Říkají mu Řidič. Přes den je filmovým kaskadérem, po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Nezajímá ho o jakou práci ten večer zrovna jde, řítí se nocí s policejními vozy v zádech. Shannon je Řidičovým učitelem i manažerem, který se ho snaží dohazovat filmovým režisérům i zlodějům, kteří za něj jsou ochotni dobře zaplatit. Shannon má v plánu koupi vozu, ve kterém by se Řidič mohl zúčastnit profesionálních závodů. Navrhne, aby se investorem stal Bernie Rose, místní boháč s pochybnými zdroji příjmů. Samotářskému a ze svého dvojího života značně rozpolcenému Řidiči zcela změní život náhodné setkání se sousedkou Irene, se kterou tráví stále více času. Vše se však změní když je z vězění propuštěn Irenin manžel Standard. Řidič se s ním domluví na poslední loupeži, která Standardovi umožnit splatit dluh, kvůli kterému ho vydírají gangsteři. Ukáže se však, že šlo o nastraženou past. Vše se začíná komplikovat a aby Řidič ochránil sebe i Irene, musí udělat to, co umí nejlépe – řádně šlápnout na plyn. (oficiální text distributora)

fars

Po dlouhe dobe absolutni kino extaze. Film se promital v pidi sale pobocky cinestaru, a myslim ze vetsina lidi v publiku nemeli vubec tucha, na jaky film to vlastne prisli, takze to malokdo pobral. Je to takovy akcni film s umeleckym feelingem, takze si dovedu predstavit, ze bezneho divaka asi zaskoci delsi zabery beze slov, kde na sebe dvojice hercu minutu hledi, pak ze sebe Gosling vysouka pulku vety, zmeni tvar z jednoho vyrazu na druhy (celkove ma ve filmu asi tri) a nasleduje dalsi odmlka, nicmene me tento styl neuveritelne sedl. Postava Ryana Goslinga moc vyrecna neni, ale to nemusi byt prece na skodu. Kdyz si brutalne nasrany navleka svoje kozene rukavice a jde veci vyresit jak nejlepe umi, neni potreba k tomu nic rikat, staci se jen divat. Pribeh je vcelku jednoduchy - ridic se dostane kvuli holce do pruseru a musi bojovat nejen o svuj zivot - ale podany v pekne hutnem atmosferickem kabatku, s podmanivou hudbou a skvelymi herci. Navic tenhle ridic se dostane do fakt slusneho problemu, a vysekava se z neho patricne brutalni cestou. Kuryr je vedle Drivera vecernicek. ()

papaJA21

Drive vypadá skvěle. Mezi hlavními hrdiny to skvěle funguje. Dát dohromady duo Gosling Mulligan byl skvělý tah, klobouk dolů. Carey Mulligan mi typově hodně připomíná Michelle Williams, se kterou hrál Gosling v Blue Valentine. Tam to vyšlo na 100%. A tady to funguje taky výborně. Bohužel scénář je naprosto příšerně odbytý a vkládá jim do úst strašně plytké repliky. A tak Drive zůstal někde na půl cesty. Vzal si to nejlepší s detektivek sedmdesátých let, především mrazivě odtažitou atmosferu, perfektně složený soundtrack, působivou artovou kameru, ale trochu pozapomněl na to nejduležitější. A to je kvalitní scénář a jasný přímočarý děj. ()

Jermann

Z pouhé potřeby uplatnit volný lístek před propadnutím se vyklubalo filmové překvapení roku s nevídaně intenzivní atmosférou, díky které mě ani na moment nenapadlo řešit, že koukám na x krát ohraný béčkový námět .. od první scény jsem se prostě vezl. I napodruhé s odstupem (07/06/12, MiniKino Kavárna) .. stále stejně magické. ()

miciveres

Tento film obsahuje kvantum scén, pri ktorých by sa dalo napätie krájať. A tieto scény sa mi zaryli pod kožu viac ako ostrá britva. ()

blitzer

O Drive jsem dopředu věděl pouze to, že v něm hraje Ryan Gosling, a že dle předních uživatelů ČSFD jde o nejlepší film roku 2011. Film je to skutečně povedený, ale myslím, že mám letos jiné favority. Ze začátku jsem čekal úplně jiný žánr, takže mě ke konci překvapila explicitní brutalita některých scén. Ne že by mi to vadilo, ale dokážu si představit, že lehčím povahám se nemuselo udělat zrovna dvakrát dobře. Jinak, nemám nic proti pomalu plynoucím filmům, ale sledovat dlouhé záběry mlčícího Goslinga mě chvílemi nudilo; proto ta jedna hvězda dolů (kromě toho se mi moc nelíbila hudba). Každopádně jde o zajímavý - skoro bych řekl až experimentální - film, jakých se moc netočí, takže doporučuji. ()

