Den nezávislosti: Nový útok

• USA Independence Day: Resurgence (více)
USA, 2016, 120 min

Věděli jsme, že se jednou vrátí. Využili jsme proto k obraně všech možností a zdrojů Země. Studovali jsme ukořistěné mimozemské technologie, plány a způsob myšlení vetřelců. Poučili jsme se z předchozího boje o přežití i z cesty k našemu vítězství. Ale bude to stačit? Jsme připraveni na to, co se nyní z hloubi vesmíru blíží k naší Zemi? Nebo nás před zánikem zachrání hlavně naše vynalézavost a důvtip? Jak je vůbec možné čelit vesmírné lodi, která k zaparkování potřebuje celý Atlantský oceán? Den nezávislosti režiséra Rolanda Emmericha před dvaceti lety nově vymezil žánr katastrofického filmu, přinesl nový typ celosvětové katastrofy a ohrožení veškerého lidstva. Nyní se vrací, aby dokončil to, co tenkrát započal. Souboj lidstva s brutálním, bezcitným a technologicky nadřazeným mimozemským nepřítelem bude buď vítězný, nebo poslední, protože v případě porážky žádný člověk nepřežije. (CinemArt)

anli

20 let jsme čekali ,až se Roland Emmerich vrátí se svým Dnem nezávislosti a obdaří nás diváky další invazí.Nuže-dočkali jsme se.A jak se nová invaze povedla?Potkáme tu většinu starých známých ,jen Will Smith tu chybí (myslím ,že k jeho škodě ovšem).Základní synopse filmu je jako vždy u Emmericha poměrně jednoduchá ,takže navazuje na první film ,kdy lidstvo díky mimozemským technologiím udělalo obrovský pokrok v technice a čeká ,jestli se mimozemská invaze nebude opakovat.A dočká se.Vše je ovšem mnohem větší a opět je tady další důkaz ,jak trikové technologie od prvního filmu pokročily.Vizuální stránka filmu je absolutně dokonalá(což je u Emmericha samozřejmostí) ,stejně jako kamera,zvuk a výprava.Vše sedí do nejmenšího detailu a je radost se na to dívat.Emmerich opět vykrádá ,co může(Star Wars ,Vetřelci a sebe sama),což mu nijak nevyčítám ,jen konstatuji.On to asi jinak neumí.Na druhou stranu ,proč něco nepřevzít od mistrů ,no ne?A tak jsou vzdušné souboje stejně dokonalé jako ve Star Wars a mimozemská královna ,je podobná té vetřelčí ,jen má v drápech zbraň.Herci jsou standardně dobří na tenhle druh filmu a velmi rád jsem opět viděl Jeffa Goldbluma,Billa Pullmana a Judda Hirche.Jinakj je tu spousta herců nových ,kteří sem slušne zapadli.S logikou děje a chování postav to občas zaskřípe ,ale na to jsme u Emmericha zvyklí.Napíše jednoduchý příběh ,kde postavy občas prohodí nějakou hlášku a vše zabalí do preciozní vizualizace.Je to škoda ,protože by mohl dosáhnout výš ,ale možná ani nechce.Osobně beru jeho filmy jako skvělé odreagování a zábavu a pokud to nepřesáhne určitou míru ,nic mui nevyčítám.Tady jsem se skutečně příjemně bavil.Film má trochu delší rozjezd ,než ten první a je o něco vážnější a mimozemsky hustší a celkově jsem byl spokojen.Trošku chtělo vyladit scénář ,co se týče logiky ,hlavně u některých postav a možná bych malinko stříhal na začátku a malinko natahoval konec.Takže dávám jasně mimozemslých 80% ,protože Emmerich ty mimozemské invaze prostě zvládá.Kritikům musím jen říct ,aby se dobře dívali a chápali ,že je to druh filmu ,který nepřináší žádná moudra,protožer ani nechce.Má jen trochu napnout a pobavit.Toť vše.A teda to je divné ,jak se najednou zatáhlo. ()

