí plný počet. A tolik jsem nedal ani Blair Witch. No... to bude asi tou španělštinou... ()

Mr.Apache

Apache: "Víš jak se bojím u horrorů. Tak u REC jsem se nebál. Katastrofa. Já se všeobecně asi bojím spíš u pomalých filmů." Obitus: "Upřednostňuješ budování atmosféry. To já taky." Apache: "Jo. Jak je to rychlé a zběsilé, tak se ten strach ani nemá čas dostavit. A tohle bylo na mě rychlé, zběsilé a navíc kurevsky rozmazané." [Tolik výňatek z jistého rozhovoru po icq.] Myšlenka na zombie film snímaný dokumentární kamerou už tu byla hodně dlouho, a bylo jen otázkou času, kdy se toho někdo chopí. Slyšel jsem zvěsti, že kromě Balaguera tak nedávno učinil sám Romero (na jehož Diary of the Dead jsem zvědav). [PS:Údajně se verze REC, kterou jsem právě zhlédl, liší od té oficiální. Až uvidím tu pravou ořechovou, možná změním i hodnocení. Zatím tedy takhle.] ()

BadoXXII

Desivé !!! Budovanie atmosféry funguje a druhá polovica má neskutočné tempo. Bál som sa, postavy konečne nekonajú blbo a nápady to má skvelé ( finále!!! alebo aj miesto - len schody a pár izieb...) Absolútna spokojnosť a maximálny hororový zážitok. (nespal som po dopozeraní celú noc) ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Španělský král hororu chystá další film

Španělský král hororu chystá další film

03.11.2014

Jaume Balagueró je pevně spjatý se španělskou produkční společností Filmax, která se specializuje na žánrové filmy a pod jejíž hlavičkou si udělal mezinárodní renomé hororovou sérií REC. Poslední díl… (více)

Amy Adams terorizovaná duchy?

Amy Adams terorizovaná duchy?

03.09.2011

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010