Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

radecacek

1. série - 100 %, 2. série - 90 %, 3. série - 95 %, Luther, Sherlock, Jekyll a hlavně Life on Mars je pro mě špička britské novodobé tvorby. Stejně jako u Jekylla trošku vázlo kýčovité finále, ale plnému hodnocení mu to nezabránilo:) ()

Lexion69

Dokonalá kriminálka která spojuje nekompromisní přístup HBO s tradicí nejlepších detektivek ze starého kontinentu. Náhul! ()

Nassau

Don't you ever worry that you're on the devil's side without even knowing it? 1. série 90%, 2. série 90%, 3. série 90% ()

Mistickzz

1.Séria: 80%, 2.Seria: 90% Luther je dôkaz, že ani britská produkcia v ničom nezaostáva. Skvelé herecké osadenstvo, zaujímavá atmosféra a prípady. Len ešte to nebolo úplne ono, konanie niektorých osôb v určitých situáciach mi prišlo trošku nelogické, ale páčilo sa mi to určite viac ako väčšina amerických krimináliek, čo bežia v tv. Uvidíme čo ponúknu ďalšie série. ()

Vajonek

Na DCI Luthera jsem si musela chvilku zvykat, netrvalo to ale dlouho a tohohle zvláštního superinteligentního policajta, skvěle ztvárněného Idrisem Elbou, jsem si oblíbila. Ke konci (čtvrtá, ale hlavně pátá řada) už mě ale zase pomalu bavit přestával, všechno okolo něj bylo až moc překombinované, šílení vrazi, co sejmou v podstatě náhodným výběrem půlku Londýna, už taky trochu začínali nudit, zemřelo až moc lidí, kteří zemřít neměli, a John Luther už nějak přestával působit jako dobrák, kterému se věci prostě jen občas vymknou. Celkový dojem (hlavně díky neotřelým napínavým prvním řadám) je ale pořád víc než dobrý, takže celkově za čtyři hvězdičky. ()

Hanys_

6-ti dílný kriminální skvost z dílny BBC. Při všech těch amerických krimi seriálech, které jsou všechny vzaty přes jeden kopírák, je Luther něco jako dar z nebes. Od první chvíle nepustí - od prvního výslechu nadchne a při poslední scéně by se ve mně krve nedořezal....Momentálně je u mě 2. série nejočekávanější událostí podzimu (těsně za ní Sherlock). ()

RichardLev

Super seriál, který však chvílemi skřípe a zdá se mi trošku až moc náhodný. Luther je tak trochu génius. Vysoký a silný génius, který když se naštve, tak ztrácí kontrolu a je agresivní. Díky tomu se dostává do různých problémů. Naštěstí je tady geniální psychopatka Alice, která mu vždy s ďábelským úsměvem na tváři pomůže – ideálně z problému do problému. Právě vztah Luthera a Alice mě na tomto seriálu bavil nejvíce. Je v tom něco z Hanibala a v prvním díle kdy stojí proti sobě i z Deathnote. A pak jsou zde povedení a brutální zločinci. Takové nechutné a šílené vrahy abyste pohledali. Člověk pak hned o to více fandí hlavním hrdinům, aby toho šmejda zabásli…a nebo mu provedli ještě něco horšího. Ale jak jsem psal na začátku, občas je scénář až moc samoúčelný a náhoda hraje velikou roli. A v druhé sérii má Alice na můj vkus moc malou roli. Přesto jsem se skvěle bavil, takže to bude za pět. ()

noby

Místy sice tvůrci s tou brutalitou vražd, ztraceností Luthera, sekáním postav a temností vůbec tlačí na pilu přespříliš, až ztrácejí kontakt se zemí, ale celkově se jim to všechno daří. Autentický, silný, plastický, a, inu, temný seriál ve velmi vyhovujícím britském dávkování. ()

Rssa

Nekompromisní pecka, která sice je trošičku slabší v dalších sériích, ale takhle vyrovnané řady mu může spousta seriálů jen závidět. A jako vždy u VB seriálu - v tom nejlepším (případně při jemných náznacích úpadku) se má končit. 90 % ()

cab

Angláni umí. Navíc hlavní představitel v podobě Johna (Idris Elba) má neskutečné charisma a drive. První sezóna: 90%, druhá sezóna: 80%, třetí sezóna: 75% ()

F.W.Colqhoun

Britský občan musí platit koncesionářské poplatky s radostí. Pomineme-li takové akcidentálie jako kvalitní zpravodajství, BBC chrlí jeden seriálový klenot za druhým. Sherlock je vysoce funkční sociopat, Wallander bulík a John Luther se potuluje po světě, který nejlépe charakterizuje znělka - Paradise Circus od Massive Attack - temná trip-hopová balada. Seriál je totiž podobně jako hudba bristolských pionýrů trip-hopu přes čáru střízlivého pojetí jen tak málo, aby to moc nerušilo iluzi běžného vezdejšího pobytu. Chytrá, elegantní a veskrze současná - taková je Lutherova špína Londýna. Takže zatímco ČT vrhá peníze koncesionářů do estetické žumpy, pod taktovkou tragického Renče nechává seriálové postavy nadávat na Romy a imigranty, Neil Cross uskutečňuje po všech stránkách bezchybnou veřejnoprávního tvůrčí činnost. Vděk, že se mohu pokochat zbožím z dovozu. ()

santiamén

80% ... Ach, Idris Elba... nejpřitažlivější černoch vybavený odzbrojujícím britským přízvukem. Jeho charisma táhne bez potíží celý seriál nahoru. Nicméně Warren Brown jako sympatický "dr. Watson", tradičně syrový výkon Stevena Mackintoshe i krásná psychopatka Ruth Wilson silně přispívají k nadprůměrnému dojmu z dalšího klenotu, kterým se může BBC (opět) pochlubit. Dodatek: Tak už vím, proč mi byla Ruth Wilson tak povědomá! Dvojnice Michelle Monaghan jak vyšitá :). ()