PetrVabruscak

Nový Den nezávislosti nás krásně připraví na prezidentování Hillary Clintonové a jejího manžela Billa vytáhne z odpočinku. K jeho smůle nebude tentokrát dělat skvrny na šatech Moniky Lewinské, ale bude trpět na telepatické schopnosti a stane se z něj válečný hrdina. Ostatní šulini v hlavních rolích vydávají zvuky jak z laciného porna: "Wow! Nice! God!" To je tak, když zachraňování světa je vašim koníčkem. ()

elanius

(100/2016) / No veru problém som to mal dopozerať do konca. Nemám nič proti jednoduchým sci-fi zábavkám, tu som ale absolútne stratil po hodine motiváciu sledovať film ďalej. Možno veľa akcie, možno zbytočných kecov a možno vedomie, že najbližsie dve hodiny neuvidím scénu ktorá by prekvapila. Horko ťažko dopozerané. (4/10) ()

T-pack

Když už jsem v kině kroutil držku a přemýšlel, jestli se spíš ukopu nudou, nebo si dřív nohy uhryznu kvůli pitomosti a ohranosti scénáře, film konečně po asi devadesáti minutách přestane s expozicí a přeřadí z dávno řvoucí dvojky rovnou na pětku, motoru se uleví a ručička tachometru proletí ciferník jako při natažení hodinek. Závěr tohodle filmu je ta nejzvrhlejší, zato ovšem nejparádnější zábava, kterou jsem za posledních pár měsíců viděl. Jakoby si totiž film uvědomil svojí absolutní pitomost, a místo, aby ji vyždímal, pleskne s ní diváka přes držku. Mluvím tady (a bacha, přijde spoiler) o autobusu ujíždějícím po rozlehlé pouštní pláni před videoherním bossem, zatímco bývalý prezident stihne dojemné rozloučení se svou dcerou a skvadra pilotujících es předvádí manévr s kódovým označením Deus ex, aby vědátor-komik na konci oznámil, že lidstvo povede mezihvězdnou protiemzáckou ofenzívu. Zatímco první Den nezávislosti byl kouzelný svou patriotickou naivitou a sebestředností a byl primárně akčním katastrofickým filmem, sequel je absurdní sci-fi se snad nejprogresivnější paletou postav poslední doby (fakt už chyběl akorát někdo handikapovanej). S původním dnem nezávislosti to nemá nic společného a možná by tomu bylo líp jako vlastní věci. Kdyby se taková třetina zápletek a zbytečnejch postav vystříhala, neváhal bych snad ani nad pěti hvězdama. Ne, protože by byl snímek konvenčně dobrej (ani náhodou), ale protože se u něj člověk zkrátka královsky pobaví. Teda, alespoň u jeho konce... ()

venison

Miluju devadesátky.. Skutečné akčárny nabušené skutečnou akcí, kde se běhá, stříká krev a sliny, všude všechno vybuchuje, hrdinové jsou umouněný, ale netrpí nedostatkem jízlivého humoru.. A abychom je milovali, tak se do děje musí připlést nějaké ta romantika, konflikt s dítětem nebo ztráta čtyřnohého mazlíčka.. Bohužel poslední dobou se sci-fi akčárny snaží o akci především střihem a předraženou změtí vizuálních efektů.. Nikomu nedochází, že vždycky jde hlavně o příběh.. První pokračování devadesátkového sentimentu, kde jsem opravdu pocítila při sledování závan nostalgie, byl "Jurassic World" z loňského roku.. "Den nezávislosti: Nový útok" se pokusil původní "Den nezávislosti" nepohřbít a vykročil správnou nohou.. Pravděpodobně tomu hodně přispělo zachávání původního režiséra Rolanda Emmericha, ale také odkaz na původní hrdiny a také znovu obsazení hlavních rolí - Jeff Goldblum, Bill Pullman, Brent Spiner.. Možná, kdyby se pokusili zachránit svět pouze s touhle partou veteránů, dopadlo by to lépe, než nabírat nové tváře - Maika Monroe, Jessie Usher, Liam Hemsworth - kteří nemají tu správnou hloubku postav a vyzrálost hereckých charakterů.. Navíc čím více postav, tím více příběhy jednotlivců rozmělňují hlavní děj. Dvojka na jedničku zdaleka nemá, ale koukatelné to je, především díky recyklaci nejlepších scén z původního "Dnu nezávislosti". Chvilkama jsem si nebyla jistá, jestli koukám na pokračování nebo na digitálně vybavenější remake.. Raději si po 101 pustím první počin než po 2 ten druhý.. Neurazí, nenadchne a vydělává jen na pověsti prvotiny.. ()

