Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

progression

Možná nejsilnější film z doby normalizace. Je dost velkým paradoxem, že takovýto silný příběh "musela" natočit polská režisérka ve spolupráci s HBO. Dalším paradoxem je to, že film vzniknul až v roce 2013, a že místo HBO tehdy nezaujala televize "veřejnoprávní". Chápu, že o peníze jde vždycky až v první řadě, o koláče sledovanosti v té druhé, "společenskou objednávku" už si v současné době ani netroufnu posuzovat ... Každopádně děkuji moc režisérce A. Hollandové, že se do projektu pustila a Štěpánu Hulíkovi za výborný scénář, který je inspirován skutečnými událostmi i reálnými postavami. Kromě postavy Jana Palacha jsou ve středu pozornosti jeho blízcí, a to hlavně dvě ústřední ženské postavy : matka ve skvělém podání Jaroslavy Pokorné a advokátka Dagmar Burešová v podání Táni Pauhofové, která sice do filmové postavy ne úplně odpovídala věkem, ale své role se zhostila taktéž na výbornou, její postavu jen tak lehce zapomenout nelze. Celá tehdejší doba je díky režisérce a jejímu filmovému pohledu znázorněna dost realisticky až z toho místy hodně moc mrazí ... Určitě jsou ve filmu (ať už vědomě či podvědomě) použity její vlastní zkušenosti z té doby, kdy u nás studovala. Její filmová výpověď je nesmírně působivá, a je jen velká škoda, že tento významný film se ani zdaleka nedostal a nedostává k takovému počtu diváků, které by si zasloužil. Jsme bohužel národ, který umí docela rychle zapomínat a proto by vůbec neškodilo si některé starší zkušenosti stále připomínat. ()

Nyck

1. díl 90%, 2. díl 85% a 3. díl 90% Kdyby byly všechny české seriály/minisérie takovéhle kvality, tak by se na tu televizi koukalo hned jinak. ()

Eleanor05

Výborné zpodobnění ne příliš často diskutované části našich dějin. Konečně, po všech těch čím dál horších, nostalgicky komediálních nápodobách Pelíšků, je tu vážný, syrový, často depresivní retro film, navíc výborně natočený. Nakonec většinu českých režisérů (v dnešní době asi všechny) trumfla slavná polská režisérka s velmi chytrým a profesionálním filmařským stylem. Herecké výkony všech zúčastněných jsou na maximu, Táňa Pauhoufová, coby Judr. Dagmar Burešová, předvedla zatím bez debat svůj nejlepší výkon v kariéře, ale ani ostatní herci nezůstávají pozadu - především Ivan Trojan, Jaroslava Pokorná nebo třeba Taťjana Medvecká. První část - 5*, druhá část - 4*, třetí část - 3*. Na české poměry nevídaný seriál, jehož vysoká kvalita tkví především ve výborně vystižené tíživé normalizační atmosféře, vyspělé filmařině a ve skvělých hereckých výkonech účinkujících. ()

Krysa SPK

Co napsat k jednomu z nejlepších českých filmů všech dob ? Snad jen vyslovit přání, aby už nikdy nemusel žádný mladý člověk obětovat svůj život na protest proti zlu a aby už nikdy žádná matka nemusela žalovat stát, aby očistila jméno svého dítěte. Vlasti zdar a věčná poklona Janu Palachovi a dalším hrdinům jeho formátu. ()

Mishqo

Surové zobrazenie normalizačnej doby, ale čo sa dá robiť, keď to tak naozaj bolo. Myslím si že trošku nadhodnotený ale veľká kvalita tam rozhodne je a bezkonkurenčne je to to najlepšie za posledných pár rokov čo nám česká seriálová tvorba ponúkla (tá slovenská sa bude musieť setsakra snažiť.....asi len vo sne) ()

hroubek

Jsem opravdu moc rád, že tento seriál vůbec vznikl. Je to totiž nádherná ukázka toho, že se hodně dobrý příběh dá vyprávět, takovým stylem, že se za něj nemusíme stydět. Myslím formu a kvalitou, jakou seriál má, která přímo bije do očí a křičí na míle daleko, že takhle mají vypadat seriály a ne to co běží každý den v televizi. Hodně často jsem měl pocit, že se seriál atmosférou podobá filmu Ve stínu jen přesunutého o několik let dopředu, což považuji za velkou pochvalu. HBO umí dělat kvalitní seriály a taky si umí sehnat lidi, kteří rozumí řemeslu, takže výsledek je opravdu kvalitní. Jak po technické, tak i po herecké stránce. Je neuvěřitelné kolik špičkových herců se tady sešlo, a to i v případě, že měli jen krátké cameo. A tady já vidím největší chybu seriálu, a to v tom, že tři díly jsou málo. Během těch tří dílů se seznámí se spoustou postav, ale jen pár z nich má to privilegium, že se jim dostaneme pod kůži. Spousta postav je tady charakterizována na kladné a záporné a neexistuje něco mezi tím. Naštěstí se pár vyjímek najde jako postavy Adriana Jastrabana nebo Ivana Trojana. Osobně si myslím, že v některých momentech se nemusel tolik spěchat a mohl se dát prostor ostatním postavám. Hořící keř není dokonalý a tvrdit to je hloupost. Naopak co hloupost není je si uvědomit potenciál, který seriál předvedl a snažit se najít další kvalitní příběh, o který by HBO nebo nějaká tuzemská televize projevila zájem a své peníze, aby vypadal alespoň trochu, jako tento seriál a to jak po herecké, tak i technické stránce. ()

Sany33

Nádherne zachytený obraz doby okolo roku 1969 - 1989, tieto roky sa viažu so Sovietskou okupáciou a povedzme si na rovinu doba bola piča. Osudy ľudí v tejto dobe teda tiež neboli jednoduché a hneď je na svete vynikajúca dráma s pútavým príbehom a vynikajúcimi dejovými zvratmi. O hlavných úlohách nemusí byť ani reč, Tánička oku lahodiaca a celkové herecké obsadenie na jedničku. Na ČeskoSlovenské pomery krásnych 93%. ()

fefee

"Pro Vás je to možno hrdinství ale až budete mít vlastní deti..." skvelo natočené, hlavne prví diel! ()