Disease

Detektivní serál je tak dobrý, jak zajímavá je hlavní postava nebo jak záhadné jsou vyšetřované zločiny. Tady tvůrci vsadili na první možnost a vyšlo jim to. Mimodetektivní linie boje s osobními démony je opravdu super a jako třešnička na dortu ona ne úplně tradiční symbióza. ()

York

Dobry serial, ale jakoze uplne top to neni. Na muj vkus moc (zbytecne moc) brutalni. Ve treti serii bez nejakeho blizsiho vysvetleni jdou po Lutherovi, policajti se tam chovaji jako idioti (maji nekoho chranit, ale klidne ho hechaji samotneho, nechaji po sobe strilet....). ()

iampatrik

85% 1. sezóna Nevím čím to, zdali je to tím, že seriál vidím až po Bron/Broen nebo třeba True Detective a tak už mě ze soudku krimi seriálů jen tak něco nepřekvapí, nenadchne. Přesto Luther upoutá pozornost hned od začátku a je zajímavý po celou dobu. Samotný Idris Elba je zase trochu jiným, netuctovým, detektivem a to stejné se dá říci o celém příběhu. I samotný koncept se mi líbí - jeden táhlý příběh skrz všechny díly, ale zároveň menší epizodní případy mají taky kvalitu. Bohužel zde ale vidím přespříliš nedostatků ze strany logiky či pomocných berliček, které se objevují po celou dobu. I tak se však jedná o nadprůměrnou podívanou, s napínavým příběhem a otevřeným koncem, který by divák jen těžko na začátku tipoval. 2. sezóna Zasloužené čtyři hvězdičky, nemá na pět, ale zdaleka taky ani na tři. Seriál začíná vskutku nečekaně, ale samozřejmě navazuje na sezonu první. Řešené případy jsou v podstatě dva a to zajímavější než v jedničce. Krom toho je zde opět jeden příběh, který protíná všemi díly - ten mi však přijde mnohem slabší než Alice z jedničky. Přesto stále sympatická a neotřelá kriminálka s výborným Elbou. 3. sezóna Tak i závěr seriálu se nese ve stejné kvalitě. Opět dva zajímavé případy, prolnuté dějem, jehož iniciátoři se snaží dostat Luthera. Nechybí pár starých známých postav, či úplně nových. Na konci pak divák může čekat různorodé rozloučení s postavami. Celkově o seriálu lze říct, že je po celou dobu na nadprůměrné úrovni, potěší hlavně řešené případy (i když hrají vedlejší roli), ale i vždy dějová line v sérii je napínavá. Elba válí. Jen škoda, že většina příběhů a dějů je řešena nemastně-neslaně, předvídatelně, či jednoduše. 4. sezóna Čtvrtá dvoudílná řada si zaslouží plný počet. A že dva díly bylo sakra málo. Tentokrát hodně temný (skoro až hororový) případ. Krom toho se udá jedna zásadní událost "určité" postavě. Aby toho nebylo málo, sám Luther řeší svůj vlastní problém. Takže tři dějové linie na pouhé dvě necelé hodiny. Trochu jsem se po prvním díle bál, aby dějové linie nebyly uspěchané a hloupě vyřešené (nebo s otevřeným koncem), ale až překvapivě nenásilně to tvůrci ukočírovali. A s každou přibývající řadou mám Luthora radši. Chci nové díly a rychle. ()

Wishkah

Musím se přiznat, že když sem se koukal na první epizodu tak mojí první myšlenkou bylo, že tohle jsem už někde viděl. Je tu osobitý detektiv, který nejedná zrovna podle příručky, nefungující manželství s pořád opětovanou láskou, nekompromisní šéf, který svému detektivovi věří i přes nelibost vyššího vedení, je tu i mladý nováček jako kolega a dokonce i inteligentní protivník, se kterým má náš hrdina velmi prapodivný vztah. Tohle je tak trochu klišé téměř všech detektivních seriálů a bylo to tu už nespočetněkrát. Přesto je na Lutherovi něco, co člověka donutí se dívat dál. Jednak případy, které hrdina řeší jsou sice jednoduššího rázu, ale o to jsou reálnější. Někdy až člověka mrazí z toho, když si uvědomí, že něco podobného se může úplně klidně stát. A jednak hlavní hrdina v podání Idrise Elby je neuvěřitelně charismatický. Elba je v roli dokonalý a i díky němu se na seriál dá skvěle koukat i v těch slabších chvílích. Opravdu skvělý seriál ze stanice BBC ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)