noriaki

Třeba mě ukamenujte, ale mně se to líbilo víc než jednička. Efekty jsou pochopitelně lepší, zápletka bombastičtější a světe div se, děj dává větší smysl. V prvním díle lidstvo postavilo proti nekonečně pokročilejší mimozemské invazní flotile řadové stíhačky, které by měly problémy i s ruskou protiletadlovou obranou. Za pomoci bezmezné sebedůvěry a kouzelného počítačového viru, vybojovali nejnepravděpodobnější vítězství vůbec. Tentokrát ovšem cizáci narazí na tvrdšího protivníka. Planeta se vyzbrojila ukořištěnou technologií a odpor kladený spojenou pozemskou armádou nevypadá jako deus ex machina, ale jako stará dobrá vojenská improvizace. Dědictví podprůměrných herců a testosteronových replik se druhý díl sice nezbavil, ale protože patos udržel na rozumné míře, sleduje se mnohem lépe. Na trojku se budu snad i těšit. A nejen protože by mohla přenést boj do hlubokého vesmíru a ukázat souboje flotil. ()

lennyd

Je to 20 let, a spousta lidí již zapomnělo, jaké to bylo, kdy s vesmírným šmejdem museli bojovat o přežití lidstva. Naštěstí někteří nezapomněli, a právě na nich bude stát osud lidstva, když se Oni vrátí. A že se vrátí, je téměř jisté - vždycky to tak dělají - v daleko větší síle a daleko děsivější. Nyní bude v ohrožení nejen samotné lidstvo a jejich planeta, ale osud všech přeživších, kteří řádění útočníků přežili ... Na tento film jsem s přestávkami koukal skoro čtyři měsíce, nějak mne (minimálně ve své první polovině) nedokázal zaujmout. Spousta různých postav, které zdánlivě s příběhem nemají nic společného, do Area 51 si jezdí všichni jak na promenádu a vůbec. Pak ale přišel zlom (v cca polovině) a začalo se něco dít, a musím říct že jsem se v druhé polovině bavil docela dobře. Co mně na celém filmu vadilo asi nejvíce byl proslov (přes krátké vlny, aby ho mimozemšťani neodposlechli) novopečeného presidenta o tom, jak my (asi Američani) jdeme jako jeden muž do boje za celé lidstvo. Chápu ještě tyto proslovy k vojákům, kteří jdou přímo do bitvy, ale tady to bylo jen tak do éteru (asi hlavně bylo potřeba ukázat, jak lidi na celém světě naslouchaj americkým prezidentům a jejich proslovům). Jinak efekty fajn (od R.E. a dnešní výpočetní techniky se asi nic jiného nedalo očekávat. Herecké obsazení z původního filmu (patřičně zestárlé) okořeněné pár novými tvářemi (např. přebytečný Liam Hemsworth).. ()

Castrator

Vyčpělé. Už to tu bylo v lepším provedení, šťavnatějším, svižnějším, zábavnějším, pokračování je téměř jak přes kopírák, ale horší ve všech směrech. 90 % toho, co stojí za vidění na plátně, bylo v trailerech, nekecám. Ono těch dnes 60 % vpravo nahoře (hodnocení) mluví samo za sebe. To není na jeden z hitů roku žádná sláva a na ostatních filmových webech není DN hodnocen o moc lépe. Prostě vyčpělé. P. S. 1. října už jen 56 %. Tady je svět ještě v pořádku. ()

hroubek

První díl je parádní sci-fi blbina v nejlepším slova smyslu. Bylo to správně přepálené a hloupé a nás to všechny bavilo, jelikož to bylo taky cool a zábavné. A teď tu máme pokračování po dvaceti letech, které se pokouší o totéž a navíc se přizpůsobit dnešní době a moderním trendům. A abych byl upřímný, je to hrozná nuda. Fakt že jo. A já nechápu, jak se něco s podobným potenciálem může takhle pokazit a vytvořit z toho takhle nudnou podívanou. Trikově je to pěkný, přesto to co vidím je digi bordel bez emoci a bez rozumné míry. Je to jako kdybyste si na velkém pískovišti postavily hrady, domy a já nevím co a pak to všechno rozšlapali a rozkopali do okolí. Zbytečná práce, která jen dobře vypadá, ale k ničemu nevede. Některé postavy jsou celkem fajn, ale mě to bylo upřímně jedno, jelikož mě na nich nic moc nezáleželo, díky zmatenému scénáři a jejich hereckým výkonům(čest staré gardě, která se snaží zachránit co může). Emmerich si tímto způsobem pod sebou podřezal větev. A je to dost škoda, protože méně je někdy více. A stačilo opravdu málo, a mohly jsme dostat fajn blbinu, která by alespoň bavila. ()

VanTom

Nebylo to úplně marné, duch "Dne nezávislosti" se oprášit podařilo v prostém spotřebním spektáklu s velmi-velmi-velmi megalomanskou destrukcí (v špičkovém trikovém balení), nudnými mladými uchy za kniplem, recyklovanou zápletkou a trochou toho patriotismu (tentokrát "pozemského"). Pár akčních scén mě dokonce strhlo (objevení / přistání těžařské lodi, sestřelení královny), protože Emmerichova rutinní, staromódní režie si v nich vybrala ty silnější chvilky. Klasické jedničce se samozřejmě pokračování "kvalitou" ani nepřiblížilo, doba pokročila. ()

bizz_mjc

Při zohlednění popkornový sci-fi v podstatě není co vytknout, ale může dnes takový film v té vší záplavě ještě překvapit, ba snad někoho dostat? Ale alieni dobří, plavidla taktéž, dobrá bojová akce (hlavně jsem se v ní neztrácel) a vše dávalo smysl. Roland po 20 letech nepřekvapil, ale hlavně nezklamal. ()

Danny F.

Film není přehnaně napěchován megalomanskýma efektama (alá Michael Bay) a je perfektním pokračováním. Sebeobětování bylo hrdinské a obsahuje přiměřené množství vtipných momentů. Emzácká královna mě trochu připomínala Vetřelce, ale bylo fajn se s ní setkat ve filmu. Příběh je už slabější, ale není špatný. Další díl, na který odkazovaly dialogy na konci filmu, by se mohl nést ve stejném duchu. 75% ()

Yoda sama

Hm, nie. Niekde je modernizácia na škodu. Prvú pól hodinu mi to nič nehovorilo a to je originál moje sobotňajšie televízne guilty pleasure na markíze kedy sa len dá.. No jeho kúzlo sa totálne vyparilo a nepomohol ani Bill Pullman, ktorý si film kradol pre seba. Potom prišli bubáci a moje ubolené srdiečko zahrievala všetka tá smrť a pohroma a aspoň sa na to dobre pozeralo, no to mi ešte nikdy nestačilo. Je tam príliš moc postáv, príliš moc dejových liniek, chaos a je to príliš hlúpe. Záver nezáživný. Ak bol minulý rok návrat klasík, tento rok ich pochováva. Predzvesť tretieho dielu a jeho "medziplanetárneho cestovania" ma desí. ()

SamVimes

Na srovnání původního a nového Dne nezávislosti je krásně vidět, co je potřeba pro dobrý blockbuster. Pokračování nabízí spoustu opulentní akce, nohy mu ale podrážejí nezajímavé a neprokreslené postavy, kvůli nimž film není ničím víc než bezduchou atrakcí. Kterou – na rozdíl od originálu – už nikdy nepotřebuju vidět. ()

Sany33

Príbeh: O čom asi bude film "Deň nezávislosti: nový útok". Za vyspojlerovanie celého filmu hneď v názve tvorcom vopred ďakujem. Herecké obsadenie: Ak sa pozriete na ničivé vizuálne efekty musí vám byť jasné že už nezostali žaidne prachy na honoráre hercov a tak je absencia Willa Smitha úplne samozrejmá. Na druhej strane sa tu oprašujú Jurské skameneliny ako je napríklad Jeff Goldblum, ktorého herecká kariéra už ťahá za kratší koniec. Prevedenie: Toto je kategória, ktorej sa v tomto filme naozaj nedá nič vyčítať. Vizuál je pôsobivý a všetky Boom scény vám v kine privedú filmové orgazmy. Pocity: Neubránil som sa pocitu že som pred 20imi rokmi niečo podobné už videl. Potom si ale spomeniem zas na názov filmu a dám si facku. Pridané hodnota: Po 20 rokov dlhom čakaní na plnohodnotné pokračovanie je to jednoducho bieda. 38% ()

blackJag

Po stránce příběhu a scénáře hrozně odfláknuté. Film není zábavný, velmi často bojuje s trapností (většinou neúspěšně) a ani snaha spojit se s nostalgií nevychází podle plánu. 40% ()

ghatos

Než se vypořádáme se šmejdem z vesmíru, tak by jsme si měli udělat pořádek doma. Vtipná je na plakátu ta Eiffelovka. Na ní zatím útočí pouze muslimští pozemšťané (spíše jsou to mentální mutanti). Jinak trikově to bylo v pohodě. Děj, co se přesně očekával. Mělo to spád, jako čistá popcornovka. Emmerich splnil - všechno bylo obrovské. 65%. ()

Tft

Člověk do toho prostě musí jít s očekáváním, že uvidí hromadu klišé a spoustu špatně napsanejch dialogů a blbě zahranejch rolí. Problém je ten, že i s hodně nízkým očekáváním a připraveností na těžký scifi-fi béčko to stojí za prd. Není tu nic novýho a je to jen jednička zabalená do novějšího kabátu. Začátek filmu představuje pořád nový a nebo staro nový postavy jen proto aby jsme v druhý půlce mohli mezi nima skákat jak šílený. Nic nedává smysl, všechny postavy jednaj neracionálně, pokusy o humor vyznívají tak trapě, že sem se za ten film normálně styděl. Influence čínskejch peněz zase podána trapně a působí jako pěst na oko. Fakt nechápu proč se nemůžeme jednou odprostit od vyjetejch kolejí a udělat něco fresh a trochu jinak, ale ne radši budeme točit pořád ty stejný srajdy dokola a plácnem na to známý jméno filmu aby to něco káplo. 38%. ()

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

Jeff Goldblum se vrací mezi dinosaury

30.04.2017

Návraty do slavných rolích jsou teď v Hollywoodu velmi populární. Nejvíc na ně sází Harrison Ford, který se vrátil jako Han Solo a brzy ho znovu uvidíme jako Ricka Deckarda i jako Indiana Jonese, a… (více)

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

Den nezávislosti 2 bez Willa Smithe

10.02.2014

Roland Emmerich (Godzilla, Útok na Bílý dům) se už několik let snaží oživit pokračování Dne nezávislosti. Asi nejznámější blockbuster německého režiséra vydělal v roce 1996 přes 800 milionů dolarů,… (více)

Will Smith a nejhorší den jeho života?

Will Smith a nejhorší den jeho života?

26.10.2013

To zní jako vydatný bulvár, ale ve skutečnosti jde o zápletku nadpřirozeného thrilleru Selling Time studia 20th Century Fox, ve kterém by si chtěl zahrát Will Smith. Scénář Dana McDermotta je o muži,… (více)