Riley

Luxusní jízda. Styl jakým je Drive natočen je úchvatnej. A Ryan Gosling s jeho neměnícím se výrazem vyjadřuje tolik emocí, že to je neuvěřitelný. Jen o hvězdu míň za děj. Nesmtelné hrdiny prostě nemám ráda. 80% ()

Fancipal

K velikosti a nesmrtelnosti vede mnoho cest. Fenomenální Ryan Gosling kráčí v tichosti, nenápadně, beze slov. Transcendentní soundtrack, "jednociferný" rozpočet a zjištění, že drakonická cesta k hrdinství, je stejně důležítá jako akt samotný. Jeden z nejlepších filmů roku. Tu závěrečnou písničku ne a ne dostat z hlavy ... ()

pufina

Tváří se to jednoduše a skutečně je příběh jednoduchý. Ale podceňovat Ryana Goslinga se nevyplácí, dejte mu do rukou klíčky, nadupanýho Mustanga nebo jeden ze Chevroletů a zahraje Vám něco, co byste nečekali. Po dlouhé době mě zklamala u filmu hudba, škoda. Řidič s ledovým klidem a chvílemi i zakrvácenou bundou se projíždí městem.. ()

mortak

Vstoupit do lidských vztahů znamená začít ztrácet, a ztrácet znamená umírat. Be involved... Řidič neví, co se děje uvnitř během těch pěti minut, pak rychle vykoná svou práci a mizí. Dokud se jeho soukromý život neprotne s pracovním. Nikterak originální námět, ale natočen tak, že vás film chytne. Což se o starším kolegovi Řidičovi říci nedá. ()

dr.fish

Drive je pomalu plynoucí film, který si nedostatek děje vyplňuje hudbou, takže občas připomíná hudební videoklip. Zbůsob nasnímání tomu i odpovídá. Děj se dá odvyprávět za pět minut, film má minut sto, lze si tedy představit délku záběrů. Je to lovestory s troškou krve, v oblibě jsou především chladné zbraně a velký řeči. Všichni jsou chladnokrevní, emoce jsou nanejvýš vnitřní, občas vlhké oči (maximálně). Chlap, který umí řídit (to víme), se umí taky krásně mstít (to jsme nečekali). No a to je vlastně všechno, celkový dojem je natolik rozplizlý, že Drive má šanci stát se kultem...70% ()

Icefist

Do placu dám dvouslovné pojmenování, které v mých očích Drive charakterizuje- umělecké dílo. Minimalistické a přesto tak obsažné. Dobrá hudba, výborná kamera, skvělý Gosling, sympatická Mulligan, prvotřídní atmosféra! Už je to nějaký ten pátek, co mě film tolik oslovil, 90 %. Oblíbená část- polibek ve výtahu ()

WolfR

Drive, nechápu, proč jsem ho tak dlouho odkládal. Je to úžasný film! Magické umělecké dílo od začátku až do konce napěchované napětím. Hypnotická komorní směsice zajímavého příběhu, emocí a atmosféry. Ryan Gosling je pan herec! A ani ty slova moc nepotřebuje! 5 hvězd. ()

animaxis

Stylový thriller s výraznou atmosférou, který dobře balancuje mezi klidnými a skoro až příjemnými scénami a mezi místy dost násilnými výjevy. Skvělá režie, dobrý casting a výborný výběr hudby nabízí ojedinělý filmový zážitek, který rozhodně nemusí sednou každému, nicméně po zhlédnutí naprosto chápu, proč se okolo Drive vytvořil menší kult. ()