zdenny

Tento třídílný film není vůbec jednoduché hodnotit. Na Jana Palacha mám svůj názor. Kdysi jsem se kvůli němu chytl v novinách Mladá Fronta. Pro mě to není žádný hrdina. Člověk, který se dokáže polít benzinem a zapálit není prostě stoprocentně normální. To opravdu ne. A že bojoval za ideály svobody a demokracie? Prosím Vás jak? Kdyby vystudoval, psal články a takto aktivně vystupoval proti režimu, ano beru. Symbol se z něj stal, protože kdyby se akce jeho skupiny (nebo jeho sympatizantů) rozrostla, měli by komunisti trochu problém vrátit beze zbraní situaci tam, kde ji donedávna měli. Jednalo se prakticky jen o to. Je naprosté šílenství si myslet, že upálím-li se v zájmu nějakých vyšších ideálů, hned se vše změní. A je dost ubohé myslet si, že takovýto lidé pro naši zemi onu svobodu a demokracii vybojovali. Když jsem se ptal mého otce, jak to s tím Palachem bylo, řekl mi, že to byla pěkná doba, protože to stmelilo národ. Ano, pěkná byla i doba, kdy jsme porazili Rusko ve finále na olympiádě v Naganu 1998, pěkná byla i doba, kdy jsme byli druzí na mistrovství Evropy ve fotbale v roce 1996 - lidé vyjeli do ulic, jezdili po rondelech s vlajkami vztyčenými z automobilů - stmelilo to národ. Na jak dlouho? - do dalšího mistrovství, do další olympiády. A Palach? Když v sedmdesátých letech začala normalizace, kde byl jeho duch? Kde byl ten stmelený národ? Chci tím říct, že jeden člověk dějiny nedělá a takovýto skutek už vůbec ne. Že by Palachův duch zesílil o dvacet let později? Vůbec ne. Že by to byl Havel a jeho parta? Také ne. Kdyby sověti chtěli, svůj východní blok si vždy silou udrží. Ale oni již nechtěli. Že by se báli Palachova ducha? Nebo Havla? Prostě se na socialismus vykašlali, protože nebyli schopni ho již dále financovat. Prostě ekonomicky zkrachoval. A to jsou dějiny. My si neustále myslíme, že svobodu vybojovali studenti na náměstích. Ne. Prostě komunisti skončili s jedním experimentem a dali lidem to, co chtějí. Protože se mezitím (ti šikovnější a bezpáteřnější) dokázali krásně překabátit. A co si budeme povídat, dost z nich mělo vliv na vytváření nové, demokratické a kapitalistické země. Co se týče filmu samotného, filmařsky byl natočen velice dobře, autenticita byla velmi znát. Čeho jsem si ve filmu všímal nejvíc, tak tím bylo vylíčení atmosféry komunistického dusna, kdy bylo zjevné, že mají vše a všechny pod kontrolou. Ne kvůli Jana Palacha, ale pro tento důvod by se lidé na tento film měli podívat a i v jiných filmech si tuto hnusnou a nechutnou atmosféru připomínat. Dobu zmaru, kdy si komunisti s lidskými osudy pohrávali jako s osudy figurky v počítačové hře. Z tohoto hlediska má pro mě film vysokou morální hodnotu. Chtěl bych ještě uvést jeden poznatek: Vojtu Kotka nemám rád, prostě mi nejde přes nos. A postavu, kterou v tomto filmu ztvárnil, jsem nesnášel ještě víc. Byl to přesně ten typ člověka, co se stane samozvaným šéfem nějaké studentské rady, horlivec, který popichuje druhé, ale sám se do ničeho zásadního nenamočí. A to je přesně ten typ havlovského člověka. To jsou přesně ti lidé, kteří si v porevoluční době přivlastňují právo na vládnutí. Protože oni přece tuto svobodu a demokracii pro národ vybojovali. A oni přece vědí, jak na to. Tento typ člověka absolutně nesnáším. Stejné to je i s čínskými, kubánskými a kdoví jakými dalšími disidenty. Nevybojují nikdy nic. Režim se změní, až budou sami šéfové oněch zemí chtít. Tím nechci říct, že by se lidé měli na všechno vykašlat. Co ale chcete dělat, když si vás zavolají a vyhrožují vám, že znemožní celou vaši rodinu? Nikdo neví, jak by se zachoval. () (méně) (více)

nevermore

Za šťourání se v minulosti zprzněné komunismem bych dal 5*****, dnes se to nějak nenosí. Za provedení filmu tak 3,5 (ten Kotek je fakt totální neherec). I když mě pár herců mile překvapilo, jako např. Bareš a dokonce!! Jastraban s Budařem. Vidím to na ty finální pěkné 4**** ()

Brain-D

Tak jsem hluboce překvapen. Na české poměry je to nevýdaně kvalitní kousek s dramatickou citlivostí šplhající se do neskutečných výšin. Ozvučení, výkony herců, scénář a dlouhé citlivé záběry mě v tom jen usvědčují, že nejde o jen tak ledajaký snímek. Navíc jsem rád, že jsem se seznámil o okolnostech okolo smrti Jana Palacha. 5* nedám, protože stopáš byla na mě trošku přepáleno a chvílemi jsem to cítil. ()

MIGHTTREE

Výborně, tak se mají točit silné náměty. Skvělé herecké obsazení na jednotlivé role. Nejlepší český film v posledních letech. ()

VanTom

Až mě z té nelichotivé společenské situace po r. 1968 v Československu střídavě přepadaly splín, deziluze, deprese. Zachycení libo(z)vůle socialistického aparátu, nemilosrdně ničícího lidem životy i kariéry a pošlapávajícího demokratické principy jako na běžícím pásu, se skrze předem prohranou soudní obhajobu osoby (tím pádem i činu) Jana Palacha více než vydařilo, přestože dramatičnost samotnému procesu logicky zcela scházela a osudy postav by zasloužily rozvitější dobové epilogy. ()

bizz_mjc

Film sledující dění (normalizace, pronikání StB do státních struktur, studentské aktivity, následný soud atd.) navazující na událost, kdy se JP upálil. Temné a docela sugestivní, ale o JP ve filmu de facto nepadne ani slovo, takže jde o další ze snímků věnujících se spíše našemu socialistickému zřízení a jeho skryté zrůdnosti. ()

fabecc1222

Když člověk vidí takovéto počiny, jako je třeba Hořící keř, tak si říká, jaká je škoda, že HBO přestalo produkovat v rámci svých Evropských poboček svá vlastní díla. Hořící keř lze určitě zařadit mezi nejlepší díla posledních let, která na našem území vznikla. Pochopitelně, základ je tu opora v silné reálné události, ale i u takových věcí známe dost případů, kdy byla adaptace zbabrána. Tady je ale vidět, že si tvůrci dali mravenčí práci s přípravou, a to nejen samotné události upálení Jana Palacha, ale i dobové atmosféry a celkové nálady, která v té době panovala. Je zajímavé vidět, jaké typy lidí se v té době pohybovali například ve vrcholové politice, stejně tak to, že i přes jejich jasné antagonické prvky tvůrci dokážou najít moment, že i takovou postavu dokážou vylíčit jako obyčejného člověka. Štěpán Hulík tu poprvé ukazuje svůj scénaristický talent na napsání vyborných postav, který poté začal rozvíjet i v dalších počinech. Pochopitelně nesmíme opomínat ani edukativní přínos takovýchto děl, která má opravdu smysl točit, abychom si mohli takovéto důležité události připomínat, a to i v širších souvislostech dění té doby. ()

mcleod

Po shlédnutí prvního dílu mám z filmu trochu rozporuplné pocity. Přestože převažují ty kladné, musím mu také hodně vytknout. Téma filmu je velmi poutavé, ať už hodnotíme příběh Jana Palacha z jakéhokoliv pohledu. Autoři se film rozhodli uchopit z originální strany, tedy nikoli od samotného Palacha, který ve filmu vystupuje sporadicky, ale ze strany jeho okolí a společnosti. Přibližují nám tak dopady Palachova činu na jeho blízké a částečně také na společnost. Přesto musím filmu vytknout chvílemi až nepříjemnou emotivnost, melodramatičnost a snahu o zdynamizování za každou cenu, a to i ve scénách, kde by trocha klidu neškodila. Film se tak stává trochu nevěrohodným a také chvílemi nepříjemným. Především právě pro snahu o co největší emotivnost mě herci povětšinou moc svými výkony nezaujali, jedinou světlou výjimkou byl můj velmi oblíbený Ivan Trojan, který svoji roli zvládl opět excelentně. Budu doufat, že se dostanu i k dalším dílům, abych mohl film zhodnotit v celku... zatím sice rozhodně nejde o zklamání, ale film mohl být natočen lépe. ()

d@v3tranc3

Filmová trilogie mapujicí událostí od upálení J. Palacha z produkce HBO. Skvělé herecké obsazení,skvělý hudební doprovod,kamera a režie v podání Agnieszky Holland. Takové filmy by se měly povinně promítat ve školách. Po prvním dílu ***** ()

Killda

Důkaz že i u nás se dají dělat dobré filmy! I když autoři přišli z Polska. Minimálně zde můžeme vidět potenciál některých českých herců a snad se čeští filmaři něčemu přiučí a začnou tvořit podobně. Vynikající kamera vás tak vtáhne do děje, že na okamžik úplně zapomenete na naše dnešní rpobléme... prostě se skutečně ponoříte do 69 roku. Prví díl bezvadný, další dílům už sice dochází dech, i tak jde ale o velkolepou podívanou s jasným odkazem a myšlenkou. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)