Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

Fiftis

Keď sa to tak vezme, Into Darkness vlastne opakuje jedničku so všetkým, čo v mnohých ohľadoch poteší, v mnohých sklame a v niekoľkých nedáva zmysel. Jednička sa niesla v znamení dynamiky, rýchlosti a sviežosti. Dvojka by tiež rada, ale nevystačí si s nimi práve preto, že ide o pokračovanie, teda s týmto prístupom už počítame. Odhaľuje sa teda vnútorná prázdnota aktu vytrhnutia posádky Enterprise z ich desiatky rokov budovaného prostredia. Dôvod, prečo napriek tomu označujem Star Trek za vydarený film je, že Abrams skutočne pomerne hlúpy a vyprázdnený dej spodobňuje natoľko precízne, že si človek pri vytýkaní chýb pripadá vlastne hlúpo. Akoby precízne nasnímané blbosti prestávali byť blbosti. V dnešnej dobe, kedy diváci chcú "múdry mainstream", ale stále mu potrebujú plne rozumieť a nebyť vyzývaní k prílišnému premýšľaniu, je táto schopnosť vôbec najdôležitejšia. Preto ľudia ako Nolan a Abrams zažívajú strmý kariérny vzostup a ja im to prajem. ()

Shakers

Star Trek je nie len dokonalý akčný letný blockbuster, ale je skvelé pokračovanie a perfektný film. Zdatnejší a skúsenejší režisér aktuálne v žánri sci-fi snáď ani nieje a J.J. Abrams nám tento krát okrem opäť výbornej vizuálnej stránky prináša až prekvapivo temný film s perfektným Benedictom Cumberbatchom. Príbeh možno nie je tak zaujímavý ako v jednotke, ale je rozhodne strhujúci, akčný a ešte viac naleštený Abramsovými digitálnymi odleskmi. Obľúbený soundtrack: Warp Core Values, Buying the Space Farm, Kirk Enterprises, Star Trek Main Theme. 90% - 5* ()

Pepinec

Doufal jsem, že "Do temnoty" je podtitul a ne směr... V tom případě bych si z Enterprise rád vystoupil, protože kvůli tomuhle jsem na ní před čtyřma rokama nelezl. Sbalím si Alču Eve a padám. Díky, kapitáne Kirku, že jste podlehl a otočil se; to bylo to nejkrásnější z celýho filmu. Což je trochu divný u vesmírnýho eposu dlouhýho jak tejden. Jeden JJ si ve finále Stanley Cupu zapomněl sundat slepecký brejle a druhej JJ má zas v Hollywoodu větší oči než koule. ()

KlárkaS

Tak takhle by imho měl vypadat letní blockbuster. Akční, zábavný, citlivý, napínavý, a zároveň ne hloupý (i když ta klasická Lindelofova překombinovanost je opět silně znát). Abrams vyniká hlavně v jeho seriálové vyhrocenosti a cliffhangery servíruje skoro bez přestávky, což dělá z nenjovějšího Star Treku jeden z nejvyhrocenějších filmů roku. Zároveň ale zvládá i správně motivovat všechny postavy ke svým činům, takže se aspoň neobjevuje ten známý wtf prvek, proč zrovna tahle postava dělá tohle a ne tamto. Ale i přesto některé epizody působí lehce nedokončeně, jakoby Abrams zamýšlel ještě něco víc, ale nebyl čas nebo peníze. To klišovité označení 'chemie postav' je ale dost na místě. I když tentokrát se víc zaměřuje na vztah Kirka a Spocka, není tak tolik prostoru na zbytek posádky, ale i přesto je každa scéna s Mccoyem nebo Scottym skvělá. Možná až moc pro sebe urvala nová Carol Marcus, ale jestli je opravdu ústřední téma rodina, tak se to dá ospravedlnit a patří to tam. Giacchino ale pro změnu zklamal, používá sice stejně epickou hudbu jako v díle minulém, ale při smutnějších okamžicích až moc připomíná jeden záhadný ostrov kde havaruje letadlo.. Ale i přesto je třeba London Calling dost awesome. Další bezva věc, která mě donutila jít na Star Trek 3x jsou všechny ty záběry na Enterprise, warpový sekvence a akční scénu seskoku, která byla v IMAX tak výborná, že jsem se z toho nadšením málem zbláznila. A abych nezapoměla, Sherlock je jeden nejúlisnějších, nejchytřejších a nejnebezpečnějších padouchů vůbec, a v darkest timeline chci být jako on. Na konec ještě díky mistru Abramsovi, protože nejen že dokázal obnovit značku a udělat z toho cool záležitost, ale zároveň pomohl změnit názor mnoha lidí (včetně mě) na Star Trek a jeho fanoušky obecně, a donutit si doplnit intoštější sci-fi vzdělání. FASCINATING. ()

JohnnyD

Star Trek Into the Darkness určite nie je dokonalý film (to ani predošlý diel a vlastne žiaden Star Trek), napríklad je dosť predvídateľný a miestami až hlúpy (batman-a-robinovský zvrat, i keď uznávam, že za tú dokonalú dialektiku to stálo): no v prvom rade je to bombastický blockbuster, aký sa tak často nevidí. Akcia je prehľadná, hmýria sa tu pestré farby, dialógy perlia hláškami a príbeh je fatálne epický, ako sa na takýto popcorn patrí. Po druhé, je tu na maximum využité startrekovské univerzum a najmä "campy feeling" pôvodného seriálu. Ocitneme sa na niekoľkých fantaskných planétach, dočkáme sa Klingoncov i klingončiny, máme tu novú rasu a v prvom rade Abrams a spol. úžasne pracujú s mytológiou a nalomením toku dejín. V neposlednom rade: Benedict Cumberbatch je bohovský a dlho som nepočul lepší soundtrack ako ten od Michaela Giacchina! ()

forsberg

Vtipné dílko. Obzvlášť tu část scénáře, kterou napsala Rosamunde Pilcherová na motivy Zkrocené hory, ocenili diváci v kině hurónským smíchem. A tak, stejně jako mnoha filmech, kde se hrdinové zmůžou na jediný výraz (telecí), musí to celé zachraňovat charismatický záporák a speciální efekty (podle známé rovnice jeden telecí výraz = jeden efektní výbuch). ()

Boogeyman

Jo, tak se nám Abramsův Star Trek konečně svou natvrdlou naivitou přiblížil tomu klasickému seriálovému. Snad to jen nemuselo být vyplněno těma velkolepejma akčníma scénama za 190 mega, ty totiž do toho hloupoučkého příběhu z Enterprise můstku o morálních hodnotách, rodině=posádce a přátelství vůbec nezapadaj. Minule to bylo o kousek výživnější...Je mi upřímně líto všech těch trailerových konspiračních spekulátorů, kteří po vymýšlení nejrůznějších vychytaných superkomplikovaných teorií dostali nakonec takovou dějou banalitu. ()

playboxguest

Kdo by to byl řekl, že mě budou tak nehorázně bavit filmy, které jsou předělávkou seriálu, z něhož jsem v televizi za starých časů zahlédla více než málo dílů, ale nikdy mě žádný nedokázal oslovit natolik, abych vydržela alespoň do půlky, natožpak do konce. Světe div se, nebýt 3Dčka, odepřu si i tenhle Star Trek, i ten předchozí (ale já děsně nerada koukám na filmy jinak než chronologicky, talže se tak nestalo). A to by byla fakt škoda, jelikož jde v obou případech o svižnou sci-fi jízdu plnou srozumitelně podané akce, která prostě baví i přes dvouhodinovou stopáž. A u druhého dílu je tohle všechno navíc obohacené o zmíněné 3D: ***** , které je tady přesně takové, jaké by mělo u velkolepé akce být, od prvních záběrů je na něj radost pohledět. ()

Madsbender

Plnokrvná sci-fi skvele miešajúca prvky starších filmov a seriálov s tými novými na vytvorenie toho správneho mixu pre začiatok tretieho tisícročia. Gradujúci dej, životné postavy (Cumberbatch samozrejme skvelý), veľa akcie a silný nádych epiky umocnený špičkovými efektami a počítačovou animáciou, ako sa na Abramsa patrí. Dokonca to tentoraz ani ten Lindelof nezbabral. ()

sheen

Oiiiiiiiiiii, tak nějak by se dala popsat tato bombastická sci-fi podívaná, pro znalce starých ST filmů to musí být nehorázná šupa. Já jsem byl maximálně spokojen, nic tomu nechybělo. Hodně tomu přidal i hlavní záporák, ten kraloval celému filmu. Celková dynamičnost, spád a tempo filmu, na plátně se pořád něco zajímavého děje (hlavně pro divákovo oko), divák se nikdy nenudí, ani dialogy nejsou nijak špatné. J.J to dokázal i na podruhé, maximální sci-fi zážitek. Druhé shlédnutí mě jen utvrdilo v tom, že JJ sci-fi umí. Pro dvoutisícé hodnocení jsem si šetřil něco speciálního a to byl tento film, nezklamal:) "Now, shall we begin?!" ()

Indiana

Stejná pecka jako předchozí Star Trek, měl sem pocit, jako kdybych sledoval Impérium vrací úder po Nový naději. Ohromné po vizuální stránce, emocionálně mě to chytlo, herecky přesně zahrané a skvěle sehrané (ta parta funguje). Škoda Abramse že nebude i u trojky. ()

Pilda17

Stejně kvalitní jak první díl? Bohužel jen o chloupek horší, ale to by diváka odradit nemělo. Klišé na závěr trošku vadí a hlavně ten uspěchaný konec. Po akční stránce výborné, herecké výkony také, ale co měl znamenat ten konec fakt nechápu. John Harrison hlavní záporák po ranách do obličeje od Jamese T. Kirka se ani nehne a směje se mu do obličeje kvůli malé síle. Hraje si s lidmi, jak s loutkami, ale na závěr jsem nějak nepobral, co se stalo. Rychlý a zbytečný souboj se Spockem, který ke schopnostem, které Harrison předváděl před tím byl opravdu zvláštní. Takových detailů, u kterých jsem nechápal bylo několik. Chtěl jsem dát 4*, ale oproti jedničce je pokles decentně znát, takže nemůžu jinak než .. 6/10 = 67% ()

Deimos

3D KINO/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 10/10/// PLUS: vše co mám rád tu je, napětí, humor, bravurní dialogy, emoce MÍNUS: čtyři roky od předešlého dílu je přeci jen nějaká doba, častější interval by nevadil, snad trošku zamrzí že vedlejší postavy tentokrát měli méně prostoru./// Shrnutí: Po velkolepém restartu jsem měl velká očekávání od tohoto pokračování a moje očekávání bylo dokonce překonáno. Star Trek: Do temnoty je skutečně temnější, úskostnější a často budete s hrdiny pociťovat beznaděj a bezmoc, protože tvůrci jim staví do cesty záporáka, který si s nikým nebere servítky a jde si nekompromisně za svým cílem. Khan jako záporák je v tomto filmu nepřekonatelný. Kam se na něj hrabe jeho původní představitel (postava). Zároveň díky němu nový díl získává to co jsem v tom prvním tolik postrádal (výrazného a silného záporáka). Jinak vše zůstalo při starém a na svém místě. Parádní audiovizuál, oblíbená herecká sestava doplněná o Alice Eve. Opět se tu mihnul starý Spock. Ale co je hlavní, je to film, který mi za poslední roky utekl asi nejrychleji. Nenudí, pořád se něco děje, pořád je na co nebo na koho koukat. A jak možná víte mám rád scény, které se odehrávají na Zemi a tady jich je požehnaně. Enterprise vypadá famozně a rád se na ní koukám. Následně její téměř úplná destrukce mě trhá srdce. Jednoznačně nejlepší film letošního roku a asi to tak i zůstane./// Celkem 97%/// ()

Cappuccino

O malý kúsoček horšie než prvá časť, ale za to stále dostatočné kvalitná porcia vesmírnej akcie. J.J umí, to tvrdím už od Stratených. ()

Chlupis

Technicky a výtvarně samozřejmě nedostižné, po koncepčně a vypravěčsky ukázkové "jedničce" ale zbytečně mdlé a ozvláštňujicí na Abramse až překvapivě nezábavný film pouze mechanismem "proměnných" událostí ve vztahu ke geekovskému nerdgasmu z The Wrath of Khan. Samo o sobě Into Darkness totiž těžko obstojí jako něco víc než jen další z řady snadno zapomenutelných blockbusterů, možná i proto, že po emocionální stránce jednoduše nefunguje tak, jak by mohl a divák celou dobu cítí, že tentokrát opravdu v rámci postav o moc nejde. Oponovat se dá snad jen tím, že zatímco hlavní postavou předchozího dílu byl Kirk jakožto zástupce lidské rasy a film tudíž emocionálně rezonoval a byl vznětlivý, "dvojka" se zásadně soustředí na Spocka a pocitová odcizenost, která je vlastně i jedním ze zásadních motivů celého filmu, je zcela chtěná. ()

S.Quentin QUALE

Slabota. 3D přehledné, nerušívé, ale opět naprosto zbytečné, tuny kýče a klišé, co hůř, americkýho klišé. S předchozím dílem se to nedá vůbec srovnat, zlatej oldschool Star Trek. Abrams umí, to se jako musí nechat, ale celkově....měli by toho nechat. Nechat radši značku Star Trek v klidu odpočívat. Poslední půlhodinu už jsem celkem trpěl při pohledu na bullshit typu přehnaného množství romantiky, manuální opravu štěpné reakce uvnitř jaderného reaktoru (kopance) - samozřejmě bez jakýchkoli ochranných pomůcek, přelety stíhaček (rok 2200) při státním pohřbu, atd.....Nechcu byt hnidopich, ale ve sci-fi je potřeba k fi (fiction) brát v úvahu i to sci (science), jinak to u mě nemůže uspět . 65% ()

Foox

Warp rychlost od začátku do konce. Po skvostné jedničce, se nemusíme zdržovat seznamovním s postavami, jen představením zhruba 2 nových, ale žádné větší kecání, akce je totiž hned za dveřmi. Jde se po stopách klasických hollywoodských dvojkách, tudíž větší, hlasitější atd. Častým problémem bývá, že režisér navýšení rozpočtu nezvládne a vyleze z toho dražší i slabší odvar jedničky. Jenže Abrams přesně v tomhle odhledu dokazuje, že je jeden z nejlepších tvůrců, jaký nám současný filmový průmysl dokáže nabídnout. Tam kde nové Hvězdné války pokulhávali, oba nové Treky ukazují jak uctít starou látku a přitom vytřít zrak neznalému divákovi i zarytému fanouškovi. Kromě hlavního mužského dua, mezi kterým chemie znovu funguje byť jen z pohledu, ostatní členové posádky nemají již tolik prostoru a jsou bohužel tak trochu odsunuti na vedlejší kolej. Blockbusterová spokojenost. 90% ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle