Ničitel Conan

• slovenský

Conan ničiteľ

Akční / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1984, 103 min

Ničemník Conan aneb bod v duelu mezi Mr. 'Olympia a týpkem, co dokázal nasázet za jediný zápas stovku bodů skrz odpadkový koš beze dna. Ne fakt, tenhle film je geniální, vysokej černokožec, známý nadkurevník, hlídá panenství náctileté princezničky. To je prostě bomba. A Arnie je ve formě a zásobuje shadizárské hřbitovy četnou tuhou klientelou. Konec téhle pohádky je "...a od té doby ničil vše a jestli neumřel, ničí někde něco dodnes..." Otevírá vrata silou a ne mechanismy, jedním seknutím pokácí strom, moc toho nenamluví, kam přijde, boří sociální infrastrukturu, většinou po něm zbudou usekané hlavy a zbořené chýše - kdo to je? Ano, Conan, ten co má prsa větší jak leckterá žena. Basil Poledouris polevil ve svém hudebním vypětí (není to jeho chyba! bylo mu řečeno, že tohle má být nějaký TV projekt), ale přesto je hudba stále dobrá. A polevili zdá se všichni. Příšerné papundeklové lokace, opilý Conan, černá Amazonka, co místo mluvení vříská, malá princeznička se zlatou hvězdou na čele, k tomu jedna šílená královna a na konci netvor, kterýho musela vymyslet parta ožralých ruských revolucionářů... To, v čem profitoval Conan The Barbarian, tady schází (syrovost, pořádní a charismatičtí záporáci, nikde nic...). Conan se definitivně proměnil v maniakálního zabijáka, který udělá plátky salámu z každého, kdo se mu postaví do cesty. A z těch, co mu uhnou, zbude aspoň tatarský biftek. A to je škoda, v jedničce měl nějaký "charakter". A souboje? Nestojí za mnoho, když si odmyslím na koleně vyráběné masky tříprstým, dávno důchodu užívajícím výtvarníkem, pak by za řeč stál souboj v zrcadlovém sále a útok elitní stráže. Ještěže nevznikly další díly, Conana by na jeho cestách doprovázaly akčně laděné děti a elitní válečníci z řad exotické fauny a flory.(19.4.2006)

• castor

Několikaminutový pohled na Arnoldovo napínající se zádové svalstvo při zvedání rádoby těžké brány, je dechberoucí. Je totiž stejně nepodstatný, jako řada dalších momentů tohohle pokračování, které hraje kvalitativní přetahovanou, zda je horší, než Rudá Sonja nebo nikoliv (oba jsou mimochodem od stejného režiséra). Producenti se snažili snížit rating, soustředili se na co největší přístupnost a to byla vyloženě chyba. Jednička byla slušně natočená a velkolepě vypadající fantasy, která měla výbornou výpravu a stejně výbornou hudební kompozici. Druhý díl je těžké sledovat, je naivní i laciný zároveň, absolutně mu chybí jakýkoliv autorský vklad. A při vytváření finálního netvora se muselo asi hodně chlastat.(29.8.2014)

• Lacike

Z barbara Conana sa stal Conan zo škôlky. Studio sa s vidinou väcsich ziskov rozhodlo urobit z tejto drsnej serie rodinnu zabavu. A ako maleho chlapca ma tento diel bavil viac ako nekompromisna jednotka. Ale to bolo uz davno. Dnes je to pre mna velmi tazko pozeratelny film. Este uvodna bitka je celkom slusna aj ked neobsahuje vela krvi, ale po nej sa naplno rozbehnu detinske dialogy a infantilne vtipy, ktore mi dnes pripadaju uz len trapne. Bez toho detinskeho stylu to mohol byt celkom slusny dobrodruzny film. Ale bohuzial nie je. Pochvalu si zasluzi pekna vyprava, slusna technicka stranka, stale nadpriemerny soundtrack a Arnie v spickovej forme. V bitkach sice nema moznost toho vela predviest, ale ked pózuje so svojimi svalmi, tak je to stale pôsobive. Ale to na kvalitny film nestaci. Pokial vam uz nie je menej ako desat rokov, tak uz nema zmysel stracat s tymto filmom cas. SK dabing je lepsi ako tie 3 CZ dabingy dokopy. 4/10.(5.6.2016)

Nebýt zásadně zkrácené stopáže oproti jedničce, byla by to pravděpodobně ještě větší tragédie. Takto se to ale celkem snést dá a ačkoliv z dnešního pohledu může řada věcí vyznít komicky (včetně některých Arnoldových gestikulací), pořád je to Conan a prostě Arnold. Vlastně jsem rád, že trojka nikdy nevznikla, ale těším se na připravovaný Legend of Conan (ehm), kde se snad sága důstojně uzavře. Celkem mě překvapilo, že dvojka je sice značně méně brutálnější, ovšem stále je zde víc krve než v dnešních hollywoodských blockbusterech, tehdy byly zkrátka jiné standardy...60%(30.9.2014)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $31,042,035Tržby Celosvetovo $100,042,035║ Po dlhšej dobe som sa k tomuto počinu znova dostal a nie je to až taká katastrofa, aj keď oproti prvému dielu je to podstatne nevýraznejšie, zopár tých súboj čo ma pobavia sa tam nájde, dá sa povedať že je to na úrovni Červenej Sonji. /55%/(18.5.2005)

• - První a zároveň poslední filmová role Wilta Chamberlaina. (PußyMagnet)

• - Jména v románu byla změněna, aby se odlišila od filmu. Dagoth se stal Azothem, Jehnna se stala Natari, Zula se stala Shumbalou, Bombaata se stal Straboem, Toth-Amon se stal Rammonem, a postavy královny Taramis a Vůdce se zkombinovali do čaroděje Karanthese, otce Natari. (PußyMagnet)

• - Spoiler: Poté, co Conan (Arnold Schwarzenegger) hodí svůj meč skrz zrcadlo po Toth-Amonovi (Pat Roach) a zasáhne ho, v hrudi Thot-Amona je zabodnut jiný meč, než jaký Conan nosí. (WolfIssen)