ivet.ka

Naprosto dokonalý filmový zážitek. Už dlouho jsem ze sálu neodcházela s podobným pocitem. Rozhodně jsem nečekala, že mě film takhle uchvátí. A hodně se stydím, že jsem podcenila Rayna Goslinga. Jeho charisma je jedním z faktorů, který z filmu Drive dělají takový skvost jakým je. Odtažitost jeho postavy, chlad, který z něj čiší a zároveň láska, kterou dokáže vyjádřit. (Jedinečným syrovým způsobem. Ale já takhle vyjádřené emoce zbožňuji.) Tenhle chlapík je pro mě letos nejlepší filmovou postavou, na kterou jsem narazila. (A že jsem jich viděla dost.) Na filmu mě uchvátila jeho preciznost, cit pro veškerý detail. Široké záběry s přesyceným pozadím. Dynamické tempo. Naprosto všechno se mi na filmu líbilo. I hudba, která byla více vokální než instrumentální, a proto je třeba věnovat ji pozornost. Protože právě hudba dotváří příběh. Zároveň je to první film od režiséra Refna, který jsem viděla, a on si mě tímto kouskem získal a rozhodně jdu sjíždět jeho dřívější snímky. Celkový syrový styl, který je hodně naturalistický, nepřipravené diváky (ke kterým jsem patřila i já) rozhodně zaskočí. Drive je téměř dokonalý ve své jednoduchosti, kdy sledujete příběh, ale zároveň máte dost času a prostou vnímat celou scénu a sledovat motivace postav. Každý part je dokonale zahraný. Pro mě film roku, bezesporu. Přečtěte si celou recenzi. ()

okkac

Pokud někdo čekal tuctový akčňák, tak to prostě nezná předchozí Refnova díla. Už jeho angažování naznačilo, že tady půjde o něco jiného a výsledek je v podstatě napůl artový neo-noir. Akci zde nehledejte. V podstatě je to jen krátká přestřelka a honička. Třeba úvod, kdy hrdina uniká policii rozhodně za moc akční považovat nelze, ale neberte to jako výtku. Kamera zřídkakdy opustí interiér auta a než záběry zvenku sledujeme drobnou mimiku Goslinga a během filmu toho moc nepromluví, promlouvají za něj činy. Skvělý soundtrack osmdesátkového electra, který hraje v hodně scénách prim dodává filmu zvláštní atmosféru. 8/10 a rozhodně mi vrtá hlavou, jak moc odlišný by ten film, kdyby se ho chopil původně zamyšlený Marshall. Ale co se týče brutality, tak zde jsou oba režiséři na stejné úrovni, čili o ustřelení hlavy brokovnicí nebo jejího totálního rozkopání ušetřeni nebudete. Pokud jste od Refna viděl Valhalla Rising nebo trilogii Pusher (Drive mi připadá jako právě jejich hybrid) a líbily se vám, tak vás Drive určitě nezklame. ()

Langsuyar

Drive přichází s novou vizí vyprávění filmů. Režisér Nicolas Winding Refn dokázal najít hranici mezi artem a akcí, a z této kombinace vzchází snímek s neokoukaným hrdinou, nezapomenutelnými scénami a především geniální atmosférou, která se v dnešní době jen tak nevidí. Film, který ve vás uzraje a vy postupem času zjistíte, že jste viděli něco neobyčejného a máte chuť si to zopakovat. 10/10 ()

bartias

Ikonický hrdina, stejně ikonické scény (počáteční únik z místa činu, bitka ve výtahu a vše, co jí předchází), Goslingův minimalistický, přesto ohromující herecký výkon, napínavý pulpový děj, hypnotická atmosféra a hodně autorský režijní styl dělají z Drive popkulturní klenot roku. ()

tomeek

Vizuálně podmanivá, skoro až hypnotická podívaná, se skvělým soundtrackem, psychopaticky divným Goslingem (z fleku by mohl hrát Dextera), roztomilou Carey a skvělýma autama. Atmosféra by se místy dala krájet a je to další film, který ukazuje, že i s minimem peněz se dá udělat velké divadlo a že pokud forma vkusně přebíjí obsah, každý to sežere i s navijákem. Já jsem to sežral i s rybářem. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (více)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky